'De provincie heeft meer zeggenschap dan velen denken' Lezing over tentoonstellingen Stroopwafels voor Sri Lanka KNSB bekerteam Moerkapelle verliest Nieuwe tentoonstelling 'Ons Verleden' HART VAN HOLLAND I ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE I 27 OKTOBER 2010 15 Joke Vroegop-de Bruijne kandidaat Provinciale Staten De taken van Provinciale Staten Schaken Zevenhuizen - WD-eommissielid Joke Vroegop-de Bruijne (35) staat voor lopig zestiende op de lijst voor de Provinciale Statenverkiezingen op 2 maart 2011. De lijst wordt op 19 november definitief vastgesteld door de WD-leden. "Ik hoop dat ik dan nog wat hoger op de lijst kom, zodat ik een verkiesbare plek krijg", reageert Vroegop. Door Marianne Vermaat De Provinciale Staten. Wie nemen er zitting in en wat doen de leden eigenlijk? "Ik denk dat het vaak een ver-van-mijn-bedshow is voor bur gers en zij niet precies weten wat de provincie doef', zegt Joke Vroegop. "Terwijl een van de belangrijkste dingen van Provinciale Statenleden het kiezen van de Eerste Kamerleden is. Zeker voor het startende kabinet is de uitkomst van groot belang: zij heeft nu namelijk geen meerderheid in de Eerste Kamer. Maar ook voor diegenen die geen voorstander zijn van het nieuwe kabinet, zou het een reden moeten zijn om te stemmen op 2 maart. Op die manier kunnen zij er misschien voor zorgen dat hun partij juist in de Eerste Kamer wel een meerderheid behoudt." Resultaat De WD heeft momenteel elf van de 55 zetels bij Provinciale Staten van Zuid-Holland. Dat komt procentueel gezien ongeveer op hetzelfde neer als het aantal zetels dat de partij in de Tweede Kamer heeft. Vroegop verwacht dat er voor haar partij on geveer hetzelfde resultaat zal wor den geboekt en zou daarom graag nog wat hoger op de lijst terecht komen. "Er komt 19 november een hoofdelijke stemming en je kunt le den oproepen op jou te stemmen. Het gaat er eigenlijk om een zo groot mogelijke afvaardiging mee te nemen. Maar de mensen moeten wel allemaal lid van de WD zijn. Het is best lastig voor mij, want ik ben wat minder goed in 'kijk mij eens goed zijn'." Leefomgeving De reden om zich kandidaat te stel len, is omdat Vroegop 'graag betrok ken is bij het primaire politieke pro ces'. "Ik ben iemand die betrokken is bij het inrichten van de eigen leef omgeving. En op provinciaal gebied gebeurt er wat dat betreft heel veel. Het gaat om zaken als infrastruc tuur, maar ook water en bedrijvig heid." De 35-jarige WD'er is sinds haar zestiende actief in de politiek; zij deed onder andere mee met het Eu ropees Jeugdparlement. Eerlijkheid gebiedt haar te vermelden dat ze lang moest nadenken welke partij zij wilde aanhangen. "En dat is wel nodig als je politiek wilt bedrijven." De onderwerpen die bij Vroegop de revue passeren, spelen in de provin cie Zuid-Holland. Wanneer Vroegop kijkt naar deze omgeving, zijn er zaken te over waarover besloten moet worden. "Als ik hier om mee heen kijk, zie ik een versnipperd landschap. Ik zeg niet dat ik dat kan veranderen, maar ik kan me er wel voor inzetten. Bijvoorbeeld door me er hard voor te maken zorgvuldiger met natuur om te gaan. De HSL gaat kriskras door het landschap en dan blijven er blokjes land over, waar vaak woningen worden gebouwd." Meer asfalt Aan de andere kant pleit de WD op provinciaal niveau voor bredere wegen of betere ontsluiting op punten waar het verkeer dagelijks vastloopt. "Ik ben niet altijd voor standervan meer asfalt. Maar als je ziet dat het keer op keer op dezelfde plekken vaststaat, kun je beter een oplossing vinden. Dat is beter voor het milieu, heeft economische voor delen en bespaart ook veel ergernis. Wij zouden het liefst ook één Rand- stadinfrastructuurautoriteit hebben. Nu zijn er teveel bestuursvormen die allemaal hun eigen zegje hebben te zeggen in een nieuwe infrastruc tuurproject. Het zou zoveel beter zijn als alles op elkaar afgestemd was." Alle partijen zijn nu nog druk bezig met het schrijven van de verkie zingsprogramma's. Vervolgens volgt zoals gebruikelijk het voeren van campagne. Vroegop: "Het hoogte punt zal in februari 2011, dus kort voor de verkiezingen, liggen. Ik denk dat dat goed is, omdat veel mensen momenteel verkiezingsmoe zijn na wat we de afgelopen tijd allemaal 'Een van de belangrijkste dingen is het kiezen van de Eerste Kamerleden.' gehad hebben." Toch wil de 35-ja- rige WD'er het belang van stemmen benadrukken en duidelijk maken wat er te stemmen valt. "De pro vincie heeft meer zeggenschap dan velen denken." De Provinciale Staten vormen het collectief van volksvertegenwoor digers binnen elke provincie. De provincie is de bestuurslaag tussen het rijk en de gemeenten. Onder de beleidstaken vallen za ken als het bepalen van de streek plannen waar huizen komen, waar landbouw, natuur, wegen, kantoren of bedrijvigheid. De streekplannen moeten daarbij passen binnen de plannen van het rijk en