Molen Windlust draait voor de Provincie en voor de Prins Succesvol weekend voor Mitchel Joan Franka niet door bij The Voice of Holland BladTV verdwijnt van de buis Muziekschool op inspraakavond Gezelligheid, cake en een kerststuk Sunday Half Hour HART VAN HOLLAND NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL 15 DECEMBER 2010 33 Judo Nieuwerkerk aan den IJssel - Leden van de Provincie Zuid-Holland zijn dins dag 7 december ingewijd in de geheimen van Korenmolen Windlust. Ivo ten Hagen (WD) en Alfred Blokhuizen (GroenLinks) werden door de molenaars Wout van Tienhoven en Paul Alkemade rondgeleid en bijgepraat. Aan het werk gaan zat er die dag niet bij door te weinig wind. Door Marianne Fortuin De provinciale leden kwamen naar de molen in het kader van de Na tionale Vrijwilligersdag die dag. Diverse mensen van de Provincie gingen op bezoek bij zes molens om een handje te helpen. De keuze om dan molenaars te helpen was niet zonder reden: de Provincie heeft 2011 namelijk uitgeroepen tot the majaar 'Leve de Molens!'. Dit omdat zij van mening is dat de molens het typische Zuid-Hollandse landschap bepalen. De omgeving van de mo len, de molenbiotoop, is wettelijk beschermd en speelt een belangrijke rol. Met het themajaar wil men de benutting van de molens voor toe risme en recreatie stimuleren. Wind vangen De beide bevlogen molenaars na men Ten Hagen en Blokhuizen mee en gaven uitleg vanaf de kapzolder tot en met de begane grond. Ook werd er verteld over de geschiedenis van de molen en het werk van een molenaar. Alkemade: "Op woensdag en zaterdag draait de molen. We kunnen maar de helft van de tijd malen vanwege de wind. Per maand betekent dat tweehonderd kilo meel. Ik voel me meer molenaar dan vrij williger. De laatste vijftig jaar zijn er gelukkig niet veel molens verloren gegaan, maar als de molenbiotoop wordt aangetast, kan het lastig wor den." Hij doelde hier op veranderin gen in de omgeving van een molen, zoals woningbouw, waardoor er te weinig wind gevangen wordt. Molenaar Van Tienhoven doet het werk omdat hij enorm veel respect heeft voor molenaars door de eeu wen heen: "Driehonderd jaar ge leden bouwden ze zo'n molen als deze, zonder moderne hulpmiddelen als een hijskraan en dat principe werkt nog steeds. Dat is geweldig. Je kiest hiervoor omdat het je erg aanspreekt, maar zo'n bezoek is leuk. Dan kun je erover vertellen." Bijvoorbeeld een stukje vaderlandse geschiedenis, het 'malen voor de Prins': de molen draait voor de show om de vijand de indruk te geven dat er nog voldoende graan is. Actievoeren Ten Hagen gaf drie redenen op waarom hij affiniteit heeft met mo lens: "Ik ben opgeleid als tuin- en Leren over het reilen en zeilen in de molen. landschapsarchitect. Voor mij zijn molens symbool voor de kwaliteit van het landschap. Daarnaast is een molen een toonbeeld van techniek. Je ziet hoe het in elkaar steekt, op basis van vakmanschap. Het derde punt is hoe de wereld draait op vrij willigerswerk." De betrokkenheid van Blokhuizen begon toen hij actievoerder was voor het behoud van molen Nooit- gedacht in Spijkenisse. Blokhuizen: "Die molen moest vanwege de ge plande bouw van flats op een be tonnen sokkel geplaatst worden. Dat ziet er niet uit. Ook wat het voor de molenaarsfamilie betekende, wekte mijn interesse. Die woningbouw is uiteindelijk niet doorgegaan. Het is belangrijk hoe je met je cultureel erfgoed om gaat." Tijdens de lunch in Theeschenke- rij Korenaer werd er verder gepraat over de rol van de Provincie in het behoud van molens en molenbio topen. De molenaars van Windlust zien graag dat bomen bij de over buurman gekapt en het kanaal uit gebaggerd wordt. Hoewel de heren van de