Zuidpias Begroting 2011 We leggen het probleem niet bij de burger Zuidpias heeft gekozen voor veiligheid gemeente HART VAN HOLLAND DE KRANTVOOR DE ZUIDPLAS\ 27 OKTOBER 2010 23 De gemeentelijke begroting 2011 van de gemeente Zuidpias is in concept klaar. Op 2 november aanstaande buigt de gemeenteraad zich over de financiële plannen van het college. Als de raad instemt met de voorgestelde plannen is de begroting definitief. Bij het opstellen van de begroting is het collegeprogramma 2010-2014 leidend geweest. Het college werkt aan een bestendige kwaliteit van leven in de dorpen. De inzet is de bestaande kwaliteit van de sociale en fysieke omgeving in de dorpen te behouden en waar mogelijk te versterken. Hierbij wordt kostendekkend gewerkt tegen een zo laag mogelijk tarief. In welke mate het concept regeerakkoord "Vrijheid en Verantwoordelijkheid" en het concept gedoogakkoord doorwerken in de gemeentebegroting, is nog niet berekend. Het college van burgemeester en wethouders presenteert in deze begrotingspecial de highlights de gemeentelijke begroting. Het is de eerste begroting van het nieuwe college. Zuidpias bouwt volgend jaar stevig door aan haar toekomst. Het college is er in geslaagd de lasten voor de inwoners het komende jaar niet te verhogen in het huidige economische klimaat. In een aantal artikelen geven burgemeester en wethouders hun persoonlijke kijk op de begroting en op de toekomst van de gemeente. Hfil Zuidpias heeft veel bereikt iri korte tijd Oud Verlaat 4.4 Rotterdam 12 Koorr.moleng.it 0.4 Molenviergang 2. Zoetermeer 7,5 De heer K.J.G. Kats is pas tweeënhalve week burgemeester van Zuidpias als hij wordt geïnterviewd voor deze begro tingspecial. Ondanks deze korte periode heeft hij al een duidelijk beeld van de toekomst van de gemeente. "Ik wil de lezers niet lastigvallen met algemeenhe den. Daarom beperk ik mijn commentaar tot de grote lijn, want ik ken op dit moment de details van de begroting niet goed genoeg om daar een uitgewerkte mening over te hebben", zegt bur gemeester Kats. Als ervaren bestuurder heeft hij echter wel een uitgewerkte mening over de financiën. Trots op de begroting "Het document dat we nu hebben is een eerste begroting van een nieuwe gemeente. Het is een een document in opbouw net zoals Zuidpias een gemeente in opbouw is. Allebei nog volop in ontwikkeling. Daarom kan dit geen eindproduct zijn. Het is niet de bedoeling dat we de indeling volgend jaar kopiëren en alleen de cijfers aanpassen. Hoe goed dit document ook is, want ik moet zeggen dat de gemeente hier trots op mag zijn. Het is een begroting voor een overgangsjaar, want 2011 gaat vooraf aan de echte bezuinigingen in de jaren daarna. Dan zullen we echte keuzes moeten maken." Geen onaangename verrassingen "De rijksoverheid moet bezuinigen en dat betekent dat de gemeenten ook moeten bezuinigen. We weten nog niet precies hoeveet dat zal worden, maar de Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft daar een aantal scenario's voor opgesteld. Zuidpias heeft gekozen voor het op een na zwaarste scenario en dat is een veilige aanpak. Daarmee voorkomen we dat we voor onaangename verrassingen komen te staan". Wat voor gemeente willen we zijn? "Bij de volgende bezuinigingen is het echter onvermijdelijk dat er ingeleverd moet worden. Dan moeten er keuzes gemaakt worden. De gemeente raad heeft hierin een belangrijke rol. Want de raad bepaalt de kaders en dus de keuzes. Die keuzes zulten verstrekkende gevolgen hebben, want ze leggen de basis voor de toekomst van Zuidpias. De eerste keuze is dus eigenlijk wat voor gemeente we willen zijn en welke doelen daarbij horen. Die keuze is zo fundamenteel, dat we daarvoor ook de stem van de inwoners willen