Molen Windlust biedt afwisselend programma tijdens Open Monumentendag Twee exploitanten gaan van start in Steenovens Open middag Oude Kerk Nieuwe leeskring Klikken mag Rommelmarkt Briljanten bruiloft echtpaar Schriek - Scholz HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 8 SEPTEMBER 2010 35 Geen boter, maar kunst bij de vis dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Zuidpias - Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten om in de gerestaureerde Steenovens met twee exploitanten verder te gaan. Het gaat om Wilco van Hoogdalem met zijn plan voor een atelier en expositie ruimte in de rechter turfschuur en Wilkin de Boer met het plan voor een ken nis- en expositieruimte voor de binnenvisserij in Steenoven 1 en de andere turfschuur. De band New Coat of Paint verzorgt een optreden bij Molen Windlust. Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens de landelijke Open Monumentendag, op zaterdag 77 september, vinden er van 10.00 tot 16.00 uur diverse acti viteiten plaats bij korenmolen Windlust en Dagcentrum Korenaer aan het Kortenoord. Molen en dagcentrum Belangstellenden kunnen geduren de de dag een kijkje nemen in Ko renmolen Windlust, waar men tekst en uitleg kan krijgen over het malen van diverse soorten meel en over het onderhoud en de historie van deze unieke molen. In de theeschenkerij van Dagcentrum Korenaer kan men een kopje koffie of thee drinken of een lunch bestellen. Speciale aan bieding op Monumentendag: vier gevulde koeken om mee te nemen van 3,80 voor 3,- euro. Programma Tussen 10.30 en 12.00 uur vinden er diverse optredens plaats van leerlin gen van de Muziekschool en tussen 13.00 en 16.00 uur treedt de Nieu- werkerkse band New Coat of Paint een aantal keren op. Deze band speelt voornamelijk bestaand reper toire met een duidelijk eigen sound. Inspiratie halen de bandleden uit de muziek van onder meer U2, Bjork, Seal, the Police, Janis Ian en Kurt Weill (www.newcoatofpaint.com). Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens Open Monumentendag op zater dag 11 september is de Oude Kerk open van 14.00 tot 17.00 uur. Het Assendelft/van den Brinkorgel uit 1778 wordt bespeeld en de toren is te beklimmen. Te zien zijn de 17de eeuwse interieurelementen als de lichtkronen, kansel en kerkenraads- banken. Tien gebrandschilderde ra men met bijbelse voorstellingen van L.F. Asperslagh dateren uit 1928. De 'smaak van de 19de eeuw', het jaar thema van Open Monumentendag, is af te lezen uit de kolom onder de doopvont. Hier werd op 7 november 1866 24 gulden voor betaald aan de meubelmaker J.G. Belonje van de Goudse Oosthaven. Nieuwerkerk aan den IJssel - De leeskringen in Zuid plas floreren en worden dermate goed bezocht, dat daar geen plaats meer is voor nieuwe enthousias te lezers. Uit reacties bleek er behoefte te bestaan aan een middagleeskring. Wie van lezen houdt en het leuk vindt met anderen te praten over het gelezen boek is welkom In de nieuw op te richten leeskring. In een leeskring komt een groepje van ongeveer tien personen één keer per maand bijeen om te praten over het boek dat men gezamenlijk gelezen heeft. Tevens krijgt men meer infor matie over bijvoorbeeld de schrijver en over de achtergronden van het boek. De deelnemers maken teza men een keuze uit goed leesbare en interessante literaire boeken. Omdat smaken nu eenmaal verschillen kan die gezamenlijke boekenkeuze heel verrassend zijn. Voor meer informatie en aanmelden: 0180-314818. Rondvaart Tijdens Monumentendag kan men een bijzondere rondvaart maken met de Libra. Op deze zaterdag wordt namelijk ook in Ouderkerk aan den IJssel een speciaal programma aan geboden. Voor 7,50 euro kan mén een kaartje kopen voor een vaar tocht vanuit Nieuwerkerk of Ou derkerk heen en terug. In Ouderkerk kan men bijvoorbeeld de Dorpskerk bezichtigen met het fraaie praalgraf van de graven van Nassau Lalecq. Elk