Dijk in Moordrecht in de toekomst in één keer gestrooid Bewaren of bewaken? Nieuwerkerks Dictee op radio en TV Varianten voor IJsselpad Weer vragen gevolgen verlegging N219 klik dus snel naar onze website www.hartvanholland-online.nl HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 19 JANUARI 2011 9 'Het is de beleving van de mensen' Pekelwater Zuidpias - Het Calimero-effect heeft zich tijdens de sneeuwval in december voorgedaan in Moordrecht. Inwoners van het dorp klaagden over een onge lijke behandeling in de gladheidbestrijding. Volgens wethouder Arjen Hazele- bach zijn alle dorpen gelijk behandeld. "Het is de beleving van de mensen. Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Het reces is voorbij, de Kamer is weer volop begonnen. De gangen zijn weer gevuld en de werkkamers ook, net als de mailbox overigens. In de liften hangen mededelingen van de afdeling Facilitaire Zaken waarmee ze aandacht vragen voor, zoals zij het noemen, januari op- ruimmaand. Het heeft me wel ge ïnspireerd want laat ik het maar bekennen, ik ben een verzamelaar. Hoewel ik mezelf graag beschouw als redelijk gestructureerd, moet ik toegeven dat ik maar moeilijk af stand kan doen van dingen waar ik een herinnering aan heb. Mijn bureau is opgeruimd, de mailbox aan het einde van de week meestal wel schoon, maar achter de deuren van de kastjes begint het. Al mijn hele werkzame leven sleep ik spul len achter me aan die een herin nering zijn aan een speciale gele genheid, een dierbaar moment of die me door mensen gegeven zijn zodat ik er echt geen afstand van kan doen. Aan mijn muur hangt al sinds mijn afscheid van de Sociale Dienst een prachtig gekalligrafeerd gedicht van Rutger Kopland, geti teld 'juffrouw A', in de hoek van mijn kamer ligt een dakpan van de Batavier, op de kast staan vrolijke foto's van gezin en (oud) collega's, op mijn werktafel een grote schaal met schelpen die verzameld zijn tijdens een vriendinnenweekend. Mooie boeken stal ik uit (laatst kreeg ik bij een werkbezoek een prachtig boek met honderd foto's van mensen die honderd jaar zijn), en zelfgemaakte bekers die ik kreeg bij een werkbezoek aan een dag activiteitencentrum verdienen na tuurlijk ook een mooie plek. Deze spullen staan symbool voor zoveel dingen: het belang van zorg voor kwetsbare mensen, de urgentie van een goede ouderenzorg in ons land, mensen die laten zien dat ze zichzelf willen kunnen zijn, collegi aliteit, de waarde van vriendschap. Ze herinneren me tijdens het werk aan datgene wat belangrijk is in de besluiten waar we voor staan. Dat maakt dat ik spullen maar moeilijk kan weggooien. Met papier en rap porten heb ik geen enkele moeite. Alles is digitaal op te slaan en met die handige laptops heb je overal alles binnen handbereik. Een boek met mooie platen van bewoners van een woongroep of een fotocollage van mensen in de maatschappelijke opvang, wil ik laten zien aan de wereld! Ik moet gaan oppassen want mijn kamer verwordt zo langzamerhand tot een minimuseum. De oproep in de lift om op te ruimen komt dus ei genlijk als geroepen want dit is aan mij wel besteed. Maar toch. Afge lopen vrijdag kreeg ik tijdens een prettig samenzijn met de oud-col legeleden van Zuidpias een prach tig boekwerk vol met de berichten die mensen bij mijn afscheid op hadden geschreven. Met een over zicht van allerlei activiteiten van de afgelopen jaren. Superbijzon- der, en voor mij als verzamelaar van herinneringen en symboliek een ultiem document. Dit boek werk moet dus binnen handbereik staan! Wacht eens even, misschien kan ik in plaats van een papiercon tainer een extra kastje krijgen? Ik ga maar eens buurten bij Facili taire Zaken... Reageren? Mail naar t.venrooy-vanark@tweedekamer.nl Door Marianne Vermaat WethouderHazelebach beantwoord de woensdag 12 januari de vragen die de commissie bestuur, financiën en beheer voor hem had met betrek king tot het strooibeleid. De situatie in Moordrecht, waarbij de dijk van en naar het Abraham Kroesgemaal spekglad was, riep de meeste vragen op. "Hoe kan het dat de gladheid bestrijding in Moordrecht anders heeft gefunctioneerd dan in de an dere kernen", vroeg onder andere Roeland de Graaff (CDA). Hierop volgende vragen kwamen van Je roen Wolff (D66): "Als het weer glad wordt, zijn we dan beter voorbereid? Welke punten zijn er in het beleids plan opgenomen zodat we klaar zijn voor een volgende keer?" Grenzen De wethouder kon de situatie bij Moordrecht gemakkelijk verklaren. "De aannemers hebben de oude ge meentegrens aangehouden, die in het geval van Moordrecht en Nieu- werkerk bij de dijk liep. Waarschijn lijk heeft de aannemer in Nieuwer- kerk meer ronden gedaan. Maar dit mag absoluut niet meer gebeuren en we hebben dan ook afgesproken dat de dijk in de toekomst in één keer helemaal wordt gereden. Ik moet ook zeggen dat de gladheid in Moordrecht altijd uitgebreider werd bestreden dan in de andere dorpen. Daar werden de voetpaden bijvoor beeld ook gedaan." Onmogelijk De commissie beaamde op een enke ling na ook dat er in december vorig jaar sprake was van extreem weer. "De NS en Prorail hadden problemen en er werd een