Burgemeester burgert in Commissie moet vertrouwen op blauwe ogen Adopteren bloembakken wint Begrotingswijzer Baggeren uitgesteld Koen Sytsema en anderen schitteren in 't Blok HART VAN HOLLAND ZUIDPtAS\ 19 JANUARI 2011 13 Kats reist af naar Land Kanaan met John Ooms Gert-Jan Kats, burgemeester van Zuidpias, burgert de komende période in. In de eerste maanden van het jaar maakt hij nader kennis met zijn gemeente Zuidpias. Daarvoor gaat hij wekelijks op pad met één van de 27 gemeen teraadsleden van Zuidpias. Zij hebben allerlei ideeën aangedragen om met hem kennis te maken. Daarbij nemen de raadsleden burgemeester Kats mee naar een voor hen bijzondere plek in de gemeente en reist Kats van het ui terste noordelijke puntje naar het zuidelijkste puntje, naar natuur, speeltui nen, verenigingen en mensen. Kortom: het is een mooie mix aan activiteiten die deel uitmaakt van zijn inburgering. In deze rubriek kunt u meelezen hoe de 'inburgering' van Gert-Jan Kats verloopt. Het zijn in de ogen van de raadsleden mooie en bijzondere plek ken die ervoor kunnen zorgen dat alle inwoners zich 'Thuis in Zuidpias' voe len. Vandaag deel 2: op stap met John Ooms (Trots). Dit keer rijd ik zelf naar Zevenhui zen, waar ik hartelijk met koffie en koek ontvangen wordt op de Grut to. Ik neem eerst even de tijd om eens wat verder kennis te maken met deze echte Zevenhuizenaar. John Ooms is geboren en getogen in Zevenhuizen en kan hier gepas sioneerd over vertellen. Een goede mix om meer te weten te komen over het dorp het Land Kanaan in het bijzonder, en niet te vergeten John Ooms zelf. Inwoners uit Zevenhuizen zijn on getwijfeld op de hoogte van de bijzondere boerderij. Voor andere Zuidplassenaren volgt hier nog in vogelvlucht een korte beschrij ving. Het leek er in de jaren tach tig op dat het Land Kanaan moest verdwijnen met de komst van het nieuwe bestemmingsplan., Er zou een nieuwbouwwijk verrijzen, waar geen plaats meer was voor deze boerderij. De wijk staat er nu al dertig jaar en het Land van Kanaan is blijven staan. Inmiddels is er gekozen voor het behoud van deze karakteristieke plek voor Ze venhuizen. De landelijke uitstraling van dit beeldbepalende pand wordt definitief behouden voor de gene raties na ons. Velen hebben zich ingezet om de huidige plannen te bedenken. Een klein deel van de historie van Ze venhuizen, die voor deze boerderij terugreikt naar omstreeks 1800, blijft daarmee behouden. Land Kanaan had vele spraakmakende eigenaren en bewoners, waaron der een burgemeester, rentmeester en lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Rond 1970 kocht de gemeente Zevenhuizen de boerde rij en het land om het een andere bestemming te geven. Als je het landgoed en de nieuwbouwplan- nen nu beschouwt, is het maar goed dat het behouden is gebleven voor het dorp Zevenhuizen. Velen, waaronder de in 1980 twintigjari ge Ronald de Graaf, verzetten zich historische interesse, maar ook een emotionele band, met het Land Kanaan te hebben. Familie van moeders zijde, de familie Braat, woonde begin negentiende eeuw op het landgoed. 'Boer Braat' was een boer met gezag en invloed in de gemeente Zevenhuizen. Niet alleen het boeren had Braat goed in de vingers, maar ook bestuurs- matig was hij een mannetjesput ter. Zo was Braat jaren in de ge meenteraad actief. In 1917 was hij wethouder in Zevenhuizen voor de toenmalige Christelijke Historische Unie. Wandelend vertelt John Ooms me deze geschiedenis. Langs de ach terzijde met het beeldbepalende hekwerk hebben we goed zicht op het achterterrein van het land goed. Een aantal weken geleden zijn de schuren gesloopt. Het re genachtige weer van de afgelopen dagen zorgt ervoor dat we omlo- met succes tegen eerdere plannen .pen en niet door de blubber naar van de gemeente, waardoor ik het Land Kanaan vandaag met eigen ogen heb kunnen aanschouwen. Familiebanden John Ooms blijkt niet alleen een de voorkant van de boerderij gaan. Naast de op te knappen boerderij verrijzen vier tot zes woningen, in de stijl van de boerderij. Staand op de Eendrachtsdijk, de vroegere waterkering, laat ik me helemaal bijpraten over dit bijzondere plan. Het oorspronkelijke toegangshek stond vroeger aan de Dorpsstraat. Een speciaal idee om daar samen te staan terwijl Opa Braat hier voorheen een gemengd agrarisch bedcijf had en de moeder van John op deze grond is geboren. Na een uitgebreid rondje op het terrein zelf lopen we over de Een drachtsdijk naar de Dorpsstraat om daar nog een blik te werpen op de smederij van de familie Heij. Natuurlijk is ook gesproken over Hotel Vos, dat daar