'Iedere bevolkingsgroep draagt bij aan soep met ballen' Rijbewijs kwijt Informatieavond leesproblemen Lezingen Mexico en Wilde Honden HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 24 NOVEMBER 2010 19 Frans Verhagen praat over zegeningen integratie Capelle aan den IJssel - Een 46-ja- rige automobilist uit Nieuwerkerk aan den IJssel raakte dinsdag 16 no vember zijn rijbewijs kwijt nadat er bij hem een snelheid was gemeten van 105 kilometer per uur binnen de bebouwde kom. Agenten waren be zig met een controle op de Ooster lengte, waar een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur geldt. Nieuwerkerk aan den IJssel - Con sulent leesproblemen bij ProBiblio, Nanda Geuzebroek, houdt dinsdag 30 november een lezing voor ouders en leerkrachten over leesproblemen bij kinderen. De informatieavond start om 20.00 uur en is in de Openbare Bibliotheek aan de Reigerhof 32. Voor meer informatie: www.makkelijklezenplein.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de bibliotheek Nieuwerkerk worden donder dag 25 november lezingen gehouden over het Mexicoproject van het Thor- becke College en het Wilde Honden en waterputten project van dierenarts Monique van der Meer. De scholieren Luke en Merel vertel len over het Mexicoproject, een ini tiatief van Rotaryclub Nieuwerkerk voor onderwijs voor vuilnisbeltkin deren. Het Wilde Honden en waterputten project wordt uitgevoerd in en bij het Hwange Nationaal Park in Zim babwe. Dierenarts Van der Meer is sinds een aantal jaren betrokken bij Painted Dog Conservation Project, een stichting die de Afrikaanse Wil de Hond, die met uitsterven wordt bedreigd, in het Nationaal Park be schermt. Verder heeft Rotaryclub Nieuwerkerk dit jaar voor ogen een waterput in het Zimbabwaanse Ma- bale aan te leggen. Hier leeft een gemeenschap van 69 families aan de grens van Hwange National Park in een van de armste en meest on vruchtbare gebieden van Zimbabwe. De lezingen beginnen om 20.00 uur, de toegang is gratis. De bibliotheek staat aan het Raadhuisplein. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het huidige landelijke politieke klimaat richt het debat zich vaak op integratie en met de nadruk op het mislukken van integratie. Publicist Frans Verhagen kwam donderdag 18 november naar de bibliotheek van Nieuwerkerk om uit te leggen dat Nederland het best goed doet als het gaat om het integreren van nieuwe Nederlanders. Verhagen is hoofdredacteur van amerika.nl en auteur van diverse boeken. Dit jaar verscheen van zijn hand 'Hoezo Mislukt? De nuchtere feiten over de integratie in Neder land'. Verhagen heeft dagelijks te maken met multiculturaliteit. Zijn vrouw is half Amerikaans-Chinees. Verha gen raakte daardoor gefascineerd door de Amerikaanse immigranten samenleving. Hij gaat daarbij ook discussie niet uit de weg en Marco Pastoors, voormalig wethouder Leefbaar Rotterdam, leverde felle kritiek op hem. Nederland is volgens Verhagen al een cultureel heel divers land. Dit is Nederland al eeuwen en de recente groep immigranten zal daarom al leen maar een reeds bestaand pro ces continueren. "Waar het om gaat, is dat nieuwe bevolkingsgroe pen steeds meer gaan lijken op het gemiddelde van de samenleving, ledereen behoudt zijn eigen cultuur. Ik ben niet gelovig, maar ik blijf een katholieke jongen. Verzuiling was gewoon gestolde multiculturaliteit. Iedere bevolkingsgroep draagt bij aan het vormen van een nationale identiteit. Zo krijgt je soep met bal len." Integreren is volgens Verhagen een proces dat nooit stopt. Het is daarom zinloos om de vraag te stel len of integratie gelukt is. Meten Om te kijken of integratie gelukt is, heeft hij zes meetindicatoren opge steld. Dit zijn taal, onderwijs, par