Zevenhuizense economische voorspelling tijdens nieuwjaarsborrel Ondernemerskring Baby's houden van boeken De opvoeding is puur een gevoelskwestie' BoekStart HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE 19 JANUARI 2011 15 Echtpaar Joustra internationaal bekend bij patrijzenjacht CËjmm m - Zevenhuizen - De Ondernemerskring Zevenhuizen hield haar Nieuwjaars borrel in de niet te missen gelegen heid La Baraque. Naast het traditi onele handjes schudden, liet Casper de Vries vanuit zijn academische achtergrond zijn licht schijnen op de oorzaak van de financiële crisis en de economische vooruitzichten. Casper de Vries is hoogleraar aan de Erasmus School of Economics en woonachtig in Zevenhuizen. De Vries begon zijn verhaal met een stukje geschiedenis over de gouden standaard. Voor lange tijd waren valuta gekoppeld aan de goudprijs. De hoeveelheid goud was gelijk aan de hoeveelheid geld. Toen de Engel sen begin jaren dertig van de vorige eeuw vanwege de economische cri sis de gouden standaard loslieten, infleerden zij hun schulden weg door geld bij te drukken. De Engelse Pond werd daardoor minder waard ten opzichte van de gulden. Ook kon Engeland daardoor haar producten goedkoper verkopen aan het buiten land. Nederland hield vast aan de gouden standaard, met rampzalige gevolgen voor de export. De Vries stelt dat de euro een nieuwe gouden standaard is en de EU moet voorkomen dat zij het Engeland van de jaren dertig wordt. Dit is de reden dat de EU beter geen staatsschul den kan opkopen. Zij hebben dit toch gedaan in Zuid-Europa. Voor de landen in Zuid-Europa, waar de Casper de Vries over de Euro en de Economie. staatsschulden oplopen en de rente hoog is, is volgens de Vries maar één oplossing voor handen. Deze is afkomstig uit Nederland. De Vries prijst het Akkoord van Wassenaar uit 1982, waarbij besloten werd tot loonmatiging als de oplossing. "Als je als land te duur bent en je kunt niet devalueren, is loonsverlaging in alle sectoren de oplossing. Daar door zullen ook de prijzen dalen." De markten van de Zuid-Europese landen zijn volgens de Vries niet geflexibiliseerd. In Spanje heerst bijvoorbeeld veertig procent jeugd werkeloosheid. De Vries stelt dat ook de Europese pensioenmarkt niet direct gelijk getrokken had moeten worden. "In de opmaat naar het lid maatschap van de euro, hielden alle Zuid-Europese landen zich aan de afspraken van het stabiliteitspact, maar na de invoering gingen ze op de oude voet door." Het zal, zo ver moedt De Vries, nog enige tijd duren voordat de noodzaak tot loonmati ging in Zuid-Europa doordringt. De volgende crisis zal volgens De Vries plaatsvinden in landen als Frankrijk, Duitsland en België. Deze landen hebben niet gespaard voor de pensioenen voor hun babyboo mers. Deze pensioenen zullen vol ledig uit belastingen van werkende mensen betaald moeten worden. In Nederland zal dit probleem niet ontstaan, omdat wij een bedrag dat Zevenhuizen - Wim Joustra en zijn hond Barbaro hebben samen succes op Europees niveau. De twee reizen - met echtgenote llona en hond Gary - stad en land af om op patrijzen te jagen. "Wij zijn maar eenvoudige amateurs", reageert Joustra. Toch maakt hij naam in dit wereldje en hij heeft een plek verworven bij de Europese kampioenschappen in Servië later in het jaar. Door Marianne Vermaat Wim en llona Joustra hebben sinds 35 jaar Engelse Pointers en zouden geen andere rashond willen hebben. "Ik ben Engels georiënteerd. Toen we in Zevenhuizen kwamen wonen, heb ik gezegd dat ik een Pointer wilde", verklaart llona Joustra. "Het zijn zulke zachtaardige honden." De eerste hond bleek echter niet 'goed opgevoed' en jaagde op alles wat het tegenkwam in de polder. "We kwamen in aanraking met een club je met Pointers en gingen cursussen volgen. Zo hebben we contacten opgedaan en zijn we dit wereldje ingerold." 