'Je kunt zwemvaardigheid niet behouden in de zandbak' mm I HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS\ 1 DECEMBER 2010 Brandweer Zuidpias oefent realistisch in Dordrecht Vakbekwaam Burgemeester observeert brandweer Zuidpias Het vak van brandweerman is niet zonder gevaren. Daarbij staat de slogan 'eerst redden, dan blussen'voorop. Voorde veiligheid van de brandweer zelf en die van de burger, wordt minimaal twee keer per jaar 'realistisch' geoe fend. Brandweer Zuidpias ging hiervoor naar Dordrecht. Door Marianne Vermaat Zuidpias/Dordrecht - Een slachtof fer redden in een machinekamer vol rook en vuur, flash overs, uitkijken voor eventuele boobytraps bij het aantreffen van een hennepkweke rij en snel handelen bij een over slaande brand. Brandweermannen van de posten Nieuwerkerk en Moordrecht trokken donderdag 25 november naar het Safety Center in Dordrecht om realistisch te oe fenen. Het Safety Center in Dordrecht is eigenlijk een compleet nagebouw de leefgemeenschap met straten, huizen, een schip, bedrijfsgebou wen, een trein en voor de speciale groepen kan ook geoefend worden naar het zoeken van slachtoffers tussen wrakstukken. De brandweer Zuidpias kreeg donderdagavond drie scenario's voor haar kiezen. "We moeten minimaal twee keer per jaar realistisch oefe nen", zegt commandant Ed Mo lenaar. "Wij doen dat meestal in Dordrecht, Utrecht of op de Maasvlakte. Je kunt je zwem vaardigheid ook niet behouden in een zandbak. We oefenen 45 tot vijftig keer per jaar, dat is ook verplicht, maar dat is bij ons in het gebied. Daarvan moet je minimaal 38 keer meedoen om dat anders je vakbekwaamheid in gevaar komt." De ploeg uit Nieuwerkerk kreeg als eerste melding van brand in een schip, vermoedelijk in de machi nekamer. Het lastige in dit verhaal was dat de kapitein een manschap kwijt was en die mogelijk nog in het ruim lag. "Je kunt dan niet gaan blussen, je moet eerst redden, omdat je het slachtoffer anders roostert", meldt een professionele instructeur van Falck, het bedrijf dat de trainingen verzorgt. "De fa cetten waar wij in het bijzonder op gaan letten, zijn eigen veiligheid, hoe wordt omgegaan met de vuur haard en eventuele slachtoffers." Casus twee begon met een mel ding van een brandgerucht in een woonhuis. Bij aankomst sloegen de vlammen al uit het raam en de slangen werden snel uitgerold, een waterkanon tussen twee huizen gezet om overslag te voorkomen en gingen brandweermannen naar binnen. Een instructeur: "De clou in dit verhaal is dat er een hennep kwekerij op zolder is. Dus de elektri- De ruimten inspecteren. citeit moet eraf, de politie worden ingeschakeld en het is vooral op letten voor eventuele boobytraps. Die worden geplaatst om roof te voorkomen. Verder moet voor de politie weer voorzichtig worden gedaan om niet teveel sporen uit te wissen." Verschillen Beide teams werkten de twee scenario's om de beurt af en de werkwijze bij het huis verschilde aanzienlijk. Commandant Ed Mole naar: "Er zijn meer wegen die naar Rome leiden en het gaat erom dat hetzelfde resultaat wordt bereikt." Team Moordrecht kreeg bij de eva luatie complimenten en de instruc teur sprak van 'een goede inzet'. Hij had nog wel wat aandachtspunt jes. "Daar zijn jullie hier immers voor. Ik merkte dat de voordeur onveilig voelde. Als je twijfelt aan je eigen veiligheid, dan breek je de achterdeur er maar gewoon uit." Verder was het oordeel dat de be velvoerder niet moet praten over één en twee of drie en vier (in de volgorde waarin de manschappen zijn ingedeeld), maar dan over 111 en 112 en verder. "Anders praten straks lui met de verkeerde bevel voerder wanneer er meer wagens uit zijn gerukt." Molenaar meldde meteen dat het binnen het beleid van brandweer Zuidpias op laatst genoemde manier geregeld is. De ploeg van Nieuwerkerk maakte bij deze casus een 'aardige misser'. De hennepplantage werd ontdekt, Eerst redden, dan blussen. maar de bevelvoerder handelde niet gewenst, zo leek in eerste in stantie. Molenaar: "Hij heeft niet gewezen op de eventuele extra gevaren en het niet teruggemeld voor de politie", zo was de eerste voorzichtige reactie van Molenaar. Later bleek echter dat het geen misser van de bevelvoerder was maar van het communicatienet werk C2000. "En zaken waar de bevelvoerder geen weet van heeft, kunnen logischerwijs niet tot een vervolgactie leiden." orgen dat de brand niet overslaat. Burgemeester Gert-Jan Kats reisde af naar Dordrecht om te kijken naar het werk van 'zijn' brandweerlieden. Hoewel hij zelf geen brandweerman is of is ge weest, weet Kats veel over het vak te vertellen. "Ze zeggen vaak datje in de gemeente een blauwe of een rode burgemeester hebt. Ik ben denk ik een beetje van allebei. Ik ben ook vaak mee geweest met de brandweer van Liesveld toen ik daar nog burgemeester was." Kats keek toe hoe de twee ploe gen hun werk deden en verkende na afloop het pand met de hen nepkwekerij om te zien hoe alles in elkaar steekt. Om het wat 'ech ter' te maken, zette een instruc teur met zijn afstandsbediening een kamer in brand en moest Kats op zijn hurken gaan om de flash overs te kunnen bekijken, waarbij de vlammen het plafond pal bo ven zijn hoofd likten. "Het is een mooi en belangrijk be roep", zo reageerde hij. "Maar als burgmeester heb ik soms de vrees dat het mensen afschrikt, omdat er tegenwoordig zoveel bij komt kijken en zoveel moet. Terwijl we die mensen hard nodig hebben." Burgemeester Kats en commandant Molenaar in gesprek met een instructeur.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 9