dat het mis ging' I1 11' fij n HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 1 SEPTEMBER 2010 Huub van der Meer Fijen: "André is een ervaren bestuurder die alleszins redelijk en collegiaal is. Hij is door de wol geverfdmaar op een goede manier. Hij wist ons ook altijd te attenderen op zaken waar we nog op moésten letten. Van der Meer: "André Bonthuis is een sympathieke collega die veel oog heeft voor kunst en cultuur. Je kunt daarnaast goed merken dat hij een journalistiekt achtergrond heeft: hij wist altijd precies hoe hij met de pers om moest gaan." amis' a/e mensen aiuja op En: een sympathieke dat hij een journalisti eestersJo Fijen van Zt an der Meer werkten en inzake het fu- Jo Fijen (CDA) studeerde rech ten in Nijmegen waarna hij ging werken bij het politiek bureau van de KVP (later CDA). FHij werd later fractiemedewerker van de Tweede Kamerfractie van het CDA. Hij stapte hierna over naar het Ministerie van Defensie. Fijen vervulde vanaf 1998 de functie van wethouder in de ge meente Zoetermeer en vijf jaar later werd hij onderscheiden en kreeg de titel Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 21 mei 2003 verloor Fijen met 41 procent van de stemmen het raadplegend burgemeestersre ferendum in Boxmeer. Tegen kandidaat Karei van Soest werd met 59 procent van de stemmen verkozen tot burgemeester. In 2005 werd Fijen waarnemend burgemeester van Zevenhuizen- Moerkapelle. Deze functie be hield hij tot 1 januari van dit jaar, toen zijn gemeente opging in Zuidpias. heb ook een oudere mevrouw uit Moerkapelle ooit gevraagd wat zij van de fusie vond en zij antwoordde dat Moerkapelle Moerkapelle blijft. Ze sloeg daarmee de spijker op zijn kop. In hoofdzaak zal het in de ker nen blijven gaan zoals het altijd is gegaan. Het gaat zoals de mensen leven en met elkaar omgaan." "Veel mensen vergissen zich in twee dingen bij een burgemeester", zo meent Van der Meer. "De eerste is de salariëring. Die is prima, maar we verdienen echt niet zoveel als sommigen denken. De tweede is de invloed. Een burgemeester is niet de baas, hij heeft zich te gedragen naar het college en de raad." Juist om bovengenoemd argument, kan Fijen niet zeggen dat Bonthuis uiteindelijk tijdens zijn waarnemend burgemeesterschap een stempel op de kersverse gemeente Zuidpias heeft gedrukt. "Niets is herkenbaar als 'dit is mijn inzet'. Burgers heb ben aangegeven hoe zij de nieuwe gemeente wilden zien." "We stonden in een gezamenlijke zaak en hebben het gehele proces goed samen kunnen werken", vertelt Jo Fijen over het jarenlange proces dat aan de daadwerkelijke fusie voorafging. "Misschien is dat ook omdat we alle drie voelden dat de fusie nodig was. Toch erken ik dat het dan wel moet klikken, maar het ging dus heel goed tussen ons." De burgemeesters Bonthuis, Fijen en Van der Meer waren om en om voorzitter van de stuurgroep, die het proces aanvoerde. Floewel Fijen en ook Van der Meer spreken van een goede samenwerking, ging het niet altijd over rozen. Fijen: "Natuurlijk was het wel eens spannend omdat de een het zus wil en de ander zo. Maar in die vier jaar tijd dat wij sa menwerkten, heb ik geen moment de angst gehad dat het mis ging." Kleine zaken Van der Meer spreekt van 'strub belingen' in het begin. "In gemeen teland wil het voorkomen dat de grootste denkt dat deze meer te zeggen heeft dan de kleinere bij sa menvoeging. Soms probeert men dat tot uitdrukking te brengen. Er is dui delijk gesteld dat het hier niet ging om een overname, maar een fusie, waarin we gelijkwaardige partners zouden worden. In de eerste de bes te vergadering van de stuurgroep is meteen uitgesproken dat alle kernen evenveel waard waren. Een com pleet nieuwe gemeente moest het eindresultaat zijn", aldus de laatste burgemeester van Moordrecht. Huub A. van der Meer (CDA) heeft een weg- en waterbouw kundige achtergrond en zat als statenlid, fractievoorzitter