Bewoners Bredeweg: Eerst wegen dan pas bouw Intratuin Behandeling Gouweknoop laat op zich wachten Lezing Maarten van Rossem Japanse studenten brengen bezoek aan tuinders Zuidpias HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 20 OKTOBER 2010 17 4, zware infrastructuur in de Gouweknoop {zichtbaar: de A20 en de spoorlijnen) Waddinxveen/Zevenhuizen - Een tiental bewoners van de Bredeweg wil dat de gemeente Zuidpias voor een goede infrastructuur zorgt voordat de Intra tuin aan hetZaaipad komt. "Er komt anders een gigantische aan- en afvoer bij aan verkeer", meldt omwonende Ed Plaizier. De A20 (midden) en Al 2 (links) moeten ontlast worden door de komst van de Gouweknoop. Zuidpias - De bedachte inrichting van de Gouweknoop kan niet zonder slag of stoot rekenen op goedkeuring van de leden van de commissie openbare ruimte. Dat bleek dinsdag 12 oktober. De commissie nam geen genoegen met de antwoorden van de wethouder en eiste een derde termijn en snelle be antwoording van nog openstaande vragen voordat het onderwerp besproken mag worden in de gemeenteraad. Ed Diersman (PvdA): "Het onderwerp is nog niet rijp voor raadsbehandeling. Door Marianne Vermaat De aanvankelijke planning was dat de Gouweknoop dinsdag 26 oktober zou worden besproken in de raad. De commissie heeft daar nu een stokje voor gestoken, tot ongenoegen van wethouder Henk van der Torn. "Ik ben er geen voorstander van ver traging in het project te leggen", reageerde Van der Torn. "De situatie Gouweknoop is al nijpend genoeg. We moeten moed hebben hierover te beslissen in de raad." De commis sie bleek onvermurwbaar en krijgt een extra ingelaste vergadering in de week van 25 oktober. Het grootste struikelblok was dat er meer vragen werden gesteld dan er antwoorden kwamen. Vragen ge steld door de leden, maar ook die van insprekers - met name boeren die straks hun land doorkruist zien of ontsluitingswegen kwijtraken. "Mijn percelen zullen niet meer be reikbaar zijn", aldus een inspreker. "Er is aangegeven dat er een fiets pad komt waar ik met mijn land bouwvoertuigen mag rijden. Maar ik zie het nergens op de kaart staan en het lijkt me ook levensgevaarlijke situaties opleveren." Hoogte Het tunneltje dat bij de Moor- drechtboog (onderdeel van de Gou weknoop) moet komen, zorgde voor de meeste gespreksstof. De hoogte is vooralsnog gesteld op 3,5 meter, maar commissie en insprekers vroe gen om de maximale hoogte van 4,5 meter. "Het lijken kleine details, maar zij blijken van levensbelang voor bedrijven met landbouwvoer tuigen", aldus Minou Woestenenk (D66). Wim Janse (CDA): "De diepte van de tunnel is niet geregeld in de plan nen, maar wij willen de 4,5 meter graag vastgesteld zien." Wethouder Henk van der Torn zegde dit toe. "Daar waar ik kan, zal ik be zwaren wegnemen. Wij zullen de komende weken ook behoorlijk veel aandacht besteden aan de opmer kingen van insprekers." Van der Torn wilde koste wat kost het onderwerp naar de gemeen teraad laten gaan, maar dat kon de commissie niet toezeggen. "We moeten enorm zorgvuldig hiermee omgaan, want er staan forse be langen op het spel", vond Maarten van der Linden (ChristenUnie/SGP). Diersman (PvdA): "Het is ook niet de bedoeling in de raad een herhaling van hier te krijgen." Woestenenk (D66) was ervan overtuigd dat er beroep wordt aangetekend tegen de plannen. "Als we nu niet alles zorg vuldig bekijken, redden we het niet bij de Raad van State." Te krap Hoewel de wethouder probeerde tegemoet te komen aan de eisen in korte tijd, moest hij zelf inzien dat er een zeer krappe tijdsplanning is, wilde hij het onderwerp nog in de raad van 26 oktober krijgen. "Wij gaan er vanuit dat we ook de tijd krijgen de antwoorden zorgvuldig te bestuderen", sprak Martien Zijder hand (GBZ) Van der Torn toe. Uiteindelijk worden de antwoorden uiterlijk 26 oktober aangeleverd. In deze week volgt ook de derde ter mijn over de Gouweknoop. Als alles hierna volgens planning