IJl 'Ik doop u tot baron van Gorinchem tot Rumpt' S-V' HART VAN HOLLAND I REGIO I 1 SEPTEMBER 2010 26 WBM vT Zevenhuizen/Gorinchem - Toen de kinderen nog klein waren, zag ze een film over een ballonvaart over Parijs. "Mijn wens was om ooit nog eens in een luchtballon te stappen en een vlucht te maken." Nu, jaren later, werd de wens van Paula Velthuij- sen bewaarheid. De 85-jarige dame stapte woensdag 25 augustus in bij Harry Velthoven van BallonBeleve- nis. "Als het aan mij ligt, was dit niet de laatste keer", reageerde Velthuij- sen toen zij weer met beide benen op de grond stond. Door Marianne Vermaat Het Hollandse landschap is er een van unieke aard, maar het van bo venaf kunnen bewonderen, is mis schien wel extra bijzonder. Harry Velthoven van BallonBelevenis geeft iedere avonturier de kans om van een paar honderd meter hoogte de wereld te aanschouwen. Doorgaan Omdat er een regenfront aankomt, is er redelijke haast geboden met het opstijgen. De keuze om van uit het Lingebos bij Gorinchem het luchtruim te kiezen, is een bewuste. Velthoven: "De regen komt vanuit het westen en hier hebben we de grootste kans het zo lang mogelijk droog te houden." Elf mannen en vrouwen willen woensdag niets lie ver dan omhoog, maar de eigenaar van BallonBelevenis houdt elke mi nuut een slag om de arm. "Als het tijdens het klaarmaken van de bal lon gaat regenen, gaat de vlucht alsnog niet door", waarschuwt hij keer op keer. Dit is puur uit veilig heidsoverwegingen. De goden lijken de ballonvaarders in spe goedgezind, want hoewel vele donkere wolken overtrekken, valt er geen spatje re gen en kan na een half uur worden opgestegen. Langzaam aan stijgt de ballon met een mand eronder boven de bo men uit. Velen kijken gefascineerd omlaag hoe de grond steeds verder van hen vandaan glijdt. De blik ver schuift naar de horizon en wat dat dan te zien is, valt met geen pen te beschrijven. Een weids landschap spreidt zich tentoon. Langgerekte velden en kleine dorpjes vormen het landschap. De koeien en schapen hebben zich getransformeerd tot lego-formaat en de dorpjes bestaan uit speelgoedhuisjes. Dromerig en met een lach op het gezicht kijken de ballonvaarders om zich heen: alle kleine angsten op grote hoogte te zweven, zijn als sneeuw voor de zon verdwenen. "Het is echt stil en je voelt geen zuchtje wind", wordt gereageerd. De verklaring hiervoor is logisch: de ballon zweeft immers dankzij de wind. Overal Toch is het niet heel de vlucht stil. Want om in de lucht te blijven, moet Velthoven hete lucht in de ballon laten. Met een grote brander - die een ieder warm houdt - doet hij zijn werk. Daarnaast houdt hij con tact met zijn twee collega's aan de grond, die hem zo goed en zo kwaad als het kan, volgen over de weg. Zij moeten de passagiers en de ballon na afloop inladen en terugbrengen bij hun auto. Het veld wordt uitge zocht en wanneer de landing lang zaam wordt ingezet na een klein uur, worden de wegen afgespeurd naar de twee volgwagens. Veltho ven: "We mogen in principe overal landen." Hij kiest een veld uit en zet de mand met zijn vracht zacht op een veld in the middle of nowhere. Een paar mannen springen meteen uit de mand, krijgen touwen aan gereikt van de piloot en hebben de taak zo snel mogelijk de metershoge ballon neer te strijken. De chauf feurs van de grond zijn inmiddels aangekomen op de landingsplaats, maar betreden het veld nog niet. "We proberen eerst contact te krij gen met de eigenaar van het veld", aldus Velthoven. "Dan vragen we toestemming hier te landen." Dat is geen verplichting, maar wet zo net jes, vindt hij. "Wanneer geweigerd wordt, stijgen we op en proberen elders te landen. Mits de veiligheid niet in het geding is. Want dat gaat boven alles." Baron Wanneer de eerste regendruppels de hoofden van de passagiers bereiken, wordt in allerijl overgegaan tot het opruimen van de spullen. De bal lon wordt opgerold en in een grote zak gestopt. Maar tijd om naar huis te gaan, is het nog lang niet. Want dankzij Lodewijk XVI moet iedereen nog met een druppel champagne tot baron of barones worden gedoopt. Van Gorinchem tot Rumpt om pre cies te zijn, het gebied waarboven de avonturiers afgelopen woensdag vlogen. Lodewijk XVI vaardigde na melijk ooit een wet uit waarin stond dat de eerste mens die zou vliegen en weer levend op aarde zou neer dalen, in de adelstand zou worden verheven. Deze bepaling was het begin van een prachtige traditie, die door alle ballonmaatschappijen in ere wordt gehouden. Voor meer informatie: www.ballonbelevenis.nl Genieten van het weidse uitzicht. Ontvangst Bijzonder aan het bedrijf van Harry Velthoven is toch wel de ont vangstruimte aan de Knibbelweg 60 in Zevenhuizen. Hier verzamelt de groep zich en kan worden ken nis gemaakt met het ballonvaren en de medepassagiers. Onder het genot van een drankje, wordt de crew voorgesteld en verteld wat de ballonvaarders gaan doen. Overal hangen foto's en Velthoven ver telt graag over hoe zijn voorliefde voor de ballonvaart begonnen is. De sfeer is gemoedelijk, maar er gens toch een beetje gespannen. Want iedereen wil niets liever dan de lucht in. Na het drankje is het tijd om de ballon 'op te bouwen'. Er wordt veelal vanaf de thuisba sis - tegenover de ontvangstruim te - opgestegen, maar het kan net zo goed elders zijn. Het enige wat met zekerheid kan worden gezegd is dat Velthoven specialist is in het Zuidhollandse luchtruim. 5» SS? .1» De crew wenst ons een behouden vaart. De ballon vult zich gestaag met lucht.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 26