Ambitieuze aspirant-ambtenaar 18 HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 1 SEPTEMBER 2010 Dilian Ritmeester: "lk hoop later dokter te worden, ik zal in ieder geval iets met verpleegkunde gaan doen. "Ik moest kloppen want de bel deed het niet" Moerkapelie - "Eigenlijk merk ik niet veel van de fusie. Het liefst zou ik sportclubs samen laten komen, zodat mensen uit verschillende gemeenten elkaar beter leren kennen. Nu ken je mensen uit je eigen dorp, maar daarbuiten wil je ook kennis maken met inwoners van Zuidpias."Aan plannen :|jj ontbreekt het niet bij de elfjarige Dilian Ritmeester, g jjg de kinderburgemeester van Zuid plas. 1J Door Pepijn de Groot Dilian streed afgelopen juni om de felbegeerde titel van kinderburge meester. De Moerkapelse draagt haar titel met trots. "De juf vroeg vooraf wie er mee wilde doen. De deelnemers moesten een presenta tie van twee minuten voorbereiden. Ik had op school één stem meer dan de nummer twee, Enzo", zegt Dilian. De finale vond plaats in Nieuwerkerk aan den IJssel, waar alle kandida ten van de basisscholen in Zuidpias aanwezig waren. Uiteindelijk kwam Dilian als winnaar uit de bus, ge kozen door een selectiecommissie, waarin onder andere burgemeester Bonthuis zitting had. Kinderraad De ontvangst in de thuisgemeente was hartelijk. "Op school heb ik mijn klas getrakteerd. Ik ben in het zon netje gezet, ik kreeg een kinderbij bel en een klok." Ook burgemeester Bonthuis liet de installatie van zijn aspirant niet ongemerkt voorbij gaan. "Van de burgemeester heb ik een dvd gekregen met beelden van de installatie. Hij had er een briefje bij geschreven, waarop stond dat het vast leuk zou zijn om de beelden nog eens terug te zien", aldus een trotse Dilian. Het ontbreekt ook niet aan herkenning. "Pas liep ik bij Van der Spek en er was een meisje dat telkens naar me keek. Toen ik haar vroeg waar ik haar van kende bleek het Lauren te zijn, die ook kandidaat was voor het burgemeesterschap." Ondanks de faam ziet Dilian zichzelf later niet op dezelfde plek zitten als waar burgemeester Bonthuis nu zit. "Ik hoop later dokter te worden, ik zal in ieder geval iets met verpleeg- Dilian krijgt de keten om gehangen. kunde gaan doen." Trots toont Dilian een foto waar ze de hand schudt van Bonthuis. "Ik mocht een ambtsketen om, die van de vroegere burgemeester van Moerkapelie. Die moest ik wel weer inleveren", aldus de jonge bestuurs- functionaris. Van besturen is nog weinig terecht gekomen: na de in stallatie kwam de vakantie. "Na de installatie ging ik op vakantie naar Oostenrijk voor drie weken. Daar heb ik een aantal ideeën opgedaan. Graag zou ik een kinderraad willen opzetten, samen met de andere bur gemeesterkandidaten van de verkie zing. Per seizoen wil ik samenkomen om te vergaderen." Hoe ze het gaat aanpakken weet ze nog niet precies. "Ik wil vergaderen over dingen die de gemeente be langrijk vindt, en over de plannen die ik bedacht heb. Bijvoorbeeld het idee dat er kinderen op bezoek gaan in het bejaardentehuis." Mooie toespraak Tot uitstapjes met de burgemeester is het nog niet gekomen. "Er gebeurt nu ook niet veel officieels. Wel heb ik een uitnodiging gekregen voor het afscheid van de burgemeester." De opvolger van Bonthuis, burge meester Kats, is geen vreemde van Dilian. "Ik heb een stukje over hem gelezen in een blad, over dat hij de jongste burgemeester was van Ne derland. Mijn vader en de nieuwe burgemeester waren klasgenoten van elkaar. Door Pepijn de Groot Een zomerreces, een bezinning van twee maanden. Om