Motie beperkt glastuinbouw in Wilde Veenen HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 22 DECEMBER 2010 15 Vervolg van voorpagina: Het zout is op... Zuidpias - Provinciale Staten heeft polder Wilde Veenen aangewezen als gebied waar meer glas mag komen. De overheid wilde het glas in dit ge bied aanvankelijk slopen maar tuinders en gemeente kwamen niet tot over eenstemming over verplaatsing van de bedrijven. Door een uitspraak van de Raad van State is de gemeente Zuidpias nu verplicht om het bestemmings plan aan te passen en de tuinders uitbreidingsmogelijkheden op deze locatie te bieden. De provincie heeft dit aangegrepen om het gebied aan te wijzen als glasconcentratiegebied. Na de commissie ruimte op 30 november blijkt ook de gemeenteraad niet gelukkig met deze beslissing, gezien de steun voor de motie tot beperking van de glastuinbouw in dit gebied tijdens de raadsverga dering van 14 december. Martien Zijderhand (GBZ) vroeg zich af waarom de gemeente nog geen zienswijzen tegen het plan had in gediend en sprak zijn verbazing uit over een brief van Gedeputeerde Staten waarin wordt gesproken van overleg met de gemeente Zuidpias (zie kadertekst). Zijderhand vroeg zich af waarom de raad niet was geïnformeerd over deze koerswijzi ging. Ook Claudia Wolf (D66) vond dat er wel erg veel informatie bin nenkwam via andere stromen dan de gemeente. Wethouder Rinus Bosman verklaar de dat er "formeel geen overleg is geweest over ontwikkelingen in de glastuinbouw". Na publicaties in de pers over het besluit van Pro vinciale Staten is op 18 november een informatienota naar de raad gestuurd. Na het vaststellen van de zoeklocaties zou overleg moe ten gaan plaatsvinden maar dit is nog niet opgestart, de gemeente heeft zelfs nog geen officieel be richt over de plannen ontvangen. Volgens Bosman is het daarom nu niet mogelijk om zienswijzen in te dienen. Tijdens het werkbezoek van Gedeputeerde Staten op 6 oktober heeft de wethouder de statenleden wel gewaarschuwd dat de gemeen te nooit akkoord zou gaan met ze ventig hectare glastuinbouw in dit gebied. Bijna alle partijen stemden voor de ingediende motie 'dat de raad de Uit het verslag van de vergade ring van de Statencommissie Mo biliteit, Kennis en Economie van 20 oktober 2010 "De gedeputeerde zal bij de ver dere planuitwerking voor de Wilde Veenen eisen in verband met de molenbiotoop meene men. Zover is de planuitwerking echter nog niet gevorderd. Glas tuinbouw in de Wilde Veenen heeft geen gevolgen voor de wo ningbouw en de Rode Waterparel in de Zuidpias. Daarover is ook overleg geweest met de Zuid- plasgemeenten. In de Wilde Vee nen is er 12 ha bestaand gebied. Daar kunnen netto 20 hectare bij komen voor nieuwe tuinders of voor uitbreiding van bestaande tuinders, dat is dan inclusief een stukje sanering. In totaal is er dan 30 hectare. Bestaande tuinders hebben volgens een uitspraak van de Raad van State recht op uitbreiding. Er geldt een fatale termijn tot 1 mei. Provincie en gemeenten zitten op een lijn, ook wat betreft de snelle invoering van het bestemmingsplan." Polder Wilde Veenen in winterse sferen. Uit de brief van gedeputeerde Asje van Dijk aan de leden van Provinci ale Staten van 14 oktober "In de Statencommissie van 25 au gustus heb ik aan u toegezegd dat wij met de gemeenten Zuidpias, Nieuwkoop, Lansingerland en Bin nenmaas in overleg treden over het voorstel van Gedeputeerde Staten om in die gemeenten extra glas tuinbouw mogelijk te maken. Via deze brief informeer ik u over de resultaten van deze overleggen." "Er heeft overleg plaatsgevonden met de gemeente ten aanzien van de ontwikkeling van glastuinbouw in het gebied Wilde Veenen. De gemeente Zuidpias heeft een voor stel gedaan om rond de bestaande tuinders uitbreidingsruimte te cre- eren. Dit voorstel is ook tijdens de Statenexcursie met u besproken. De door de gemeente voorge stelde ontwikkelruimte biedt naar verwachting ruimte aan twintig hectare extra netto teeltareaal. Op dit moment bevinden zich vijf glastuinbouwbedrijven in het ge bied In het verlengde van de uitspraak van de Raad van State en de ver plichtingen die voortvloeien uit de Wet ruimtelijke ordening is de gemeente verplicht het bestem mingsplan voor 1 mei 2011 te repareren, waarbij zij ook uitbrei dingsruimte