Van een klein dorp aan de Rotte, van internationaal belang HART VAN HOLLAND I ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLEI 24 NOVEMBER 2010 TVj u> A IÉ r T M &L >u. r%£ Talkshow de Mond Vol zondag 21 november Petitie '-jkïEts AiWtV. /U', r~^r»^ W^aK<cZ\ ''u."r luv '.a' 'u'i 'U' a AS ~U> ^jWISV ZiMN 4M» <T Zevenhuizen - De zondag valt soms in het luchtledige qua tijdsbesteding. Een rondje wandelen of fietsen om 'het leven' te overdenken kan een prima invulling zijn. Aan de ontbijttafel valt je oog op een artikel in de Volkskrant dat kopt: 'Het antwoord krijg je in de kroeg'. De herinnering aan de aankondiging van talkshow De Mond Vol doet je snel handelen: op naar dorpshuis Swanla. Door Pepijn de Groot De ruimte die er nog is tussen de podia en technische snufjes wordt snel opge vuld door de vele bezoekers. Er komen ex tra stoelen aan te pas. Gastvrouw Conny Smal: "Het is volle bak. Vandaag hebben we internationale gasten en daar zijn we trots op." Met gasten als Diederik Verbakei (mode-ontwerper), Lin Muyizere (echtge noot van Victoire Ingabire) en Ingrid Paul (schaatscoach en arts) liegt het program ma er niet om. Maar eerst een bekend gezicht om de boel op te warmen: quizmaster Hans Sytsema telt de neuzen in een variant van petje-op- petje-af. Prem Bij opkomst van de tafelgasten klinkt da verend applaus en zelfs gejuich uit een hoek in de pub. Gastheer Geert bestem pelt, geheel in lijn met zijn metgezellen, Zevenhuizen als 'een klein dorp aan de Rotte van internationaal belang'. De rech terhand van Geert is een oude bekende: Marloes Pet. Om traditioneel te openen is rapper Piëta afwezig en trekt Sytsema de stoute schoenen aan: hij grijpt de intocht van Sinterklaas aan en rijmt - niet onver dienstelijk - over Geert en zijn 'losse lip': "is hij vandaag onze eigen Prem? Of trapt hij tijdig op de rem?" De scheet van Grace "Ik heb het geleerd van mijn moeder, zij gaf naailes. En het bleek dat ik ook goed kon tekenen. Na de kunstacademie in Arn hem ben ik direct naar Italië gegaan." De opkomst van Diederik Verbakei in een no tendop. De geboren Zevenhuizenaar is op wereldreis en is na onder anderen Nepal, Peru en Brazilië beland op zijn geboorte grond. Verbakei heeft een mode- en sie- radenlijn met vriendin Marieke Holthuis, genaamd *DIED*. Hij maakte echter faam als ontwerper bij Diesel. Ooit werkte hij met het idool van zijn vader Bennie: Grace Jones. "We vroegen haar of ze de catwalk wilde sluiten. Ze had een buikje, ik ben door heel New York op zoek gegaan naar een korset. Helemaal ingesnoerd was ze, toen ik haar laarzen nog moest strikken. Wat doet ze? Ze laat een enorme scheet!" Als het lachen is verstomd toont de beamer foto's van sieraden van *DIED*: hij laat zich inspire ren door de reizen die hij maakt. Gerard Goedgebekt Gerard Baaij, inmiddels ook bekend als Ge rard Goedgebekt, spreekt voor het laatst als vast onderdeel van de talkshow. Wat niet wil zeggen dat de kreet 'U hoort nog van ons' onder het stof zal geraken. "Aan alle noodzaken die de maatschappij ons op dringt merk ik dat ik ouder wordt", opent Baaij. De ouderdom doet hem beklagen over het schaarse aanbod van sanitaire voorzieningen op drukbezochte plaatsen. Zolang de besluiten uitblijven ziet Baaij zich genoodzaakt zich in te schrijven bij een sportschool: "Daar ga ik oefeningen doen om mijn sluitspieren krachtiger te