'Hij is hier liever 'Bonthuis die golft' dan 'Burgemeester Bonthuis" mmm HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 1 SEPTEMBER 2010 17 "André heeft regelmatig meegedaan met de ballenlawine: iedereen schaft een bal aan om de wedstrijd mee te spelen. De winnaar krijgt na afloop alle ballen." 'Laten we om een uur of acht, half negen gaan golfen. Dan is het wat rustiger en bovendien heb je nog wat aan je dag.' Jan Ochtman, golfmaatje van André Bonthuis: Dankzij Jan Ochtman (63), de in Gouda woonachtige sparringpart ner van onze burgemeester. Ocht man, in het dagelijks leven advi seur bij aanbestedingen van grote wegprojecten, was gedurende vijf jaar - van 2004 tot 2009 - actief op Golfbaan Hitland. De vijfjaren blijken genoeg voor Ochtman om het complex op zijn duimpje te kennen. Ochtman is mijn gids voor een rondgang over de golfbaan: golfjargon verklaard en een greep uit de trukendoos van de burge meester. "Het komt wel eens voor dat An- dré herkend wordt. Bijvoorbeeld toen er een nieuwe medewerker was bij de receptie: 'U bent toch de burgemeester?' Verder valt het wel mee hier op de golfbaan met aanspreken, want golf is een spel waar veel concentratie bij komt kijken. Bovendien is André hier lie ver 'Bonthuis die golft' dan 'burge meester Bonthuis'", legt Ochtman uit. "Zelf vind ik het wel prettig om enigszins uit te slapen in het weekend. André zegt altijd: 'Laten we om een uur of acht, half negen gaan golfen. Dan is het wat rustiger en bovendien heb je nog wat aan je dag.' Het komt wel eens voor dat hij op het laatste ogenblik nog een telefoontje krijgt, dan is hij ook hier nog even burgemeester. Maar zodra het spel begint, gaan de telefoons uit. Dat is de regel hier." Groenesco Bij de afslag richting het complex werp ik een blik op het verderop gelegen Capelle: hoge, grauwe ge bouwen. De bocht leidt een schril contrast in. Golfbaan Hitland be vindt zich op een toplocatie. De burgemeester kan met recht trots zijn. Wie oppert het idee voor een GROENESCO Regio-erfgoedlijst? locatie. "Voor een golfbaan is er relatief veel water. Dat bemoeilijkt het spelen soms, de meertjes liggen dan ook vol met ballen. Er zijn hen geltjes om een bal weer op te vis sen maar dat kost weer tijd", zegt Ochtman. En tijd is golf, of anders om. "Met meerdere gezelschappen op de baan heb je zes minuten per hole. Als het langer duurt komen er opstoppingen." Sissende zwanen Vanaf de eerste afslag lopen we over een schelpenpad langs de holes. "Bij de eerste afslag is het gebruikelijk met een driver te slaan, zo ver mogelijk. Als de afslag niet lukt, kun je voor andere clubs kie zen: men noemt zulke clubs ook wel 'vergevingsgezind'. Er zjjn bunkers (zandkuilen, red.) om de moeilijkheidsgraad te ver hogen. Op de green speel je meestal met een putter, daar is precisie voor nodig." Een tweetal sissende zwanen doet Jan Ochtman slaat weer eens een balletje op Golfbaan Hitland. er twee mensen gaan tennissen en de een is veel beter, is het spel min der leuk. Bij golf is er natuurlijk ook niveauverschil. Dat wordt echter opgeheven door de handicap. Er is een graadmeter: elke slag meer dan het gemiddelde van een profes sioneel golfer, maakt je handicap. Hoe lager je handicap, hoe beter je spel", legt Ochtman uit. "André's handicap zal zo rond de vieren twintig zitten." Hole zes "Onze vrouwen werkten samen in Gouda, zo kennen wij elkaar", geeft Ochtman als reden voor gezamen lijk golfen met burgemeester Bont huis. "Er is een toelatingsbewijs nodig voordat je op de holes mag spelen, het golfvaardigheidsbewijs (GVB). Het duurde niet lang voor "Dit is een mooie baan, André is daar zeker tevreden mee", aldus het understatement van Ochtman. "Een vlakke polderbaan is het hier, niet bepaald glooiend. Vanaf sommige holes heb je een mooi uitzicht over