'Je bent ook een voorbeeld voor alle kinderen' veel hetzelfde als in 2010 Tarieven ozb aangepast Raadhuis Moordrecht voorlopig geen monument Sinterklaas bezoekt Oss be Fit HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS\ 1 DECEMBER 2010 13 WN controleert op fietsverlichting Subsidiebeleid 2011 Nieuwerkerk aan den IJssel/Zeven- huizen - "Ik zou liegen als ik er niet vanaf wisten u heeft helemaal gelijk. Ik ga snel naar de fietsenmaker.Ver spreid door Nieuwerkerk en Zeven huizen werd maandag 29 november gecontroleerd op fietsverlichting door WN Zuidpias en de politie. Het bleef die ochtend bij waarschuwen, maar dat zal binnenkort anderszijn. Door Marianne Vermaat De politie heeft het nu samen met WN bij waarschuwingen en voor lichting via flyers gehouden. "Vol gende week of de week erop wordt er geschreven", zegt Cees van de Bovenkamp van WN Zuidpias. '"Na tuurlijk kan het ook zijn dat er eer der boetes worden uitgedeeld als ie mand zonder licht rondfietst, maar ik heb het nu puur over de cam pagne die wij namens WN voeren in samenwerking met de politie." Van de Bovenkamp meldt dat het vooral bij het Comenius College 'te genviel' als het ging om de juistheid van de verlichting. "We hebben het idee dat middelbare scholieren op dit punt minder gecontroleerd wor den. Er zijn jongeren zonder verlich ting of dat bijvoorbeeld de helft het maar doet." 'Weet je dat je achterlicht het niet doet?" Goed Om het hoekje bij de brandweerka zerne in Nieuwerkerk reed het gros met goede verlichting. Wie dat niet deed, excuseerde zich. Een enkeling probeerde er met een smoesje vanaf te komen. "Toen ik van huis ging, deed mijn licht het, maar opeens niet meer. Er is iets mis met de dynamo." De vraag is of het waar is of niet. Nu bleef het bij een waarschuwing, maar de volgende keer is de politie mogelijk niet meer zo coulant. Een tiener zag de politie van afstand staan en stapte snel af. Lopend pas seerde zij het controlepunt, maar ook Zuidpias - Na de fusie van de ge meente Zuidpias is bij de tariefsbe rekening onroerende zaakbelasting (ozb) voor de begroting 2011 een calculatiefout opgetreden. De ta- rieventabel, zoals die in december moet worden vastgesteld, laat op basis van deze foutieve berekening een forse stijging van het tarief zien voor eigenaren van woningen tegenover een daling voor de eige naren van een niet-woning (bedrijf). Dit is echter onjuist. In een nieuwe berekening zijn nu de tarieven voor 2011 naar het niveau gebracht van de voormalige gemeente Nieuwer kerk aan den IJssel, zoals eerder af gesproken. De nieuwe tabel zal ter besluitvorming worden voorgelegd. De gemeenteraad sprak in 2010 de wens uit om de ozb-tarieven aan te passen aan het niveau van de voormalige gemeente Nieuwerkerk, waarbij rekening werd gehouden met de inflatiecorrectie van 1,75 procent en autonome ontwikkelin gen. De gevolgen van de gemiddelde tussentijdse waardestijgingen en dalingen dienden zo genivelleerd te worden dat dit geen gevolgen had voor de opbrengsten. Op basis van de uitgangspunten is in de begro ting een opbrengst berekend die hiermee rekening hield en leidde tot een opbrengstdaling van ongeveer 100.000 euro in 2011. Oorzaak Bij het berekenen van de afzonder lijke tarieven voor de ozb opbrengst, is echter gebleken dat bij het om zetten van de taxatiewaardes van de drie oude gemeenten naar Zuid- plas een verschuiving heeft plaats gevonden tussen de waardes van de woningen en niet-woningen. Het gevolg van deze verschuiving is dat in de oorspronkelijke