Provincie direct de mouwen wilden opstropen, zullen deze klus sen door anderen moeten worden geklaard. Nieuwerkerk aan den IJssel - BladTV verdwijnt geheel uit het advies van de Programmaraad ABCNZ. De Programmaraad ABCNZ (Alblas- serdam, Bergschenhoek, Capelle aan den IJssel, Nieuwerkerk aan den IJs sel, Zevenhuizen en Moerkapelle) geeft jaarlijks een bindend en een vrijblijvend advies over dertig ana loge tv-zenders op de kabel. Dit ge beurt in twee fasen; Eerst in de vorm van een concept advies en ongeveer zes weken later volgt het definitieve advies. In die tussentijd krijgen de programma makers en kijkers gelegenheid om nog in te spreken. In het definitieve advies 2011 staat de verdere motivatie van het een en ander verwoord. Dat advies is ter kennisname verzonden aan de be trokken programma-aanbieders om hen te informeren. Ook de kijkers in de aangesloten gemeenten kunnen o.a. via de website www.program- maraadbcnz.nl dat advies inzien. Het aantal tv-kanalen dat in 2011 zal worden doorgegeven in het analoge pakket (inclusief het eigen Ziggo ka naal) is op dit moment nog steeds onzeker. Vermoedelijk komt er op korte termijn weer een aanzienlijke inkrimping van het totaalpakket. De vijftien bindend geadviseerde zen ders zitten daar echter zeker in. Als kabelexploitant Ziggo geen zwaar wegende bezwaren heeft tegen het bindend advies dan zal zeker dit deel van het totale advies binnen rede lijke termijn in 2011 worden geëf- t fectueerd. Nieuwerkerk aan den IJssel - Het was een gezellig boel donderdag 9 december in Huize Dianthus. Dertig Zonnebloemgasten gingen aan de slag om, samen de vrijwilligers, een kerststuk te maken. Een kopje koffie, plakje cake en veel gezelligheid later togen de gas ten met een mooie kerststuk huis waarts. Nieuwerkerk aan den IJssel - Joan Eranka heeft de volgende ronde bij The Voice of Holland niet gehaald. Zij viel af na een sing off tegen Esther. De Nieuwerkerkse zong in de derde liveshow het nummer Promise me van Beverly Craven. De zangeressen brachten hun nummer mooier dan tijdens hun eerste optreden, reageer de coach Van Velzen. Toch viel het doek voor Joan en is het nationale avontuur ten einde. Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens de inspraakavond over het subsi diebeleid op het gemeentehuis op donderdag 9 december speelde het jeugdorkest Piu Mosso van de Stich ting Nieuwerkerske Muziekschool het One Bow Concerto. Drie solisten lieten zien en horen hoe moeilijk het is om één strijkstok te delen en vroegen daarmee op ludieke wijze de aandacht voor de mogelijke ge volgen van de op handen zijnde be zuinigingen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Na het behalen van zijn blauwe band op zaterdag 11 december nam Mitchel van der Vliet zondag 12 decem ber deel aan het Topjudo toernooi Haarlemmermeer in Nieuw-Vennep. Mitchel stond met veertien judoka's ingedeeld in een afvalpoule. Onder de deelnemers waren judoka's uit Duitsland en Wit-Rusland. Mitchel wjst ongeslagen de finale te berei ken en in de finale ging het gelijk op met zijn tegenstander. Na de reguliere speeltijd bleek dat er niet gescoord was. Hierop namen de drie scheidsrechters de wedstrijd over en beslisten dat de tegenstander van Mitchel de finale won. Een mooie tweede plaats. Nieuwerkerk aan den IJssel- Jonge ren van zestien tot en met dertig jaar kunnen 19 december terecht in het Ontmoetingscentrum aan de Bos polderstraat 10 voor de Sunday Half Hour. De maandelijkse jongerendienst begint om 12.15 en duurt dertig tot 45 minuten. Voor en na de dienst is het Sunday Half Hour café open voor koffie en thee en om na te praten.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 33