r//& Commissie gaat toch voor sportpark Kleine Vink Verdeeldheid over toekomst raadhuis Moordrecht it! HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 13 OKTOBER 2010 [?8) Beeldende kunst Theater Nieuwerkerk aan den IJssel - Als het aan de leden van de commissie Maat schappelijke Ontwikkeling ligt, gaat de gemeente ondanks de hogere kosten gewoon door met de ontwikkeling van het nieuwe sportpark Kleine Vink. Dat is de conclusie na de vergadering van maandag 11 oktober. Er zijn zorgen over de hoogte van de kosten en de financiële risico's, maar over één aspect zijn de commissieleden het eens: de nieuwe sportaccommodaties zijn hard nodig. Door Marlonneke Willemsen De ontwikkeling van sportpark Kleine Vink is een langlopend dos sier. Tussen de Hoofdweg en de A20 zal in Nieuwerkerk een nieuw sportpark gebouwd worden met een sporthal en velden voor de korfbal-, hockey-, tennis- en Jeu des Boules vereniging. Op de huidige locatie van de sportvelden staat woning bouw gepland. Oorspronkelijk zou Kleine Vink een bedrijventerrein worden, maar de goedkeurig hier voor is door de Raad van State ver nietigd en daarom is in 2007 door de gemeenteraad van Nieuwerkerk besloten om er een sportpark te ontwikkelen. In vergelijking met het eerste financieringsplan uit 2008 is er nu sprake van een stijging van de kapitaalslasten van 251.000,- euro. Deze zijn volgens wethouder Jan Verbeek veroorzaakt door het plan om een fietsers- en voetgangers tunnel aan te leggen, het uitblijven van opbrengsten uit grondverkoop als gevolg van de economische cri sis, het aanleggen van extra water berging en extra voorbelasting van de grond, die noodzakelijk blijken te zijn en de rente van de grond die duur is ingekocht voor de aanleg van een bedrijventerrein. Het is aan de gemeenteraad van Zuidpias om te bepalen of er kan worden inge stemd met de extra kapitaallasten. De leden van de commissie waren het er over het algemeen over eens dat het sportpark er moet komen. Karin Slooters (PvdA): "We zien de moeite die het college doet om het plan te volbrengen. De noodzaak bestaat nog steeds. Het kosten plaatje is alleen anders dan een aantal maanden geleden.Ook D66 is voorstander van de aanleg van het sportpark. Claudia Wolff: "Sport is belangrijk. D66 is dan ook voor stander van de realisatie van Kleine Vink. De vraag is hoe we ermee ver der gaan. Marijke Edel (CDA) rede neerde vanuit de sportverenigingen. "Dit dossier is al jaren oud. De sport verenigingen hebben ruimte nodig en sommige willen er zelfs hun nek voor uitsteken, door ook een flinke financiële bijdrage te leveren. Er zijn al veel afspraken gemaakt, dus zijn we van mening dat we het plan moeten realiseren." Ook wethouder Verbeek is van mening dat het be langrijk is dat het sportpark gereali seerd wordt. "Als we niet instemmen met dit voorstel hebben de sport verenigingen een groot probleem. Er zijn al veel kosten gemaakt en als we de grond ongebruikt laten lig gen lijkt me dat geen goede zaak. Als het sportpark niet wordt aange legd moeten de verenigingen op de huidige locatie blijven. Er is dan te weinig ruimte, waardoor er wacht lijsten komen of blijven bestaan en dat willen we niet." Er was ook een aantal kritische geluiden te horen. ChristenUnie/ SGP, PvdA, en Gemeentebelangen Zuidpias riepen op om nog eens kri tisch naar de plannen te kijken. Jan- Willem Schuurman (ChristenUnie/ SGP): "Als het aan ons ligt wordt de inrichting zo sober en duurzaam mogelijk, zodat we zo laag mo gelijke exploitatielasten hebben." Harm Lamberts (GBZ) zei zich zor gen te maken over de realiteit van de bijdrage van de grondexploitatie van de geplande woningbouw op de huidige locatie van de sportvelden en Jacco Vroegop (WD) vond de kosten wel erg hoog. "Zijn dit