zal moeten bieden aan deze tuinders. Het door de ge meente voorgelegde plan voldoet daaraan." polder Wilde Veenen wil behouden als open landschappelijk gebied en op geen enkele wijze medewerking te verlenen tot transitie van deze polder tot een tuinbouwgebied an ders dan het hoogst noodzakelijke aantal hectaren glastuinbouw dat kan voortvloeien uit de uitspraak van de Raad van State voor uitbreiding van bestaande glastuinbouwbedrij ven'. Wethouder Bosman noemde de motie helder maar waarschuwde de raad dat zij niet de illusie moet koesteren dat het hoogst noodza kelijke aantal hectaren uitbreiding een beperkt aantal zal zjjn. In het gebied staat nu 12,5 hectare glas, volgens het bestemmingplan is 17,5 hectare toegestaan, maar ook dit zal niet genoeg zijn. Alleen het CDA stemde tegen, ook deze partij wil zo min mogelijk glas, maar kon niet instemmen met de in hun ogen on juist geformuleerde motie. Naar hun mening moet de huidige situatie niet als polder worden omschreven maar is dit al een tuinbouwgebied. Burgemeester Gert-Jan Kats deed een poging om de motie raadsbreed aangenomen te krijgen door de for mulering aan te passen, maar de WD wilde hier niet aan. Ferry van Wijnen (TON) herinnerde Bosman aan gedane toezeggingen. "De gemeente laat de burgers van Moerkapelle in de steek, de Moer- kapellenaren zijn niet geïnformeerd en er was niemand van de gemeente aanwezig op de informatieavond in Op Moer." De wethouder moest toe geven dat er 'helaas niemand op de Handtekeningenactie Een aantal verontruste bewoners is bezig met voorbereidingen voor een uitgebreide handtekenin genactie tegen de plannen van de Provinciale Staten voor een grootschalig tuinbouwgebied. Voorafgaand hieraan kunnen de inwoners van Moerkapelle bin- nenkort een flyer met informatie verwachten. bewonersavond aanwezig kon zijn', maar dat de bewoners hierover ge- informeerd hadden moeten worden. Ook beloofde hij de bewoners deze week per brief te informeren over 'hoe het proces tot dusver heeft ge lopen en verder zal gaan lopen.' Hoe is het mogelijk... Burgemeester Gert-Jan Kats gaf zaterdag in de studio van Om roep Zuidpias uitleg. Natuurlijk weet de gemeente dat ze zout in voorraad moet hebben. "Daar hebben we rekening mee gehou den, we hebben goede contrac ten gesloten en een strategische voorraad, want voor het zelf op slaan van zout gelden hele stren ge milieuregels en dat kost ont zettend veel geld." De gemeente heeft daarom, net als veel andere gemeenten, een goede voorraad zout voor een aantal dagen en contracten met allerlei zoutleve- ranciers voor extra zout. "Maar wat is er nu gebeurd, ik weet niet precies wat Rijkswaterstaat heeft afgesproken, maar de le veranciers kunnen niet meer aan ons leveren en mogen niet meer aan ons leveren. Rijkswaterstaat heeft gigantische strategische voorraden en zijn niet bereid aan ons te leveren." De communicatie inzake het strooi- beleid is wel een aandachtspunt. De wethouder heeft vijfentwintig mel dingen gekregen "maarnietallemaal klachten" en ook bij de politieke partijen kwamen klachten binnen. Vooral het verwachtingspatroon van de burger blijkt niet te kloppen. Ha- zelebach: "De gemeente strooit de hoofdroutes en de fietspaden naar de scholen, maar mensen verwach ten dat het straatje voor de deur ook gepekeld wordt." De gemeente moet mensen blijven attenderen op hun eigen verantwoordelijkheid. De discussie over het stroo'ibeleid leek nogal overbodig na de mede deling van de wethouder dat het strooizout over twee dagen op zou zijn. De gemeente had 300.000 kilo zout ingeslagen en het aankopen van nieuw zout blijkt niet meer mogelijk omdat Rijkswaterstaat al het zout heeft opgekocht. Ferry van Wijnen (TON) "Vorig jaar hadden we al een strenge winter, waarom is er niet meer zout ingekocht?" Ha- zelebach: "Dan zou de gemeente Zuidpias behalve het laagste punt ook het hoogste punt van Neder land zijn geweest, wij hebben geen mogelijkheden om al dat zout op te slaan." Ook in samenwerking met andere gemeenten bleek het niet mogelijk om meer zout in te kopen. De wethouder heeft nu als alterna tief zand gekocht, naar zijn mening een effectief en milieuvriendelijk alternatief. ledereen moet zijn eigen straatje schoonvegen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 15