klikken Eind goed al goed bij Sinterklaasshow Inpakken en Wegwezen Kerstmarkt in zorgcentrum Moerdregt Kerstmarkt Hervormde Kerk Kerstmarkt Roemenië De IJssel verliest strijd om koppositie onze website ML HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 1 DECEMBER 2010 15 klik dus snel naar Schaken Vakbonds-, kerk- en verenigingsman die anderen graag bijstaat Moordrecht - De Dikke Pieten heb ben zaterdag 27 november de inpak- fabriek van Sinterklaas in de soep laten draaien. En alsof dat nog niet genoeg was, kwamen de twee boe ven - die vorige week de schatkist probeerden te stelen - weer tevoor schijn. De Sinterklaasshow Inpakken en Wegwezen in sporthal Zuidpias was het sluitstuk van Evenementen commissie Moordrecht. Door Marianne Fortuin Rond de duizend kinderen beleefden de laatste avonturen van het jaar van de Dikke Pieten mee. Het ver haal werd verteld, maar ook vrolijke liedjes ontbraken niet. De Dikke Pie ten kwamen zaterdag als eerste aan in de Inpakfabriek van Sinterklaas, waar Pedro alweer lag te slapen. Niet drukken Het is de bedoeling dat de Dikke Pieten de fabriek starten. Er moet gekozen worden uit drie knop pen, 'aan', 'uit' en 'niet op drukken'. Met behulp van 'iene miene mutte' wordt de keuze bepaald en jawel: het wordt de knop 'niet op drukken'. Groot alarm, ontploffing, rookwolk en de inpakfabriek onklaar. Alsof dat nog niet genoeg is komen opeens de twee boeven weer even te voor schijn, die de week daarvoor hadden Moordrecht - In zorgcentrum Moer dregt wordt woensdag 15 decem ber van 14.00 uur tot 17.00 uur een kerstmarkt gehouden voor bewoners én voor mensen 'van buitenaf. De toegang is vrij. Er zijn leuke kerstcadeautjes, prach tig handwerk en lekkernijen als pof fertjes, oliebollen en appelbeignets te koop. In de marktkramen worden niet alleen kerstartikelen als bloem- stukjes, versieringen en speciale cadeautjes verkocht. Bewoners en bezoekers kunnen hier ook terecht voor kerstkaarten, sieraden en een verloting. Kinderen kunnen tijdens de kerstmarkt zelf een kerststukje maken. Het is de vijfde keer dat de kerst marktcommissie van zorgcentrum Moerdregt de markt organiseert. mag geprobeerd de schatkist van de Sint te stelen. Sinterklaas belt op, om te vragen of alles naar wens gaat. De Dikke Pieten proberen in aller ijl de boel weer op gang te krijgen, maar het is al snel duidelijk dat er hulp van buitenaf moet komen. Via Google wordt Klusbedrijf De Roze Plamer gevonden en de Dikke Pie ten zijn erg verbaasd als Toos en Anita, compleet met roze helm, uit het klusautootje stappen: "Klussers zijn toch altijd mannen?" Van de kinderen horen de klusvrouwen wat er gebeurd is. De Sint is inmiddels aangekomen en gaat in de kantine zitten wachten. Toos komt bijna niet aan klussen toe, want ze is smoor- Moordrecht - De Evenementen Commissie Moordrecht organiseert voor 11 december een kerstmarkt in de Hervormde Kerk. Vanaf 16.00 uur kunnen belangstellenden terecht op het plein vóór de 'Grote Kerk' waar te midden van sneeuw, kerstbomen en lampjes een aantal kramen is op gesteld waar men terecht kan voor allerhande artikelen en lekkernijen. Ook is er een echte stal en klinkt kerstmuziek uit de speakers. De markt duurt tot 20.00 uur. De Sint spreekt de boeven streng toe. verliefd op de Dikke Pieten, maar uiteindelijk draait de lopende band weer en kan het inpakwerk begin nen. Als alle cadeautjes klaar staan, proberen de boeven er met de hele lading vandoor te gaan. Ze worden snel overmeesterd door de beveili ging, waarna Sinterklaas hen streng toespreekt. Ze moeten voor straf tot 5 december in de fabriek werken, en als dat goed gaat, zal de Sint niets tegen hun moeder zeggen. Sinterklaas stelt tot slot de kinde ren gerust: "Jullie kunnen nu echt je schoen gaan zetten!" Een compilatie van de Sinterklaas show zal in de loop van de week op www.dikkepieten.nl te zien zijn. Moordrecht - De plaatselijke afdeling van de Stichting Hulp aan Roemenië organiseert voor 10 en 11 december een kerstmarkt in de Hervormde Kerk aan de Kerklaan 12. Op vrijdag is men welkom tussen 14.00 en 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur en van 17.00 tot 21.00 uur. Op de markt kan men onder meer terecht voor kerststukken, gebak, glühwein, kerststollen en erwtensoep. De op brengst is bestemd voor diverse pro jecten in Roemenië. www.hartvanholland-online.nl Moordrecht - Het eerste team van De IJssel speelde afgelopen week, in de strijd om de koppositie in de 1e klas se B, tegen de tweede keus van Dor drecht. Een blunder van Mick van den Berg leidde tot de 0-1. Leen Boonstra had weinig succes en leverde ook een punt in. Pim te Lintelo kwam niet aan aanvallen toe en werd in zijn laatste minuten uitgeteld. Frank Visser stuit te op een goed verdedigingswerk en kwam remise overeen. De klok beslis te gunstig in de partij van Hans Lo- deweges, wat een punt voor De IJssel opleverde. De partij van Frank van de Pavoordt eindigde in remise. Léon