Hoorcollege van Van Dis: wandelen langs de roots van een schrijver Boete blijft staan voor Stoeterij Parkzicht Afspraakje met Sint en Pjet? Lezing over integratie Mobieltjes leveren speel toestel op HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 10 NOVEMBER 2010 11 Raad van State - uitspraak Winnaars loterij De Bron Meelopen op Comenius Bel 06-27556127 De opbrengst van de Sinterklaascentrale gaat naar het Schoolhulpproject Suriname. Den Haag/Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeente Zuidpias heeft terecht dwangsommen voor totaal 18.000 euro opgelegd aan Stoeterij Parkzicht. Dat heeft de Raad van State woensdag 3 november beslist. De dwangsom men, die voor een deel al zijn omgezet in een boete, waren het gevolg van overtredingen van de milieuregels. Van Dis signeert. Door Pepijn de Groot Nieuwerkerk aan den IJssel - De dame die de kaartjes aanneemt heeft het er maar druk mee. De bibliotheek zit propvol woensdagavond 3 novem ber. De aanwezigen hebben weer en wind getrotseerd voor een lezing van Adriaan van Dis, schrijver van onder andere Nathan Sid, De Wandelaar en het recent verschenen Tikkop. "Ik zie veel vrouwen", zegt een man terwijl hij om zich heen kijkt. Zijn buurvrouw: "Tja, vrouwen lezen...". Medewerkers van boekhandel Van Delft rijden een steekkarretje naar binnen, afgeladen met werken van Van Dis. Voordat Van Dis het publiek aan zijn lippen kluistert is de beurt aan twee musici. Hanny de Jong en Koos van Vliet verzorgen op respec tievelijk cello en piano een muzikaal entree genaamd 'Nuit Calme'. De pa raplu's bij de ingang van de biblio theek doen anders vermoeden. "Zit er iemand achter die pilaar?", vraagt Van Dis voor hij plaatsneemt op de praatstoel. Er wordt wat ge schoven met de stoelen. Hoewel het een lezing is wil iedereen een glimp opvangen van de schrijver en zijn mi miek. Van Dis begint over de hoofd persoon van Tikkop, meneer Mulder. Voor mensen die bekend zijn met het werk van Van Dis gaat er een lampje branden: Mulder was ook de naam van de hoofdpersoon van De Wan delaar. Van Dis neemt de bezoekers mee naar zijn roots: "Kleur speelde een grote rol. Ik had drie zeer bruine zusjes: de eerste man van mijn moe der was een Javaan. Mijn vader was een Indiër. Ik ben genoemd naar mijn moeder, Van Dis. Destijds gold: hoe witter hoe beter. De kern van mijn schrijverschap is dat ik graag bij de gekleurden wilde horen." Kroepoekrandje De lezing is eigenlijk een bondige autobiografie van Van Dis. Hij ver telt over zijn studententijd, waar hij kennis maakte met de taal Afrikaans. "Ik merkte op dat de taal een kroe poekrandje had. Het deed me den ken aan het dialect van thuis. Mijn vader legde de klemtoon altijd ver- Nieuwerkerk aan den IJssel - Publicist Hans Verhagen verzorgt op 18 no vember om 20.00 uur een lezing met als thema 'Integratie', in de Openbare Bibliotheek aan het Raadhuisplein. Verhagen is hoofdredacteur van amerika.nl en auteur van diverse boe ken. Dit jaar verscheen van zijn hand Hoezo Mislukt? De nuchtere feiten over de integratie in Nederland'. Ver hagen gaat graag met zijn publiek keerd. Spelling was een marteling op school: ik haalde altijd een on voldoende." Of Van Dis over Meneer Mulder - het fictieve personage - of zichzelf praat is soms onduidelijk. De ik-persoon in de boeken is dan ook gebaseerd op Van Dis zelf. Een vraag uit het publiek over de link tussen Van Dis en Mulder beantwoordt hij als volgt: "Mulder is de papieren ik. In de romans maak ik de krankzin nigheid groter. Mulder is de naam van mijn vader." Naast de problematiek in Zuid-Afri- ka, waar in Tikkop ook over verteld wordt, heeft Van Dis ook veel in teresse voor de taal. "Een vreemde taal spreken is voor mij toneel, ik doe vooral mijn vader na", zegt de schrijver alvorens voorbeelden te geven. De spitse zinnen die Van Dis naspreekt doet gelach opstijgen in de zaal. "Ik leer nu een Indonesisch dialect, binnenkort ga ik voor vier maanden naar Indonesië. Neder lands wordt in Indonesië onder tra vestieten gesproken. De jurk is al in de maak", grapt Van Dis. Zijn boeken gaan vaak over het buitenland. Ver talingen zijn dan ook in verschillende landen uitgebracht: De Wandelaar is in veertien talen verschenen. "Soms in discussie over dit onderwerp. Ge meenteraadslid Marnix de Romph zal in de bibliotheek de discussie leiden. Veel mensen hebben door hun werk te maken met het onderwerp inte gratie, en als burger raakt dit maat schappelijke onderwerp iedereen. De commissie die de maatschappelijke debatten organiseert hoopt dan ook veel belangstellenden te mogen be groeten. Zaal open om 19.30 uur. word ik gebeld door een journalist. Er bestaan veel misverstanden over Nederland. Ze stellen vragen over het homohuwelijk, euthanasie en Wilders. Dat boek interesseert ze geen lor", vertelt Van Dis. Mulisch De literaire wereld kan niet om de dood van Harry Mulisch heen. Van Dis ook niet. Hij vertelt anekdotes over Mulisch, die op veel gelach kun nen rekenen. "Eens vroeg Mulisch mij: 'Hoe lang ben je weggeweest?' 