'Grensverleggend ondernemen is onze kwalificatie 'Ons werk zit aan de schil van gebouwen' HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL I 29 DECEMBER 2010 Array richt zijn pijlen op C02 heel veel over jouw werk. BRS buigt koud glas om staal Holland komen uit Zuidpias Nieuwerkerk aan den IJssel - Op tijd schakelen om het bestaan van het bedrijf en de banen van de medewerkers te waarborgen. Dat is volgens directeur Rob Ernst het geheim van succesvol ondernemen bij Array Industries. 'We willen waarde toevoegen voor onze klan ten. Dit streven dwingt ons te blijven investeren in know how en daarmee ook de voorloper van nieuwe ontwikkelingen te proberen te zijn." Array staat bekend door het maken van warmtekrachtkoppelinginstallaties en schoorstenen. "We voeren gasstromen op een adequate manier af', zo verklaart Ernst. "We zijn groot geworden met de en gineering van wkk-installaties en de bouw van rookgassystemen voor deze wkk- installaties. Maar we verwachten dat dat eindig is." Vandaar dat de koers bij het Nieuwerkerkse bedrijf werd omgegooid. Ernst: "Het brengt ons tot nu toe succes." Array Industries houdt zich sinds ander halfjaar ook.bezig met C02-reductie. "We ontwerpen en bouwen al jaren rookgas systemen en schoorstenen waarmee we - de rookgassen afvoeren. Nu zijn we bezig om deze rookgassen voordat ze uitgesto ten worden te behandelen en ze daarmee te ontdoen van schadelijke componenten, -zoals C02. Het wordt onze groeibriljant", weet de directeur. "Wat wij doen is Carbon Capture, waarbij we C02 op de meest ef ficiënte manier uit het proces halen. Wij zijn meerdere technologieën aan het ont wikkelen om de C02 uit tal van processen af te vangen." Voor deze ontwikkelingen heeft het Nieu werkerkse bedrijf de samenwerking gezocht met TNO en ECN (onderzoeksbureaus). "We zitten nu ook in een Europees project voor C02-reductie. Wij zullen voor dit project de uiteindelijke installatie ontwerpen en leveren." Dat Ernst is genomineerd voor Ondernemer van Midden-Holland is in zijn ogen ook te danken aan de omslag. "Reorganiseren was noodzakelijk voor de gezondheid van het bedrijf, we hebben de economische crisis aan zien komen en nu zijn we klaarge- Array maakt schoorstenen maar gaat zich ook richten op C02reductie. stoomd om nieuwe ontwikkelingen aan te kunnen. We zijn omgeschakeld tot een in novatieve organisatie die klaar is voor de toekomst. Ik zou natuurlijk dolgraag win nen; het zou een bekroning zijn op mijn twintig jaar ondernemerschap." Hoewel veel.tijd nu zit in innovatie, bena drukt de directeur van Array dat ventionele warmtekrachtkoppelingen en' rookgassystemen niet worden vergeten. In de fabriek aan de Hoogeveenenweg wor den nog talloze schoorstenen voor zeer variërende toepassingen gemaakt. "Daar bij zijn in het afgelopen jaar diverse grote projecten in de industrie met succes uitge voerd. Deze sector bied zeker kansen voor de toekomst." Ernst vervolgt: "Wij zieijde toekomst met vertrouwen tegemoet. Zowel bij onze nieuwe klanten in dejndustrie als bij onze ontwikkelingen op het gebied van afvan gen van C02 kunnen we onze toegevoegde waarde bewijzen. Hierdoor komen er tel kens interessante projecten op ons pad waarmee we onze portfolio verder uitbrei den. Grensverleggend ondememeln S onze kwalificatie." uiinT ftw l - ma Moerkapelie - "Wij maken de allermooiste staal-glasconstructies." Dat zal de reden zijn dat BRS meerdere malen de Nationale Staalprijs in ontvangst heeft mogen ne men. Het bijzondere aan de constructies: er wordt koud glas gebogen om staal. "Wij ontwerpen wat de klant wil en kun nen het zelf maken." Directeur Peter Thun is trots op zijn bedrijf BRS, dat hij vier jaar geleden overnam van Aad Bos. "Het mooie is dat we glas koud buigen, wat betekent dat je het ter plekke op de bouwplaats kunt doen." In Nederland staan ondertussen kenmer kende gebouwen van staal en glas die door BRS zijn ontworpen. Bijvoorbeeld Jinso in Amsterdam en het Turfschip in Breda. Nieuwe projecten die op de rol staan, zijn het-koud gebogen glas van een glazen overkapping bij Amsterdam CS en de perronoverkappingen op Utrecht CS waarin zonnepanelen worden verwerkt. Ontwikkelingen "Wij ontwikkelen het koud buigen van glas ondertussen door", meldt Thun. "We begonnen met gelaagd glas (twee lagen glas) en gingen snel door met isolatieg- las en glas met zonnecellen. Nu hebben we isolatieglas doorontwikkeld en zijn gekomen tot triple glas. De eerste order met dit glas hebben we binnen: we gaan een ronde gevel aan het provinciehuis in Haarlem zetten." Maar werken met staal/glas constructies is niet het enige werkveld van BRS. Het heeft ook deck systems: dit zijn alumi nium profielen en roosters met rubberen korrels. Thun: "Het water kan er doorheen -bij hout blijven plassen liggen en dan wordt het glad - en het is enorm slijtvast. Verder is het geluiddempend en brand vertragend. We hebben de aanlegsteiger bij het veer Vlissingen-Breskens zes jaar geleden gemonteerd en dit ziet er nog perfect uit zonder noemenswaardig on derhoud. Dit is echt de beste testplek." Speedgates Last but not least zijn er nog de zoge naamde speedgates en traffic polls. Traf fic polls zijn de obstakels die tegenwoor dig het straatbeeld kenmerken in centra van steden. Ze komen omhoog wanneer de straten autoluw moeten zijn en alleen chauffeurs met een speciale pas of hulp diensten kunnen er nog langs. De speedgates gaan over een ander soort beveiliging: het zijn hekken in alle soor ten en maten met één overeenkomst: de hekken gaan snel open of dicht. "De grote gevangenissen gebruiken speedgates van Peter Thun bij ronde glasgevel. rüBiiT-i i hij de nominatie voor beste ondernemer van Midden-Holland een hele eer. "Dit is persoonlijk. Deze prijs wordt echt. uitge reikt aan een ondernemer die wordt ge kozen door andere ondernemers. Dat zegt ons", aldus Thun. Maar ook het hek voor het Vredespaleis is er een van BRS. Hoewel Thun al heel wat nominaties en prijzen in de wacht heeft gesleept, vindt

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 17