m Gerard van Ommeren blijft koploper Zuid-Holland schaft strippenkaart later af Subsidie natuurlijkvriendelïjke oevers Verzet tegen windmolens in Groene Hart lillJU HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS 2 FEBRUARI 2011 17 k i Schaken Troef vrouw Cito-toets Afwisselende avond voor Passage Vrouwen "Toen de geiten het dak op gingen, hebben we ze weggedaan" Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer ac tief bij de Moord rechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel"en "Leven en werken rond IJs- sel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsom standigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers], verdwenen scheeps werven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "Op een boerderij aan de Hoofd weg in Nieuwerkerk aan den IJs sel bracht ik mijn jeugd door. We haddën een gemengd bedrijf, akkerbouw en vee. Mijn moeder trouwde met mijn vader die toen weduwnaar met vier kinderen was. Samen kregen ze er vijf, dus waren we met negen kinderen. Op mijn klompen liep ik naar de christelijke school aan de Onder weg waar meester Boer de hoofd- meester was. De klompen moest je in de gang laten staan. In ie der lokaal was een potkachel. Als we 's zondags naar de hervormde kerk liepen had ik schoenen aan. Op de Hoofdweg reed toen bijna geen verkeer en later werd het een snelweg. In de oorlog werden bij ons de paarden van de Duitsers gestald en voerden ze met ons paarden- voer. Een soldaat was paarden knecht en moest bij ons in de kost, het was een Oostenrijker die heel aardig voor ons was. Toen hij overgeplaatst werd was hij in tranen toen hij afscheid nam. Met het bevrijdingsfeest werden twee joodse mensen op de schouders door het dorp gedragen. Ze had den ergens ondergedoken gezeten en waren gelukkig niet opgepakt. Met een Koninginnedag reed ik met mijn neef Teun Reijm in zijn tilbury met een paard ervoor op een stuk land naast de Kerklaan en wonnen een wandklok als eer ste prijs met ringsteken. Na de lagere school ben ik thuis gaan werken, 's Morgens bij moeder in de huishouding en 's middags ging ik mijn vader helpen in het land of in de stal met melken of hooien, 's Avonds zat ik vaak achter het spinnewiel om wol te spinnen. Je wereld was niet groter dan Nieuwerkerk, we gingen alleen af en toe lopend naar familie aan de Kralingse weg. Ook heb ik jarenlang EHBO-lessen gevolgd. Voor een tunnelbouw werd de boerderij en het land onteigend. De boerderij is helaas afgebroken II 2[ De boerderij aan de Hoofdweg en daarachter is later een nieuwe snelweg gekomen, de A 20. Ik leerde Leen Bos kennen. Hij werkte bij zijn stiefvader die aan nemer was in grond-, weg- en waterbouw en later begon Leen voor zichzelf. Met zestig werkne mers had hij veel werk in de buurt maar ook in Brabant en Zeeland met de dijkversterking. In Wad- dinxveen heeft hij de tweede Bloksweg aangelegd. Toen we wil den trouwen werd er voor ons een nieuw huis gebouwd op de 's Gra- venweg tegenover dokter Hage. Mijn schoonouders woonden een paar huizen verder. Ze hadden hun bedrijf op de werf van Van Herk, ook aan de 's Gravenweg. We kregen tien kinderen, vijf jon gens en vijf meisjes. Hêt was druk maar wel gezellig. Toen de meeste van de kinderen nog op de lagere school zaten zijn we naar Moerkapelle verhuisd en konden zij in Moerkapelle weer naar school. Naar het voortgezet onderwijs moesten zij een eind fietsen naar Gouda. We hadden een woonboerderij zonder land gekocht aan de Bredeweg 4 in het dorp. Voor ons gezin was het ideaal