uf/k unl c/at mensen lekken ontspannen kunnen kezen op t/e ka/ik HART VAN HOLLAND KERST 22 DECEMBER 2010 33 Dwaas Tweede boek van Zevenhuizense hand Zevenhuizen - Als kind schreef zij talloze ver halen, nu, op 39-jarige leeftijd, komt de Zeven huizense Geertrude Verweij met haar tweede boek uit: Incognito. "Mijn doel is dat mensen zeggen: zo, dat was even lekker lezen." Door Marianne Vermaat en relax-roman waarbij lezers even in de huid van iemand anders kun nen kruipen en wegdromen. Dat is wat Verweij het liefst ziet. "Er zit ook een die pere laag in mijn verhalen; in dit geval pro beert mijn hoofdpersoon iemand te zijn die zij niet is en op die manier wil ze haar problemen oplossen. Als je hierover nadenkt, merkje dat meer mensen dat doen. Misschien zet dit tot nadenken." Verweij's tweede boek heeft wel wat voeten in de aarde gehad. "Ik had last van het twee de boeksyndroom. Ik had de reacties in mijn hoofd naar aanleiding van het eerste boek. Het was niet te doen; je kunt het niet iedereen naar zijn of haar zin maken. Al is dat wel iets wat ik graag doe." Online De boeken van de Zevenhuizense liggen niet in de schappen van boekwinkels, maar kunnen online of bij een boekhandel worden besteld. f"Dat komt om- dat mijn boeken door een kleine a a'- MS GEERTRUDE VERWEIJ uitgeverij worden uitgegeven", verklaart Ver weij. "In 1999 maakte ik mijn eerste boek af en stuurde het naar een grote uitgeverij op. Daarvandaan kreeg ik een korte afwijzing. Hierna stuurde ik het verhaal naar een kleine uitgeverij. Ook toen kreeg ik een afwijzing, maar wel met een begeleidende brief vol aan wijzingen en wat ik moest veranderen wilde het wel uitgegeven worden. Uiteindelijk heb ik niets meer met het eerste verhaal dat af kwam gedaan, maar de aanwijzingen bewaard. Een paar jaar geleden stuurde ik een nieuw ver haal op en ze waren meteen enthousiast." Een grote afnemer van Verweij's boeken is overigens de bibliotheek. Het nadeel van een kleine uitgeverij en dus niet met een boek bij de boekhandel te liggen, is dat de naamsbekendheid beperkt blijft. "Er zijn op heel veel plekken goede schrijvers maar juist om deze reden zijn zij niet Trots op haar tweede uitgegeven boek. dan zul je commercieel moeten schrijven. Ik heb een tijdje geleden geprobeerd een chieklit te schrijven, gewoon om te kijken of ik het kan. Dat is namelijk een genre dat verkoopt. Maar dergelijke verhalen botsen met mijn ei gen ik. Logisch, ik had op mijn dertigste al drie kinderen, waarvan twee tieners, rondlopen." Het zijn overigens haar eigen kinderen die zijn gebombardeerd tot 'proeflezers'. "De een leest puur op het verhaal en de ander corrigeert daarnaast ook stijlfoutjes. Ik vind het lastig het anderen te laten lezen, want dan moetje weer bepalen welke kritiek je je wel aantrekt en welke niet. Dan kom je weer op het lastige punt uit dat ik het iedereen naar de zin wil maken." Wie echter rond de kerst met Incognito op de bank kruipt, zal het vast naar haar zin hebben. "Ik wil dat mensen lekker ontspannen kunnen lezen op de bank. Dat is met Incognito denk ik wel gelukt." V V bekend. Wanneerje terecht wilt komen bij de grote uitgevers -t- -'VS Door Geertrude Verweij Ze stonden samen in de lange rij voor de kassa. Het was de dag voor kerst en het leek wel of iedereen nu pas inkopen deed voor de feestdagen. Bij de automatische deuren stond een kerstkoortje te zingen. "Gezellig." De man wreef vergenoegd in zijn handen. "Zo vind ik boodschappen doen wel leuk." "Je bent een sentimentele dwaas." De vrouw schudde haar hoofd. "Het is alle maal nonsens." De man keek haar teleur gesteld aan. "Jij klinkt als een moderne Scrooge." Ze haalde haar schouders op. "Dat zal dan wel. Ik snap al dat gedoe rond kerst gewoon niet. Waarom zou je tijdens zo'n feest ineens aardig voor elkaar zijn als je dat de rest van het jaar niet doet?" "Beter een paar dagen per jaar vrede op aarde dan helemaal niet." Een klein jongetje met een mini winkelwa gentje kwam joelend de bocht om rennen en miste op een haar na een stapel blikken. Ze trok cynisch haar wenkbrauwen op. "Het is maar watje vrede op aarde noemt." "Vroeger hield je van kerst." Ze zuchtte. "Ja, vroeger wel." "Weetje nog? Dat feest bij Max? Jij droeg een rode jurk, ik weet het nog precies. Die dag werd ik verliefd op je." Hij kon aan haar gezicht zien dat ze het nog wist. "En weetje nog een paar jaar later? Onze eerste kerst als gezin? Weet je nog hoe onze Maaike met grote ogen van verbazing naar de lichtjes in de boom lag te staren? En je kunt niet vergeten zijn hoe gezellig het de jaren daarna was. De hele familie kwam bij ons kerst vieren, omdat niemand zo goed kalkoen kan braden als jij." Haar gezicht verzachtte even, maar ze antwoordde: "Dat was vroeger. Die tijd is voorbij. Deze kerst komt er niemand eten. Ze hebben allemaal iets anders te doen. En dus eten wij gewoon boerenkool met worst." Wrevelig keek ze naar de inhoud van het winkelmandje. Hij legde troostend zijn hand op haar schouder. "Je hebt mij toch?" Ze wilde een chagrijnig antwoord geven, maar het koortje zette net een treurig kerstliedje in, over iemand die een een zame kerst ging vieren zonder degene van wie hij of zij hield. Zwijgend keek ze hem aan. Hij werd oud. Zijn haar was dun, zijn huid vlekkerig en gerimpeld. Zijn mooie blauwe ogen waren lichter geworden en ze wist dat hij niet goed meer zag. En wat waren ze geschrok ken deze zomer, toen hij ineens in elkaar zakte en met spoed naar het ziekenhuis gebracht was. En ineens drong het tot haar door dat hij gelijk had. Ze had hem nog. Was dat niet het belangrijkste? Ze trok het winkelmandje uit zijn handen en liep de rij uit. "Wat ga je doen?" "Kijken of ze nog een kalkoen hebben. Die ga ik braden. We gaan de kerstboom versieren met zoveel mogelijk lampjes. En ik trek mijn rode jurk aan." Hij glimlachte. "Je bent een sentimentele dwaas."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 33