snelh'eidsdeken over de rijkswegen gelegd. Dat geeft toch aan dat we te maken hadden met een erg bijzondere situatie", aldus Jan Willem Schuurman (Christen- Unie/SGP). Toch waren er nog wat kritiekpun ten op het gevoerde beleid. Ferry van Wijnen (Trots) complimenteerde de medewerkers die dag en nacht in touw waren geweest maar begreep niet waarom er niet op parkeer plaatsen werd gestrooid. "Het argu ment was dat dat niet kan omdat er auto's staan, maar misschien is het een optie om het dan 's nachts te doen?" De wethouder is van mening dat die verantwoordelijkheid bij het be drijfsleven ligt. "Ik heb me ontzet tend geërgerd aan de parkeerplaat sen: de kassa's rinkelden in die tijd overvloedig; de bedrijven hadden dan best iemand kunnen inhuren om de gladheid te bestrijden." De wethouder zegt dat het ook on mogelijk is alle gladheid weg te la ten poetsen door de gemeente. "Een deel van de verantwoordelijkheid ligt ook bij de burger zelf. In ons beleidsplan staat verder dat entrees van bijvoorbeeld bejaardencentra of winkelcentra ook niet onze verant woordelijkheid zijn." Inslaan Een strategische voorraad zout in slaan om altijd voorbereid te zijn op situaties als vorige maand is niet haalbaar, meldt Hazelebach. Dit om dat het teveel geld kost. "Ik heb er eerder een keer om gevraagd, maar mij werd geadviseerd het niet door te voeren in verband met de hoge kosten en het feit dat we zout kun nen inkopen. Toen wisten we niet dat Rijkswaterstaat zout zou gaan domineren en distribueren. Daar naast heb ik het KNMI gebeld met de vraag hoe vaak dit extreme weer voorkomt: drie keer in de honderd jaar. En de kans op een witte kerst is zeven in een eeuw. Ik heb zo mijn twijfels of we dan nu ons beleid op zulk weer moeten afstemmen Het lijkt me niet zinvol." Een prangende vraag van de commissie bestuur, financiën en beheer was wanneer de evalu atie van het strooibeleid volgt. Het antwoord luidt: in juli. "Wij evalueren na het strooiseizoen, dat loopt tot april. Dan gaan we kijken welke veranderingen we gaan doorvoeren." Toch wordt een eerste verande ring al doorgevoerd: volgende week start de gemeente met een proef met pekelwater. Zeker voor op wegen waar weinig gereden wordt, moet dit nieuwe middel een opsteker zijn. Zuidpias - Omroep Zuidpias zendt vanavond, 19 januari, het Groot Nieuwerkerks Dictee 'live' uit via ra dio en via live streaming op internet. Luister of kijk tussen 19.00 en 23.00 uur (Het Nieuwerkerks Dictee begint om 20.00 uur) en test uw kennis van de Nederlandse taal. Luisteraars en "Er is een notitie"in concept ver schenen waar wij nu naar kijken", aldus Van der Torn. "Daarin staan varianten als een verhard pad - zo als in eerste instantie de bedoeling was - maar ook twee paden met een grotere reikwijdte die rondom Moor drecht meer mogelijkheden bieden. Daar zijn echter ook weer financiële kijkers kunnen een boekenbon win nen door het dictee voor het be kendmaken van de winnaar in te leveren via info@omroepzuidplas.nl of bij de omroepmedewerkers in het Raadhuis. De winnaar wordt bekend gemaakt in het programma Zuidpias Actueel op zaterdag 22 januari tus- consequenties aan verbonden." Historie Het IJsselpad moet een wandelpad worden van de Julianastraat via de Dorpstraat tot aan het Abraham Kroesgemaal. In oktober vorig jaar zei de wethouder dat het nog on zeker was of dit onderdeel van pro- sen 11.00-13.00 uur. Omroep Zuidpias is te beluisteren via de kabel (FM 102.4) in Zevenhui- zen-Moerkapelle en in Nieuwerkerk aan den IJssel, via de kabel in Moor drecht (FM 96.3) en via de ether op FM 107.3 en FM 106.9 en via www. omroepzuidplas.nl. ject Hollandsche IJssel doorgang kon vinden omdat moest worden gekeken waar bezuinigd kon wor den. Leden van de commissie ruimte reageerden direct dat het pad niet geschrapt moest worden. Van der Torn kwam in de eerste ver gadering van het jaar van de com missie ruimte weer terug op dit punt. "We kunnen zodra de notitie klaar is een keuze maken. Een-nog niet genoemde variant is om het project te laten schieten in het ka der van de bezuinigingen." Moordrecht - Het college van burgemeester en wethouders komt binnenkort met een drietal varianten voor het IJsselpad. Dat meldde wethouder Henk van der Torn tijdens de commissie op dinsdag 77 januari na een vraag van Mare Lansink (CDA). klikken mag Zevenhuizen - De nieuwe N219 blijft onderwerp van gesprek: leden van de commissie bestuur, financiën en beheer roerden het onderwerp woensdag 12 januari wederom aan omdat zij nog geregeld in de file staan. Wethouder Arjen Hazelebach kon de commissie melden dat er een informatienota aankomt waarin de verkeerssituatie wordt geëvalueerd. Ondernemers Voorts werd ook de nieuw ontstane situatie voor de Zevenhuizense on dernemers besproken. Wethouder Henk van der Torn erkende dat het verleggen van de N219 gevolgen heeft voor het dorp. "We zijn met de ondernemersvereniging in ge sprek om te kijken hoe we het beter kunnen maken. Het heeft onze aan dacht, want we willen het dorp niet laten verpieteren. Ik kan echter niet toveren; wel eraan werken."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 9