de bestem mingsplannen van gemeenten moeten op hun beurt weer stroken met de streekplannen. De hoofdtaak van de leden is het controleren van het bestuur van de provincie, dat Gedeputeerde Sta ten heet. De Provinciale Staten worden elke vier jaar gekozen door de burgers. De verkiezingen zijn op 2 maart 2011, tegelijkertijd met de verkie zingen voor de eilandraden op de BES-eilanden; Bonaire, Sint Eusta- tius en Saba. Deze twee 'raden' hebben vervol gens de taak de 150 leden van de Eerste Kamer te kiezen. Moerkapelle - De stichting 'Iemand geeft om mij' verkoopt op vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober stroopwa fels. De opbrengst van deze actie is bestemd voor het inrichten van het nieuwe multifunctionele centrum, bat de stichting heeft opgezet in Sri Lanka. De Goudse stroopwafels zijn niet alleen verkrijgbaar bij Bak kerij Neeleman; ook gaan kinderen langs de deuren om de stroopwafels te verkopen. Giften zijn welkom op bankrekening nummer 37.13.23.789 ten name van Stichting Iemand geeft om mij. Voor meer informatie: www.iemandgeeftommij.nl. Zevenhuizen - De Goudse kunsthis toricus Henk Lijding geeft woensdag 17 november een lezing over de belangrijkste kunsttentoonstellin gen die momenteel in de Randstad lopen. Aan de orde komen onder meer de tentoonstelling over Alexander de Grote in de Hermitage Amsterdam en de overzichtstentoonstelling van Kees van Dongen in Boijmans van Beuningen in Rotterdam. Ook wor den de exposities over de Noorse schilder Munch in de Rotterdamse Kunsthal, over het Realisme in het Gemeentemuseum Den Haag en over moderne kunst in en rond het Stedelijk Museum van Amsterdam toegelicht. De lezingen worden georganiseerd in samenwerking met De Zeven Mu zen. De lezing vindt plaat sin de biblio theek aan de Dorpsstraat 87 van 20.00 tot 22.00 uur. De toegang bedraagt 3,50 euro. Voor meer in formatie en aanmelding (gewenst): 0180-638388 of 0180-631912. Moerkapelle - Moerkapelle trad vrij dag 22 oktober in de eerste ronde van de KNSB beker aan tegen de Schaakcombinatie HTV uit Den Haag. Gerard van Ommeren startte rustig om een klein positioneel over wicht op te bouwen. Jesse van El- teren moest op de damevleugel een materiaal geven, maar kreeg er op tisch wel spel voor terug. Door een truc moest hij twee stukken voor een toren geven. Wouter Vroegin- deweij liet zich verleiden tot kwa liteitwinst, wetende dat dit dubieus bekend stond. Zwart kan in het cen trum pionnen terugwinnen en met een sterk centrum aan een opmars beginnen. Arian de Bruijne maakte z'n debuut in de KNSB beker en gaf een pion voor activiteit. Gerard en Arjan verloren, Jesse en Wouter wonnen en zo moest er na twaalven nog gesnelschaakt worden. Jesse won, maar zowel Arian. Wouter als Gerard verloren. In de interne competitie gaven Maarten Vroegindeweij en André Nieuwlaat elkaar geen duimbreed te toe en na een lange pot werden de punten gedeeld. Kevin Bakker kwam tegen Maarten Pilgram po sitioneel iets beter uit de opening maar moest zeer scherp spelen om dit te behouden, wat net lukte. De verrassing van de avond was de partij tussen Ad Voerman en Arno Luinenburg. Arno kwam al heel snel klem te zitten, kwam uiteindelijk in grote problemen en verloor. Overige uitslagen: Michiel Rensen - Freek Hofman 1-0, Jojanneke Weijermars - Marcel de Haan 0-1, Ron Droog - Wim Westerman 1-0, Jan Blok - Sander Marijt.1-0, Frits van der Starre - Jan Noorland 0-1. Stand aan de kop: 1. Hugo van Elteren, 2. Maarten Vroegindeweij en 3. André Nieuwlaat. flMtftw/w'aww 3f. Het voormalige station van de Nederlandsche Spoorwegen nabij de spoor wegovergang aan het Noordeinde tussen Zevenhuizen en Moerkapelle. Meisjes, staf, arbeiders en leden van de stichting voor het nieuwe multifunctionele centrum. Zevenhuizen-Moerkapelle - Het Historisch Centrum Ons Verleden en het museum Ons Molenverleden zijn zaterdag 30 oktober van 13.30 tot 16.00 uur geopend voor publiek. Beide musea zijn gevestigd aan de Tweemanspolder 15 in Zevenhui zen. Om 14.00 uur wordt de ten toonstelling 'Onze buitengebieden door de jaren heen' geopend. Veel voorwerpen en prachtige fotopa nelen over hoe het vroeger toeging in de buitengebieden, bijvoorbeeld over recreëren en over jagen, zijn te zien. Ook is er aandacht voor an dere zaken zoals de inundatie van de Tweemanspolder in de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de opening is het jubileumboek "Ons Verleden 25 jaar" verkrijgbaar. De genealogische werkgroep is aanwezig voor vragen op genealogisch gebied of voor het raadplegen van de genealogische verzameling en op de bovenver dieping is de onlangs geopende tentoonstelling van de molens in Delfland te zien. Deze prachtige fo tocollage is samengesteld uit mate riaal uit de verzameling van Jan C. Lunenburg. In de filmzaal wordt de documentaire Struinen en Vossen gedraaid.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 15