echt Moordrecht - Moet het voormalige raadhuis van Moordrecht een-dorpshuis worden of kan deze functie beter elders in het dorp worden ondergebracht De leden van de commissie Maatschappelijke Ontwikkeling zijn er nog niet uit. De raad van de voormalige gemeente Moordrecht heeft vorig jaar be sloten dat het raadhuis moeten worden omgebouwd tot dorpshuis, om dit unieke gebouw voor de gemeente te behouden, maar volgens het college van de gemeente Zuidpias is dit plan financieel niet haalbaar. Door Marlonneke Willemsen Het college stelt nu voor het raad huis te verkopen aan een partij die het gebouw een woon/zorgfunctie wil geven. Voor het dorpshuis zal dan een nieuw stuk aan het mul tifunctionele gebouw De Zuidpias gebouwd moeten worden. In het raadhuis wordt wel ruimte be schikbaar gesteld als trouwfunctie en voor de Historische Vereniging. Deze optie zou een aanzienlijk fi nancieel voordeel opleveren. Verschillende partijen zijn niet blij met dit voorstel. Volgens Adri Woudstra (SP) raakt de gemeente op deze manier de regie kwijt. "Het raadhuis is een mooi cultureel erf goed dat moet worden behouden. Bij een woon- en zorgfunctie heb je te maken met steeds nieuwe eisen, waardoor het gebouw aangepast moet worden en zijn karakteristiek verliest. Als je het uit handen geeft, verlies je de regie." Harm Lamberts (GBZ) sloot zich hierbij aan. "Je kunt een pand maar één keer verkopen en wij vinden dat je dat niet moet doen. We hebben geen garantie dat het gebouw zijn uitstraling be houdt. Daarnaast zijn wij voor een betrouwbare politiek en we vinden dat er te weinig argumenten zijn om ons niet te houden aan het besluit van de gemeenteraad van Moordrecht." Ook de PvdA is van mening dat moet worden vastge houden aan de dorpshuisfunctie in het oude raadshuis. "Een dorpshuis moet centraal liggen, zodat het voor iedereen goed bereikbaar is. Op dat gebied was de fusie een ge schenk uit de lucht, want daardoor kwam dit gebouw beschikbaar." De WD was juist voorstander van het voorstel van het college. Jos Beek man: "Ik vind dat de wethouder zijn huiswerk goed gedaan heeft. Er is nu actie geboden en we moeten kiezen welke optie we gaan uitwer ken. Door het voorstel blijft het ge bouw behouden voor Moordrecht en krijgt het een nuttige invulling." De andere partijen hadden kant- alle kosten en vindt de wethouder de kosten wel reëel, want wij vinden dat er nu wel erg veel geld wordt uitgegeven aan de aanleg van dit sportpark. Wij stellen ook voor om nog eens goed te kijken of er geen gefaseerde aanleg mogelijk is." Ver beek kon een deel van deze zorgen wegnemen. "Dit is het wat ons be treft voor Kleine Vink. Meer geld mag er niet meer bij komen. Het gaat om een groot bedrag, maar het dorp Nieuwerkerk heeft relatief ook de grootste verenigingen. Voor alle dorpen geldt: als er accommodaties nodig zijn, zullen we ons best doen om die aan te leggen. De grond exploitaties voor de woningbouw zijn contractueel vastgelegd met de ontwikkelaar en daar zullen we hen ook aan houden. Fasering is niet mogelijk, aangezien de grond die we in bezit hebben verspreid over het gebied ligt en de grond gelijktijdig voorbelast dient te worden." Er werd ook volop gediscussieerd over aanleg van een tunnel bij een sportpark. De gemeenteraad van Nieuwerkerk heeft vorig jaar een motie aangenomen dat er een fiet sers- en voetgangerstunnel moet worden aangelegd, zodat kinderen het sportpark veilig kunnen berei ken. De aanleg brengt extra kosten met zich mee. Een aantal com missieleden is van mening dat er nog eens goed naar het plan voor de tunnel gekeken moet worden. Schuurman en Lamberts zijn van mening dat vooral de veiligheid be langrijk is en dat ook andere oplos singen, zoals een loop- en fietsbrug deze zouden