Jacobse was met zijn koning het gehele bord over gewandeld, maar nog steeds aan mat ontkomen. Wel had hij zijn dame moeten inle veren, maar kreeg daar wat stukken voor terug. Niet genoeg, want toen het paard op h8, dat daar nog steeds stond, ook de naar die plaats gedre ven koning niet meer kon bescher men, streek hij alsnog de vlag. De definitieve zege voor Dordrecht werd binnengehaald op bord één. Ad Mui- tem, lange tijd gewikkeld in een op het oog evenwichtig duel, had een pion verspeeld en daar kwam er in de laatste minuten nog een bij. Er stond echter niet veel tijd meer op de klok, zeker niet bij zijn tegenstander. Met veel goede zetten in het resterende toreneindspel dwong hij alsnog re mise af; eindstand 2,5-5,5. Het derde team van De IJssel speelde tegen het vierde van de Waddinx- veense Schaakvereniging om de laatste plaats in klasse 3b. De strijd eindigde onbeslist in 4-4. Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en in terviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeids omstandigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheeps werven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Kees van Gameren (1927) Moordrecht - "In Ridderkerk ben ik opgegroeid. Van 1947 fot 1950 was ik militair in Nederlands Indie. Gestationeerd in Sumatra bij het Tobameer. Ik liep daar patrouille en was bij de konvooibeveiliging. Met andere soldaten bewaakten we een tijdlang Soekarno. Toen ik weer thuis was werkte mijn zwager voor een staalbedrijf aan de door bombardementen vernielde Groene Brug in Moor drecht. Hij lag in de kost bij Wil lem Hessevoort en zei eens: Ik breng zaterdag een'paar meisjes mee uit Moordrecht, Klara Kerver en Dinie Hersenvoort. Klara had in de oorlog haar moeder en broer verloren doordat de bus in Moor drecht de IJssel in reed waarbij elf mensen verdronken. Met de meisjes klikte het meteen want Klara trouwde later met mijn broer en ik met Dinie. Mijn schoonvader Hersevoort kwam uit Veendam, was daar remmer bij de spoorwegen die fluittonen blies als de machinist moest remmen. Toen men overging op luchtdruk- remmen werd hij overgeplaatst naar Moordrecht. Ik kon daar ook komen voor het onderhoud aan de rails. Twee rijtjes kleine personeels- huisjes stonden vlak naast de rails bij de spoorwegovergang van de Moordrechtse Middelweg. De fa milie Duyverman, Knoop en van Dam woonden daar met grote gezinnen. Het oude Moordrechtse station was inmiddels gesloten maar werd nog bewoond door Gerrit Seelen. De laatste stoom trein stopte er in 1935. De spoorbomen konden alleen naar beneden gedraaid worden na een sein vanuit Gouda dat de trein eraan kwam. Tuinders zetten vaak hun kisten die naar de Rotterdam se veiling moesten op de trein. Waar nu restaurant 'de Pleister plaats' staat, was het café van Gerrit Luytjes, daar aten we ons brood op. Boven de bar stond er geschreven: 'Lenen en borgen doen we morgen'. Tijdens het werk gebeurden er ongelukken. Zo moesten we eens een ton van tweehonderd kilo met lasbouten van de wagon pakken. Ploegbaas Duyverman riep: Alle maal de tenen weg 1.2.3. en hop, zijn tenen zaten eronder. Ook ter wijl er een por in de lasgaten werd Van Gameren en het oude Moordrechtse station. geslagen kwam de moker tegen het hoofd van Dirk Duyverman, zodat hij bewusteloos neer viel. Gelukkig kon hij na maanden weer aan het werk. Rond 1929, vlak bij Nederlands laagste punt tus sen Moordrecht en Nieuwerkerk was de grond zo zacht dat eens een wagon met zand meters diep verzakte. De naastliggende sloten schoten vol met het weggeduwde veen. Er zijn toen damwanden geslagen. Regelmatig kwam men met een Franse meetwagen meten of we de rails van ons traject van enkele kilometers wel op hoogte hielden. Het was altijd in orde. De ploegbaas gaf ons een pluimpje en wilde een deftig woord gebrui ken, in plaats dat hij fantastisch zei - wat hij bedoelde - zei hij: "Het was een fiasco!", waardoor wij allemaal in de lach schoten. Daarna werkte ik in de tuinderij van Cor Steenbergen in het Oost einde in Moordrecht. Eens hingen alle tomaten verrot aan de strui ken. Men gaf ze water uit de sloot onder aan de dijk met de ophaal brugjes, maar die werd gedempt met zand uit de zee. Na onderzoek bleek dat het zout gehalte wel negen hoger te zijn dan normaal, dus ging zijn teelt kapot. Gedeeltelijk werd het ver goed maar na deze financiële strop werd ik ontslagen en kreeg werk bij andere tuinders. Ik had een druk leven met: Vak bondswerk, kerk- en verenigings werk, twintig jaar bij de gemeen telijke Woningbouwvereniging en woonruimtecommissie. Een leegstaand huis kon ik maar aan een persoon geven, soms kreeg je kwade gezichten. 27 jaar was ik koster van de ge reformeerde kerk, nu help ik nog met papierinzameling. Ik werd-door de gemeente Konink lijke onderscheiden voor al het vrijwilligerswerk. Nog steeds probeer ik anderen met raad en daad bij te staan."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 15