wonen. De eerste tijd had den we twee geiten. Men zegt al tijd: 'Als je vloeken wil leren moet je geiten nemen'. Dat hadden wij ook gemerkt! Ze breken vaak los om bij de buren de tuin kaal te eten. Op een keer dachten wat horen we toch! Sin terklaas op het dak? Nee hoor, het waren de geiten. Toen hebben we ze maar weggedaan. We hadden ook twee honden. Inmiddels heb ik meer dan twintig kleinkinderen en een achterkleinkind. Toen ik weduwe werd verhuisde ik naar een aanleunwoning in de Wilde Veenen en nu woon ik in zorgcen trum Beth San." Moerkapelle - Om zijn positie aan de top te behouden, moest Gerard van Ommeren vrijdag winnen van Hugo van Elteren. Het werd een mooie partij die uiteindelijk in het voordeel van Gerard werd beslist. Zijn tegenstander dacht de witte dame te kunnen insluiten, maar zag een tussenzet over het hoofd. André Nieuwlaat blijft de koploper goed volgen. Zijn partij tegen Wouter Vroegindeweij eindigde in remise. Maarten Pilgram kon in een .gelijk opgaande strijd niet winnen van Ad Voerman. Ook deze partij eindigde in gelijkspel. Kevin Bakker haalde alles uit de kast om Jan Blok op de knieën te krijgen, maar deze wist telkens de juiste verdedigingszetten te vinden. Ook hier werd besloten tot remise. Freek Hofman heeft al veel partijen in deze competitie gewonnen, maar moest in Maarten Vroegindeweij zijn meerdere erkennen. Toen hij een loper achter kwam, konden de stuk ken terug in de doos. Overige uitslagen: Michiel Rensen - Ron Droog 0-1, Jurrian van de Waal - Jojanneke Weijermars 0-1, Wim Westerman - Frits van der Starre 1-0 Regio - De strippenkaart blijft in Zuid-Holland voorlopig geldig als vervoer- bewijs. De Tweede Kamer nam een motie aan die om uitstel van de afschaf fing van de strippenkaart vroeg en om onderzoek naar de fraudegevoeligheid van de OV-chipkaart. Minister Schultz-van Haegen (Tnfrastructuur en Mi lieu) zal de motie uitvoeren. De Provincie, het Stadsgewest Haag landen en de vervoerbedrijven had den zich voorbereid op afschaffing van de strippenkaart op donderdag 3 februari. De verkoop van strippen kaarten stopte al op maandag 17 januari. Een uitgebreide campagne om reizigers te informeren over het afschaffen van de strippenkaart is nu afgebroken. "Wij kunnen niet anders dan de wens van de minister en van de Tweede Kamer respecteren", rea geert gedeputeerde Asje van Dijk. "De strippenkaart blijft voorlopig geldig als vervoersbewijs naast de OV-chipkaart. We wachten op een signaal van de minister, wanneer we wel over kunnen naar een systeem waarbij alleen de OV-chipkaart gel dig is. Misschien is dat al over een maand. Ondertussen kan iedereen gewoon met de OV-chipkaart en met de strippenkaart blijven reizen." Peter Smit, regiobestuurder in Haag landen: "Uitstel van de maatregel is jammer genoeg geen oplossing voor het probleem van fraude met 0V- chipkaarten. Wie wil knoeien met zo'n kaart, kan dat zonder de af schaffing van de strippenkaart ook. Maar voor de bus en de tram is het niet zo simpel als in de media is ge suggereerd." Moordrecht - De dames van bridgeclub Troef Vrouw kwamen woensdag 26 januari bijeen. De dames Van der Panne en Pieterse gingen er met de winst vandoor, zij behaalden 66.67%. Tweede werd het koppel Datema-IJssel- stijn met 60.42% en op de derde plaats eindigden de dames Berg hout en Palsgraaf met 52.08%. Regio - Drie dagen zwoegen in aanloop naar het brugklasjaar. De Cito-toets is weer begonnen. In totaal doen ruim 157.000 ba sisschoolleerlingen mee met de toets, die dinsdag 1 februari be gon. De laatste loodjes zijn op donderdag 3 februari. De uitslag wordt maandag 28 fe bruari bekend gemaakt. