2 "o/* irS oe/^orcje/i i HART VAN HOLLAND I KERST I 22 DECEMBER 2010 17 Stichting Zuidpias Helpt A Nieuwerkerk aan den IJssel - Waarde overheid en instanties geen voorzieningen meer hebben om minima te helpen, is er in Zuidpias de Stichting Zuidpias Helpt. 'We proberen mensen te helpen met allerlei problemen", vertelt Harold van Mechelen van de stichting. Samen met Chris Nebelstein praat hij openhartig over Zuidpias Helpt en het doel dat de vrijwilligers dienen. Door Marianne Vermaat e begonnen in 1998 met drie ulpaanvragen", vervolgt Van Mechelen. De heren weten nog goed wie zij het eerste hulp boden. "Er was een Indonesisch meisje met leukemie. Haar ouders waren speciaal naar Nederland geko men om haar beter te maken. Maar het geld devalueerde in Indonesië en het gezin had plotseling een groot probleem", weet Nebel stein nog. "Ik was in die tijd wethouder hier en heb een actie op poten gezet." Ondertussen is de stichting twaalf jaar verder en verwerkt 47 aanvragen per jaar. De aan vragen die binnenkomen zijn divers. Van het repareren van een wasmachine en het hel pen bij administratie tot helpen bij dreigende huisuitzetting of het dekken van de opera tiekosten van een zieke hond. Van Mechelen: "Er waren mensen die een heel ziek hondje hadden en met geen mogelijkheid de opera tie konden betalen. Het dier hoort bij hen. Wij hebben geholpen en die mensen zijn ons nog steeds enorm dankbaar." Strohalm Nebelstein benadrukt dat de stichting puur die mensen helpt die niet meer bij instanties als de gemeente kunnen aankloppen en waar geen familie of vrienden zijn om bij te sprin gen. "De stichting is als het ware de laatste strohalm." De aanvragen komen direct van de mensen zelf en Zuidpias Helpt wordt ook aangeschre ven door onder andere kerken en huisartsen. "Het zijn altijd schriftelijke verzoeken, dat willen wij", aldus Van Mechelen. "Daarna gaan wij op huisbezoek om te kijken wat wij kunnen beteken. Het eerste wat we doen, is kijken of we kunnen doorverwijzen." Nieuwerkerk De aanvragen komen vooral uit Nieuwer kerk en dat is niet verwonderlijk aangezien de stichting tot september van dit jaar nog Nieuwerkerkers Helpen heette. Nebelstein: "We zijn van oorsprong Nieuwerkerks, maar kregen in de loop van de tijd ook vrijwilligers uit Zevenhuizen en ook hulpvragen uit omlig gende dorpen. Met de fusie hebben we be sloten ons voor de gehele gemeente Zuidpias in te zetten. Maar je merkt voorlopig nog een duidelijk concentratie van aanvragen vanuit Nieuwerkerk. De aanvragen uit Moordrecht en Moerkapelle zijn incidenteel. We zien wel een toename vanuit Zevenhuizen." Om geld in te zamelen om te kunnen helpen, Chris Nebelstein en Harold van Mechelen zijn oudgedienden bij Stichting Zuidpias Helpt en hebben een duidelijk antwoord op het waarom zij dit doen. Nebelstein: "Ik kom uit de politiek en daar ga je ook in omdat je je ergens verantwoordelijk voor voelt. Ik was wethouder en dan kom je in aanraking met mensen die problemen hebben. Je ziet en herkent problemen en in de L<iS» Chris Nebelstein en Harold van Mechelen zamelen weer kerstpakketten in. -houdt de stichting onder andere jaarlijks een fietstocht. "Dat is een happening", meent Nebelstein. "De fietstocht zorgt ook voor het grootste gedeelte van onze bron van inkom sten." Om nog meer te genereren is dit jaar daarnaast begonnen met een bridgedrive. Van Mechelen: "Dat liep goed voor een eerste keer." Kerstpakketten Verder leeft Zuidpias Helpt van giften. De vrij- wiligers van Zuidpias Helpt delen kerstpak ketten uit aan de minderbedeelden in de sa menleving. Deze pakketten kunnen tot en met donderdag 23 december worden geschonken door gulle gevers. De afleverpunten op door deweekse dagen zijn, tussen 8.30 tot 17.00 uur Advocatenkantoor De Deugd aan de Kerklaan 53 van Blad Media aan het Raadhuisplein 46 van 9.00 tot 17.00 uur. Op donderdag 23 en vrijdag 24 december kunnen pakketten afgele verd worden aan het Verdipad 37. "Nieuwerkerk lijkt een welvarend dorp, maar er is verborgen armoede", weet Nebelstein. Van Mechelen: "We krijgen steeds meer vragen binnen. Ik denk dat dat naast bekendheid van de stichting ook te maken heeft met de economie waar het niet zo best mee gaat." gemeenteraad besluit je er ook over. Je wilt alles omzetten in praktische zaken. Ik kan me niet voorstellen dat ik niets zou doen." Van Mechelen werkte jaren bij het minis terie van sociale zaken. "Je komt in con tact met mensen die het moeilijk hebben en ook met betrokken organisaties. De stap naar Zuidpias Helpt was zo gezet."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 17