alles weer op een rijtje te zetten, weer fris te beginnen in september. Mentaal ontslakken voor columnisten. Ik twijfel aan de toebedeelde titulatuur, een perfectio nist moet in zijn vak zijn voorgangers overtreffen. Bril, Blokker, Campert: geen kattenpies. Nederlandse dichters in de zeventiende eeuw waren geëngageerde bur gers", las ik afgelopen jaar in een studieboek. Heren als Vondel, Hooft en Huygens waren destijds als de bruidsfotograaf van vandaag: ze legden de feiten vast en verwerken toewensingen in hun hoogwaardige rijm. De renaissance van de gelegenheidsdichter, wel in andere vorm, zou ik best op gang willen brengen. Burgemeester Bonthuis is niet meer zijn ambtsketen op afstand. Alstublieft, volk, relativeer zit niet in de rats want Kats is echt de kwaadste niet. Nog steeds Golfbaan Hitland waar men André Bonthuis ziet. Ook wat innovatiever wat rijm betreft, wie heeft ooit een strofe van acht regels gezien met het rijmschema abaccdbd Interim-burgemeester Bonthuis geeft per september het stokje over aan Gert-Jan Kats, nationaal bekend als de broekie-burgemeester. Wat bur gemeesters doen, behalve bij jubilerende bruidsparen langsgaan en linten doorknippen is voorde meesten een raadsel. Voor mij ook. Naïviteit die tot schaamte leidt, in mijn geval. In de lagere jaren van de basisschool was je vader je beschermheer zo dra je in het nauw kwam. "Mijn vader zit bij de politie", een frequent ge bruikte bedreiging in de ruzie om wie het groene schepje mocht gebrui ken gedurende de ochtendpauze. Daar kon ik niet tegenop, al was mijn bluf niet onverdienstelijk. "Mijn vader is autospuiter en hij verblindt jouw vader zo met autolok!" Inmiddels ben ik minder temperamentvol. Maar wiens vader burgemeester zou zijn geweest, zou zijn naam mogen kerven in het groene schepje. Burgemeester klinkt groots, machtig, Obamaansin de oren van een dreumes. Totdat Samson en Gert in beeld kwamen. Meneer de burgemeester is een schande voor de bestuursfunctionarissen. Maar hij ging wel het beeld vormen van de burgemeestertaken: een Pieter Post met het collier van B.A. Baracus uit the A-Team. Meneer de burgemeester ging langs bij de buurtsuper, kapper Alberto en waaide binnen bij Samson Et Gert, kortom een allemansvriend. Na Samson en Gert kwamen Power Rangers en Pokemon. Pas in de pu berteit dook er weer een burgemeester op: de Nachtburgemeester. Alleen de naam refereert aan de bestuursfunctionaris, verder zie ik weinig over eenkomsten tussen Jules Deelder en Gert-Jan Kats. Mijn rij-instructeur gaf mij ooit de bijnaam 'nachtburgemeester van Zevenhuizen'. Laat ik het houden op dat ik onregelmatige werktijden had. Burgemeester Bonthuis eren is het minste wat we kunnen doen. Een ieder doet dat op zijn of haar manier. De een voert een toneelstuk op, de ander zet een puike prent op papier. Het is net als juffendag maar nu voor de hele gemeente. Met een cake bakken kom ik niet weg. Meneer Bonthuis heeft perswetenschappen gestudeerd. Wat mij rest is meneer de burge meester te behagen in deze special. Tot in de puntjes, piekfijn, gepaste trots losweken. Alles moet kloppen. Ook als de bel het wèl doet. Het ontbreekt Dilian niet aan inspiratie. Burgemeester Bonthuis staat er rooskleurig op bij Dilian. "Hij gaf een mooie toespraak bij mijn installatie, hij sprak over mijn plannen en over waarom ik was gekozen tot kinder burgemeester. Daar wil ik hem erg voor bedanken. En natuurlijk ook voor de dvd, dat was een erg leuk cadeau."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 18