Extraatje voor minima, of toch niet? Sint 8t kerst rommelmarkt Klavertje Vier in gesprek met politiek Er wordt hard gewerkt aan het nieuwe skatepark Wat heeft *DIED* met Grace Jones? Kunstenaar voor de klas HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 1 DECEMBER 2010 37 Wethouder Henk van der Torn: "We doen wat we kunnen" Filmpje? www.hartvanhol land- online. nl/demondvol Zuidpias - Als het aan de gemeenteraad van Zuidpias ligt, krijgen de minima in de gemeente de komende dagen of weken een extraatje, om de feestdagen beter door te komen. Tijdens de raadsvergadering van dinsdag 23 november werd er unaniem ingestemd met een voorstel van ChristenUnie/SGP, dat al op voorhand werd gesteund door GBZ, PvdA en Trots op Nederland. Of het extraatje er ook daadwerkelijk gaat komen is nog maar de vraag; op donder dag 25 november verstuurde de gemeente een persbericht, waarin stond dat het gaat om een overbodige motie, aangezien de gemeente Zuidpias al vijf gemeentelijke regelingen heeft voor minima. Door Marlonneke Willemsen De ChristenUnie/SGP is van mening dat er aan het eind van het jaar ex tra aandacht besteed moet worden aan de sociale minima. Mamix de Romph: "In deze tijd krijgen veel mensen een bonus, eindejaarsuit kering of een dertiende maand. Minima krijgen deze niet, terwijl zij juist een extraatje goed kunnen gebruiken. In het verleden zijn er in Nieuwerkerk en Zevenhuizen- Moerkapelle moties ingediend met een vergelijkbare strekking en wij willen dit nu voor de hele gemeente Zuidpias doen. We stellen voor om maximaal vijftigduizend euro be schikbaar te stellen om mensen, die nu in aanmerking komen voor bij zondere bijstand, een extraatje te kunnen bieden. Daarnaast willen we ook graag dat Zuidpias gaat onder zoeken of het mogelijk om voor onze gemeente de NIBUD agenda aan te schaffen, waarin alle gemeentelijke regelingen op dit gebied, met de bij behorende data, staan." Alle leden van de raad waren en thousiast over de motie. Jacco Vroegop (WD) maakte een kant tekening bij het voorstel, dat tot 2014 zou moeten gelden. "Ik vind het een sympathiek voorstel, maar we moeten wel oppassen dat we ons niet op het hellende vlak van inkomenspolitiek gaan begeven. Ook moeten we ervoor zorgen dat we die mensen bereiken, die we willen bereiken en oppassen voor verwachtingsmanagement. Men sen moeten niet gaan verwachten, dat dit een structurele regeling is. Daarom wil ik voorstellen het elk jaar opnieuw te bekijken." Rik van Woudenberg (D66) sloot zich hierbij aan. "We moeten duidelijk aangeven om welk bedrag het gaat; niet om honderden, maar rond de vijftig tot honderd euro." Het CDA vond deze aanpassing van het voorstel jammer. Wybe Zijlstra: "Het is spijtig dat er gezwicht wordt op het gebied van de termijn. We hadden liever gehad dat dit een structurele regeling was geworden. We zijn overigens erg blij met het punt over de NIBUD agen da." Wethouder Henk van der Torn was dinsdagavond van mening dat het extraatje er voor dit jaar nog wel in moest zitten. "Ik vind het een sympathiek voorstel en ik denk dat dit via de post onvoorzien gedekt kan worden. Voor de volgende jaren kunnen we eventueel een raming maken, maar het lijkt me goed om het voorlopig op 2010 te houden. Ik heb dus geen probleem met deze motie." Twee "dagen later volgde echter get persbericht van de gemeente waarin stond dat de motie, bij nader inzien, overbodig is, aangezien de gemeen te Zuidpias al vijf gemeentelijke regelingen voor minima heeft, die gedurende het hele kalenderjaar kunnen worden aangevraagd en dat het college de gemeenteraad met een informatienota over het huidige minimabeleid nader zal informeren. Volgens dit bericht is door staats secretaris Paul de Krom van Sociale Zaken en Werkgelegenheid bena drukt dat het verstrekken van een eindejaarsuitkering aan minima niet is toegestaan. De Inspectie Werk en Inkomen (IWI) is opgedragen om hierop streng te controleren. De af gelopen jaren hebben verschillende gemeenten een eindejaarsuitkering gegeven aan bijstandsgerechtigden en andere sociale minima. Het mi nisterie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid zou dat beschouwen als een vorm van inkomenspolitiek en dat is voor gemeenten verboden. Zij zouden alleen per individueel geval mogen beoordelen of-een extraatje nodig is. Voor enkele groepen zijn er uitzonderingen, zoals 65-plussers en chronisch zieken. Ook zou de NI