vroeger op het kruispunt heeft gestaan. Het was heerlijk om zo enthousiast en aanschouwelijk (een deel van) de historie van Zevenhuizen tot me te krijgen. Ik ben nu al benieuwd naar mijn volgende inburgerings- afspraak. Gert-Jan Kats Zuidpias - Burgemeester Gert-Jan Kats kan niet anders dan verklaren dat alle algemeen verbindende voor schriften (verordeningen) ingevoerd zijn in het Internetpublicatiemo del. "Gelooft u ons op onze blauwe ogen", antwoordde Kats na vragen van commissieleden op woensdag 12 januari of echt honderd procent is ingevoerd. Gemeenten zijn per 1 januari 2011 verplicht de verordeningen te pu bliceren via het Internetpublicatie model. Kats meldde daarop aan de commissie bestuur, financiën en be heer dat alle 57 verordeningen zijn Zuidpias - Het adopteren van gemeentetuintjes is het winnende idee van de Begrotingswijzer 2010. Dit heeft de raadscommissie Bestuur, financiën en beheer op 12 januari kenbaar gemaakt. Het plan stuitte wel op nodige kritiek van de raadsleden die vielen over het hoge geldbedrag dat voor het project moet worden vrijgesteld. Door Erwin van 't Hof De raadsleden konden kiezen tussen het de bewoners laten adopteren van gemeentetuintjes en/of bloembak ken of het organiseren van een Zuid- plasparty. Voor de winnaar is 50.000 euro beschikbaar gesteld. "Het lijkt me niet verstandig om een feest te gaan organiseren met zo'n hoog be drag", reageerde Jeroen Wolff (D66). "Het idee voor de bloembakken is veel aantrekkelijker. Dat brengt veel samenhorigheid in de wijk. Ik vraag me wel af of dit project wel dit ge hele bedrag moet gaan kosten." Dit bedrag bleek ook een struikel blok voor André Muller (SP). "50.000 euro voor een feest gaat er bij mij niet in," zegt hij. "Het idee met de bloembakken lijkt mij erg moei lijk uit te werken. Daarom heb ik liever dat de gemeente het geld in deze tijden van bezuinigingen in de zak houdt." Roeland De Graaff (CDA) sloot zich hier bij aan. "Ik kan hier echt nog niet achter staan." Uitsmeren Joke Vroegop-de Bruijne (WD) op perde een oplossing voor het pro bleem. "We kunnen het bedrag ook over meerdere jaren uitsme ren. Dan is het beter op te vangen door de gemeente." Wel meldde ze het adopteren van de bloem bakken een goed idee te vinden. "Zo gaan de mensen samen aan de slag, wat de inwoners in de ge meente dichter bij elkaar brengt." Ondanks de kritiek kreeg het idee van de gemeentetuintjes het meren deel van de stemmen. Gemeente Be langen Zuidpias (GBZ) onthield zich van haar stem. Als gevolg hiervan moet de stemming opnieuw worden uitgevoerd in de gemeenteraadsver gadering op dinsdag 25 januari. Gi- nus Aalderink (WD) reageerde ont stemd. "Belachelijk." Als alle partijen hetzelfde stemmen als zij 12 januari deden, heeft de in breng van de GBZ geen invloed op de uitkomst van de ideeënwedstrijd. Nieuwerkerk aan den IJssel - De baggerwerkzaamheden in de IJs sel bij Kortenoord zijn uitgesteld. "We ontdekten dat we niet het juiste baggerbestek hadden. Het pand van Hazebroek en Tamerus zou de haven in zijn gekletterd als we door waren gegaan", zegt wet houder Henk van der Torn. "Daarom hebben we eventjes op de rem getrapt. Een tweede probleem waar we tegenaan liepen, is dat de woonboot die daar ligt moeilijk verplaatsbaar is. Maar daar wordt omheen gebaggerd. Het is dus toch allemaal goed gekomen." ingevoerd en de verplichte toetsen zijn afgelegd. "Ik kan niet anders dan verklaren dat het werk gedaan is", reageerde Kats op Roeland de Graaf (CDA) en Jan Willem Schuurman (ChristenUnie/SGP), die zich afvroe gen hoe die honderd procent met zo veel zekerheid kon worden gesteld. Nieuwerkerk aan den iJssel/Zeven- huizen - Muzikanten van popschool The Fox uit Zevenhuizen gaven zon dag 16 januari een eerste optreden in jongerencentrum 't Blok. Jongste deelnemer Caroline Wit kamp bracht als een diva het num mer 'Achtbaan van het leven'. De oudste deelnemeer, Celine Overbee- ke, zong het prachtige nummer 'If I were a boy' waar het publiek kip penvel van kreeg. Noreen Zwanen- Verena Heinz en Celine Overbeek/ burg begeleidde zichzelf knap op de piano. De zangduo's deden het goed: Danielle van Vliet met Naomi van den Berg en Fabienne van der Kooij en Esmee van der Heijden. Aan alle deelnemers was te horen dat er sa men met zangdocent Verena Heinz flink op geoefend was. Het gastoptreden -van Koen Syt sema maakte indruk. Voor iemand die twee jaar sologitaar speelt, werd Jimmy Hendrix' 'Hey Joe' professio neel- uitgevoerd. Op weg naar een bijzonder plek van Zevenhuizen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 13