verloopt, gaat het onderwerp in november naar de raad. De wethouder toonde zich ontevreden. "Ik ben ongerust of we na 10 november nog beschikken over de financiële middelen als we geen besluit nemen." A Door Marianne Vermaat "Overdag, zondags en bijvoorbeeld met Pasen is het altijd rustig hier", vervolgt Plaizier. "Dat is straks voorbij want de schatting is dat er vierduizend wagens per dag extra langs zullen komen. Let op, dat is een gemiddelde, dus ga maar na hoe dat op feestdagen zal zijn. Wie wil hier nog wonen als je weet dat het elke zondag bingo is. Af en toe is niet erg, maar dit zal stelselmatig plaatsvinden." Terug Plaizier benadrukt dat het feit dat er een tuincentrum komt niet het pro bleem is. "Maar ze moeten gewoon eerst de infrastructuur aanpassen. Als hij (eigenaar van Intratuin, Aad Droogh, red.) wordt aangesloten op de A12, hoeven geen woningen worden gepasseerd en dan is het prima voor ons. Ik weet dat het een openbare weg is, maar zoveel klan ten per dag voor je deur, wil je niet. We kunnen nu wel zeggen dat het goed is, maar als het tegenvalt, kun nen we niet meer terug." Ruben Kortenoeven, die de bewo ners vertegenwoordigd, voegt eraan toe dat ook de verbinding van de Bredeweg niet toereikend zal zijn om de toenemende verkeersdruk aan te kunnen en het de bedoeling is dat er meer verkeer bij komt in de toekomst. Dat heeft te maken met de glastuinbouw die de gemeente heeft gepland. Aanpassingen Een gemeentewoordvoerster laat weten dat op de Bredeweg aanpas singen worden uitgevoerd 'om de weg geschikt te maken voor een tuincentrum'. Zo komt er een op- Nieuwerkerk aan den IJssel - Maar ten van Rossem, historicus en Ame- rika-deskundige houdt donderdag 28 oktober een lezing in bibliotheek Nieuwerkerk aan den IJssel. Hij stelvak voor linksafslaand verkeer uit zuidoostelijke richting en wordt een middengeleider aangelegd waar (brom)fietsers moeten oversteken naar het tuincentrum. De gemeente brengt voorts naar voren dat 'de maatgevende ver keersstromen van en naar het tuin centrum op zaterdagen niet samen vallen met de drukke momenten op werkdagen. Dat houdt in dat er ver der geen aanvullende maatregelen aan de infrastructuur hoeven plaats te vinden.' Zienswijze Een hekel punt voor de omwonen den is dat zij begin juni een ziens wijze indienden, maar daar nog geen inhoudelijke reactie op hebben gekregen. "De communicatie loopt op deze manier verkeerd,", reageert Plaizier. De gemeentewoordvoerster zegt dat diegenen die een zienswijze hebben ingediend, deze week op de hoogte worden gesteld aan het vastgestelde wijzigingsplan van het college van burgemeester en wethouders. Daar naast staat het in de gemeenteru briek. De bezwaren van omwonenden van de Bredeweg omdat het verkeer zou intensiveren, zijn overigens niet de enige. Ondernemers in de buurt vre zen voor daling van hun omzet. De planning was dat de eerste paal van het tuincentrum deze herfst de grond in zou gaan, maar vooralsnog gebeurt er niets op het terrein van de voormalige kwekerijen van Smal en Ouddijk. Plaizier: "Alle bezwaren moeten eerst uit de weg zijn. Je kunt er al gemeente overheen willen wal sen, maar het wordt wel onze buur man." spreekt over 'Waarom is de burger boos?'. De avond wordt in samen werking met Vrouwen van Nu ge organiseerd. Voor deze avond zijn geen kaarten meer beschikbaar. Moerkapelle - Een groep studenten van een Japanse Tuinbouwschool heeft wisselingsprogramma ook een be- op dinsdag 12 oktober een bezoek gebracht aan een aantal tuinders in Zuid- zoek aan Japan gebracht. "Het is plas, waaronder orchideeënkwekerijSO Natural. daar heel anders dat bij ons. Ze zijn erg beleefd en de leerlingen wonen Door Marlonneke Willemsen De Japanse studenten kregen in bijvoorbeeld ook op school, ter- Moerkapelle een uitgebreide rond- wijl wij gewoon elke dag naar huis Een kijkje nemen bij Nederlandse tuinders.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 17