ticipatie op de arbeidsmarkt, zaken als cultuur en sport, politiek en de verhoudingen tussen man en vrouw. Het taalprobleem is volgens Verha gen een uitstervend probleem. De tweede generatie leert snel de Ne derlandse taal. "Als je één taal heel goed leert, leer je een nieuwe taal automatisch ook veel beter." Het taalprobleem kan zich ook voordoen bij Nederlanders. Mensen in Oost- Groningen léren slecht Nederlands en hebben daardoor ook moeite een andere taal te leren. Een steeds terugkomend voorbeeld van Verhagen is het succes van Marokkaanse vrouwen op de uni versiteiten. "Marokkaanse moeders zeggen tegen hun dochters: blijf Frans Verhagen in een geanimeerd gesprek met zijn publiek. zolang studeren als mogelijk, dan hoefje minder snel te trouwen en krijg je de mogelijkheden die ik niet gehad heb." Bijkomend voordeel is dat hoogopgeleide allochtonen in aanraking komen met hoog opge leide autochtonen. "Hoog opgeleide allochtonen hebben meer gemeen met hoog opgeleide autochtonen en andersom." Verhagen ziet het integreren als een sociale ontwikkeling met een eigen dynamiek waar de overheid niet al te veel invloed op kan uitoefenen. Het probleem moet op de juiste manier geanalyseerd worden en de juiste terminologie moet gebruikt worden. Allochtonen hebben immers een Nederlands paspoort en worden niet gerekend tot buitenlanders. Aan het begin van de avond werd mensen gevraagd door middel van rode (te gen) en groene (voor) bordjes aan te geven of ze het eens waren met de stelling of integratie gelukt is. Aan het eind van de avond waren er meer groene bordjes te zien dan aan het begin. Verhagen heeft dus in ieder geval mensen kunnen over tuigen van zijn verhaal. Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Er was zaterdag 20 november geen doorko men aan in het Oude Dorp. Honder den kinderen en ouders probeerden een glimp op te vangen van Sinter klaas, die rond 13.00 uur voet aan wal zette in Nieuwerkerk. Dit jaar werd hij onthaald door twee bur gemeesters, burgemeester Gert-Jan Kats en kinderburgemeester Dilian Ritmeester. Voor beide had de Sint een cadeautje meegebracht, maar ook de aanwezige kinderen gingen niet met lege handen naar huis; voor Hen hadden de pieten volop strooi- goed. De boot van Sinterklaas vertrok rond half een over de Ringvaart richting het Oude Dorp, waar bij het parkeer terrein achter het Kruidvat zou wor den aangemeerd. Overal langs de route stonden kinderen, die de Sint en zijn pieten toejuichten en onder leiding van een Pietenorkest werden verschillende Sinterklaasliedjes ge speeld en gezongen. Burgemeester Kats beschikte blijkbaar niet over zeebenen, want hij bleef wijselijk aan de kant. De andere burgemees ter, Dilian, ging wel aan boord om Cadeau voor burgemeester Dilian. mee naar het Oude Dorp te varen. Rondom de gele brug hadden zich veel kinderen met hun ouders ver zameld, die vol spanning op de Sint stonden te wachten. Ze werden hierbij op de hoogte gehouden door omroep Zuidpias, die live verslag van de intocht deed. Op een aantal plaatsen waren boxen neergezet, zodat het verslag ook ter plaatse te beluisteren was. Op de boot kreeg de omroep hulp van de Radiopiet. Eenmaal aangekomen, heette Kats, samen met Dilian, de Sint van harte welkom. Hij vertelde het toch ook nog altijd spannend te vinden om Sinterklaas te verwelkomen. "Ik ben blij dat de Goedheiligman vandaag in Nieuwerkerk aankomt. Vanavond ga ik ook zeker mijn schoen zetten." Zo lang hoefde Kats niet te wachten, want de Sint had zowel voor hem als voor Dilian al een cadeautje meege bracht, een lekkere letter, die ze met veel plezier in ontvangst namen. Een boot vol pieten.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 19