horen. Niet in een grote algemene volks vergadering, want dat werkt niet. Maar we gaan een aantal onderwerpen uitwerken en de inwoners daarover raadplegen. De uiteindelijke keuze wordt dan gemaakt door de raad, want dat is zijn taak. De heer H. van der Torn werd enkele maanden geleden aangesteld als wethouder financiën. In deze tijd lijkt dat geen benijdenswaar dige positie, maar hij denkt daar anders over. "Ik ben heel gelukkig met deze portefeuille. Dankzij de combinatie met economische zaken heb ik goed inzicht in alle ver banden." Naast financiën en economie behoren ook de projecten Hollandsche IJssel en Zuidplaspolder tot zijn portefeuille. Wethouder Van der Torn: "Het is mijn eerste begroting als wethouder en als ik ernaar kijk met een technische blik dan vind ik het een knap stuk werk. De afdeling Financiën verdient hier een pluim voor. Het is de eerste volledige begroting van Zuidplas, want de vorige begro ting is ontstaan door de begrotingen van de fusiege meenten bij elkaar te leggen." Uitgaven verminderen "Als ik met een bestuurlijke blik naar de begroting kijk, ben ik ook tevreden. Politieke partijen hebben altijd wensen en het is heel moeilijk om die nu waar te maken. Maar we zijn er tot op heden in geslaagd om de doelen te bereiken zonder de kosten door te bere kenen aan de burgers. Ik vind dat dat zo hoort, want bezuinigen doe je door uitgaven te verminderen, niet door je inkomsten te vergroten. Als wij als gemeente de tarieven verhogen, lossen we de problemen niet op maar leggen we ze bij de burgers." Sluitende begroting "Het college wil aan het einde van haar zittingsperiode een stuitende begroting hebben. Daarvoor zal er 7,5 miljoen euro moeten worden bezuinigd en dat is een grote opgave. De inwoners zullen volgend jaar nog niets merken van de nieuwe financiële situatie, maar in de jaren daarna zat die wel zichtbaar worden. We zul len anders om moeten gaan met het onderhoud van de openbare ruimte en met de verdeling van subsidies." De aanpassingen kunnen stevige vormen aannemen. Iets wat er nu is, kan er over twee jaar niet meer zijn. Dergelijke zaken mogen de mensen niet van bovenaf opgelegd krijgen. Het gaat ook door alle politieke stro mingen heen en daarom moeten we het in goed overleg aanpakken. Daarom gaat de gemeente vanaf eind van dit jaar tot halverwege volgend jaar uitvoerig overleg voeren met de betreffende doelgroepen." Zorgen niet overdrijven "We moeten overigens waken voor al te negatieve ideeën. Ik geloof niet in een economische crisis waar geen einde aan komt, dus ik vind dat we ons niet bang moeten laten maken. Deze crisis betekent dat onze wel vaart een stapje achteruit gaat, in het ergste geval tot niveau 1998. Ook toen was Nederland niet arm. De crisis is een situatie die je moet overbruggen. Je mag hem echter niet negeren, want dat is het probleem naar de toekomst verschuiven en daarmee verleng je de crisis." Lokale economie doet het goed "De crisis heeft in Nederland slechts geringe invloed op de werkgelegenheid en in Zuidpias nog minder. Voor een groot deel is dat te danken aan het type onderne mingen in deze regio. Daaronder bevinden zich veel vertegenwoordigers van het midden- en kleinbedrijf en veel nichebedrijven. De gemeente wil de economische positie graag behouden en versterken. Daarom wordt er nu een beleidsplan economie opgesteld in overleg met ondernemers en ondernemersverenigingen om de positie van het bedrijfsleven goed in kaart te brengen, ledereen doet daar aan mee: van grote bedrijven op de bedrijventerreinen, de tuinders, het toerisme tot de kleine nichebedrijven. Ik verwacht het plan begin volgend jaar te kunnen presenteren."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 23