klikken Vijfde editie Moordrechtse Bluesnacht Scouting op vossenjacht Duels koplopers in evenwicht Voedselactie Oost-Europa onze website Viswedstrijd in de IJssel Expositie foto's Justin Jacobse in galerie Fabri "De liefde voor postduiven heb ik van mijn vader HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 21 OKTOBER 2010 33 f) Scouting Moordrecht Schaken klik dus snel naar Vissen Nico Palsgraaf, geboren 1924, vertelt: Moordrecht - Drie gerenommeerde bluesbands geven acte de présence tijdens de vijfde editie van de Moor drechtse Bluesnacht op zaterdag 30 oktober. Op het podium in Eet- en Bluescafé East End aan het Oos teinde 7a verschijnen achtereen volgens The Chicago Blues Revival Band, The Sweet Lovin' Daddy's en Jackie D. De Bluesnacht begint om 20.30 uur; deur open vanaf 19.00 uur. De toegang bedraagt 10,- euro in de voorverkoop en 15,- euro aan de deur. Er kan uitsluitend contant betaald worden. Voor meer informatie: www.eastendmoordrecht.com. Moordrecht - Scouting Moordrecht houdt zaterdag 30 oktober een vos senjacht voor kinderen uit Moor drecht en Gouderak van 7 tot en met 14 jaar. Deelname is gratis. In Moordrecht heeft zich die dag een aantal 'vossen' verstopt en de kin deren gaan, begeleid door scouts, in groepjes op jacht om zoveel moge lijk vossen te vinden. Bij de vossen kunnen de kinderen meedoen aan diverse leuke en spannende activi teiten. Kinderen die willen meedoen kunnen 30 oktober tussen 12.30 en 13.00 uur terecht bij het clubhuis van Scouting Moordrecht aan de Stevensstraat 78. De vossenjacht is rond 16.00 uur afgelopen. Voor meer informatie: vossenjacht@ scoutingmoordrecht.nl. Moordrecht - Op meer dan duizend locaties in Nederland wordt in de week van zondag 31 oktober tot en met zondag 7 november voedsel in gezameld voor de allerarmsten in Oost-Europa. In deze week vindt, voor de vijftiende keer, de Dorcas Voedselactie plaats. Bij deze actie zijn meer dan 400 kerken, 600 super markten en ruim 6.000 vrijwilligers betrokken. Streefgetal In 2009 konden uiteindelijk 52.000 voedselpakketten worden samenge steld. Dit jaar streeft de organisatie naar een totaal van 55.000. Het is de bedoeling dat de eerste 20.000 pak ketten vóór Kerst op de plaats van bestemming zijn. Voedselinzameling In Moordrecht worden op woens dag 2 november, Dankdag voor Ge was, door Dorcas-vrijwilligers in de Hervormde Bethelgemeente en in de PKN Ontmoetingskerk voedings middelen ingezameld terwijl vrijwil ligers op zaterdag 6 november in de supermarkten Aldi en Super de Boer boodschappenlijstjes aan de klanten uitdelen met producten die men kan kopen voor dit goede doel. Van alle ingezamelde voedingswaren wor den voedselpakketten samengesteld die vervolgens per (gesponsorde) vrachtwagen naar Oost-Europa wor den getransporteerd. Voor meer informatie: www.dorcasvoedselactie.nl. mag Moordrecht - In de zevende ronde van de clubcompetitie bij De IJssel eindigden de duels tussen de num mers een en twee en vier en vijf in remise. Bij Hans Lodeweges tegen Pim te Lintelo werd de echte strijd gemeden en waren beiden al snel met een puntendeling tevreden. In het andere duel tussen Léon Jacob- se en Frank Visser kwam de beste en boeiendste partij van de avond op het bord. Ondanks een pion ach terstand hield Jacobse goed stand. In de slotfase was daar een kwali teitsoffer van een toren tegen stuk plus twee pionnen voor nodig. Goed gebruikmakend van het gebrek aan bedenktijd van zijn tegenstander wist hij met een oprukkende vrij pion verliesgevaar te keren. Meer dan remise zat er in de slotminuten niet meer in. De ranglijst wordt aangevoerd door Pim te Lintelo met luttele punten voorsprong op Hans Lodeweges. Moordrecht - Het wedstrijdteam team Moordrecht is vier jaar geleden samengesteld uit zeven visvrienden om wat grotere wedstrijden te gaan vissen. Naast de achttien wedstrij den voor de competitie in Moor drecht vist dit team zo'n twaalf wedstrijden door het land. Zondag 24 oktober organiseerde het team een wedstrijd in de eigen IJssel. Vierentwintig koppels, achtenveer tig vissers deden mee verdeeld over twee vakken, het A-vak tussen Nieu- werkerk en Hitland en het B-vak bij Ver-Hitland. Door de wind en wa- Vervolgens Ad Multem, Léon Jacob se, Gerard van der Wouden, Frank Visser en Leen Boonstra. Jeugdteam draait goed Na een aantal jaren afwezigheid is De IJssel weer present in de jeugd- competitie om de Groene Hart Jeugdcup. Het team van De IJssel bestaat uit Lotte van der Wouden, Marten Evengroen, Harm Hooge- veen en Maikel Terlouw. De eerste wedstrijd tegen Charlois Euro poort werd een gelijkspel: 2-2. In de tweede wedstrijd tegen Slie- drecht was er een prima winst voor Marten Evengroen maar omdat de andere teamleden verlies moesten accepteren, werd met 1-3 verlo ren. In de derde wedstrijd behaalde De IJssel een 3-1 winst. De teams blijken aan elkaar gewaagd, tussen nummer een en vier was het ver schil een enkel bordpunt. De