Nachtwerk Geen Begrotingswijzer 2011 Nieuwerkerkse Spaarbuis verovert Nederland Deze week collecte Hersenstichting Spreekuur PGZ Gemeenteraad verdeeld over 'bloembakkenidee' Verbreding Spoorsloot ,maravenro^nhMS HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 2 FEBRUARI 2011 13 letsel, de ziekte tHMMI Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Sommige weken blijven je bij. De afgelopen week hoorde daar ab soluut bij. Vorige week namen we een besluit over de missie naar Afghanistan. De debatten daar over zijn intensief en langdurig geweest. Terecht, want het gaat over de toekomst van een land, van meerdere landen, het gaat over de strijd tegen wereldwijd terrorisme, het gaat over bond genootschappen en het gaat over mensenlevens. Er gingen veel ar gumenten over en weer. Voor mij was een hele belangrijke over weging dat er in 2002 nog geen miljoen kinderen in Afghanistan naar school gingen. Nu zijn dat t er al zeven miljoen, en bijna de helft daarvan zijn meisjes. Dat het om een trainingsmissie gaat en niet om een militaire missie was een belangrijk gegeven voor de Kamer. Het debat duurde lang. Eerst een aantal dagen in de ver- gaderzalen van de Tweede Kamer, donderdagavond vanaf half tien I in de plenaire zaal. Dan weet je dat het nachtwerk wordt. Uitein delijk is het zo dat het besluit tot een missie over te gaan, een be- I sluit is van het-Kabinet. Formeel j hoeft de Kamer er niet mee in I te stemmen, maar als de meer ei1 vwMÊtmKÊEmmÊÊÊÊÊm derheid van de Kamer tegen een missie zou zijn, zou het natuurlijk wel heel lastig worden. Daarom wordt er toch altijd gekeken naar de verhouding in de Kamer, om te zien of er een meerderheid is voor een missie. Dat is ook erg belangrijk voor de mensen die ■uitgezonden worden, het gaat om de zingeving van een missie. De debatten in aanloop naar de donderdag werden gevoerd door de woordvoerders van de fracties en door de vakministers. Het fi nale debat werd gevoerd door de fractievoorzitters en de minister president. De hele dag hangt er dan een bijzondere sfeer op het Binnenhof en in de gebouwen van de Tweede Kamer. Dit zijn debatten waarin het gaat om Politiek met een hoofdletter P. Je ideologie, je mensbeeld, je visie op de samenleving, bepaalt hoe je het debat inzet en met welke argumenten je tot een afweging komt ais partij. Daarom vind ik het ook niet gek dat toch heel veel mensen tot diep in de nacht hebben gekeken naar het verloop van dit debat. In de fractie leef je met elkaar toe naar zo'n besluit, en het is dan ook een bewogen moment als er gestemd wordt. Er *mt8m gaan honderden be sluiten per week door de Kamer, in een beetje stemming op dins dag besluiten we soms wel over honderd of tweehonderd moties met de meest uiteenlopende on derwerpen. Maar een besluit over een missie valt onder de catego rie bijzondere besluiten. Na af loop van dit debat, en dat vind ik wel bijzonder, liepen de Ka merleden in een rij langs Vak K, waar de bewindspersonen zitten tijdens het debat. Zowel voor- als tegenstanders drukten elkaar de hand. Niet uitbundig, maar in getogen, een respectvolle han deling. Voor mij een bevestiging van de waarde van het politieke debat. Democratie is een groot goed. Met alle nieuwsbeelden die er nu dagelijks over ons scherm rollen, of het nu Iran is of Egypte, koester ik steeds meer de waarde van ons democratisch bestel. Wij gaan nu weer naar Afghanistan, om ook daar broze vrijheid een kans te geven tot wasdom te ko men. Onze vrijheid is geen gege ven, het is een verworvenheid. Reageren? Mail naar tvenrooy- vanark@tweedekamer.nl Zuidpias - Er komt geen nieuwe editie van de begrotingswijzer. Het initiatief van de gemeente om de burgerparticipatie te verhogen door middel van een ideeënwedstrijd heeft volgens burgemeester Gert-Jan Kats te weinig resul taten opgeleverd. Door Erwin van 't Hof "De begrotingswijzer 2010 is geen succes geweest", reageerde Gert Will (CDA) tijdens de raadsvergadering van 25 januari. "Het CDA hecht veel waarde aan participatie, maar dan moet het wel goed uitgewerkt zijn." Ook Mogens Domela Nieuwenhuis Nijegaard (PvdA) was kritisch over de manier waarop de begrotings wijzer verliep. "Er was veel ondui delijkheid over de wedstrijd. Het is voor mij niet precies duidelijk hoe de selectie van de winnende ideeën tot stand is gekomen." Burgemeester Kats sloot zich hier bij aan. "We moeten eerst kritisch kijken naar burgerparticipatie, het is belangrijk dat de inwoners zich meer verbonden voelen met de ge meente. Dit jaar zal er daarom geen begrotingswijzer plaatsvinden." Nieuwerkerk aan den IJssel/Pijnacker - Het Nieuwerkerkse bedrijf Spaarbuis bv zorgt stapje voor stapje voor een energiezuiniger Nederland. De opmars van de spaarbuis, waarmee bezuinigd wordt op TL-verlichtingskosten en C02 uitstoot wordt gereduceerd, is een feit. Regio - Deze week komen de collec tanten van de Hersenstichting aan de deur. Zij zetten zich in voor de ruim vier miljoen mensen met een Hersen- aandoening: beroerte, hersentumor, autisme, ADHD, dementie, hersen van Parkinson en schizofrenie. De opbrengst wordt besteed aan we tenschappelijk onderzoek, behan delmethoden en voorlichting. Voor meer informatie: www.hersenstichting.