berekening de onroerende zaakbelasting voor wo ningen een forse stijging zou mee maken tegenover een daling voor niet-woningen. Inmiddels is een herberekening ge maakt van de tarieven, waarbij de verschuiving van de waarden is ge corrigeerd. Moordrecht - Het voorstel van de PvdA om van het voormalige raadhuis van Moordrecht een gemeentelijk monument te maken, kan niet rekenen op vol doende steun van de andere partijen in de gemeenteraad van Zuidpias. De PvdA vindt het pand aan het Westeinde van grote cultuurhistorische waarde. Met de vaststelling van een nieuwe Archeologiebeleid en Erfgoedverorde ning, kunnen er gemeentelijke monumenten worden aangewezen en de par tij vindt het voormalige raadhuis een goede kandidaat. Door Marlonneke Willemsen Ondanks dat velen het voorstel van de PvdA sympathiek vonden, kon het niet rekenen op voldoende steun. Wybe Zijlstra (CDA): "We steunen de gedachte, maar zijn niet voor dit voorstel. De gemeente is op dit moment in onderhandeling over de verkoop van het pand en wij zijn van mening dat je niet tijdens het spel de regels kunt veranderen. Het pand is nu nog vrij van belemmeringen en dat zou niet meer zo zijn als het een monumentenstatus zou krijgen." Gi- nus Aalderink (WD) sloot zich hier bij aan. "Wij zijn van mening dat dit vraagstuk moet worden behandeld door de monumentencommissie. Die moeten we als raad niet voor de voe ten gaan lopen. Daarnaast heeft dit besluit veel invloed op de positie van de toekomstige eigenaar. Als er later een besluit wordt genomen, kan de eigenaar hier bezwaar tegen aante kenen. Als de gemeente nu geen be zwaar aantekent, staat de toekom stige eigenaar voor een verdongen feit." Aart Slobbe(ChristenUnie/SGP) vroeg zich zelfs af of het pand wel Zuidpias - Het komende jaar zal de gemeente Zuidpias nog op verschillende manieren subsidies toekennen in de verschillaende dorpen. Er is besloten om voor 2011 nog gebruik te maken van de subsidieverordeningen van de drie voormalige gemeenten en gedurende het jaar een geheel nieuw beleid voor 2012 vast te stellen. Verder is er gekozen voor het uitgangspunt dat de organisaties, een aantal uitzonderingen daargelaten, hetzelfde bedrag aan subsidie ontvangen als in 2010. zij ontkwam niet aan een praatje met de agent en een duidelijke waarschu wing. In Zevenhuizen maakte een man het wel erg bont, volgens Van de Bo venkamp. "Hij kwam aanrijden op de stoep op een brommer met twee kinderen, alledrie zonder helm op en geen verlichting. Dat was echt te gevaarlijk dus hebben wij hem een prent gegeven. Hij had er alle begrip voor. Het is heel verkeerd om zo rond te rijden. Voor je eigen veiligheid, maar je bent als volwassene ook een voorbeeld voor de kinderen die er rondrijden." Door Marlonneke Willemsen Tijdens de vergadering van de com missie Maatschappelijke Ontwik keling van maandag 29 novem ber stond het subsidiebeleid op de agenda. De commissieleden gaven aan met het plan te kunnen instem men, maar er werd toch een aantal vragen en opmerkingen over gesteld en gemaakt. Een aantal fracties, waaronder de WD, CDA, Christe- nUnie/SGP en GBZ, gaven aan het belangrijk te vinden dat de acti viteiten, waarvoor subsidie wordt verleend, ook worden geëvalueerd. Suzanne Broere (WD): "Er is nu weinig ruimte voor nieuwe activi teiten van bestaande subsidierela ties, maar misschien is het een goed idee om de bestaande activiteiten te evalueren om zo ruimte te kunnen maken voor nieuwe initiatieven." Ook Jan Willem Schuurman vond dit een belangrijk