'Ik wil mijn mouwen opstropen' HART VAN HOLLAND ZUID PLAS 15 SEPTEMBER 2010 Nieuwe burgemeester Gert-Jan Kats "ledereen moet zich thuis voelen.' Zuidpias - Een teamplayer die niet met zijn armen over elkaar gaat zitten wachten tot het werk op hem afkomt. Gert-Jan Kats (39) is vanaf vandaag - 15 september- de nieuwe burgemeester van Zuid plas. De afgelopen maan den heeft hij echter uit eigen beweging al uitgebreid kennis gemaakt met zijn nieuwe gemeente. Door Marianne Vermaat De zomervakantie bestond voor Kats uit drie weken Zeeland met zijn ge zin. "Je zit dan in reces en ik heb heel bewust een tas vol documen ten over Zuidpias meegenomen. Om even sfeer te proeven en de basis te leggen. Op die manier weet ik ook Vreemde gewaarwording Burgemeester Gert-Jan Kats heeft bewust voor de gemeente Zuidpias gekozen. "Ik zou op 1 december 2010 zes jaar burge meestervan Liesveld zijn geweest en daarmee een ambtstermijn hebben doorlopen. Ik ben jong en je gaat na zo'ri termijn toch om je heen kijken. Plus dat Lies veld eindig is, aangezien het op 1 januari 2013 opgaat in een nog grotere gemeente (met Graaf stroom en Nieuw-Lekkerland). Ik wilde eerst een stabiel college hebben, vandaar dat ik de verkie zingen heb afgewacht. Nu is het zover. De vacature van de bur gemeester van Zuidpias kwam op mijn pad. Eerlijkheid, gebiedt mij ook te zeggen dat ik eerder al interesse had in Zuidpias toen de fusie nog op handen was. Toen ik de profielschets las, las ik me zelf erin. Met het verschil dat de profielschets in de 'zij'vorm ge schreven was. Liet was een heel vreemde gewaarwording." al een en ander voor ik werkelijk begin. Als ze me toen hadden ge beld met de vraag of ik direct wilde beginnen, was ik teruggegaan. Niet zozeer omdat ik geen zin had in de vakantie, maar door de adrenaline die maakt dat ik mijn mouwen wil opstropen." Een goede voorbereiding hoort bij het karakter van de nieuwe burge meester. "Bij mijn tweede sollicita tiegesprek heb ik me bijvoorbeeld ook al laten bijpraten over de Mo lukse gemeenschap door Ronald Bandell (hij was van 1977 tot 1987 de burgervader van Moordrecht) en later heb ik nog een gesprek gehad met Huub van der Meer." Dat betekent niet dat Gert-Jan Kats bij aanvang meteen de lakens zal uitdelen. "Nee, ik heb absoluut niet de ambitie om te zeggen 'zo en zo gaan we het vanaf nu doen'. Alsof ik dat als burgemeester al zou kunnen zeggen. Het is puur om wat achter grond te hebben." Thuis voelen Toch heeft Kats al bepaalde visies. Een ervan is dat er geen Zuidplasse- naren moeten zijn, maar Nieuwer- kerkers, Moordrechtenaren, Zeven- huizenaren en Moerkapellenaren. "ledereen moet zich thuis voelen en zijn eigen verantwoordelijkheid nemen." Eloewel er sinds 1 januari 2010 één grote gemeente Zuidpias is, bena drukt de kersverse burgervader (iet belang van de dorpen. "De kracht van de samenleving ligt in de gemeenschap", meent hij. "Ik ben dan ook geen burgemeester die wonderen verwacht van het be stuur. Natuurlijk moet de overheid reguleren en verantwoordelijkhe den nemen, maar ik vind dat regels pas ingesteld moeten worden als deze echt noodzakelijk zijn. En die moeten vervolgens goed worden gehandhaafd." Naar de mensen toe Feit is echter wel dat het gemeen tehuis in Nieuwerkerk staat en van daaruit wordt bestuurd sinds dit jaar. Kats ziet dat ander. "Ja, de fu sie heeft impact en we moeten zor gen voor eenduidig beleid. Maar om een