maken." De volgende gast is Lin Muyizere. Muyizere is de echtgenoot van Victoire Ingabire, de Rwandese presidentskandidate die gevan gen zit in haar geboorteland. In 1994 brak er oorlog uit in het Afrikaanse land. Ingabire was toen al in Nederland, Muyizere volgde met hun twee kinderen. In Nederland werd hun derde kind geboren. De Mond Vol zit met een brok in de keel als Muyizere ver telt over de oorsprong van het conflict in Rwanda: de vete tussen de Hutu en de De neuzen worden geteld. Internationale gasten Diederik Verbakei, Lin Muyizere en Ingrid Paul. (foto: Lonneke van der Dussen) Ademloos luisteren, (foto: Lonneke van der Dussen) Tutsi. "De Tutsi hadden koeien en die ga ven melk. De Hutu vonden de melk lekker en wilden er gebruik van maken. Daarvoor moesten ze voor de Tutsi werken: de Hutu werden als slaven gebruikt", zegt Muyi zere. Zijn vrouw ging op 16 januari 2010 terug naar Rwanda om te werken aan een beter leefklimaat. Oppositie wordt niet ge duld door president Kagame. "Eerst kreeg ze huisarrest. Op 13 oktober is ze opge pakt. Zoals ze hier op foto's is te zien, is ze niet meer. Ze draagt een gevangenispak en is kaalgeschoren", vertelt Muyizere open hartig. De bezoekers worden geattendeerd op een petitie, te vinden op http://petities. nl/petitie/sos-mevrouw-victoire-ingabire- gearresteerd-en-in-gevaar Haar familie heeft sinds haar arrestatie niets meer van haar gehoord. Het contrast is groot als Verena Heinz het podium betreedt. De vlotte dame van Duitse oorsprong treedt op met vriend Maarten Hemmen achter de elektronische apparatuur. Waar normaal akoestische muziek in de pub klinkt, dreunt het num mervan Heinz Et Hemmen lekker door. Van zondagsrust geen sprake. Natuurijs De beamer toont een huis op de krui sing Rottekade/Vlietkade in Oud Verlaat. "Mooiste plekje in de omgeving", aldus In grid Paul. De schaatscoach voelt zich thuis hier, hoewel ze overal gewerkt en gewoond heeft, van Canada tot Noorwegen. Ook als schaatser heeft ze haar sporen verdiend. Het Nederlands Kampioenschap op hon derd kilometer natuurijs op de Rotteme- ren schreef ze op haar naam in 1986. Er zijn beelden van: "Nu zie ik wel dat het 25 jaar geleden is", merkt Paul op. Momenteel is Paul werkzaam als arts in Heerenveen. "En ik heb een parttime job in Noorwegen. Het is mijn taak om het schaatsen in de regio van Stavanger weer op de kaart te zetten." Paul is in opspraak geraakt in een zaak waarin ze verdacht wordt van het wil len omkopen van een schaatster voor de Olympische Spelen van 2006. Ze voelt zich slecht behandeld door de KNSB. "Wat de KNSB allemaal roept heeft gevolgen voor mij. Ik ben niet alleen een jaar geschorst, mijn naam is hier ook voor altijd aan ver bonden", besluit Paul haar verhaal. Vingers aflikken Na de gasten en het bijbeho/ende applaus, bloemetje en flesje wijn is er voor de be zoekers een uiterst aangename 'versnape ring' van de hand van Hit Eten Et Drinken, restaurant bij golfbaan Hitland te Nieu- werkerk aan den IJssel: schuim van schor seneren met geconfijte zalm, gebraden hertenbiefstuk met truffelpuree en rode kool en tot slot een mousse van chocolade inclusief cranberries. Met De Mond Vol kun je nog altijd je vingers aflikken. Filmpje? www.hartvanholland-online.nl Verena Heinz. Bloemen voor *D!ED*. Een mondvol heerlijke smaken.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 30