MWEmm «AAR KEM A OM SfiWÏJ mum WELLANTCOLLEGE START PROJECT INTERNAÏTÖNALISERIÏ ilVMiÉS Clubavond in 't Blok UI HART VAN HOLLAND I PEPTALK 20 OKTOBER 2010 23 Waddinxveen - De twintigjarige student civiele techniek Arie van Ekeren ver trekt komend voorjaar voor 2,5 maand naar Kenia. Hij gaat met drie medestu denten van de TU Delft Het doel: onderzoek doen naar de richtlijnen voor een Community Training Center voor arme boeren in Naro Moru en rijke handela ren. .U Door Marianne Vermaat De jonge Waddinxvener heeft geen idee wat hij precies moet verwach ten in het ontwikkelingsland, maar de kans om mensen daar te helpen, is er een die hij wil grijpen. "Mijn ver wachting is dat het moeilijk zal zijn, zeker omdat ik nooit buiten Europa ben geweest. Het zal een cultuurs hock worden. Ik weet niet hoeveel we kunnen bereiken in 2,5 maand tijd, maar we gaan-alles op alles zetten." Het CommunityTraining Center moet een gebouw worden, waarin lokale boeren met weinig landbouwgrond technieken krijgen aangeleerd en trainingen aangeboden over duur zame landbouwmethoden, de jeugd onderwijs krijgt in landbouwtechnie ken en technologieën en waar inko pers en handelaren een plek krijgen om boeren te ontmoeten en te han delen. Positie "De kleine boeren weten niet goed hoe ze moeten verbouwen en vaak verbouwen ze niet de gewassen waar ze het meeste aan kunnen ver dienen", verklaart Van Ekeren. "Ook moeten we zorgen dat de boeren samenbinden tegen de machtige handelaren. Ons uitgangspunt is dan ook om de positie van de boeren te verbeteren. Van ons wordt verwacht dat wij ontdekken hoe het centrum aan kan sluiten op de wensen van de boeren èn de handelaren. Terwijl tussen deze twee groepen enorme verschillen zitten." Hoe de studenten het precies gaan vormgeven, zijn ze nog druk mee bezig. "We krijgen nu ook vakken op school zoals ontwikkelingsproblema tiek", aldus de student. Het voordeel dat het viertal heeft, is dat de stichting Help Self Centre, die dit project uitvoert, een Keniaanse oorsprong heeft. Van Ekeren: "Dus niet dat er weer een stel westerlingen naar Afrika komt om de mensen te vertellen hoe ze het moeten doen." Daarnaast kunnen de studenten hier door gebruikmaken van al bestaande contacten en op de hoogte worden gesteld van (lokale) gebruiken. "Het is daar bijvoorbeeld normaal dat als je bij iemand op bezoek gaat, je brood met jam meeneemt. Daar zou je zelf nooit op komen." Op gesprek Een van de eerste dingen die het vier tal gaat doen, is op bezoek bij boeren en er proberen achter te komen, wat zij het liefst in het trainingscentrum zouden zien. "We willen bij hen op bezoek, zodat we kunnen zien hoe zij wonen." Vragen wat de boeren zelf willen, is niet heel handig, hebben de studenten al gehoord, dus moeten ze mogelijk van een andere aanpak gebruik maken. Van Ekeren: "Ze zeg gen op alles wat westerlingen vragen ja. Het is misschien een idee om hen een tekening te laten maken, zodat ze naaf eigen inzicht het gebouw te laten inrichten." Het contact leggen zal mogelijk moe ten geschieden via een tolk, omdat de bevolking gebrekkig Engels spreken. Aan de andere kant willen de han delaren heel andere zaken terugzien in het Community Help Center. "We hoorden al van een louge en WiFi centrum. Dat lijkt ons wat overdre ven, maar we gaan gewoon naar de handelaren toe om te kijken hoe het er bij hun bedrijf uitziet", aldus de Waddinxveense student Sponsoring De stappen die als eerste worden gezet door de jongeren, zijn het vol tooien van het plan en' het vervol gens opsturen naar bedrijven om te vragen of zij willen sponsoren. "Het Arie van Ekeren vertrekt met drie vrouwelijke medestudenten naar Kenia. