Commissie wil Wilde Veenen Inwoners Moerkapelle: 'Wij willen geen als open polder glastuinbouw in de Wilde Veenen.' -uidplassenaren bezoeken kerstmarkt HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 8 DECEMBER 2010 17 *7 Zuidplas/Moerkapelle - De leden van de commissie ruimte keren zich tegen het plan van de provincie Zuid-Holland om polderde Wilde Veenen, ten noor den van Moerkapelle, aan te wijzen als glasconcentratiegebied. Door een uitspraak van de Raad van State is de gemeente Zuidpias verplicht om het bestemmingplan aan te passen en de tuinders perspectief op deze locatie te bieden. Dit heeft de provincie aangegrepen om het gebied aan te wijzen als glasconcentratiegebied. Door Marlonneke Willemsen In het provinciale structuurplan is in eerste instantie vastgesteld dat polder de Wilde Veenen een open en lege polder zou moeten worden. Op basis hiervan is de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle eind 2006 gesprekken gestart met de ter plaatse gevestigde tuinders over de ruimte-voor-ruimte regeling, waar bij de tuinders worden uitgekocht in ruil voor kleinschalige woningbouw. Ondertussen is in 2008 het bestem mingsplan voor de polder vastge steld. Aangezien het overleg met de tuinders nog niet tot resultaat had geleid, hebben zij, verenigd via LTO, bezwaartegen het bestemmingsplan aangetekend bij de Raad van State. Dit beroep is gegrond verklaard. Vol gens de uitspraak moet de gemeente Zuidpias voor mei 2011 het bestem mingsplan repareren en zorgen dat er binnen het plan perspectief voor de ondernemers geboden wordt. De provincie heeft de situatie in Zuidpias aangegrepen om de polder aan te wijzen als een glasconcen tratiegebied. Door onder andere het opruimen van verspreid glas, is het aantal hectare glastuinbouw in de provincie Zuid-Holland de afgelopen jaren teruggelopen. Men is van me ning dat dit slecht is voor de econo mie en dat het areaal aan glas weer omhoog moet. Doordat de gemeente Zuidpias het bestemmingplan moet repareren en er glastuinbouw zal blijven in de polder de Wilde Vee nen, heeft de provincie besloten om dit gebied alsnog aan te merken als glastuinbouw gebied. Er zou op deze locatie een concentratie van duur zaam glas moeten komen. Afspraken De leden van de commissie ruimte zijn niet blij met deze ontwikke ling. Rob Ligthart (Trots) vroeg zich af waar het besluit van de provincie opeens vandaan komt. Johan Hel- mer (PvdA) sloot zich hierbij aan. "De provincie gaat nu opeens de andere kant uit en wil er een glas concentratiegebied van maken. De polder de Wilde Veenen is onderdeel van de Rottewig en sluit aan op het Bentwoud en moet dus een open gebied blijven." Ook Martien Zijder hand (GBZ) was het niet eens met de plannen. "Er zijn in het verleden af spraken gemaakt. Dit was integrale planvorming, waar de provincie bij betrokken was. Kassen passen niet in deze planvorming en ik vind dit dan ook buitengewoon schrijnend." Zijn partijgenoot Aafke Hoogma-de Leeuw vulde aan: "Hoe moeten we de mensen in Moerkapelle uitleg gen dat ze straks in een glazen dorp wonen, waar het nooit meer donker wordt?" Claudia Wolff (D66) vroeg zich af wat de status van het over leg met de tuinders op dit moment is. "Wat is de wens van de onder nemers en is de gemeente nog met hen in overleg. Onze partij is in ieder geval voor open en groene polders." Wethouder Bosman was van me ning dat de reparatie van het hur- dige bestemmingplan nu prioriteit heeft. "We moeten de plannen van de provincie scheiden van de uit spraak van de Raad van State en de reparatie van het bestemmingsplan. Dat is nu onze eerste prioriteit. De ondernemers volgen de uitspraak van de rechter en willen uitbrei den of clusteren. We zijn met hen in gesprek over de invulling van het bestemmingsplan. De discussie over de ruimte-voor-ruimte regeling is door de uitspraak van de rechter afgelopen. De gemeente heeft de uitspraak van de provincie, net als u, in de krant moeten lezen, dus we wachten eerst op een reactie naar ons toe. Vervolgens zullen we kijken hoe we uw gevoelens kenbaar kun nen maken." Uitgebreid praten over de toekomst van de Wilde Veenen. Moerkapelle - Een groot aantal inwoners van Moerkapelle heeft zich maan dag 6 december uitgesproken tegen glastuinbouw in polderde Wilde Veenen. De Moerkapellenaren stemden tegen tijdens een speciaal ingelaste bewo nersavond. Door Marlonneke Willemsen De avond was een initiatief