Bij Stolk Orchideeën telt elke plant mee HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 8 SEPTEMBER 2010 37 Rijen en rijen Phalaenopsis. De familie Stalk. gen, maar dat is toen een beetje uit de hand gelopen. Voor het personeel werd dit een te grote belasting; het kostte veel tijd om mensen te helpen, wisselgeld te zoeken en alle andere dingen die hierbij horen. Toen heb ik als PR-vrouw besloten om hier zelf mee aan de slag te gaan. Het was een mooie uitdaging^ De schoonheid van de afwijkende planten inspireerde enorm om er iets mee te doen, dus ben ik aan de slag gegaan met een paar glazen schalen en ben daar bloemstukken mee gaan maken. Met de planten die door hun afwijkende vormen niet te verhandelen zijn bleek je de mooiste creaties te kunnen ma ken, want deze planten zijn, door hun lichte afwijking, juist uniek." In de maanden september tot en met mei zijn klanten op zaterdagochtend welkom bij Stolk B.V. In tegenstelling tot andere bedrijven, hebben deze klanten bij Stolk de eerste keus; de bloemstukken die overblijven gaan naar speciale klanten in het buiten land. Voor Coby Stolk is dit erg be langrijk. "Ik maak de stukken op ge voel en werk liever niet in opdracht. pen. De keuze om ons volledig te richten op kwalitatief hoogwaardige orchideeën heeft veel aandacht ge- eist, maar achteraf zijn we blij dat we deze beslissingen genomen hebben." Doordaterveel aandacht aan kwaliteit wordt besteed, zijn er ook planten die niet aan de eisen voldoen, omdat ze bijvoorbeeld krom zijn of op een an dere rare manier zijn gegroeid. Deze planten krijgen, dankzij Coby Stolk, toch nog een kans op een goed te huis. Zes jaar geleden is ze begonnen met een winkeltje, waar deze planten als bloemstukken worden verkocht. "In 2004 hebben we meegedaan aan Kom in de Kas. Er was toen veel vraag van consumenten of ze geen planten bij ons konden kopen. Daar zeg je, uit liefde voor je product, geen nee te- Het zijn echt spontane creaties. Ik word door onze exporteurs ook een beetje afgeschermd, omdat ze weten dat ik de stukken echt voor directe klanten maak en niet voor de grote bedrijven. Het is mooi om de reactie van mensen te zien die blij zijn met een bloemstuk voor een betaalbare prijs. Wanneer het de massa in gaat heb je ook geen affiniteit met je klan ten, en dat is dodelijk voor je crea tiviteit. Elke week staan er ongeveer honderd creaties op ons bedrijf en wat niet verkocht is, gaat op maan dag naar een tuincentrum in Duits land. Een lege werktafel inspireert me om met een frisse blik weer nieuwe stuk ken te maken; daar ga ik voor en hoop het nog jaren te doen." Orchideeënliefhebbers kunnen bij Stolk B.V. niet alleen terecht voor de bloemstukken, maar ook voor losse planten en boeketten. De verkoop ruimte is van september tot en met mei geopend op zaterdag tussen 8.30 en 12.00 uur. Stolk B.V. is gevestigd aan de G. van Dort Kroonweg 6 in Waddinxveen. Waddinxveen - "De kromme plantendie niet verhandelbaar zijn, zijn meestal juist heel mooi, dus daar maak ik mooie creaties van." Ondanks dat kwaliteit hoog in het vaandel staat, worden bij orchideeënkwekerij Stolk B.V. ook de kromme planten gekoesterd. Coby Stolk, die in 1970 het bed rijf sa men met haar man Jan heeft opgerich t, maakt van deze bijzondere orchideeën bloemstukken, die op zaterdag in de kwekerij worden verkocht. Deze zijn zo apart dat inmid dels ook bij de grote klanten uit het buitenland de creaties een begrip zijn. Orchideeënpracht. dels vormen drie van de vier zonen van het echtpaar Stolk, Jan-Pieter, Cors en Harm, samen met hun ou ders de directie. Kwaliteit speelt, zoals bij veel on dernemers, een grote rol. Het bedrijf heeft zich gespecialiseerd op meer- takkige orchideeën van het soort Phalaenopsis. Coby Stolk: "Kwaliteit vraagt soms om ingrijpende beslis singen waar je met elkaar volledig achter moet staan, omdat het tijd, aandacht, energie en vaak ook geld kost. Toch hebben we met elkaar de beslissing genomen dat dit het beste bij ons past om je te onderscheiden. Dit heeft geleid tot wat ingrijpende veranderingen in het teeltbeleid. We geven de. plant meer tijd om zich te ontwikkelen, dit houdt in dat de jonge planten langer in de warme kas staan, ook wel de kraamkamer genoemd en daarna de koeling in gaan óm takken aan te leggen. Hier door krijg je zwaardere planten die meer energie en body hebben om meer takken te produceren. In de achterliggende jaren hebben we een aantal bedrijven naast en tegenover ons kunnen kopen, waardoor we nu een kleine vijf hectare aan glasop pervlakte hebben. In 2007 hebben we het moederbedrijf vernieuwd. De overige locaties zijn gemoderniseerd, waardoor we nu een modern bedrijf zijn met hoogwaardige technologie. Al onze planten worden doof de computer gesorteerd op onder an dere kleur, grootte en aantal knop- Door Marlonneke Willemsen Net als veel andere bedrijven is ook Stolk B.V. begonnen als groentekwe kerij. Coby Stolk: "Mijn man had een allergie voor tomaten en werd daar letterlijk ziek van, dus werd er ge zocht naar een alternatief. In 1980 hebben we de beslissing genomen om te stoppen met de tomatenteelt. We zijn begonnen met een zoektocht naar het product wat bij ons past, wantje moet er wel iets mee hebben. Op een bepaald moment hadden we een hoekje met Venusschoentjes en daar hadden we wel wat mee, maar dat was nog maar een begin in orchi- deeënland, we hebben echt moeten leren hoe je orchideeën moet telen. Onze hoofdteelt was in die peri ode Spathiphyllum en we zijn in de daarop volgende jaren heel langzaam overgegaan op Phalaenopsis." Inmid- Een Coby-creatie.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 37