voorbeeld te noemen: als er een straat moet worden opgeknapt in Moerkapelle, ga je niet in Nieuwer kerk alles uittekenen aan tafel. Nee, dan ga je naar de mensen toe. Want alles kan verschillen; van dorp, tot wijk tot straat." Waar Kats zelf met zijn vrouw en vier kinderen gaat wonen, is nog onbekend. "Het liefst zou ik op 15 september in Zuidpias wonen, maar de realiteit dwingt mij tot iets an ders. Ik heb een huis in Groot Am- mers en hoewel je als burgemeester niet slecht verdiend, is het onmoge lijk twee huizen te bekostigen. Maar ik wil zo snel mogelijk in het gebied wonen. Tot die tijd zal ik er al wel heel vaak te vinden zijn. Ik vind het prettig om met de inwoners te kun nen praten; sta ook altijd open voor een praatje. Dat komt omdat ik een mensenmens ben." Paspoortje: Karei Jan Gerrit (Gert-Jan) Kats werd op 16 februari 1971 in Hil versum geboren. Sinds 2004 is hij burgemeester van de gemeente Liesveld. Enige tijd was hij de jongste burgemees tervan Nederland, een titel, die hij op 2 april 2007 overdroeg aan zijn collega Roderick van de Mortel. Na de middelbare school (havo, Van Lodensteincollege Amers foort) studeerde Kats bedrijfsin- formatica aan de HES in Amster dam. "Ik wilde iets met computers, maar ontdekte al snel dat ik een mensen mens ben en heb de stu die afgebroken. Kats ging hierna in militaire dienst, waarin hij al bestuurlijk actief was. Hierna volgde een functie en studie bij de ING Bank. Daar- Ervaring Zuidpias is een uitdaging, maar ligt ook in zijn straatje. Want Kats is' momenteel burgemeester van Liesveld en heeft daar ervaring op gedaan in het samengaan van ver schillende dorpen en een stad tot een grotere gemeente. "Ik durf wel te zeggen dat ik kennis heb van de meerkernenproblematiek." En er is nog een overeenkomst. "Je hebt hier (Zuidpias) de spanning tussen het Groene Hart versus de stad en in Liesveld had je te maken met de rand van de Drechtsteden die het liefst het natuurgebied in wilde kruipen. De kunst is om het gebied levendig te houden zonder het landschap te verstoren." naast was hij raadslid in Zeist. "Burgemeester Boekhoven van Zeist kwam toen naar mij toe met de vraag of ik niet aan de andere kant van de tafel wilde zitten. Die vraag hield me vanaf dat moment bezig. Net als velen had ik bij het burgemeester zijn een beeld van iemand boven de vijftig, die grijs is en de keten op zijn buik heeft han gen. Ik solliciteerde naar het bur gemeesterschap van Woudenberg en werd tweede. Dat was voor mij de bevestiging dat ik richting het burgemeesterschap wilde." Of de nieuwe burgemeester van Zuidpias altijd burgemeester wil blijven, weet hij niet. "Ik heb geen carrièregedachten. Ik heb wel am bitie, maar die richt zich op het werk waar ik op dat moment mee bezig ben." Schizofreen Gert-Jan Kats komt van SGP-hui- ze, maar volgens hem belemmert hem dat in geen enkel opzicht als een waardig bestuurder te rege ren. "In-functie ben ik er voor alle inwoners, privé ben ik lid van een partij. Ondernemers hoeven echt niet opeens bang te zijn dat ze hun winkel op zondag moeten sluiten. Natuurlijk kom je nooit helemaal los van de partij, maar dat is omdat het je persoonlijke overtuiging is die meeweegt. Als ik het gedachte goed van iedereen in Zuidpias zou aanhangen, zou ik schizofreen zijn. En trouwens, een atheïst zou ook burgemeester van alle christenen zijn."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 22