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het Hervormd Kerkelijk Centrum aan de J.A. Beijerinkstraat 53 vindt donderdag 10 februari om 20.00 uur een avond plaats voor leden van de christelijk-maat- schappelijke vrouwenbeweging Passage. Tijdens het eerst deel van de avond wordt teruggeblikt op het afgelopen jaar en worden enkele jubilarissen in het zonne tje gezet. Het tweede gedeelte van de avond wordt ingevuld door een aantal leden; hun in breng is nog een verrassing. Ook niet-leden zijn welkom; voor hen bedraagt de toegang 2,- euro. Deur open om 19.45 uur. Voor informatie over vervoer: 0180-312402. Regio - Het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard heeft een subsidieregeling vastgesteld voor particulieren en organisaties die na-' tuurvriendelijke oevers willen aanleggen. Natuurvriendelijke oevers zijn oe vers waarbij een begroeiiing langs een watergang aanwezig is. Ze bie den een leefomgeving voor planten en dieren in en om het water en hebben een positieve werking op de ecologische waterkwaliteit. De regeling geldt voor particulieren, bedrijven, (semi-)overheden en or ganisaties die een dergelijke oever willen aanleggen. Dit moet binnen het beheersgebied van het hoog heemraadschap zijn. De vergoeding is maximaal negentig procent. Jaarlijks wordt beoordeeld welke projecten het meest kunnen bijdragen aan de verbetering van de waterkwaliteit. Een vergoeding voor de aanleg van een natuurvriendelij ke oever in 2011 kan tot 1 april wor den aangevraagd. Meer informatie: www.hhsk.nl/subsidieregeling. Regio - Het plan om windmolens neer te zetten in Midden-Holland heeft tot verzet geleid binnen Pro vinciale Staten. Deze zijn het niet eens met wat Gedeputeerde Staten hebben bedacht, zo bleek woensdag 26 januari tijdens de bespreking van het onderwerp. Het is de bedoeling dat op tiental len locaties in 2020 in totaal 720 MW opgewekt wordt. Over de keuze van een aantal locaties bleken Pro vinciale Staten het niet eens met de voorstellen van Gedeputeerde Sta ten (GS). Zo klonk in de Staten verzet on der meer vanuit ChristenUnie/SGP tegen de plannen om windmolens aan de binnenrand van met name Het Groene Hart te plaatsen. "Waar het Rijk en de Provincie veel geïn vesteerd hebben om de open ruimte te behouden mogen windmolens daar niet aan afdoen", aldus Chris Schaapman van de fractie Chris- tenUnie-SGP. "Het gaat ons naast duurzaamheid ook om de kwaliteit van de ruimte." Langs de A12 staan tussen Zoeter- meer en Gouda een drietal locaties als 'gewenste locatie' gepland, wel iswaar buiten het Groene Hart, maar wel tussen twee gebieden van het Groene Hart. Schaapman pleitte er voor "eerst nog goed studie te doen of hier wel windmolens kunnen ko men, juist omdat die molens vanuit beide zijden van het Groene Hart erg in het oog springen." Gedeputeerde Staten was daarop bereid om de locaties te bezien in relatie tot de omliggende gebieden. Later dit jaar worden adviezen over deze locaties verwacht, onder an dere van het Kwailiteitsteam Groene Hart. Schaapman: "Daarmee kunnen we eind dit jaar een oordeel vellen of de molens hier passend zijn of niet." Verder bepleitte de ChristenUnie/ SGP-fractie om bij het ontwikke len van nieuwe energiebronnen het bestaansrecht van windmolens op nieuw te overwegen. Corrie Bos-Reijm, geboren 1927, vertelt Ringsteken op Koninginnedag.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17