en gedeputeerde vijftien jaar bij Provinciale Staten. In 1993 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente De Lier en van 2 januari 2004 tot maart 2006 was hij wethouder van de gemeente Westland. Van der Meer werd in 2006 waarne mend burgemeester in de ge meente Moordrecht totdat deze op 1 januari van dit jaar opging in Zuidpias. Aansluitend werd hij door commissaris van de konin gin, Jan Franssen, benoemd tot waarnemend burgemeester van de gemeente Zederik. Flier zal hij een jaar de taken van de burger vader uitvoeren. "Wanneer we onenigheid hadden, ging het niet eens over grote za ken", vult Fijen aan. "Het ging dan over bijvoorbeeld de naam van de nieuwe gemeente of posities binnen de organisatie, ledereen weet dat ik nooit voorstander was van de naam Zuidpias, ik vond de andere optie beter. Maar je accepteert het; je weet datje het nooit honderd pro cent kunt krijgen zoals jij dat wilt." Met vallen en opstaan, krijgen de fusieprocessen gestalte, meent Van der Meer. "Ik heb een aantal van deze processen meegemaakt en dat is mijn ervaring. En het vallen doet af en toe zeer." Een burgemeester is een burge meester, maar toch is de ene de andere niet. Van der Meer: "Je bent sowieso een persoon met een eigen karakter. Daarbij geeft iedere bur gemeester anders invulling aan zijn functie. Als je ons alle drie op een rijtje zet, heb je drie verschillende karakters. Burgemeesters zijn daar naast altijd een beetje eigenwijs, ze moeten weten wat ze willen. Ja, dan kun je het op sommige zaken oneens zijn, maar wij vulden elkaar goed aan." De stuurgroep voor de fusie bestond uit zes personen. Wanneer er geen eensgezindheid was, werd er sim pelweg gestemd. "Een democratisch proces met geven en nemen, dat is het. Na stemming sla je de weg in die met een meerderheid gekozen is", aldus Van der Meer. "Wij hadden karakters die goed met elkaar door de bocht konden, maar lieten onze standpunten niet onder tafel liggen. Automatismen werden er daardoor uitgehaald en een aantal zaken is diep bediscussieerd. Daar word je beter van; iedereen had hierdoor goed en voldoende over bepaalde dingen nagedacht." Stem van de burger Beide heren benadrukken verder dat het niet gaat om wat zij als burge meesters of als stuurgroep wilden, maar de stem van de burger telde. "Ik weet nog een discussie in Swan- la", brengt Fijen naar voren. "Iemand stond op en zei 'maar de gemeente, dat zijn wij toch? Het gaat toch om ons'. En zo is het. Wij sturen, maar de mensen in het dorp bepalen. Ik Huub van der Meer is sinds 1 januari van dit jaar de waarnemend bur gemeester van Zederik. De ontwikkelingen in Zuidpias laten hem echter niet koud. Met name de discussie rond het Dorpshuis in Moordrecht noemt hij een belangrijk onderwerp. "Het was ooit een gift (in de vorm van een weeshuis). Ik vind het persoonlijk te ver gaan deze te verzilveren en te kijken hoeveel het oplevert. In mijn ogen moetje het gebouw ge bruiken in de geest zoals door de erflaters is bedoeld en dat is ten gunste van de Moordrechtse samenleving." Toch kan de burgervader van Zederik een bepaalde afstand bewaren: "Je moet er ook niet meer teveel van vinden als je weg bent; je kent de laatste ins en outs niet meer." Door Marianne Vermaat Fijen: "Het ging heel goed tussen ons." 1 Van der Meer: "Een burgemeester is niet de baas. Van der Meer denkt dat Bonthuis meer tijd dan een half jaar nodig zou hebben gehad om zijn afdruk in Zuidpias achter te laten. Het af scheid en de komst van Gert-Jan Kats als nieuwe burgervader van Zuidpias is een goede zaak in zijn ogen. "Anders blijft het in dit geval toch altijd een beetje de burge meester van Nieuwerkerk, maar het had net zo goed die van Zevenhui zen of Moordrecht kunnen zijn. Nu komt er één waarin alle inwoners van de nieuwe gemeente zich kun nen herkennen."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 13