van een aantal bewoners van De Kievit, dat op deze manier de meningen van hun dorpsgenoten wilde peilen. Vol gens een van de initiatiefnemers, Coert van Kasteel, heeft de provincie niet goed alle belangen.afgewogen. "Er waren in eerste instantie argu menten waarom de Wilde Veenen niet geschikt is voor glastuinbouw. Daar hoor ik nu niets meer over." Samen met zijn buren Ferry Polder en Leona den Ouden is Van Kasteel al enkele weken hard aan het werk. Van Kasteel: "We hebben informa tie over de plannen van de provincie ontvangen en zijn op basis daarvan gaan onderzoeken wat er speelt in de polder. We hebben vervolgens mails rondgestuurd en flyers ver spreid en een zienswijze ingediend bij de provincie. Afgelopen dinsdag (30 november) hebben we ingespro ken bij de commissie ruimte en hier merkten we dat de commissie eens gezind was dat de polder niet vol glas moet komen te staan. We von den dit een positieve avond en had den er een goed gevoel over. Nu wil len we draagvlak creëren en andere standpunten en meningen over deze kwestie horen. Ook zoeken we nog mensen die ons willen helpen, want we kunnen het niet met z'n drieën. Ik verwacht dat onze zienswijze niet al te veel indruk zal maken en dat we formeel bezwaar tegen de plan nen moeten maken. Om hiermee iets te kunnen bereiken, willen we een groot aantal handtekeningen ophalen." Samen De inwoners van Moerkapelle heb ben verschillende bezwaren tegen de plannen van de provincie. Zo vin den zij dat de beslissing ongefun deerd lijkt, omdat er geen aandacht meer wordt besteed aan eerdere ar gumenten tegen glastuinbouw. Ook zijn zij van mening dat het gebied een slechte ontsluiting heeft en dat de polder open moet blijven, om dat het onderdeel uitmaakt van het Groene Hart. Een oudere inwoner van Moerka pelle sloot de avond af: "We moeten niet vergeten dat het om mensen gaat. We moeten proberen om er personen bij te krijgen, die dit pro bleem ook daadwerkelijk aangaat, de glastuinbouwers. Het is hun le vensonderhoud en dat moeten we in ogenschouw nemen. We moeten ons aansluiten bij deze mensen, die in moeilijkheden zitten en samen op zoek gaan naar een oplossing.' Voor meer informatie en het aan melden als vrijwilliger: polderwilde- veenen@gmail.com. Zuidpias - De bus van Look-Tours vol 55-plussers uit de gemeente Zuid- plas vertrok maandag 6 december richting Rosmalen voor een bezoek oan de kerstmarkt aldaar. Bij aankomst werd het gezelschap ontvangen met koffie en een Bra bants worstenbroodje. Vervolgens ging de ene helft van de groep aan de slag met het maken van oen kerststukje terwijl de andere helft een bezoek aan de kerstmarkt bracht. Na de lunch werden de rol- !en omgewisseld. Voordat men aan bet einde van de middag huiswaarts ging was er voor alle deelnemers nog een kerstroos als presentje, flaast de geplande en reeds volge boekte tocht van dinsdag 7 decem ber staat er, wegens overweldigende belangstelling, ook nog een dagtocht naar Rosmalen op het programma voor dinsdag 13 december. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Men kan om 9.00 uur opstappen bij Beth San in Moerkapelle, om 9.15 uur bij het Dorpshuis Zevenhuizen, om 9.30 uur bij de Batavier in Nieuwerkerk en om 9.45 uur bij Land voor Water in Moordrecht. Om 16.00 uur wordt de terugtocht aangevangen. De tocht is ook geschikt voor gebruikers van rolstoel of rollator. De kosten bedra gen 5,- euro. Begeleiders betalen 15,- euro. Aanmelden kan via 0180- 638398 of info@look-tours.nl. De dagtochten zijn een initiatief van het Hart van Holland en worden mede mogelijk gemaakt door steun uit het bedrijfsleven van De Haij Et Van der Wende, Theater/Dorpshuis Swanla, Stuc.Bedr. Van den Berg, Uitvaartverz. Van der Hammen, Au- tobedr. Jaap Eindhoven, Bac mode en wonen, De Rooy Autotechniek, Bontenbal Interieur, Handelson derneming RJV, Ter Braak Tuinen, P. van Ommeren, Tuincentrum Van der Dussen, Auto Ambacht, Vakga rage Boode/Garage Schmidt, John de Vos, Voorbrood Meubelen, Boek handel Van Delft, Autoschade Van den Heuvel, Rip Autosloperij, Van den Akker Accountants, Groene- veld Brillen, Venrooy Tandtechniek, Bos Nieuwerkerk bv, Akkeroord, Vis Autoschade, De Gouden Wok, DME Techniek, Bac Hoogwerkers, KVC Peek, Van der Jagt Stoffeerderij, Etec Van Vliet, De Zespunt, Kreder, Autoschade Van der Kraats en Coen Schiereck. Bloemschikken in Rosmalen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 17