Landelijk wonen dicht bij de stad? Groot Swanla in Zevenhuizen root 'swarila voorzieningen Verkoop gestart! Sinds het einde van de middeleeuwen (13e eeuw) wordt de klomp gedragen in grote delen van Europa. Nu wordt hij nog voornamelijk gedragen in Nederland, dit terwijl er al heel veel niet meer op lopen. Bij vele beroepen wordt de klomp nog gebruikt. Ook is het de bekendste souvenir voor buitenlandse toeristen. Een groot deel van de drie miljoen klompen die jaarlijks worden gemaakt is daar dan ook voor bestemd. Er waren een paar eeuwen gele den duizenden 'klompenmakers' in Nederland. Die klompenmakers waren dan voornamelijk boeren die ze vervaardigden met gereed schappen die ze ook voor andere werkzaamheden gebruikten. De kwaliteit van deze klompen was, in tegenstelling tot wat je zou ver wachten, erg goed. Naast deze boeren bestonden er ook beroepsklompenmakers. Deze vond men vooral in de grote ste den. Vanaf 1870 groeide het aan tal beroeps veel sneller. Dit kwam omdat de boeren geen tijd meer hadden en omdat de bevolking ex plosief groeide. Het hout Het hout dat wordt gebruikt voor het vervaardigen van klompen komt van de populier. Populieren hout heeft het voordeel dat het nogal slijtvast is, daardoor gaan de klompen langer mee. De klompenmaker bewerkt het hout als het nog niet gedroogd is, dan is het minder hard en dus soepe ler. Dit verkleint tevens de kans op scheuren van het hout. Als het hout gedroogd is, zijn de klompen hard en zijn ze klaar voor de ver koop. Handgemaakt Een populieren boom wordt eerst in verschillende stukken hout ver deeld. Er kunnen 4 tot 8 blokken uit een stam worden gehaald. Als twee stukken gelijk zijn, is dit het begin van een klompen- paar. Eerst wordt er wat hout afge haald, zodat een hele ruwe vorm van de klomp overblijft. Daarna snijdt de klom penmaker kleine delen eraf, zodat de twee gaten wordt het hout ver wijderd. Zo zijn de twee gaten ver bonden en is het een lange 'gang' geworden. Aansluitend hakt de maker nog meer hout weg, zodat de voet in de klomp kan. Om de klomp mooi vlak en egaal te krijgen gebruikt de maker een heel scherp mesje. Als hij daar mee klaar is worden klompen aan en het liefst daar waar ook de wind goed waait. En het beschilderen? Dat gebeurt daarna en dan is het paar klompen klaar. Dit hele pro ces duurt zo n twee a drie uur. Tij dens het Oogstfeest kunt u dit in de praktijk zien. Even voorstellen Al meer dan 182 jaar maken wij, de familie van Zwienen uit Lêk- kerkerk, klompen. De negende generatie van onze familie is al weer met dit ambacht bezig. Tot 1930 was het gehele proces van klompen maken handwerk en dat mmi m som- delen goed gevormd worden: de hak, de bovenkant en de voorkant. Vervolgens boort hij twee gaten in het voorste deel (waar je je voet insteekt) en tussen elkaar gebonden met een touwtje om bij elkaar de houden en om te voorkomen dat maat 36 niet met maat 40 wordt verward. Als laat ste moeten de klompen nog even drogen. Voor de beste kwaliteit moet dit in de schaduw gebeuren wordt ook op dit 'Oogstfeest' ge demonstreerd. Na die tijd kwamen er steeds meer machines die de zware arbeid overnamen. Gelukkig heb ik het ambacht van het klompen maken met de hand nog van mijn vader kunnen leren, want scholen zijn er niet voor. Overal had je klompenmakers (in Lekkerkerk wel 9!Nu zijn we nog de enige in Zuid-Holland en in Ne derland zijn er een stuk of 12 echte bedrijven. Klompen zullen er altijd wel blijven in Holland, maar de tra ditionele gebruikers zoals boeren, bouwvakkers, stratenmakers en buitenlui laten het een beetje af weten. Gelukkig echter verkopen we vrij veel kinderklompen zodat zij de klompendracht in ieder geval mee krijgen. En wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Vergeet vooral niet dat klompen dragen gezond is. Ja, want de spieren in de voeten worden aan het werk gezet, waar door het vooral voor kinderen een goed schoeisel is. Mocht u verder nog vragen hebben of wilt u een paar klompen proberen dan kunt u ons vinden, evenals voorgaande jaren tijdens het Oogstfeest in Zevenhuizen op de hoek Dorps straat/oude gemeentehuis' Op de Dorpsstraat en op de pleinen zijn sanitaire voorzienin gen voor diegene die hoge nood heeft. De toiletten en urinoirs staan vermeld op de plattegrond van het Een gevarieerd aanbod van eengezinswoningen tot vrijstaande villa's aan het water eigentijds thuis Wonen midden in de polder, aan de rand van de Rottemeren, in een reeds bestaande wijk met Rotterdam, Gouda en Zoetermeer om de hoek. Dat is wonen in Groot Swanla. In de laatste fase van het project worden 70 ruime en gevarieerde woningen gerealiseerd. - 34 ruime eengezinswoningen, woonoppervlak ca. 104 tot 130 m:, prijs vanaf 215.000,- v.o.n. - 10 royale twee-onder-één-kap woningen met ga rage, woonoppervlak ca. 145 m!, prijs vanaf 355 000,- v.o.n. - 11 geschakelde villa's met achtertuin aan het water, woonoppervlak ca. 147 m!, 6 slaapkamers mogelijk, prijs vanaf 385.000,- v.o.n. - 14 prachtige vrijstaande villa's met achtertuin aan het water, woonoppervlak ca. 142 tot 181 mJ, slapen op de begane grond is mogelijk, prijs vanaf 455-000,- v.o.n. De verkoop is gestart! Heeft u interesse? Perdijk ERA Makelaardij, 0180-63 16 55 Ruseier NVM Makelaars, 015-3698124 www.grootswanla.nl Oogstfeestkrant 1 september 2010 De klompenmaker K Üd _.„A

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 77