'Het is leuk om een burgemeester te hebben met interesse in de historie' lokvogels indvanen U. WF 16 HART VAN HOLLAND ZUID PLAS 1 SEPTEMBER 2010 Oud-raadslid en historicus Adri den Boer VJe moesten op zoek naar iemand met ervaring, tact, enzovoort, die opzou komen voorde belangen voor Nieuwerkerk als zelfstandige gemeente. Hij verraste iedereen doorat voor zijn installatie de oude gereformeerde pastorie aan de Kerklaan te kopen. Perfect Zuidplas - Al sinds zijn aantreden als burgemeester van Moordrecht in 1987 heeft oud-raadslid en lokale historicus Adri den Boer regelmatig te maken gehad met André Bont huis. De laatste tijd zijn deze contacten geïntensiveerd, toen beide mannen samen gingen werken aan het boek 'Lokvo gels en Windvanendat eind vorig jaar werd uitgegeven ter gelegenheid van het verdwijnen van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel. Den Boer kijkt terug op een prettige samenwerking met de man, die zijn interesse voor de historie met hem deelt. Door Marlonneke Willemsen Den Boer kwam voor het eerst in contact met Bonthuis in 1987 toen deze aantrad ais burgemeester van Moordrecht. "We kenden elkaar van het Algemeen bestuurvan het ISMH, het samenwerkingsverband tussen gemeenten in Midden-Holland. In die tijd had hij al interesse in de ge schiedenis van ons gebied. Zo heeft hij in 1995 bijvoorbeeld aan mijn Moordrechtse collega Pane Vink de opdracht gegeven om een boek over de Tweede Wereldoorlog te schrij ven. Dit boek heeft ertoe geleid dat ik een artikel heb geschreven over de rol van Burgemeester Jas van Nieu werkerk in de oorlog, dat de aanlei ding was van een straatnaamswijzi ging van de Burgemeester Jasstraat in Vrijheidslaan in 1997, onder zijn leiding. Wat ik wel apart vind, is dat de Burgemeester van Moordrecht, Brandt, tijdens de oorlog nog een veel dubieuzere rol heeft gespeeld, maar dat er in dit dorp nog steeds De twee schrijvers presenteren hun boek. een burgemeester Brandtstraat is. Blijkbaar hebben ze het hier niet voor elkaar gekregen om de naam te veranderen." Anders In 1995 maakte Den Boer deel uit van de vertrouwenscommissie, die op zoek moest gaan naar de nieu we burgemeester van Nieuwerkerk. Ook hier heeft hij een leuke anek dote over. "Het was wel prettig dat er een kandidaat tussen zat, die we al kenden. Dan vorm je je toch mak kelijker een oordeel over iemand. Achteraf is het wel grappig om de profielschets uit die tijd nog eens te bekijken. We moesten op zoek naar iemand met ervaring, tact enzovoort, die op zou komen voor de belangen voor Nieuwerkerk als lokale historie. Den Boer: "Hij ver raste iedereen door al voor zijn installatie de oude gereformeerde pastorie aan de Kerklaan te kopen. Hij is erg trots op zijn huis en zorgt ervoor dat het goed onderhouden wordt. Hiermee is een stukje his torie van Nieuwerkerk gered, want je weet maar nooit wat er anders mee was gebeurd. Korte tijd na zijn aanstelling baarde hij ook opzien door in uniform en met sirenes oude brandmeesterstokken aan te bieden aan de Oudheidkamer. Bij deze gelegenheid werd hij meteen lid van de historische vereniging. Dit was zijn voorganger Henk van der Goot ook wel, maar het is toch altijd fijn om een burgemeester te hebben met interesse in de historie. Dat merkte je ook bij uitjes met de Windvanen'. "Op zijn kamer hangt de spreuk 'komt het vandaag niet, dan komt het morgen'. Dat is niet als laks bedoeld, maar juist als zeer zorgvuldig. Ik heb de Hoofdtekst van het boek geschreven en Bont huis de column over Marcus. Deze wilde hij helemaal goed hebben en hij bleef eraan schaven tot het he lemaal perfect was. Het boek was ook min of meer een idee van hem. Ik werd door de gemeente bena derd of ik het wilde schrijven, maar het was gewoon op zijn initiatief. We zijn er samen op een open ma nier aan begonnen en we hadden niet lang nodig om het idee uit te werken. Ik heb de witte hoofdtekst geschreven en hij heeft hier om heen de column over de historische figuur Markus bedacht. Zoiets had zelfstandige gemeente. Laat deze burgemeester nu net degene zijn, die Nieuwerkerk begeleid heeft in het proces van de fusie met Moor drecht en Zevenhuizen-Moerkapel- le en die de eerste burgemeester is geworden van de nieuwe gemeente Zuidpias. Dan kun je zien dat din gen toch anders gaan dan je ver wacht." Bonthuis liet in zijn eerste jaren als burgemeester van Nieuwerkerk zien zeer betrokken te zijn bij de gemeente naar bijvoorbeeld Bück- enburg. Daar zat altijd wel een his torisch element in. Verder had hij extra interesse in publicaties. De historische pagina's in de gemeen- tegids werden nog altijd even door hem nagekeken. Daarin was hij heel zorgvuldig." Deze zorgvuldigheid kwam Den Boer weer tegen tijdens de samen werking voor het boek 'Lokvogels en hij al eerder gedaan in het promo tiefilmpje voor de Zuidplaspolder, waar hij in optrad als een dijkgraaf uit oude tijden. Voor deze column heb ik alleen wat kleine suggesties gedaan, bijvoorbeeld om Marcus een Keizerbitter te laten drinken, een echt Nieuwerkerks drankje. Het was prettig om met hem samen te werken. Hij was echt de André Bonthuis die ik kende van mijn pe riode als raadslid. Ook daar was hij helemaal zichzelf."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 16