de polder dat reikt tot aan Moor drecht of Gouda." Hoewel de omgeving kenmerken laat zien van inpolderingsdrang is de golfbaan zelf een waterrijke ons rechtsomkeer maken. De na tuur van het complex wordt goed bijgehouden volgens Ochtman. "Er is voortdurend onderhoud aan de baan, in het weekend minder want dan is het hier druk. Er zijn allerlei soorten grasmaaiers. Voor de green is dat essentieel, dat moet fijn gras zijn." "Het mooie aan golf is dat iedereen ongehinderd samen kan spelen. Als André die op zak had. Hij heeft het sowieso snel onder de knie, hij komt ook vaak met nieuwe technieken. Dan vertelt hij over een prof die hij heeft zien afslaan op een Engels toernooi, en dat die speler zijn club in een andere hoek hield. Dat wil hij dan graag proberen." De burgemeester wil aldoor be ter worden, en is experimenteel bovendien. "Hij zei ook eens: 'te geconcentreerd spelen is ook niet alles, dan word je te krampachtig.' Vaak zie je mensen een paar keer hun swing oefenen voor hun slag. André kijkt één keer en slaat direct. Daar stond ik wel even van te kij ken: hoe krijgt 'ie dat voor elkaar." Toch ziet Ochtman nog wel ruimte voor verbetering: "Ik denk dat An dré bij de green nog wel wat kan oefenen. Hole zes is een van zijn favorieten: een kwestie van een lange, geplaatste bal slaan. Zoiets lukt hem prima." "FORE!" galmt plots over de baan. "Weer een golfbegrip", aldus Och tman. "Als iemand 'fore' roept, wat overigens niet vaak gebeurt, bete kent dat diegene de bal niet lekker heeft geraakt en bang is dat hij een speler op een andere hole zal raken. Als je 'fore' hoort, dan kan je beter je hoofd beschermen. Het is maar een klein balletje maar als hij raak is, kan het behoorlijk pijn doen." Burgomasters "De echte professionals spelen meestal met een stalen shaft, zelf speel ik met een shaft van grafiet. Het grafiet heeft meer flexibiliteit, André speelt er ook mee", vertelt Ochtman. "Nog niet lang geleden heeft hij nieuw materiaal aange schaft en dat heeft hij wel met zorg gedaan." De burgemeester weet ook wel eens met iets anders dan zijn spel de show te stelen. "Soms vindt er een burgemeestertoernooi plaats, Burgomasters. Plots kwam André een keer met een flitsende tas aanzetten. 'Die heb ik gewon nen met Burgomasters', zei hij." Burgemeester Bonthuis trekt niet alleen ten strijde tegen collega's. Ochtman: "Er zijn hier op Hitland wel vaker toernooien. Het haring- toernooi, of het Koninginnedag- toernooi. André heeft regelmatig meegedaan met de ballenlawine: iedereen schaft een bal aan om de wedstrijd mee te spelen. De win naar krijgt na afloop alle ballen." Tijdens het spel wordt er niet veel over het werk gesproken. "Er zijn veel mensen met een drukke baan die golf spelen. Golf vereist zo veel concentratie dat je je werk wel moet loslaten. Als ik met An dré speel, wordt er wel achteraf over het werk gesproken, tijdens de koffie. We hebben verschillende beroepen, dat maakt het juist boei end", aldus Ochtman. Met zijn af treden als interim-burgemeester van Zuidpias zal Bonthuis zich niet veroordeeld voelen tot de golfbaan. "Ik denk dat André nog wel op zoek gaat naar een andere functie. Hij is als journalist begonnen, maar ik denk dat hij het toch in de bestuur lijke richting zoekt. En dat doet hij goed, hij heeft volgens mij de fusie prima begeleid en gezorgd dat ie dereen het eens was. Die ervaring zal hem vast ten goede komen." Nieuwerkerk aan den IJssel - Gelegenheden te over waarbij ik burgemeester André Bonthuis tegenkwam: de verwelko ming van Duitse jeugdbrandweerlieden in Nieuwerkerk, dorpsfestijnen, een aflevering van talkshow De Mond Vol. Geen burgemeester te bespeuren zaterdag 7 augustus op Golfbaan Hitland, maar 'zijn geest' waarde wel degelijk rond.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 17