heel en half uur kan de toren worden beklommen onder leiding van een gids en om 11.45 en 13.30 uur kan er met een gids een dorps wandeling gemaakt worden. De twee exploitanten geven zater dag 11 september acte de présence tijdens de landelijke Open Monum- tentendag. Parallel aan restauratie van het rijksmonument Steenovens, ge legen langs de Hollandsche IJssel, ging de gemeente afgelopen voor jaar op zoek naar exploitanten voor de ovens en turfschuren na voltooi ing van de restauratie. Het college heeft besloten om met deze twee partijen verder te gaan. Wilco van Hoogdalem diende het plan in om een atelier en exposi- Nieuwerkerk aan den IJssel - In het Ontmoetingscentrum aan de Bos polderstraat 10 vindt op zaterdag 18 september voor de 22ste keer een rommelmarkt plaats. De markt is tus sen 9.00 uur en 16.00 af te struinen. De opbrengsten zijn voor de helft bestemd voor een tweetal buiten landse doelen. Met het eerste doel worden weduwen in Kenia met de tieruimte te realiseren in de rechter turfschuur. Op dit moment maakt WVan Hoogdalum al 'anti kraak' ge bruik van de rechter turfschuur. Hij organiseert workshops beeldhouwen en wil zijn activiteiten uitbreiden. De tweede partij is Wilkin de Boer die plan heeft om een kennis- en expositieruimte voor de binnenvis serij te beginnen in Steenoven 1 en de andere turfschuur. Zo wil hij be zoekers informeren over de binnen visserij, workshops organiseren zoals paling roken en zal hij bezoekers de 'vergeten vis' laten proeven. bouw van een naaiatelier gesteund en met het tweede doel wordt een blindenorganisatie in Kameroen ge holpen. De andere helft van de op brengst wordt gebruikt voor diverse eigen kerkelijke doeleinden.Wie nog spullen heeft, kan deze donderdag 16 en vrijdag 17 september tussen 9.00 uur en 20.00 uur afgeven in het Ontmoetingscentrum. Nieuwerkerk aan den IJssel - De heer en mevrouw Schriek - Scholz traden 7 september 1945 in het huwelijk. Burgemeester André Bonthuis bezocht hen donderdag 2 september ter gelegenheid van hun 65-jarig huwelijk. Hij bood daarbij twee boekjes over Nieuwerkerk aan, de plaats waar het echt paar sinds bijna dertig jaar woont. Net als vijf jaar geleden ging men graag met de burgemeester op de foto. Destijds was de locatie een andere, omdat meneer toen tijdelijk in Rijckehove verbleef. Mevrouw vindt het jammer, dat Bonthuis afscheid neemt: "Ik vond u een fijne burgemeester." Door Marianne Fortuin Ze hebben elkaar leren kennen in Rasnitz, een dorpje tussen Halle en Leipzig, waar meneer destijds werk te. Meneer: "Ondanks de oorlog heb ik het niet slecht gehad. Altijd vrien delijke mensen getroffen." Hij heeft zijn werkzame leven doorgebracht bij Wilton Fijenoord in Schiedam: "Ik heb altijd in de motoren en de machines gezeten. Het was een fijn bedrijf, wereldbekend en toch failliet gegaan." Het echtpaar heeft dertig jaar in Overschie gewoond, voordat er verhuisd werd naar Nieuwerkerk. Ze hadden er een groot huis met vijf kamers, en een tuin waar prijzen mee gewonnen werden. Mevrouw: "We hadden kennissen aan de Val- kendaal. Mijn man zei, dat hij wel naar een dorpje wilde verhuizen - Nieuwerkerk was toen nog een dorp - en daarom hebben we ons hier ingeschreven." Meneer vult aan: "Ze waren nog aan het bouwen, we kregen de tekeningen te zien en vonden dit huis mooier, vanwege het uitzicht." Omdat er inmiddels een traplift geïnstalleerd is, wil het echtpaar hier graag blijven wonen. Ook vanwege de buren. Mevrouw: "We wonen echt prettig, ledereen is even vriendelijk en aardig." Op hun trouwdag is er de hele dag door bezoek geweest. Mevrouw is 83 jaar en doet nog zelf de bood schappen en het strijkwerk. Meneer, die op 23 september negentig jaar wordt, is ondanks gezondheids klachten een tevreden mens: "Ik mag niet klagen..." Graag met de burgemeester op de foto.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 35