JIP-SPREEKUUR VOOR AL JE VRAGEN "Karate is geen sport om de ander te slopen" Frisfeest in 't Blok Progressieve Rock in r t Blok HART VAN HOLLAND PEPTALK 8 SEPTEMBER 2010 43 i»'\ T'l'I'l 'll r i Karateka Arco Dielhof Peek Waddinxveen - Bij waterscouting Klimopgroep aan het Zuiveringspad vond zaterdag 4 september het tra ditionele overvaren plaats. Wanneer je te oud bent voor de speltak kabouters (meisjes van 7 tot 11 jaar) of welpen (jongens van 7 tot 11 jaar) en deze verlaat voor de vol gende speltak zeeverkenners (gemengde groep van 11 tot 16 jaar), dan vaar je over. Dat gaat niet zomaar, daar moet je wel wat voor doen, zoals over een touw lopen en naar beneden springen, door de modder kruipen en daarna het water in om over de tonnen heen te klim men. Nieuwerkerk aan den IJssel - Jon geren kunnen elke donderdag van 15.00 tot 18.00 uur in 't Blok terecht met allerlei vragen voor het Jongeren Informatie Punt. Zoek je een baantje, wil je meer weten over SOA's en on veilig vrijen, kun je hulp gebruiken bij je sollicitatiebrief, zoek je een kamer in de buurt of weet je niet welke ver volgopleiding je moet kiezen of heb je een computer nodig met internetver binding om zelf je zaken te regelen? Het kan allemaal in het JIP in 't Blok. Jongerenwerker Kim Terbrack neemt alle tijd voor het beantwoorden van je vragen. Waddinxveen - Jazzdans is een vorm van bewegingskunst met een tech niek, die gebaseerd is op invloeden uit de moderne dans, klassiek ballet, tap-dance, latijns amerikaanse dan sen, primitieve afrikaanse dansen en showdans en is bovendien sterk onderhevig aan tijdverschijnselen als Hip-hop, Streetdance, Free Style en Nieuwerkerk aan den IJssel - Jonge karateka sparren in de gymzaal aan de Van Beethovenlaan. Arco Dielhofslaatalles gade vanaf de zijkant. "Deze jeugd geef ik soms ook les. Lesgeven mag officieel pas met een zwarte band, mijn leraar vond dat ik er al eerder geschikt voor was. House. Tijdens de danslessen, welke plaats vinden in Toos Plaza aan de Staring laan, staan verbetering van de condi tie, de bevordering van de lenigheid, het versterken van de spieren en het ontwikkelen van het coördinatiever mogen en het lichaamsbewustzijn hoog in het vaandel. Door Pepijn de Groot "Osu" (spreek uit: oes) klinkt meer maals. "'Osu' is een teken van respect naar degene tegenover je", legt Arco uit. Arco Dielhof (19) beoefent sinds tien jaar karate en in juli behaalde hij een mijlpaal: de zwarte band. "Toen ik begon zag ik het al voor me. Ik zou niet stoppen voordat ik een zwarte band zou hebben. Nu stop ik ook niet hoor, dit is pas mijn eerste graad zwarte band. De tweede en derde graad wil ik ook behalen", zegt een gemotiveerde Arco. Achter elk succes zit een verhaal. "Wat mij precies aantrok aan karate weet ik niet meer. De turnvereni ging waar ik lid was hield er mee op. Ik vertelde mijn ouders gelijk dat ik op karate wilde. Ik heb ADHD dus ze waren het er niet mee eens." Sensei (sportterm voor leraar) Peet Peek ver telde de goede kant van karate. Arco: "Na drie weken karate bleek ik rusti ger geworden. Karate gaat om jezelf beheersen, ik kan er veel energie in kwijt." Peek is een belangrijk persoon voor Arco. "Ik zie hem als een tweede vader. Hij staat altijd voor je klaar. Ik zou niet weten of dat zijn karak- Nieuwerkerk aan den IJssel - Speci aal voor jongeren in de leeftijd van Bijna dagelijks is er bij Toos gele genheid om te dansen onder leiding van gediplomeerde en/of gekwalifi ceerde docenten. Nieuwe leden mo gen twee keer op proef meedoen. Voor meer informatie en aanmelden: 0182-613839, 0182-640277 of via www.tooswaddinxveen.nl. ter is, of dat het bij de sport hoort." Peek is de trainer van KVC Peek. De afkorting staat voor Karate Vrienden Club, wat al aangeeft dat karate niet stoelt op rammen en rossen. "Karate is geen sport om de ander te slopen." Arco vervult inmiddels ook een rol als trainer bij KVC. "Vorig jaar heb ik mijn HAVO-diploma gehaald. Dit jaar volg ik cursussen voor groepleiding sport. Ik wil van mijn hobby mijn werk ma ken, dat is ideaal." Klappen Sport is een bezigheid van extremen, zeker als je er fanatiek mee bezig bent. "Toen ik mijn eerste examen bruine band niet haalde, dacht ik: ik kap ermee. De volgende dag was dat weer over: niks kappen, ik ga harder trainen." Afgelopen juli mocht hij zich bewijzen voor een zwarte band. "Donderdagmiddag kom je aan. In de avond heb je training, 's nachts heb je training. Op zo'n kamp krijg je klappen, maar als je dpar over klaagt ben je de zwarte band niet waard." Bovendien heeft Arco een 'handicap': zijn astma. "Als ik een paar tikken op mijn longen krijg, ga ik zitten. Dat wordt ook gerespecteerd. Er zijn zat andere plekken waar je iemand goed kan raken: milt, nieren, lever", zegt hij grijzend. twaalf tot vijftien jaar wordt voor zaterdag 18 september een 'Fris- feest' georganiseerd. Er wordt, de naam zegt net al, alleen frisdrank geschonken. Arco Dielhof leert van iedereen. "Ik doe bijna geen knokwedstrijden meer, ik focus me meer op kata, de technische kant van karate", aldus Arco. Die carrière-move bracht een grote verrassing. "De eerste wedstrijd kata werd ik al gevraagd voor het, WK in Zwitserland. Nou, daar zeg ik geen nee tegen." Het draait Dielhof niet puur om de grote evenementen., "Op de training spar je soms ook met witte banden. Dat zegt weinig: ze kunnen bijvoorbeeld van een andere bond komen. Iemand met een witte band kan een nieuwe combinatie doen, je leert van iedereen." Volwassenen houden deze avond een oogje in het zeil en DJ Manuel i verzorgt de muziek. Het Frisfeest duurt van 20.00 tot 24.00 uur; de toegang is vrij. De Toos Dance Crew na afloop van de laatste schouwburgvoorstelling van 'Tijd voor tien'. Nieuwerkerk aan den IJssel - Eén keer in de drie maanden wordt 't Blok op zondagmiddag gevuld met niks anders dan 'Progressieve Rock'. De aftrap voor deze nieuwe activi teit van 't Blok wordt gegeven door de band Flamborough Head. Deze band maakt melodische progres sieve rockmuziek voor fans van Flamborough Head. 'symfonische retro prog' mét een hint van folk. Het optreden begint om 15.00 uur; deur open om 14.00 uur. De toegang bedraagt 10,- euro. 't Blok is gevestigd aan het IJsermanpad 1. Voor meer informatie: www.jeugdwerkzuidplas.nl (foto: Monique Bosboom)

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 43