Begroting 2011 Voordeel door efficiency Nieuws BegrotingsWijzer Gemeentelijke belastingen en heffingen in 2011 HART VAN HOLLAND DE KRANT VOOR DEZUIDPLAS 27 OKTOBER 2010 25 nigingen zichtbaar worden. We blijven de openbare ruimte natuurlijk netjes onderhouden, maar er zullen dingen verdwijnen. We zullen bijvoorbeeld niet meer uitgebreid overleggen over de inrichting van die ruimte, want daar is geen tijd meer voor." Standaardiseren is oplossing "Standaardiseren levert veel geld op. Het is namelijk goed koper om dingen in grotere aantallen in te kopen. Ook qua onderhoudswerk. Standaardisering voeren we ook door in andere werkzaamheden. Zo zullen we nog maar één keer per jaar groen gaan poten. Dat doen we alleen in oktober en november, omdat het pootgoed dan de meeste kans heeft om te overleven." Service waarborgen "Service is belangrijk, maar service kost veel geld. Het vraagt immers altijd om inzet van mensen. De gemeente wil de noodzakelijke service veiligstellen. Als iemand belt voor een gat in het wegdek of omdat er een boom dreigt om te vallen, dan wordt er natuurlijk meteen ingegrepen. Om deze service te kunnen waarborgen gaan we de luxe service verminderen. We komen niet meer meteen in actie als iemand belt omdat het gras hoog staat. Het onderhoud van de openbare ruimte gaat voortaan volgens een beeld bestek. De gemeente grijpt pas in als de omgeving niet meer voldoet aan de grenzen van dat bestek. Deze aanpak zal ongetwijfeld enige gewenning vragen, want de mensen zijn aan een bepaald serviceniveau gewend." Strijd tegen water Water is de grootste bedreiging voor Zuidpias. Niet het rivierwater, maar regenwater. We zien de laatste jaren ver andering in het regenpatroon, de regen valt vaak in heftige buien. Al dat water moet in korte tijd worden afgevoerd en daarvoor is het noodzakelijk dat de waterwegen voldoende doorstromen. Om dat mogelijk te maken is regelmatig baggeren nodig. Baggeren en de afvoer van de bagger kost de gemeente veel geld. Wij lossen dit op door efficiënter te werken en door samen te werken met het waterschap." Alles blijft hetzelfde tot 2012 "We kunnen ruimte creëren op de begroting als we bezui nigen op het onderhoud van wegen, groen en watergangen. Dat gaan we dan ook doen in 2011, maar zonder de doelstel lingen te wijzigen. We kunnen namelijk bezui nigen door efficiënter te werken. En dat kan dank zij de fusie. Daarmee denken we in 2011 200 duizend euro te besparen op het beheer." Voor verdergaande besparingen moeten we het beleid aanpassen. Daar ontkomen we niet aan, want die besparin gen zijn noodzakelijk. Vanaf 2012 zullen de gevolgen van de bezui- Inzet voor de fiets "We gaan in 2011 een fietsplan maken, want de fiets is een belangrijk vervoermiddel voor het lokale verkeer. Kinderen worden op de fiets naar school gebracht, men sen doen boodschappen op de fiets en we zien ook een toename van het recreatieve fietsen. Redenen genoeg om de behoeften te inventariseren en een samenhangende aanpak voor het fietsverkeer op te stellen. Aan fietspaden worden hogere eisen gesteld dan aan wegen voor snelverkeer. Een belangrijk punt zijn P de fietsers zelf. Onder fietsers bevinden zich jonge kinderen met weinig ervaring in het verkeer, ouders met kinderzitjes en mensen met boodschappentas sen. Allemaal kwetsbare verkeerdeelnemers die uit evenwicht kunnen raken door oneffenheden in het wegdek. Daarom hecht de gemeente meer waarde aan het comfort van een fietspad dan van een autoweg." Wethouder A. Hazelebach ziet mogelijkheden om het straatbeeld op peil te houden met minder geld. Dat straatbeeld valt onder zijn verantwoordelijkheid, want het behoort tot Openbare werken, een belangrijk onder deel van zijn portefeuille. "Voor de portefeuille Openbare werken staat de bezui niging centraal", zegt wethouder Hazelebach. "Er is 200 duizend