T&nAp» aexw clo Poweryoga voor tieners Kroegen op woensdagen zaterdag Een verfrissende blik WARME CHOCOMEL DOODGELOPEN HULP 32 HART VAN HOLLAND PEPTALK 12 JANUARI 2011 Door Pepijn de Groot 'Cash rules everything around me' zeggen de leden van de legendarische hiphopgroep Wu- Tang Clan in het nummerC.R.E.A.MEen meer dramatische maar daarom niet minder waar heidsgetrouwe afleiding van 'Voor niks komt de zon op'. Het Nederlandse straatklimaat is dan ook heel anders dan in de New Yorkse wijk Staten Island. Maar ook in arme kringen, misschien juist in arme kringen, speelt geld een grote rol. Er is misschien minder, maar er is meer te doen om dat beetje wat er is. Sinds kort woon ik op kamers. Waar ik eerst nog wel eens kon zwemmen in het geld (lees: pootje baden) spartelt er nu een klein visje in een schlemielig plasje. Dat schets ik mezelf voor, het is niet zo. Voor zover ik al niet graatmager was, steken mijn beende ren niet meer door mijn spierwitte vel dan voorheen. Ik heb mezelf voorgehouden dat ik op de kleintjes moet letten, dus nu ge bruik ik het bonnetje van de de blanco achterkant fungeert als financieel archief. 03-01 04-01 05-01 boodschappen chocomel sap chocomel chocomel 13,81 0,45 1,15 0,45 0,45 Als ik een remake zou moeten maken van het zojuist genoemde nummer 'C.R.E.A.M.' zou het natuurlijk 'Chocomel Rules Every thing Around Me' worden. Maar laat ik niet afdwalen van de zaak: geld. Een contradictief verschijnsel, iets om te omhelzen en af te stoten. Altijd is er wel iets te doen om geld, maar de crisis heeft van het idyllische zwembadje vol munten en briefjes een ware, als bubbelbad met kokend water gevulde, moordkuil gemaakt. Inkomsten, uitgaven, kosten, winsten: alles moet onder de loep. Het gerommel op het gebied van 'cultuur' en de bezuinigingen op ontwikkelingsgelden zijn de paradepaardjes, wat op zich geen verbazing wekt gezien de steunpilaren van dit kabinet. Niet bepaald sociaal zou je zeggen, de Linksmenschen en de Roden zullen massaal in opstand komen. Het stopzetten van monetaire donaties aan ontwikkelingslanden is je reinste volkeren moord! Ik, als weifelend socialist (het feit dat ik al gruwel van de bestempeling 'socialist' toont aan dat ik wat pragmatischer van aard ben) vind het stopzetten van geld geen slecht idee. MITS ik mij kan vinden in de 'op-grond- van'. In de afgelopen periode sprak ik een aantal keer met Lin Muyizere. Meneer Muyizere woont in Zevenhuizen en is naar Nederland gevlucht vanuit zijn geboorteland Rwanda, na de genocide in 1994. Momenteel zit zijn vrouw gevangen in Rwanda omdat zij mee wilde doen aan de verkiezingen. Hier lachen wij om een omroep als BNN die een partij opzet, in Rwanda wordt er niet gelachen om partijen die een duidelijk geluid tegen de zogenaamd democratische regering laten horen. Nederland steunt Rwanda met geld, hoewel er nu twijfel bestaat over de voortzetting daarvan. Maar die arme mensen in Rwanda dan? Muyizere maakte het mij duidelijk: "Het geld is bedoeld voor ontwikkeling. De Rwan dese regering beslist echter. Het geld gaat op aan wapens en salarissen van soldaten. Niks innovatie op gebied van voedsel of hulp aan mensen." De donaties zijn goed bedoeld, maar komen niet goed terecht. Goede be doelingen zijn het halve werk. Als Nederland zich graag als democratie wil profileren, trek die schretbek open en geef een goed onderbouwd weerwoord tegen de daden in Rwanda. Nu ik uitgekafferd ben zijn er nog twee tips die ik jullie niet wil onthouden: het boek 'Doodlopende Hulp', de Nederlandse versie van een boek van Dambisa Moyo over hoe ontwikkelingsgeld wordt besteed. Daarnaast kan de petitie voor Victoire Ingabire, de vrouw van Lin Muyizere, nog ondertekend worden tot 29 januari. Nieuwerkerk aan den IJssel/Rotter- dam - Circa 30.000 Europese jongeren kwamen van 28 december tot en met 1 januari naar Rotterdam om deel te nemen aan het evenement 'Taizé aan de Maas'. Velen van hen vonden een logeerplek in gemeenten rond Rotter dam, zo ook in Nieuwerkerk. In totaal 37 gezinnen boden onder dak aan 91 jongeren, afkomstig uit Portugal, Italië, Kroatië, Roemenië