De Romph schenkt Kats 'ons vertrouwen "Het water staat ons aan de lippen" HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 22 SEPTEMBER 2010 35 Decorploeg in het nauw na opzeggen locatie Zuideinde Bonthui; oortittcr Vervolg van voorpagina Zuidpias - De sprekers tijdens de buitengewone raadsvergadering waar Gert- Jan Kats werd geïnstalleerd waren oud-burgemeester André Bonthuis, voor zitter van de vertrouwenscommissie Marnix de Romph, nestor van de raad Martien Zijderhand en wethouder Jan Verbeek. Allen roemden Kats bij voor baat al om een van zijn kwaliteiten: dat hij een teamspeler is. Verbeek: "En ik ben blij dat u ons team compleet wilt maken." Het veenhuisje uit de musical Turf, een kunststukje van de decorploeg. Zevenhuizen - Ooit begonnen ze als decorbouwers van de stichting Polder romance. Na vele jaren op allerlei locaties te hebben gebouwd en opslag te hebben gehad, huizen ze sinds enkele jaren aan het Zuideinde 14. "Vorige week hebben we te horen gekregen dat we deze locatie moeten verlaten. Het was te verwachten dat dit een keer zou gebeuren", zegt decorbouwer Maarten Overweel. 'We hebben in het recente verleden vaker een oproep om ruimte gedaan maar hebben daar zelden een reactie op gekregen. nieuw hout en materialen moeten inkopen", aldus Overweel. De situatie voor de enthousiaste ploeg, die nog graag jaren doorgaat, is nijpend. Overweel: "Ik hoop dat iedereen met ons mee wil denken. We zijn op zoek naar een ruimte van minimaal tien bij tien meter, waar we over stroom kunnen beschikken en waar we ook 's avonds terecht kunnen. Want we doen dit allemaal naast onze vaste baan." Zevenhuizen was altijd het werkter rein van deze harde werkers maar een van de andere kernen van Zuid- plas herbergen wellicht een prima werkterrein. "Ja hoor", besluit Over weel, "Of we nu in Zevenhuizen, Nieuwerkerk of Moerkapelle zitten, als wij maar verder kunnen met ons werk, dat voor ons allemaal een gro te hobby is." Reacties zijn welkom bij Maarten Overweel, telefoon 0180-633391 of mov@eim.nl Gert-Jan Kats zelf liet weten er 'heel veel zin' in te hebben en dat het al lemaal 'heel goed aanvoelt'. "Ver trouwen is de basis en daar gaan we voor. Als voorzitter van het college wil ik graag als team aan de slag. Alleen loop je harder, maar samen kom je verder." Volop bezig met het bouwen van een decor voor Shantykoor het Kraai ennest, komt de opzegging van de huidige locatie op een uiterst onge lukkig moment. Overweel: "We zijn heel blij dat we de locatie Zuideinde gedurende langere tijd konden ge bruiken, maar nu moeten we er bin nen twee weken uit, en de musical staat gepland voor november." De decorbouwers zetten zich de af gelopen jaren in voor een flink aan tal verenigingen. Zo was de ploeg actief voor de stichting Polderro mance, Vereniging Openbaar On derwijs (VOO) en Snoot en voor de fusieprojecten NAP, Turf en Touw. "Nu staat het water ons aan de lippen. Want naast timmerruimte hebben we ook ruimte nodig voor opslag voor van onze spullen. We hergebruiken altijd veel materiaal van eerdere uitvoeringen. Ais we geen opslag hebben, betekent dit dat we na ieder productie decors naar de kraak kunnen brengen en dat we voor iedere nieuwe productie commissie was naar eigen zeggen 'van onschatbare waarde'. Eerst blikte hij echter terug op de zoek tocht naar de ideale burgemeester voor zijn gemeente. "Inhoudelijk lijkt het in niets op de zoektocht die je in televisieprogramma's zoals Idols of de X-factor ziet. Er zijn geen theaterronden en er is niemand die meedenkt met de make-up en kle ding. In zekere zin waren wij ook op zoek naar de X-factor." De keuze viel uiteindelijk op Kats omdat hij aan alle eisen voldeed. De Romph: "Het klinkt bijna als een ideale start." De voorzitter van de vertrouwens commissie wilde nog wel antwoord geven op de vragen wat een 'SGP'er in een WD-dorp moet'. "Hier zit de burgemeester van alle Zuidplasse- naren." Om dit kracht bij te zetten, schonk De Romph de nieuwe burge meester 'ons vertrouwen'. Samen Martien Zijderhand liet eigenschap pen van de kroonbenoemde burge meester is rap tempo voorbij komen. Een authentieke persoonlijkheid, ie mand die slim, snel en ondernemend is. "Uw bestuurlijke talenten zijn ons opgevallen en met uw kennis en ervaringen kunnen we zorgen voor invulling van ambities en taken." Behalve lof kwam uit de mond van Zijderhand een puntje van aan dacht. "Ik denk dat deze gemeente Commissaris van de koningin Jan Franssen en Gert-Jan Kats ondertekenen de officiële documenten. bestuurlijk een tandje hoger ligt dat in Liesveld. Hier hebben we te ma ken met acht partijen, vier wethou ders en een griffier die u allemaal tevreden moet houden. Daarbij is dit een splinternieuwe gemeente met dorpen die ieder een eigen identi teit hebben die behouden dient te worden." "Ik heb in mijn loopbaan veel meegemaakt, maar nog nooit de installatie van een burgemeester. Voordat je als voorzitter en bur gemeester aan de slag kunt, zal ik alles overdragen." Die woorden sprak nu oud-burgemeester André Bonthuis tot zijn opvolger Gert-Jan Kats. De belangrijkste voorwerpen waren de ambtsketen en de voor zittershamer. Kats kreeg daarbij In harten kijken Kinderburgemeester Dilian Rit meester gaf Kats zonnebloempitten als symbolisch cadeau. "U bent de tuinman van Zuidpias", zo sprak zij hem toe. "Een zonnebloem houdt van licht en het hart is het belang rijkste, want daar groeien de nieuwe zaadjes. En het is belangrijk als bur gemeester om in de harten van de mensen te kijken. Soms gaat er wel eens een zonnebloem dood, daarom geef ik u voor elk dorp vijf pitten, zodat u, als het nodig is, een nieuwe kunt planten." Het is even wennen met de knopjes, (foto: Marlonneke Willemsen) Bonthuis overhandigt de keten en de hamer. meteen een opdracht mee: samen met de raad het nieuwe logo voor op de penning van de keten kie zen. Als voorzet op de discussie gaf Bonthuis hem het logd dat zijn voorkeur geniet. De voorzittershamer is volgens de oud burgervader een van de meest bijzondere elementen. "Dit is een erfstuk van Nieuwerkerk. Het werd in 1853 geschonken door een arts aan de toenmalige burgemeester. Er staat een zilveren esculaap in, wat het symbool is voor heling en genezing. In de esculaap staat een slang, waar ooit bewust voor ge kozen is. Want een slang kan zijn huid afwerpen, waardoor men zich herboren kan voelen. Ik hoop dat u af en toe hiervoor kunt zorgen bij raadsleden." Het cadeau uit handen van Marnix de Romph namens de vertrouwens-

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 35