'Dit wereldje' is de wereld van de wedstrijden waarin de honden op patrijzen jagen. Omdat er in Neder land geen grote landerijen zijn zon der obstructies als sloten, heggen of hekken, wordt een paar keer per jaar afgereisd naar landen als Ser vië, Spanje Polen of Frankrijk. gelijk staat aan twee keer het natio naal inkomen voor de babyboomers hebben gespaard. In Nederland zal volgens De Vries vooral de export onder druk komen te staan. De beste voorspelling voor wat de economie gaat brengen is volgens De Vries een hele simpele. "Dit is de koers van vandaag. Deze komt tot stand door handel en is daardoor het beste middel om te voorspellen." De aanwezigen luisterden geboeid en stelden kritische vragen. Toch was iedereen ook blij toen zij moch ten opscheppen bij het door de on dernemerskring aangeboden buffet. Een buffet dat gezien de omvang niet getroffen is door de crisis. Zevenhuizen - De vestiging Zeven- huizen-Moerkapelle van Bibliotheek De Groene Venen doet mee met BoekStart. Kinderen kunnen al vanaf jonge leeftijd met hun ouders spelen derwijs genieten van boekjes. Samen plaatjes kijken en samen praten of zingen is goed voor het contact met de baby, en voorde taalontwikkeling van het kind. In het BoekStartproject werken bi bliotheek, gemeente en consulta tiebureau samen. Wanneer een baby drie maanden is, ontvangen de ou ders een brief van de gemeente. Met deze brief ontvangen ze in de biblio theek, als ze hun kind lid maken, een gratis BoekStart koffertje met een boekje en eén cd. Bij het negenmaandengesprek op het consultatiebureau wordt nogmaals aandacht gegeven aan het plezier en het belang van lezen met baby's De Nationale Voorleesdagen zijn vandaag, woensdag 19 januari, van start gegaan. Verpleegkundige van het consultatiebureau Renate Bor des heeft de eerste koffertjes over handigd. In actie op de velden. Aandacht De vierjarige Barbaro doet het goed in het circuit. "Ik heb nog nooit zo'n fijne hond gehad", zegt Joustra over Barbaro. Dat terwijl de reu eigenlijk 'niet in het systeem paste' en niet geschikt zou zijn voor wedstrijden. "Wij hebben altijd Pointers van Itali aanse origine", begint Wim Joustra. "Daar zit namelijk de top. Een vriend kwam met drie honden, waarvan één qua karakter niet zou passen. Dat was Barbaro. Hij is een hond die aandacht nodig heeft en dat kan niet als ze op topniveau moeten meedraaien. Die honden zitten altijd in een kennel of een auto en kennen een harde leefwijze." Barbaro werd daarop opgenomen in het Zevenhuizense gezin en volgens Joustra was het een halfjaar later een compleet andere hond. "Maar het is.ook een andere hond dan an dere; deze kijkt me echt aan, ik heb contact met hem. En ik denk dat de bijbehorende opvoeding puur een gevoelskwestie is." Jagen Het doel van de sport is dat de hond patrijzen moeten aanwijzen. Het zijn Pointers en deze soort wijst de prooi aan voor de jager. Joustra: "Ik loop er dan naartoe en als er patrij zen weg fladderen, schiet ik met een alarmpistool. We bootsen de jacht dus na." De honden rennen tegen de wind in op zoek naar de geur van de patrij zen. "Als ze wat ruiken - dat heet verwaaiing - zie je de hond ver strammen en gaat hij langzamer lo pen. Als hij helemaal stilstaat, ga je eropaf', aldus llona Joustra. Drie keurmeesters lopen mee en kennen de hond, die een pa trijs heeft gevonden, punten toe. Joustra: "Daarbij gaat het om de manier hoe de hond naar zijn prooi is gekomen." Professionals De wereld waarin het echtpaar zich begeeft is er één waar veel geld in omgaat. "Echte professionals", reageert Joustra. "In Zuid-Europa Wim Joustra en zijn 'fijne' Barbaro worden ook hoge prijzen voor de honden betaald. Zeker de Grieken kunnen er wat van; die kopen soms een hond voor de prijs waar wij een middenklasse auto voor kopen." De profs rijden ook rond met meer dere honden in grote wagens. "En het is logisch dat de beroeps de eigenaren goed nieuws willen bren gen. Ons gaat het om de hobby; het is een passie. Wij houden graag ook meer affiniteit met de honden. Zij mogen 's avonds bijvoorbeeld in huis, terwijl ze bij profs altijd in een bus leven. Het zijn zachtaardige honden met een jachtpassie. Dus de wedstrijden die wij doen, is voor hen genieten. En voor ons ook."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 15