BUD agenda al op verzoek verkrijg baar zijn. Daarmee was het nog niet afge lopen. Tijdens de vergadering van de commissie Maatschappelijke Ontwikkeling van maandag 29 no vember, gaf wethouder Henk van der Torn een toelichting op het eerder verstuurde persbericht."De motie is unaniem aangenomen en ook wij als college konden ons er in vinden, maar al snel kregen we een waarschuwing van de afdeling, dat er beperkingen in zitten. We hebben een brief van de staats secretaris gekregen dat dit soort extraatjes niet generiek mogen worden verstrekt. Voor bepaalde groepen mag het wel, maar daar zijn al andere regelingen voor, dus het is nog maar de vraag hoeveel mensen daar nog geen gebruik van hebben gemaakt en dus in aan merking komen voor dit extraatje. Waar het mogelijk is, zullen we het natuurlijk verstrekken, maar dat kan niet bij iedereen. We wil len niet de suggestie wekken dat een grote groep mensen hier aan de balie een extra uitkering kan komen ophalen." De leden van de commissie waren van mening dat er misschien toch nog andere mogelijkheden zouden zijn om iets extra's voor de sociale minima te doen. Bert Doek (Chris tenUnie/SGP) vroeg zich af of er misschien wel ruimte in de wet zou zijn, aangezien de groepen, die in de motie worden genoemd, ook de groepen zijn, waarvoor een uit zonderingspositie geldt. "Is er wel een plafond voor deze groepen?" Govard Slooters (PvdA) riep de wethouder op de grenzen van de wet op te zoeken. "Ik heb liever dat we één kilometer te hard rijden, dan dat we er later achter komen dat we nog veel harder hadden gekund." Volgens Harm Lamberts (GBZ) is er geen sprake van een generieke maatregel. "Het gaat al over specifieke groepen en daar naast is het geen nieuw beleid." Marijke Edel (CDA) stelde tenslotte voor om na te denken over de naam van het extraatje. "Ligt het pro bleem niet bij de naam financieel extraatje. Als we het bijvoorbeeld een bijdrage in de stookkosten, nu het zo koud is, zouden noemen, mag het volgens mij wel. Dit soort methodieken zijn in het verleden ook succesvol toegepast." Zuidpias - Een delegatie van het be stuur van PSG Klavertje Vier heeft een bezoek gebracht aan de (steun) fractie van GBZ. Tijdens het bezoek werd gesproken over de toekomst van Klavertje Vier, nieuwe activitei ten zoals het ontwikkelen van een dreumesgroep, het vernieuwen van de locatie Oud Verlaat en de toege voegde waarde van peuterspeelza len. GBZ en Klavertje Vier samen aan tafel. Zevenhuizen - De maandelijkse rommelmarkt van de hervormde kerk staat zaterdag 4 december in het teken van sint en kerst. Voor het vieren van Sinterklaasavond zijn leuke en gekke dingen voor surprises te koop voor kleine prijsjes. De kin deren kunnen hun hart ophalen in de stellingen met speelgoed en spellen. Er is onder andere een vijftig jaar oude poppenwagen te koop. In een speciaal gecreëerde sfeerhoek wordt een uitgebreide sortering kerstpul len aangeboden. ledereen is welkom aan de Wilgen laan 2 van 9.00 tot 12.00 uur. Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Als al les goed gaat krijgt Nieuwerkerk het komend voorjaar een nieuw skate park bij het Blok. In de commissie van Maatschappelijke Ontwikkeling van september is door een groot aantal jonge inwoners van Nieu werkerk een plan ingediend voor een nieuwe skatevoorziening bij het jon gerencentrum. Volgens wethouder Jan Verbeek wordt hier inmiddels hard aan gewerkt. "We hebben een gesprek met de jongeren gehad en er zijn vier varianten ontwikkeld. Hier is door medewerkers van de gemeente, samen met de jongeren goed naar gekeken en er zijn twee varianten gekozen, die verder zijn uitgewerkt. Uit deze twee varianten kiezen de jongeren uiteindelijk een voorkeurs variant en een reserve optie. Het proces is dus in volle gang en we hopen het nieuwe skatepark in het voorjaar te kunnen realiseren. .- jKSfi Zevenhuizen - Kunstenaar Gre den Otter gaf vier weken tekenles in de groepen 4 en 5 van basisschool 't Reigerbos. De eerste lessen hebben de kinde ren geleerd hoe ze van verschillende figuren poppetjes kunnen maken en zijn ze bezig geweest met het men gen van kleuren met potloden. De laatste twee lessen gingen over het mengen met verf. De kinderen maak ten met één kleur, een heel schilderij van onder andere de velden en de kerktoren van Zevenhuizen; er zaten ook een paar mooie spruitenvelden bij.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 37