IJssel blijft in de volgende ronde in klasse 2 spelen. terhoogte duurde het wat langer om de viskisten onderaan op de keien te krijgen maar toen iedereen zijn po sitie had ingenomen kon de vier uurs wedstrijd van start gaan. Uitslag vak A: 1e en dagwinnaar W. van Leeu wen en H. van Hattum met 19.747 gram, 2e T. en W. Noordergraaf met 13.852 gram en 3e A. Boon en P. van der Hoek 10.400 gram. Uitslag vak B: 1e E. Faas en Koos van Herk (team Moordrecht) met 16.990 gram, 2e R. Tom en M. Groenendijk 12.640 gram en 3e I. Jordaan en T. van Veen 11.355 gram. www.hartvanholland-online.nl Moordrecht/Nieuwerkerk aan den IJssel - De Nieuwerkerkse Justin Jacobse exposeert een selectie van zijn foto's in Galerie Fabri aan de Dorpsstraat 46. Jacobse heeft het fotograferen niet van een vreemde, want zijn opa was tot aan zijn pen sioen beroepsfotograaf aan de TU te Delft. Voordat Jacobse begon aan zijn studie geneeskunde in Leiden, volgde hij zijn schoolopleiding aan het Coornhert Gymnasium in Gouda. Daar was hij een veelgevraagd foto graaf voor feesten en andere activi teiten. De expositie wordt geopend op zaterdag 30 oktober om 15.00 uur en is daarna te bezichtigen op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: www.fotojj.nl. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Vanaf mijn geboorte woon ik in Moordrecht. Mijn ouders woon den in het sluishuisje waar nu de Sluislaan is. Moeder draaide de sluisdeuren open voor de scheepjes die vanuit de Wetering het kanaal in moesten of verlieten. Mijn va der werkte in de polders voor het Hoogheemraadschap van Schie- land. Duiffies Mijn vader Jacob hield postdui ven en was in november 1932 in Moordrecht de medeoprichter van de Postduivenvereniging De gevleugelde Vrienden. In 1938 werd hij tweede kampioen en la ter benoemd tot erelid. In de oor log moesten van de Duitsers .alle pootringnummers van postduiven geregistreerd worden op het ge meentehuis. Later kregen duiven- bezitters bevel om hun duiven te doden. De poot werd afgesneden om de ring eraf te halen en in te leveren. Dit alles om sabotage te voorko men. (belangrijke boodschappen werden eerder al via briefjes in dui- ven-nekkokertjes verzonden). Vader vond dit vreselijk, nooit vergeet ik dat hij zijn mand liet zakken in de Ringvaart om zo zijn 25 lieve duif fies te verdrinken. Door hem kreeg ik de liefde voor postduiven, want van jongs af hou ik ook duiven. Vo rig jaar werd ik '2e Kampioen Ge neraal' en 1e 'aangewezen'. Dit jaar werd ik 1e K.G. en Piet Twigt 1e kampioen 'aangewezen' en ik 2e K.G. in de Zuidpias, van vier vereni gingen. Vroeger werden de duiven per trein in manden weggebracht, soms helemaal naar Frankrijk. Als ze in Barcelona gelost werden za ten de duiven anderhalf a twee dagen later soms al weer thuis op het dak na 1193 vliegkilometers. Als de wind mee is vliegen ze wel honderd kilometer per uur. Hun in stinct weet waar hun thuishaven is. Hun geringde poot met nummer moest zo snel mogelijk in de klok die de tijd registreerde. Maar om ze in het hok te krijgen moest je soms lange tijd met het voerbakje rammelen want ze waren dan heel moe. Soms hadden ze zonder te rusten de reis gedaan, alleen bij -veel wind overnachtten ze enkele uren. Na ongeveer een week gin gen de leden met de klok naar het Duivenechtpaar Bep en Nico Palsgraaf. duivenlokaal waar de prijswinnaar van de eerst aangekomen duif be kend werd gemaakt. Dat was heel spannend. Tegenwoordig gaat alles via een elektronische plaat waar ze op binnen komen en weet men precies de tijd. Nu vervoert men vanuit Nederland duizenden dui ven met duivenauto's. Zelf had ik een goede vlieger, Japie genaamd, waar ik 28 prijzen mee won. Hij is later verkocht en naar Taiwan gebracht om er mee te fokken. In de huiskamer staat een kast met gewonnen bekers. Soms waren er geldprijzen. In Moordrecht hebben we nog zeventien zogenaamde "Vliegende leden'. Het is jammer dat er bijna geen jongeren meer bij komen. Voetbal Vanaf mijn tiende heb ik bij de v Moordrecht gevoetbald tot mijn zeventigste. Ik begon in de voor hoede en later was ik keeper. Bij mijn afscheidswedstrijd heeft bur gemeester Bonthuis mee gevoet bald, en heeft mij daarna erelid gemaakt van de vereniging, dat was leuk. Bep Mijn vrouw Bep Palsgraaf-de Mik was een boerendochter, we kregen één dochter en twee kleindoch ters. Bep heeft jarenlang achter de bar in de voetbalkantine in Moor drecht gestaan. Ook stond ze in het duivenlokaal achter de bar; ze is net als ik een echte liefhebber van de duivensport. Daarom vliegen we ook onder de naam: 'Bep en Nico Palsgraaf. Ook heeft jaren in café 'De Har monie' de glaasjes vol geschonken. Zodoende kent bijna iedereen ons in Moordrecht. Zij werd destijds ook benoemd bij de voetbalvereni ging als 'lid van verdienste' voor al het vrijwilligerswerk wat ze gedaan had. En nog steeds zijn we actief." Door Elly van Gelderen

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 33