'Een half jaar', antwoordde ik. Hij schudde met zijn hoofd: 'Zonde, had je een half boek kunnen schrijven.' Als ik zie wat Mulisch allemaal heeft geschreven. Ik moet nog zoveel doen om alleen maar in zijn schaduw te komen." Doen, dat is volgens Van Dis de am bacht van de schrijver. "Nu ben ik even de marskramer, maar per no vember is het over. Dan is het weer drie jaar stil. Tijd om te werken in concentratie." Nadat hij een aantal boeken heeft gesigneerd - de Van Dis-collectie van Van Delft neemt gestaag af - stapt hij op. "Om 22.40 gaat mijn trein", zegt de schrijver. Nieuwerkerk aan den IJssel - De lo terij van de Bazaar in De Bron, welke plaatsvond op 4 en 5 november, heeft de volgende prijswinnaars opgeleverd. De eerste prijs is gevallen op lot num mer 2807, de tweede prijs op 2081, de derde prijs op 0837, vierde prijs op 4337, vijfde prijs op 2124, zesde prijs op 3737, zevende prijs op 0688, acht ste prijs op 4170 en de negende prijs is gevallen op lot nummer 3533. Nieuwerkerk aan den IJssel - Ouders en toekomstige leerlingen kunnen 17 november meelopen op het Comenius College, Fresiaveld 20. Zij kunnen drie lessen van elk een half uur bijwonen. Aanmelden kan tot en met- 12 no vember via 0180-440470. De avond begint om 19.00 uur (inloop vanaf 18.45 uur) en duurt tot 21.30 uur. De stoeterij ontkende niet dat er in strijd met de regels teveel paarden werden gehouden. Maar volgens de eigenaar van het bedrijf aan de Hoofdweg-Zuid was er sprake van woningnood onder paarden in de regio. Bovendien liepen er onderhande lingen met de gemeente Zuidpias over een nieuwe vergunning voor de huisvesting van meer paarden. Die vergunning was al aangevraagd. Daarom was de gemeente voorbarig Door Marlonneke Willemsen Op beide locaties van de school is een speciale container neergezet, waarin oude mobiele telefoons ver zameld kunnen worden. De GSM's worden ingeleverd bij een speciaal bedrijf, dat ze opknapt en verkoopt in minder ontwikkelde landen, of gereed maakt voor hergebruik. Per ingeleverde GSM wordt er een ver goeding uitgekeerd, afhankelijk van de staat van het mobieltje. Dit geld gebruikt de school om een nieuw speeltoestel voor de onderbouw- leerlingen aan te schaffen. Naast de inzamelingsactie mobiele telefoons zal er ook een sponsorloop georga niseerd worden en zullen de leer lingen speciale kerstkaarten gaan verkopen. Verbeek was erg te spreken over met de dwangsommen, aldus de ei genaar. De gemeente stelde dat juist de stoeterij voor de muziek was uitge lopen. Het was namelijk allerminst zeker dat de nieuwe vergunning kon worden verleend. In dat geval kon de gemeente niet anders doen dan optreden tegen het bedrijf. De Raad van State is het volledig eens met de gemeente. De stoeterij moet nu alsnog een aantal paarden elders onderdak bezorgen. de actie van de Wingerd. "Wat een geweldig idee. Veel mensen den ken dat als ze iets willen voor hun vereniging of school dat ze alleen maar bij de gemeente hoeven aan te kloppen. Wij moeten dat geld ook ergens vandaan halen, dus uitein delijk moeten jullie ouders daaraan meebetalen in de vorm van belastin gen. Daarom vind ik het zo goed dat jullie zelf een idee hebben bedacht om geld in te zamelen. Mijn compli menten hiervoor." De containers voor de telefoons zijn te vinden in de school van de Wingerd op het Kroonkruid en aan de Van Beethovenlaan. ledereen die een mobieltje heeft dat hij of zij niet meer gebruikt, kan de school binnenlopen en het in de container doen. Wethouder Jan Verbeek: "Ik vind het heel goed dat de Wingerd zelf initiatief heeft getoond" Nieuwerkerk aan den IJssel - "Ik vind het heel goed dat jullie niet gelijk bij de gemeente aangeklopt hebben, maar zelf manieren hebben bedacht om het geld voor een nieuw speeltoestel bij elkaar te krijgen." Wethouder Jan Verbeek is erg blij met het initiatief van basisschool de Wingerd om zelf te zorgen voor een nieuw speeltoestel voor op het schoolplein van de locatie op het Kroonkruid. Daarom was hij donderdag 4 november aanwezig bij de aftrap van de inzamelingsactie mobiele telefoons van de school.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 11