Oud&Nieuwfccst GiMMe THa LiCHT BRAinS XL Q MÜiaNL Paranormale avonden verhuizen naar vrijdag LEEN JE TV UIT VOOR GAME EVENT T li LOK Een verfrissende blik BOB SAGET EN DE DIPLOMATIEKE HUMOR 42 HART VAN HOLLAND PEPTALK 15 DECEMBER 2010 DtNIC IN DECEMBER. OOK AAN DE DIEREN! w Door Pepijn de Groot Leuk altijd hè, dat deze column en het panel hieronder op elkaar aansluiten qua thematiek? Dat maakt het een geheel, nietwaar? Als je het een hebt gelezen, weet je wat voor vlees je in de kuip hebt, toch? Dan zal dit stuk vast en zeker over straattaal gaan, of een verkapte vorm ervan. En zo'n jongen die uit een dorp komt maar meer affiniteit heeft met de stad, zal onge twijfeld op de bres springen voor mensen die het verachtelijke taaltje machtig zijn, zeker? Ik kan er wel weer de nodige alinea's aan vuil maken. Straattaal, de benaming klopt niet eens. 'Straattaal' is vanuit mijn oog punt creativiteit, verbale cous-cous kip tandoori roti mango chutney. Verrijking van de taal, geen verloedering. Op het ver afgode internet, daar verloedert de taal. Maar 'het internet' is zoiets abstracts dat we beter naar een meer tastbare groep kunnen wijzen, het uitschot dat straattaal spreekt. Maar ooit sluipen die woorden de Dikke van Dale in, mark my words. Zoals wij woorden in Amerika hebben uitgebraakt die zij dankbaar hebben overgenomen, komen hier mensen van heinde en ver om verschil lende redenen met allemaal een eigen taal. Er waren geen 'Yankees' geweest als er geen Nederlanders naar Amerika waren gegaan. Nicoline van der Sijs, die zich bezig houdt met etymologie (de oorsprong van woor den), heeft er een mooi boek over geschre ven: Cookies, Coleslaw and Stoops. Weer zijn we beland bij Amerika. Lees je dit stukje tekst met regelmaat kun je conclude ren dat de schrijver van dit stuk een hekel heeft aan Amerika. Deels heb je gelijk, al is dat natuurlijk wel een ongenuanceerde houding. Een van de culturen in Amerika, die van 'de bankrekening is eindeloos, de rekking van de maagwand eveneens', ver acht ik nogal. De grootte van het land en politieke invloed levert ook dwalingen op waar ik het niet mee eens ben. Waar Ame rika me pas geleden positief mee verbaasde, was de dosis humor die ze plots bezaten. Ze hebben eindelijk het Bob Saget-syndroom van zich afgeschud en durven wereldlei ders nu ook te bespotten. In de tot nu toe gelekte documenten van de Cablegate (u- weet-wel: Wikileaks) worden veel politiek leiders bespot. Dat Balkenende geen enkele keer is genoemd kan twee dingen beteke nen: of de Amerikaanse diplomaten weten en wisten niet eens van zijn bestaan, of de uitgekauwde Harry Potter grappen vonden zij van een te laag niveau. Het laatste zou de Amerikanen sieren. Er is meer aan de hand dan spotprentjes schetsen door middel van woorden. Alles ligt open en bloot, staatsgeheimen liggen op straat. Reden genoeg om Julian Assange, de geestelijk leider van Wikileaks, onder de guil lotine te leggen? Zeker niet. Heeft hij echt hints gegeven aan terroristen door te zeggen wat zwakke schakels van landen zijn? Nee hoor, volslagen onzin. Als je een bom gooit op de haven van Rotterdam ligt Nederland plat. Daar hoef je geen Amerikaans diplo maat voor te zijn om dat uit de wereld der ingenieuze types te ontfutselen, dat weet de meest achterlijke gladiool ook wel. De schoolpleinsferen moeten verdwijnen uit in ternationale contacten. 'Ik ben pas voor een kernwapenvrije wereld, als jij eerst je kern wapens onschadelijk maakt.' Ken je dat van vroeger, datje met je maatjes iets wilde doen dat iets geks had? In de sloot springen bij voorbeeld. 