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Jeugdwerk Zuidpias houdt vrijdag 22 oktober van 11.30 tot 13.30 uur een straatvoetbaltöernooi op het verharde voetbalveld bij de Kleinpolderlaan (naast de speeltuin), ledereen vanaf 12 jaar is welkom. Er wordt gespeeld in teams van drie tegen drie en er zijn medailles te winnen. Aanmelden kan vanaf 11.00 uur op het wedstrijdveld of van te voren doorgeven via allard@jeugd- werkzuidplas.nl. Het is handig als je van tevoren een naam voor je team verzint. Deelname is gratis. Na af loop van het toernooi kun je verder sporten in 't Blok. Daar vindt vanaf 14.00 uur het sport-en spet spekta kel plaats. Nieuwerkerk aan den IJssel - Lief hebbers van Techno en Electro kun nen zaterdag 23 oktober in 't Blok genieten van een stevig feest met muziek van de dj's Rextar en Elme- ijera. De toegang tot deze clubavond is vrij. Deur open om 20.30 uur. gaat dan vooral om bedrijven die een link hebben met ontwikkelingswerk. We hebben verder ook een sponsor trui, -waar iedereen een boodschap op kan achterlaten. Je betaalt dan per letter." De gelden die via deze weg binnen komen, zij puur voor het onderzoek, zo wordt benadrukt. "Ons ticket en dergelijke betalen we zelf. Maar we zullen materialen nodig hebben." Reeuwijk - In Loose End wordt voor zaterdag 30 oktober van 20.00 tot 23.30 uur een Halloween-party ge organiseerd voor de jeugd van tien tot en met vijftien jaar. Loose End is gevestigd aan de Bui tenomweg 5. Voor meer informatie: www.loose-end.eu. Boskoop - Het Wellantcollege Boskoop start een uitwisseling van leerlingen naar verschillende Europese landen. Doel van het project is de leerlingen kennis te laten maken met andere culturen en onderwijssituaties in Europa. "En om dat we steeds meer Europees moeten denken wordt deze uitwisseling door de overheid gepromoot door middel van subsidies", aldus Tomas Kikkert, Docent Groene ruimte bij het Wellantcollege. Het internationaliseringproject van het Wellantcollege gaat in het derde leerjaar van start. Leerlingen kunnen zich inschrijven en hun voorkeur kunnen aangeven voor het land van uitwisseling. Binnen het project on dernemen de deelnemers verschil lende activiteiten met hun buiten landse leeftijdgenoten. "Twee jaar geleden zijn we begon nen met een uitwisseling met Franse leerlingen. We pakken het nu wat breder aan door een uitwisseling met leerlingen uit landen als Zweden, Spanje, Oostenrijk en Italië. Vanuit die vijf landen bezoekt steeds een aantal leerlingen een ander land. Zij moeten daarvoor niet alleen redelijk Engels spreken, maar ook flexibel zijn en geen last van heimwee hebben. De deelnemers worden zowel in ons land, als in de andere deelnemende anden, ondergebracht in gastgezin nen", aldus Kikkert. veel cultuur in Zweden opgesnoven: "Alleen het eten was er niet bepaald lekker", aldus de drie leerlingen. Volgend jaar volgt een uitwisseling met leerlingen uit Spanje, Oostenrijk en Italië en in 2012 komen de leer lingen uit de deelnemende landen naar ons land. Dan treedt het Wel lantcollege Boskoop, samen met de vestigingen in Ottoland en Gorichem, op als gastheer. Het thema voor die uitwisseling is Anne Frank. Zweden Begin deze maand vond de eerste uitwisseling plaats. Leerlingen van het Wellantcollege Boskoop brachten een bezoek aan leerlingen in Kungs- backa (bij Götenburg) in Zweden. De thema's die samen met de Zweedse scholieren werden uitgewerkt waren racisme en milieu. "Onze opdracht was zelf een land sa men te stellen met een eigen cultuur, sport en politiek. Dankzij dit project hebben we onder meer geleerd hoe je met mensen moet omgaan. Ver der stonden er. verschillende excur sies en sportieve activiteiten op het programma", vertelt de vijftienjarige Rosemarie, één van de deelnemers van 'het Wellantcollege. Net als haar klasgenoten Simone en Max, koos zij voor de uitwisseling met Zweden, omdat ze wat meer te weten wilde komen van dat land. Ze zijn inmid dels een ervaring rijker en hebben De deelnemers met op de achtergrond een Zweeds meer.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 23