Uitgaan van de eigen kracht Zuidpias bouwt door in 2011 24 HARTVAN HOLLAND DE KRANT VOOR DE ZUIDPLAS 27 OKTOBER 2010 "Er wordt veel gebouwd en aangelegd in 2011. Daarmee wil het college in elk dorp laten zien dat de fusie goed is voor iedere inwoner van de gemeente Zuidpias. Bovendien toont het aan dat er echt dingen gebeuren en dat er niet alleen bezuinigd wordt", aldus wethouder J.A. Verbeek. "Mede dankzij de fusie hebben we besparingen kunnen vin den in onze eigen organisatie. Daardoor kan de gemeente in 2011 doorgaan met bouwen, maar ik wil een realistisch verhaal vertellen en niet alleen praten over de mooie pro jecten. In mijn portefeuille Personeel Organisatie wordt volgend jaar 1,2 miljoen euro bezuinigd." Alles in eigen huis "In 2008 en 2009 heeft de gemeente relatief veel mede werkers ingehuurd. Dat was gunstig in verband met de fusie. Als we mensen in vaste dienst hadden genomen, hadden we die mogelijk moeten ontslaan en dat had geleid tot dure wachtgeld regelingen. Zodra er ruimte is kunnen de ingehuurde medewerkers weer vertrekken. We hebben afgesproken dat aan het eind van dit jaar alle ingehuurde medewerkers vertrokken moeten zijn. We blijven nog wel mensen inhuren voor projecten, want daarvoor is het juist een goedkope oplossing. Bij projecten levert de flexibiliteit van externe werknemers juist veel voordeel." Beter dan het gemiddelde "De gemeente heeft in de aanloop naar de fusie een for matie vastgesteld van 285 voltijdbanen. Daarvan hebben we gezegd dat we er 20 voorlopig niet gaan vervullen en dat leidt tot een besparing van 1,2 miljoen euro. Gemiddeld hebben Nederlandse gemeenten 8,1 medewerkers op 1.000 inwoners. Zuidpias heeft er 7,3 dus wij zitten al onder het landelijk gemiddelde en dat wordt nog beter als we nog 20 formatieplaatsen weten uit te sparen. De mana gers hebben aangegeven dat zij met die bezet ting hun werk nog steeds verantwoord kunnen uitvoeren. Dat is te danken aan de toegenomen efficiency, die weer het gevolg is van de fusie." Bereid om mee te denken "Omdat we voldoende kunnen besparen in de eigen organisatie, hoeven we volgend L jaar niet te bezuinigen op maatschappelijke I ontwikkeling. Voor de jaren daarna is het l echter onvermijdelijk en de gemeente is daarover in gesprek met de betrokken organisaties. Wij hebben daarvoor een bijeenkomst georganiseerd die erg goed bezocht is. Ik had gehoopt dat er 80 a 90 organisaties zouden deelnemen, maar het waren er 180. Er zijn zes sce nario's met besparingen aan de organisaties gepresenteerd met het verzoek om daar commentaar op te geven. Wij heb ben daar veel respons op ontvangen. Dat wordt verwerkt in een concept subsidiebeleid, waarvan de eerste versie in november gereed zal zijn." Zuidpias geen gewone gemeente "Er wachten ons forse bezuinigingen voor maatschappe lijke ontwikkeling, maar voorveel zaken geldt dat Zuidpias geen gewone gemeente is: landelijke gemiddelden zijn hier daarom niet van toepassing. Zuidpias heeft een bloeiend verenigingsleven en dat kan je niet zomaar bundelen of verplaatsen. Daarom vraag ik aan de organisaties: ga uit van uw eigen kracht en zeg wat er nodig is om een gezond cultureel middenveld te verkrijgen. Wij willen graag weten wat u daarvan vindt, want u heeft de kennis van de lokale wensen." Vangnet blijft in stand "Ons uitgangspunt is dat we niet op de Wmo bezuinigen. Maar als we minder geld binnen krijgen, moeten we toch eens gaan kijken hoe we dat op gaan lossen. Daarover gaan we praten met de Wmo-adviesraad. We gaan geen beleid maken zonder dat we met de belangengroepen gesproken hebben. Overigens vind ik het reëel om te kijken naar de bespreekbaarheid van de eigen bijdrage voor individuele voorzieningen. Er zijn natuurlijk mensen die dat absoluut niet kunnen betalen en voor die mensen blijft de gemeente haar functie als vangnet vervullen." Sport en brede school "Met projecten als de brede school in Moordrecht en de brede school in Moerkapelte en de uitbreiding van het aan tal lokalen voor de brede school in Zevenhuizen, is het dui delijk dat de gemeente veel waarde hecht aan de kwaliteit van de huisvesting van het onderwijs. Ook de sportaccom modaties mogen zich verheugen in een warme belangstel ling van het college. Getuige de bouw van sportpark Kleine Vink in Nieuwerkerk aan den IJssel en de aanleg van een kunstgrasveld in Moerkapelle en Zevenhuizen." Zuidpias bouwt stevig aan haar toekomst. Letterlijk, want er is veel nieuwbouw. Die projecten vallen meren deels onder de verantwoordelijkheid van wethouder M. Bosman. Tot zijn portefeuille behoort onder meer ruimtelijke ordening en monumentenbeleid. Wethouder Bosman: "Voor mijn portefeuille betekent dit dat ik volgend jaar niet hoef te snijden in de vele nieuw bouwprojecten van de gemeente. Het daaropvolgende jaar zullen we daar echter niet meer aan ontkomen. Dan zal er een relatief fors bedrag op bezuinigd moeten worden. We gaan onderzoeken welke projecten we niet meer uit gaan voeren, of welke projecten we juist versneld uit gaan voeren. Het laatste kan zinvol zijn om de investeringen te bekorten, zodat we kosten kunnen besparen. We gaan dat de komende maanden onderzoeken aan de hand van een controlelijst. Daarmee bepalen we welke effecten de projecten hebben voor onze inwoners. De resultaten worden daarna voorge legd aan de gemeenteraad in de vorm van een voorstel." Objectieve controle "De projecten worden allemaal langs dezelfde meetlat gelegd en die uitkomst bepaalt de prioriteit en het tempo van de uitvoering. De controlelijst die we daarvoor gebrui ken, is objectief en trekt zich niets aan van de locatie. Het maakt dus niet uit of het project speelt in Moerkapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel of Zevenhuizen. De criteria bestaan uit de belasting van het ambtelijk apparaat en de kosten en inkomsten van een project. Dat laatste is belangrijk, want projecten kosten niet alleen geld, maar kunnen ook inkomsten genereren. Als het dan wordt vertraagd, komen de inkomsten later binnen." Monumenten en archeologie "Een ander onderdeel van mijn portefeuille is het Monumentenbeleid. Daarbij moet ik zeggen dat dit voor de gemeente niet de meest geld verslindende operaties zijn. Veranderingen aan monumentale panden zijn financieel gezien vooral de verantwoordelijkheid van de aanvrager. De gemeente heeft daarin alleen een publieke rol te vervul len. We moeten alleen onderzoeken wat het monumentenbeleid betekent voor onze capaciteit. Dat komt binnenkort aan de orde want op de agenda voor de gemeenteraad staat een nieuwe monumentenverordening." De fusie helpt ons "Dankzij de fusie kunnen we de effi ciency van veel onderdelen verbete ren. Die verbetering is het gevolg van de schaalvergroting.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 24