'Ais jij gaat, ga ik ook.' Dan ren je met zijn vieren naar de sloot toe en voor het eind schieten er drie op de rem en springt er eentje. Die is dan de schlemiel. Dat deden wij dorpsjongens tot ons 10e. Dat doen Ghadaf- fi, Poetin, Ahmedinejad, Bush, Obama, Rutte, Balkenende, Sarkozy, Merkel, Myung-Bak, Jong-ll en allerhande andere hoge piefen nog steeds. Word volwassen, joh. Zevenhuizen - Vijf Zevenhuizenaren hebben de handen ineen geslagen en zijn bezig met het organiseren van een feest voor oud en nieuw in Dorpshuis Swanla. Het thema die avond is Goud Et Nieuw. Marloes Braber, Steven Hendriks. Lizette Hutten, Daan Schwalbe en Margreet Verwaal zijn de initiatiefnemers. De deuren van Swanla staan op 1 januari 2011 vanaf 1.00 uur open voor iedereen die gezellig een drankje wil drinken of dansen op de dansvloer. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de nacht dat het jaar 2010 over gaat in 2011 vindt op het Raad huisplein hét OudEtNieuw feest van Nieuwerkerk plaats. '-GiMMe THa LiGHT' wordt georganiseerd door Stichting Jeugdwerk Zuid- plas in samenwerking met de gemeente en duurt van 00.30 tot 04.30 uur. Net als vorig jaar vindt het feest plaats in een grote, ver warmde feesttent. De toegang is vrij. De line-up van GiMMe THa LiGHT wordt binnenkort bekend gemaakt. BB Nieuwerkerk aan den IJssel - De paranormale avonden, welke geor ganiseerd worden door Stichting Vedj, verhuizen vanaf januari van de woensdag naar de vrijdag in ver band met extra lessen van Explosion Streetdance op de woensdag. Elke laatste vrijdag van de maand zal een paranormale avond plaatsvinden in Con Musica, tweede gebouw op de velden van w Nieuwerkerk. De avon den zijn bestemd voor iedereen van veertien jaar en ouder en starten om 20.00 uur. Vrijdag 28 januari is Simon Bakker uit Amsterdam te gast. Vooraf aanmelden is verplicht en kan via 06- 14606126 of info.vedj@gmail.com. De toegang bedraagt 5,- euro. Voor meer informatie: www.vedj.info. Nieuwerkerk aan den IJssel - Om het game evenement in 't Blok, op zondag 23 januari te laten slagen, is de orga nisatie op zoek naar mensen die voor één dag hun televisie willen uitlenen. Met de komst van de flatscreen tv's hebben velen misschien nog ergens in huis een ongebruikte tv staan, die voor dit doel goed van pas zou ko men. Voor meer informatie: square-eyes@live.nl. Door Pepijn de Groot Taal verandert vaak. Een fenomeen waar momenteel veel ophef over is, is straattaal: een mengsel van talen die onder een grote groep jongeren ge bruikt wordt. Onlangs is er een straattaalwoordenboek in gebarentaal on line gezet. Veel volwassenen willen dat jongeren geen straattaal in de klas gebruiken: 75% van de Nederlanders wil het gebruik ervan stoppen. Hoe kijken de panelleden tegen het gebruik van straattaal aan? Bastian Stolk (13 jaar) uit Waddinxveen Voor mij is er, laat ik zeggen, de afgelopen drie jaar weinig tot niks veranderd qua taalgebruik. Op school kom ik niet in contact met mensen die straattaal spreken. Er wordt 'normaal' gesproken, al weet ik niet precies wat normaal is... Mensen die de leraar in straattaal aanspreken vind ik niet netjes. Op officiële gelegenheden is het niet in orde om grof te zijn tegen leraren. Een cursus straattaal is een goed idee: dan kunnen leraren er beter mee omgaan en voelen de jongeren zich hopelijk begrepen. Max van Mullem (16 jaar) uit Zevenhuizen Ik vind dat sommige woorden, waar van je de betekenis echt niet kan achterhalen, wel verboden moeten worden. Sommige woorden zijn van het soort straattaal waar je de bete kenis nog uit kan halen. Ik vind dat die niet verboden hoeven te worden op school. Buiten school om is het eigenlijk je eigen zorg hoe je praat, dan maakt het niet zo veel uit. Bo vendien, of je nou straattaal spreekt of echt dialect: het is meestal alle bei moeilijk te volgen. Dilian Ritmeester (11 jaar) uit Moerkapelle Ik vind dat straattaal wel mag blij ven, zolang het maar niet hinderlijk is voor de mensen om de sprekers heen. Zelf heb ik nooit zo'n last van straattaal. Ik vind het eigenlijk wel grappig om een mengelmoesje van talen te horen. Het moet alleen niet uit de hand lopen, dat er mensen een hele andere taal gaan spreken.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 42