euro minder te besteden aan de openbare ruimte en dat wordt verdeeld over alle taken, behalve afvalbeleid en rioolbeleid. De kosten van die diensten worden direct doorberekend aan de inwoners, via de afvalstoffenheffing en de rioolrechten. Dus als we daarop bezuinigen, geeft dat geen ruimte voor de gemeentelijke begroting." Besparen door andere aanpak "Gelukkig kunnen we veel bereiken, zonder daarbij in te leveren op kwaliteit. Bijvoorbeeld bij de aanleg van wegen. Eigenlijk hebben we in Nederland een vreemde manier om wegen aan te leggen. We geven veel geld uit om ze mooi en comfortabel te maken. Dat is prettig voor de gebruikers, maar door het hoge comfort gaan ze te hard rijden. Daarom moeten we later voor veel geld de weg weer aanpassen om ervoor te zorgen dat ze dat niet meer doen." Behoud van veiligheid "Wij gaan daarom stoppen met uitgaven voor het comfort van de wegen. In het vervolg stemmen we het comfort af op de gewenste snelheid. Daarmee komt de veiligheid niet in gedrang, maar wordt er ook niet meer te hard gereden. Op die manier hoeven we minder geld uit te geven, terwijl we toch onze doelen bereiken. De weg wordt wel wat minder mooi, maar de reistijd blijft gelijk. Overigens geldt deze aanpak alleen voor de rijbanen voor het snelverkeer. Het weggedeelte voor de fietsers blijft onveranderlijk hoog van kwaliteit." De voormalige gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle hadden ieder eigen methodes voor de berekening van tarieven voor de lokale belastingen en heffingen. In de gemeente Zuidpias wordt overal dezelfde methode toegepast, zodat de inwoners gelijk worden belast. De gemeente wil voorkomen dat inwoners verrast worden door een onverwachte verandering van hun betasting aanslag. Daarom is er tijd (uiterlijk tot 1 januari 2012) uitgetrokken om de effecten van de tariefwijzigingen door te belasten. De secretarieleges en de brandweerrechten vormen hierop een uitzondering, want de gemeenteraad heeft beslist dat deze meteen bij de fusie geharmoniseerd moesfen worden. Lokale belastingen Het college stelt voor de lokale belastingen voor 2011 te verhogen met het inflatiepercentage van 1,75 procent. Deze verhoging betreft de onroerende-zaakbelasting (OZB), de hondenbelasting en de toeristenbelasting. De definitieve tarieven voor de OZB zullen pas op 14 december aan de raad worden voorgesteld, als de resultaten van de her waarderingen bekend zijn. Op www.begrotingswijzer.nl kon u dit jaar van 12 mei tot 1 juni zelf een begroting opstellen met de cijfers van de gemeente. Een flink aantal men sen heeft deze mogelijkheid aangegrepen en hun voorkeur voor de bestedingen bekend gemaakt. Zij ontdekten hoe lastig het kan zijn om de juiste keuzes te maken, want meer geld voor het ene onderwerp, betekent minder geld voor het andere. En dan blijkt het moeilijk kiezen tussen veiligheid, onderwijs en zorg voor ouderen. Naast de vaste onderwerpen, bood de website ook nog een moge lijkheid om een compleet eigen plan op te stel len. Ook daar is gebruik van gemaakt en dat heeft ideeën opgeleverd. Van een aantal van deze ideeën wordt bekeken of zij kunnen worden uitgevoerd. Persaandacht voor BegrotingsWijzer Aangezien de BegrotingsWijzer een experiment is, wordt het met nieuwsgierigheid gevolgd in de Ivaklpers. Zo besteedde het VNG magazine (Vereniging Nederlandse gemeenten) aandacht aan het onderwerp en heeft raadsleden en indieners gei'nterviewd. In een aantal andere gemeenten doet men ook erva ring op met dit nieuwe instrument. Ook daar krijgen inwoners de mogelijkheid om aan te geven waar het geld van de gemeente voor zou moeten worden gebruikt. De ervaringen die de gemeente Zuidpias opdoet met dit instrument, ontwikkeld door het Instituut voor Publiek en Politiek, zullen worden uitgewisseld.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 25