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Het Platform Gehandicapten Zuidpias (PGZ) houdt donderdag 3 februari van 14.30 tot 15.30 uur spreekuur in dorpshuis de Batavier voor mensen meteen beperking of een chronische ziekte. Bestuursleden van het PGZ en een ouderenadviseur zijn aanwezig. Zuidpias- Het adopteren van gemeentetuintjes, het winnende idee van de begrotingswijzer 2010, stuitte in de commissievergadering van 12 januari al op tegenstand. Hoewel het idee stand houdt, laaide de discussie verder op tijdens gemeenteraadsvergadering op dinsdag 25 januari. Met name de be loofde 50.000 euro voor het winnende idee was een struikelblok. Door Erwin van 't Hof Het onderwerp werd opnieuw be handeld omdat GemeenteBelangen Zuidpias (GBZ) zich tijdens de com missievergadering van 12 januari liet weten er pas in de raad op te willen reageren. Ginus Aalderink (WD), die deze gang van zaken twee weken geleden al 'belachelijk' noemde, drong erop aan dat het onderwerp direct een hamerstuk werd. Een verzoek dat niet werd ingewilligd en met name door GBZ verontwaardigd werd ontvangen. Wij willen graag ons standpunt nog toelichten" aldus Martien Zijder- hand. "Ik ben verbijsterd dat er op deze manier wordt omgegaan met kamerstukken." GBZ is niet enthou siast over het idee om bewoners bloembakken te laten adopteren. "Er is nog niets bekend over de prakti sche haalbaarheid van dit idee." Ook Mogens Domela Nieuwenhuis Nije gaard (PvdA) was niet tevreden over de ideeën. "Ik heb zo mijn twijfels over de manier waarop de begro tingswijzer tot s.tand is gekomen." Mager De raadsleden moesten een keu ze maken uit twee overgebleven ideeën. Het adopteren van bloem bakken of het organiseren van een Zuidplasparty. "Beide ideeën zijn te mager," aldus Gert Will (CDA). "Ik denk niet dat we een idee moeten uitvoeren alleen maar omdat we het hebben beloofd. We moeten ook kijken wat de gemeente er wer kelijk aan heeft. Daar komt ook bij dat we in vier jaar 7 miljoen euro moeten bezuinigen. Dan moet je keuzes maken die soms pijn doen." Jan Hordijk (WD) viel over het taalgebruik van Will. "Het is niet respectvol om de ideeën mager te noemen. Ik vind dat we hier wel serieus mee moeten omgaan." Schuurman (ChristenUnie/SGP) ver woordde de algemene sfeer van de vergadering. "Het is een sympathiek idee, maar nog geen plan. Er moet nog verder naar gekeken worden." Het 'bloembakkenidee' kreeg uit eindelijk toch goedkeuring. Burge meester Gert-Jan Kats was het er wel mee eens dat er concreter op het idee moet worden ingegaan. "Het idee moet beter worden uitge werkt, dan kunnen we kijken wat de uiteindelijke kosten zijn. We moeten het college vragen de uitwerking ter hand te nemen met de initiatiefne mers. Daar zullen we als het zover is nog verder over discussiëren." De Winde en De Tweemaster in Pijnacker stappen als eerste ba sisscholen in Nederland over op de energiezuinige Spaarbuis. "Als school willen we ons steentje bij dragen aan een schoner milieu, maar aan de andere kant moe ten we ook kritisch zijn met onze uitgaven. De oplossing met de Spaarbuis is voor ons perfect. De investering verdienen we snel ge noeg terug en daarna besparen we enorm op de elektriciteitsnota", vertelt Kees de Groot, directeur van De Winde. "Dat het werkt, heb ik ervaren als bestuurslid van de stichting, die zich bezighoudt met het beheer van het Dorpshuis Swanla in Zevenhuizen. Daar bran-» den deze buislampen al maanden naar tevredenheid, waaronder in het theater en de sportzalen. Daar verdient de investering zich bin nen een jaar terug." Verbruik Een bijkomstigheid van de spaar buis is.volgens Koes Gouweloos van Spaarbuis bv dat de zogenaamde T5-lamp in een microklimaat functi oneert, dat ervoor zorgt dat de tem peratuur altijd rond de 31 graden Celcius schommelt. "Dit verbetert het energieverbruik, verlengt de le vensduur en maakt dat de lamp ook onder koude omstandigheden goed functioneert en weinig warmte af geeft." Een ander voordeel van de buis is dat deze niet flikkert zoals de oude TL-buis. "Dat komt omdat een TL-buis werkt op vijftig Hertz en de spaarbuis op veertigduizend", aldus Gouweloos. "Dat betekent dat de oude lamp per seconde vijftig keer aan en uit gaat. De nieuwe doet dat veertigduizend keer en dat geeft een veel rustige licht en dat komt de concentratie van de leerlingen ten goede." Zuidpias - De verbreding van de Spoorsloot is begonnen. Deze wa tergang wordt over een lengte van circa achthonderd meter verbreed van zes naar twintig meter en ligt aan de oostzijde van de spoorlijn Rotterdam-Gouda. Ook wordt een duiker onder de Spoorweglaan in Moordrecht vervangen. De aannemer heeft de in de Spoorsloot aanwezige vissen inmid dels verplaatst en is met de bag- gerwerkzaamheden gestart. Hij legt een tijdelijke bouwweg aan waarop voertuigen kunnen rijden die grond afvoeren. Het werk wordt begin maart 2011 opgeleverd. De verbreding van de Spoorsloot is onderdeel van de verbreding van de Derde en Vierde Tocht. Met deze verbreding wordt extra waterber ging gerealiseerd om toekomstige wateroverlast in de Zuidplaspolder te voorkomen. Kinderen in hetspaarbuislicht.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 13