kunnen garanderen. John Ooms (Trots) vond de tunnel helemaal geen goede optie. "Willen kinderen wel door een tunnel? Tun nels kunnen leiden tot vervelende incidenten, zoals verkrachtingen. We moeten geen schijnveiligheid creëren." CDA en PvdA zijn nog steeds van mening dat er een tun nel moet komen, maar vinden dat er wel goed naar de kosten gekeken moet worden. Volgens de SP had er op deze locatie al lang een veilige oversteek moeten komen en is het vreemd dat de kosten helemaal op het sportpark drukken. Wethouder Verbeek is nog steeds een voorstander van de aanleg van een tunnel. "Er is uitgebreid onderzoek gedaan en naar aanlei ding daarvan hebben we gekozen voor deze variant. Hoe de tunnel er precies uit komt te zien, is nog niet bekend. We kijken wel naar een sociaal veilige tunnel, want op dat gebied ben ik het eens met de heer Ooms. We moeten geen schijnvei ligheid creëren." tekeningen bij het plan. Claudia Wolff (D66) maakt zich zorgen over de toekomst van het gebouw. "We zijn teleurgesteld dat een dorps huis in het raadhuis financieel niet haalbaar is, maar we moeten nu keuzes maken. We maken ons om een aantal zaken zorgen, zoals: welke garanties hebben we dat het ook in de toekomst behouden blijft en zijn de afspraken, die nu ge maakt worden, ook nog van kracht bij bijvoorbeeld doorverkoop?" Het CDA en ChristenUnie/SGP waren van mening dat er nog eens goed gekeken moet worden naar de in vulling van de Dorpshuisfunctie. Bert Doek (ChristenUnie/SGP): "Het zijn de bewoners, die van een plek een dorpshuis maken en het is een uitdaging voor politici om hier de voorwaarden voor te scheppen. We willen het liefst dat het dorpshuis in het raadhuis komt, maar we moeten wel reëel zijn en ook naar de kostenkant kijken." Ook het CDA vindt de mening van de bewoners van Moordrecht belangrijk. Mare Lansink: "Een dorpshuis betekent iets. We moeten de bewoners bij de inrichting ervan betrekken. We blijven voor de dorpshuisfunctie, maar er moeten meerdere opties bekeken worden, eventueel in sa menhang met andere projecten in Moordrecht, zoals de Brede School. Er zijn veel slimme combinaties en verbindingen nodig en daar moeten we gebruik van maken. In de komende raadsvergadering wordt verder gediscussieerd over de toekomst van het voormalige raadhuis. m In de vangrail Nieuwerkerk aan den IJssel - Een man verloor dinsdag 5 oktober op de A20 door een nog onbekende oorzaak de macht over zijn voer tuig, waardoor hij hard in aanra king kwam met de vangrail. Toen de tankautospuit uit Nieuwerkerk ter plaatse was stond het slacht offer al naast het voertuig. De brandweermensen hebben nog ge assisteerd door het verzorgen van voldoende licht, zodat de politie foto's van het ongeval kon maken voor verder onderzoek. Paard te water Moordrecht - De 547 van post Moordrecht rukte dinsdag 5 okto ber uit voor een paard te water aan de Spoorweglaan. Het dier stond snel weer op het droge. Zaterdag 16 oktober van 11.00 tot 16.00 uur Open dag beeldhouwatelier Cobie Schoneveld aan de Westringdijk 8 te Nieuwerkerk aan den IJssel. Voor meer informatie: www.eo- bieschoneveld.nl. Iedere maandag van 10.00 tot 12.15 uur en iedere woensdag van 20.00 tot 22.15 uur Beelhouwen in werkplaats van Wilco van Hoogdalem in de recht se Turfschuur aan het Hitlandsel- aantje 4 te Nieuwerkerk aan den IJssel. De kosten bedragen 15,- euro per keer. Vrije inloop; ge reedschap aanwezig. Voor meer informatie: 06-17131152. Zaterdag 16 oktober 20.15 uur Cabaret met Fred Delfgauw Et Sjaak Bral met de voorstelling 'de Nachclub' in Theater Swanla aan de Noordelijke Dwarsweg 1a in Zevenhuizen. De toegang be draagt 15,- euro. Voor meer informatie en reserve ren: www.theaterswanla.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 7