en Polen. Een eerste gezamenlijke gebedsviering vond plaats in de Jo- sephkerk. Zingen, bidden en stil zijn waren de steunpilaren in deze en in iedere volgende viering die de groep deze week meemaakte. De vierin gen werden gevolgd door discussies waarna de groep in de loop van de ochtend per trein naar Ahoy ging voor het verdere dagprogramma dat bestond uit lunch, workshops, diner en avondgebed. Nieuwerkerk aan den IJssel - In yoga- studio B-BodyEtMind kunnen tieners in het nieuwe jaar op maandagmiddag om 16.30 uur terecht voor een les Po weryoga. Tijdens de lessen kunnen tie ners samen met leeftijdgenoten ken nismaken met verschillende speelse, maar ook uitdagende yogahoudingen. Yoga kan een belangrijke rol spelen in het drukke en niet altijd even ge makkelijke tienerleven. Naast de hou dingen leren de jongeren ook hoe ze kunnen ontspannen en doen ze oefe ningen met de adem. De lessen duren een uur. Een proefles kost 4,50 euro. Poweryoga voor tieners is voor meiden en jongens van tien tot vijftien jaar. Voor meer informatie en aanmelden: (06) 41517414, www.b-bodyenmind.nl ,|IMM| Tl—T"— Nieuwerkerk aan den IJssel - In 't blok is het op woensdagavond altijd gezellig. De kroeg is geopend voor een gezellig potje tafelvoetbal, schaak of gewoon om lekker aan de bar te hangen. Op woensdag 12 januari is de deur geopend vanaf 20.30 uur tot 23.00 uur. Zaterdag 15 januari is de kroeg 'Ta- verna' van 't Blok geopend voor een gezellig avondje uit. Ben je er nog nooit geweest? Moet je toch zeker 's doen; gezellige ambiance, goede muziek en gratis tafelvoetbal en fo- toplay. Oud en Nieuw Op vrijdag 31 december werd de avondmaaltijd verzorgd door het gastgezin waarna om 23.00 uur een late avondviering volgde met tussen 24.00 en 02.00 uur de Nieuwjaar- stoast en het Feest der Naties. Op zaterdag 1 januari werd Taizé aan de Maas om 11.00 uur afgesloten met een indrukwekkende gebedsviering. Voor meer informatie en foto's: www.ipv-online/joseph.nl. Door Pepijn de Groot Vandaag precies een jaar geleden (12 januari 2010) vond er een ramp plaats in Haïti. Een aardbeving kostte veel Haïtianen het leven. Degenen die over leefden werden dakloos. Hulp kwam uit alle uithoeken van de wereld, zowel in de vorm van hulpmiddelen als in geld. Vooral die laatste wordt vaak be twist: watgebeurter met het geld? Wordt het wel goed besteed? Hoe kijken de panelleden tegen hulpgelden aan? Max van Mullem (16 jaar) uit Zevenhuizen Allerlei nationaliteiten bijeen in de Joseph kerk. Ik vind datje beter hulpmiddelen in de vorm van eten, drinken en men sen kan sturen. Van het geld weet je nooit zeker of alles aankomt. Bo vendien zou men van dat geld toch eten en drinken kopen en mensen die helpen bij de wederopbouw be talen. Als je in plaats van dat geld mensen zou sturen zou dat vol doende zijn. Het is wel goed om geld te storten en een groot bedrag bij elkaar te sparen, dan laatje als land zien hoe gul je bent. Zelf denk ik dat het meer zin heeft om andere soor ten hulp te bieden. De acties voor die arme landen vind ik wel goed, kijk bijvoorbeeld naar 3fm Serious Request. Bastian Stolk (13 jaar) uit Waddinxveen Als er rampen zijn zoals die in Ha iti zou ik meerdere goede doelen opstellen, zodat men kan kiezen waar men geld aan geeft. Verder denk ik niet dat goede doelen veel geld verprutsen, het gaat. prima zo. De bekende goede doelen hebben allemaal een keurmerk. Het leger sturen of zoiets vind ik dan weer een slecht idee. Zoiets als Serious Request is toch een geweldig initi atief? Het is een goede actie: men sen helpen en plezier hebben. Als ik zelf geld moest overmaken naar een goed doel, zou ik het aan Azië geven. Voor de mensen daar die bij voorbeeld weinig voedsel hebben of watervergiftiging. Dilian Ritmeester (12 jaar) uit Moerkapelle Ik ben voor hulpgeld. Als je bijvoor beeld kijkt op de site van de vijf sa menwerkende hulporganisaties zie je waar het geld terecht komt. Het gaat bijvoorbeeld naar verpleging, scholen en eten. Met zo'n lijst heb je zekerheid dat het geld goed te rechtkomt.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 32