klikken Gemeente streeft naar eenheid in afval Meldkamer mede verantwoordelijk voor langere opkomsttijd brandweer HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 15 SEPTEMBER 2010 29 dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeente Zuid plas streeft naar eenheid in het afvalbeleid. Maar moet het dan de zak, de bak of ondergronds worden Alle Zuidplassenaren mogen hier hun mening overgeven, al is het uiteinde lijk de gemeenteraad die de definitieve beslissing neemt. De aftrap van de zogenaamde burgerparticipatie hierin was maandag 13 september met een informatieavond op het Comenius College. Pro's en contra's volgden elkaar in rap tempo op. Door Pepijn de Groot "Het probleem zit in de luiers", re ageerde een inwoner van Nieuwer kerk. "Vroeger werden die gewoon gewassen.". Een ander struikelblok voor een aantal Zuidplassenaren was de op tie om GFT te eomposteren. "In de statistieken staat dat Nieuwerkerk 25 procent hoogbouw is. Het bewa ren van GFT is een ramp voor bewo ners van hoogbouw.", klinkt meteen uit de zaal. "Preventie is geen afval", zegt Esther Hunsche, beleidsadvi- seur afval Openbare Werken. "Misschien is het beter om de kos ten niet in de blauwe zak te verwer ken, maar per factuur binnen te krij gen. Dan ben je je beter bewust van wat je uitgeeft", oppert een Moor drechtenaar. "Voor de facturen krijg je weer administratieve kosten", antwoordt een andere bezoeker. Voordelen worden nadelen, nadelen worden voordelen: consensus over afval lijkt ver weg. Steekproef "Nooit geweten dat afval zoveel belangstelling had", sprak wethou der Arjen Hazelebach. Voor- en te genstanders van alle drie de opties - bak, zak of ondergronds - komen aan het woord. Belangrijk hierin is wat het meest meeweegt: kosten, milieu of service? De wethouder verzorgde het voor woord, maar liet het daarna over aan Esther Hunsche en Sergio van Keulen van onderzoeksbureau Quint Result. De eerste informatieavond was maandag 10 september in Nieuwer kerk en er volgde er dinsdagavond een in Moerkapelle. De resultaten worden meegenomen in een online- discussie. "De resultaten van alle drie gaan vervolgens mee naar de enquête die over zesduizend inwo ners wordt verspreid", legt Van Keu len de representatieve steekproef uit. Vervuiler betaalt Een vakterm die vaak valt is diftar, een afkorting voor gedifferenti eerde tarieven, een afvalregistratie die leunt op de stelling 'de vervuiler betaalt'. Dit houdt in een vast ba sistarief plus de kosten van afval deponeren per huishouden. Dat kan gemeten worden per gewicht en per frequentie. Vanavond komt het laatste ter sprake. Ook gedurende de koffiepauze houdt het onderwerp de gemoederen be zig. De vormen van afvalopslag worden besproken: in Nieuwerkerk werkt men veel met de blauwe zak, in verschillende wijken in Zuidpias is een ondergrondse afvalplek en in andere kernen is er de rolcontainer. "De ondergrondse bak is altijd open, je kan altijd je afval kwijt", zegt een Nieuwerkerker. "Als het ding werkt, ja!" klinkt op de achtergrond. Voor alle vormen van afvalopslag zijn pro's en contra's te horen. "We willen niet in alle kernen een zelfde vorm van afvalopslag", ver telt Marianne Uni van de afdeling communicatie. "De tarieven van diftar zijn gebaseerd op een gelijk heidsbeginsel." De informatieavond is er om de burgers te betrekken bij het besluit, de gemeenteraad heeft alles nog openstaan. "Uit de resul taten van de informatieavonden, de online-discussie en de enquête onder de zesduizend burgers komt een rapport naar voren. Mevrouw Hunsche heeft een notitie gemaakt waarin ze alles op een rijtje heeft gezet over het afvalbeleid. Die noti tie en het rapport van Quint Result gaan naar de gemeenteraad en het is aan hen om te beslissen." Uni had graag in de andere kernen ook zulke avonden georganiseerd. "Dat was helaas qua tijd en finan ciën niet mogelijk. Maar dat zal met de enquête recht getrokken De zak in de bak!? worden." Het rapport moet eind dit jaar verschijnen, wellicht verandert het straatbeeld in 2012 aangrijpend. Want dan moet het afvalbeleid van Zuidpias zijn bepaald. Voor meer informatie: www.zuidplas.nl. Zuidpias - "De meldkamer is geen onderdeel van de brandweer meer; het beheer is in handen van de politie. Daarom kan het voorkomen dat, als je 112 belt, je eerst doorgeschakeld moet worden, voordat je bij iemand van de bandweer terecht komt. En dat kost tijd." Ed Molenaar, commandant van het brandweercorps Zuidpias, lichtte tijdens de vergadering van de commis sie Bestuur, Financiën en Beheer van dinsdag 7 september toe, waarom de brandweer de normen van de opkomsttijden in het eerste helft van dit jaar niet behaald heeft. Duidelijk werd dat dit niet altijd door het corps zelf beïn vloedbaar is. Niemand thuis Moordrecht - De brandweer ging maandag 6 september naar de Kievithof na een brandmelding. Na controle