punt. "We moe ten het belastinggeld zo effectief mogelijk inzetten, dus moeten we op zoek naar een slimme manier om de effecten van de subsidies boven tafel te krijgen." Volgens wethouder Jan Verbeek zijn er nog wel moge lijkheden voor nieuwe initiatieven. "In Moordrecht en Nieuwerkerk is er nog financiële ruimte over en deze willen we benutten voor nieuwe ini tiatieven en ontwikkelingen." Doordat er gebruik wordt gemaakt van oud beleid, is er voor het ko mende jaar ook nog een aantal ver schillen tussen de regelingen voor de verschillende kernen. Volgens Govard Slooters (PvdA) is dit geen probleem. "2011 is een overgangs jaar en het feit dat de verschillen tot uiting komen, past prima in de situatie waarin we ons bevinden." Marijke Edel (CDA) vond dat de ver schillen moeten leiden tot het on dernemen van actie in de toekomst. "Er zijn veel mogelijkheden tot sa menwerking en dat moet worden gestimuleerd." Verbeek was het hier helemaal mee eens. "Er zijn meer dere organisaties binnen onze ge meente, die hetzelfde product leve ren. Met deze organisaties gaan we om te tafel zitten om te praten over samenwerking." Een van deze orga nisaties, waar in de commissie extra aandacht voor werd gevraagd, is de bibliotheek. Edel: "De bibliotheek, en dan met name in Nieuwerkerk, is een echte budgetvreter. Nu krijgt deze organisatie subsidie op basis van het aantal inwoners, maar gaan mensen nog wel zo vaak naar de bibliotheek? Moeten we niet kijken naar andere grondslagen, zoals het aantal uitgeleende boeken? Daarom wil ik voorstellen om ons beleid op dit punt in deze commissie te be spreken, voordat we het subsidie beleid voor 2012 vaststellen." Harm Lamberts (GBZ) sloot zich hierbij aan. "Er gaat een gigantisch bedrag naar de bibliotheken. We zijn voor een bibliotheekvoorziening in alle kernen, maar wel voor een redelijk bedrag." John Ooms (Trots) was als enige niet zo te spreken over het voorgestelde beleid. "We zijn een week te vroeg, het lijkt wel pakjesavond." Zijn col lega's konden zich hier niet in vin den. Edel zei positief te zijn over het beleid, dat aangeeft hoe rijk het cultureel leven in Zuidpias is en Schuurman zei blij te zijn met elk initiatief vanuit het maatschappelijk middenveld. in aanmerking komt vooreen monu mentenstatus. "In het verleden zijn er aanpassingen aan de buitenkant gedaan, dus ik vraag me af of het gebouw nog wel aan de voorwaar den voor een monument voldoet." Ook wethouder Jan Verbeek was geen voorstander van het voorstel. "De raad heeft besloten dat het pand verkocht kan en zal worden en de gesprekken hierover zijn in volle gang. Het is niet goed als we, als betrouwbare overheid, nu de regels gaan veranderen." Omdat bijna ie dereen zich wel in het idee kon vin den, maar men de manier waarop niet goed vond, stelde de PvdA voor om de tekst van het voorstel aan te passen en het college te vragen om het pand onder de aandacht te brengen van de monumentencom missie. Dit voorstel werd wel aan genomen. Zevenhuizen - Sinterklaas bracht zaterdag 27 november een bezoek aan gymnastiekvereniging Oss be Fit. In de feestelijk versierde zaal lieten de kinderen zien dat zij min stens zo goed als de zwarte pieten de prachtigste sprongen en salto's kunnen maken, waarna de pieten natuurlijk niet konden achterblijven en ook een aantal kunstjes lieten zien en tot grote hilariteit van de kinderen liet juf Yvonne samen met een zwarte piet zien, hoe goed zij 'kruiwagentje' kan lopen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 13