bleek er niets aan de hand. Gesprongen leiding Moerkapelle - De brandweer spoedde zich maandag 6 septem ber naar De Eersteling nadat een brandmelder af was gegaan. Dit bleek te zijn veroorzaakt door een gesprongen warmwaterleiding. De gang stond hierdoor vol stoom. Brandweerlie den verrichtten een noodreparatie. Ingesloten Nieuwerkerk aan den IJssel - Een gezin uit de Kerklaan heeft woensdag 8 september de brandweer hulp moeten vragen bij het binnenkomen van hun eigen woning. Een kindje had zichzelf ingesloten en viel vervol gens in slaap. Korpsleden openden de deur. Brandboot Nieuwerkerk aan den IJssel - De brandweer ontving zaterdag 11 september een melding dat een jacht in de brand zou staan op de rivier de IJssel. De brandweer rukte uit met de tankautospuit en de brandweerboot, die vanwege een oefening al op het water was. Eenmaal ter plekke bleek dat de motor van het jacht oververhit was geraakt. De brandweerboot heeft de passagiers van de boot geëvacueerd en de boot naar de haven gebracht, nadat de brand in de motorruimte was geblust. De leden van de commissie maken zich zorgen over de langere op komsttijden, vooral in Moordrecht, waar de brandwaar maar bij veertig procent van de meldingen binnen acht minuten ter plaatse was in de periode tussen 1 januari en 30 juli van dit jaar. Volgens de norm moet dit percentage tachtig procent zijn. Harm Lamberts (GBN) vroeg zich, net als Roeland de Graaff (CDA), af waarom dit percentage zo laag is. De Graaff: "Ik weet dat de mensen van de brandweer zo goed mo gelijk hun plicht doen, maar dit wijkt wel erg veel af." Aart Slobbe (ChristenUnie/SGP) zei zich zorgen te maken om de beschikbaarheid van vrijwilligers en vroeg zich af in hoeverre dit invloed heeft op de opkomsttijden. Lydia Reicher (SP) was opgevallen dat de opkomst tijden bij incidenten op de A12 of A20 langer waren en wilde graag uitleg over de reden daarvan en John Ooms (Trots) wilde tenslotte weten in hoeverre de resultaten door het corps zelf beïnvloedbaar waren. Doorschakelen Molenaar legde een deel van het probleem bij de centrale meldka mer in Leiden. "Alle parate dien sten hebben één gemeenschappe lijke meldkamer. Bij incidenten op de A12 en A20 wordt er meestal mobiel gebeld en die telefoontjes gaan eerst naar Driebergen. Daar worden ze vervolgens naar de juis te regio doorgeschakeld. Dit kost tijd. Het kan zijn dat telefoontjes, die bij de meldkamer binnenko men, worden opgenomen door bijvoorbeeld iemand van de am bulancedienst. Die moet ze vervol gens doorschakelen, waardoor het even duurt voordat de medewerker van de brandweer de melding aan ons kan doorgeven." De opkomsttijd op de snelwegen heeft volgens Molenaar ook te ma ken met het feit dat de brandweer soms later wordt opgeroepen. "Het is niet altijd meteen duidelijk of we assistentie moeten verlenen, door bijvoorbeeld iemand uit een voertuig te bevrijden. De politie en de ambulancediensten beoor delen eerst de situatie ter plekke en pas daarna wordt de brandweer opgeroepen. Er kunnen soms wel vijftien minuten overheen gaan voordat wij weten dat we moeten uitrukken en dat heeft dan ook een negatieve invloed op de opkomst tijd." Voor het verschil tussen Moor drecht en de andere dorpen van Zuidpias heeft Molenaar geen verklaring. "Dit is voor ons een be langrijk aandachtspunt, maar we kunnen er geen duidelijke verkla ring voor vinden. In het verleden zijn er in Moordrecht nooit der gelijke metingen verricht, dus we kunnen niet inschatten of dit een incidenteel of een structureel pro bleem is. Ik weet ook niet wat de invloed van de nieuwe locatie van de brandweerkazerne aan de rand van het dorp is. Het zou kunnen dat het personeel eerst het dorp door moet, voordat het bij de ka zerne is, wat tot vertraging leidt, maar we kunnen niet met zeker heid zeggen of dit de oorzaak is. We zullen het in ieder geval blijven monitoren." Vrijwilligers Op dit moment beschikt de brand weer nog over voldoende vrijwil ligers, maar Molenaar verwacht dat dit in de toekomst wel eens een knelpunt zou kunnen worden. "De beschikbaarheid van vrijwilli gers speelt natuurlijk mee en het werven van nieuwe mensen is voor ons een continu proces. Het vinden van nieuwe vrijwilligers blijft las tig. Het resultaat van onze laatste wervingsactie was twee reacties, die uiteindelijk niet tot een resul taat geleid hebben. Gelukkig heb ben we wat aanwas via andere ka nalen gekregen, maar je merkt dat de bereidheid minder wordt." Burgemeester André Bonthuis meent dat de gepresenteerde cij fers belangrijk zijn voor de toe komst. "Ik kan mededelen dat de geplande regionalisatie van de brandweer per 1 januari 2011 defi nitief doorgaat en dan kunnen we met dit soort cijfers goed blijven monitoren of de kwaliteit van de brandweerzorg in onze gemeente wel hetzelfde blijft." mag

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 29