Burgemeester burgert in Commissie reageert op Sportvisie Nog wel iets mogelijk voor minima HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 16 FEBRUARI 2011 17 Achter iedere deur een ander verhaal Zuidpias - De leden van de Commissie Maatschappelijke Ordening hebben tijdens de commissievergadering van 14 februari gereageerd op de voorlo pige sportvisie van de gemeente. Onder andere het streven dat 75 procent van de inwoners van de gemeente binnen een jaar aan het sporten moet, had enige opheldering nodig. Door Erwin van 't Hof Tijdens de commissievergadering konden de leden ingaan op techni sche zaken. Politieke reacties staan gepland voor de volgende vergade ring op 7 maart. Suzanne Broeren (WD) "Ik zie in de visie het streven naar een participatie van 75 procent staan, hoe is de gemeente aan dit percentage gekomen?" Ook Gert Will (CDA) sprak zijn bewondering uit over het getal. "Ik ben benieuwd of dit demografisch wel klopt." Wethouder Verbeek legde uit hoe de doelstelling van 75 procent tot stand is gekomen. "Met dit percen tage bedoelen we iedereen die in een jaar iets aan sport doet. Het kan dus ook zijn dat iemand een paar maanden niets doet", aldus Verbeek. Naar deze maatstaven doet 73 pro cent van de Nederlanders iets aan sport, maandelijks is dat 61 procent. "Aangezien de participatiegraad in Zuidpias vrij hoog ligt denk ik dat een doelstelling van 75 procent een mooi streven is", licht Verbeek toe. Ook vroeg de commissie uitleg over het aanstellen van een ondersteun de trainer voor sportverenigingen namens de gemeente. Verbeek: "We hebben al een pilot gedaan met een professionele trainer die les geeft aan trainers op sportverenigingen. Deze trainer geeft feedback en on dersteuning aan de verenigingen. Wij merken dat dit ten goede komt aan de kwaliteit die een vereniging kan bieden op sportief gebied." Claudia Wolff (D66) vroeg zich af of er al een gesprek is geweest met de Gemeente Nesselande over de sport visie. Verbeek: "Dat gesprek is al ge weest, het is nu zo dat er veel te wei nig sportvoorzieningen in die wijk zijn. Een paar hockeyvelden is niet genoeg. Daarom komen veel Nesse- landers naar Zuidpias om te sporten waardoor er wachtlijsten ontstaan. Daar moet iets aan veranderen." De wethouder en de gemeente dra gen sport een warm hart toe. Ver beek: "Sport is van groot belang voor de leefbaarheid van de gemeente." Zuidpias - Niet alle mogelijkheden om iets extra's te doen worden benut. Dat concludeerden commissieleden van de commissie maatschappelijke ont wikkeling maandag 14 februari na een brief van Divosa, een vereniging van managers van sociale diensten. Dit spreekt de woorden van wethouder Henk van der Torn tegen, die eerder zei dat alle mogelijkheden voor de minima in Zuidpias al worden benut. Bert Doek (ChristenUnie/SGP) stelde wethouder Henk van derTorn maan dag 14 februari vragen naar aanlei ding van deze brief. De brief van Divosa verondersteld dat 65plussers, chronisch zieken en gehandicapten met een inkomen tot 120 procent van het sociaal minimum nog wel aanspraak kunnen maken op zoge naamde categoriale bijstand. Doek wilde daarop onder andere weten of de wethouder het denkbaar acht dat deze groepen door de koude winter maanden geconfronteerd zijn met extra stookkosten en of deze kosten voldoende zijn om de categoriale bijstand te verhogen met 50 euro. En, als dit antwoord positief zou zijn, of dit extraatje nog voor 1 april 2011 kan worden toegekend. Van derTorn zei dat hij nog niet kan beoordelen of er sprake is van extra stookkosten maar dat het moge lijk is extra bijstand toe te kennen. "Maar de brief is nog te vers en we hebben als college nog geen stand punt ingenomen. Een verhoging van 50 euro is mogelijk, maar dan zou ik graag van de andere fracties verne men of dit wenselijk is." Draagvlak De gemeenteraad nam in een eerde re vergadering een raadsbrede motie aan voor een extraatje voor minima. De wethouder meldde daarop in de commissie van 10 januari dat al het mogelijke al wordt gedaan voor de minima. "Wij hebben ons vanaf het begin bereid verklaard de motie uit te voeren", aldus Van der Torn. "Het is niet in de letter maar in de geest van de motie nu en ik ben blij dat er met ons wordt meegedacht. Als er draagvlak voor dit idee is, ben ik bereid ervoor te zorgen alles netjes voor 1 april voor elkaar te krijgen." Adri Woudstra (SP) vroeg zich af of dit niet ten koste van andere mini ma zou gaan, maarVan derTorn kon haar melden dat voor een dergelijk plan geld is bij de post onvoorzien. Jos Beekman-Mansvelt (WD) en Mogens Domela Nieuwenhuis Nije- gaard (PvdA) wilden het besluit ech ter niet tussen neus en lippen door nemen en eerst de financiële conse quenties aan het licht krijgen. Karin Slooters (PvdA): "Ik wil eerst op pa pier zien van welk potje en wat dat voor gevolgen kan hebben voor an dere potjes." Van derTorn: "De nota moet herschreven worden en daar krijgt de commissie een kopie van." De commissie gaf daarop groen licht aan de wethouder om dit in de vergadering van het college van burgemeester en wethouders te be spreken. Onderweg met Marnix de Romph. Gert-Jan Kats, burgemeester van Zuid plas, burgert de komende periode in. In de eerste maanden van het jaar maakt hij nader kennis met zijn gemeente Zuidpias. Daarvoor gaat hij wekelijks op pad met één van de 27 gemeen teraadsleden van Zuidpias. Zij hebben allerlei ideeën aangedragen om met hem kennis te maken. Daarbij nemen de raadsleden burgemeester Kats mee naar een voor hen bijzondere plek in de gemeente en reist Kats van het ui terste noordelijke puntje naar het zuidelijkste puntje, naar natuur, speeltui nen, verenigingen en mensen. Kortom: het is een mooie mix aan activiteiten die deel uitmaakt van zijn inburgering. In deze rubriek kunt u meelezen hoe de 'inburgering' van Gert-Jan Kats verloopt. Het zijn in de ogen van de raadsleden mooie en bijzondere plek ken die ervoor kunnen zorgen dat alle inwoners zich 'Thuis in Zuidpias' voelen. Vandaag deel 5 op stap met Marnix de Romph. Vandaag burger ik in met Marnix de Romph (ChristenUnie/SGP). Deze week heb ik nog een inburgerings- afspraak, maar daar kunt u volgen de week meer over lezen. Marnix haalt me lopend op. Samen gaan we op weg van het gemeentehuis richting het Groene Hartpark. Onderweg maken we nader kennis. We hebben het over zijn start als zelfstandig ondernemer in de zorg sector. Tot nu toe was fiïj werkzaam bij zorgorganisatie Vierstroom en is hij directeur van een gezondheids centrum in Gouda. Ook heeft hij een rol gespeeld in de opzet van hospice IJsselthuis, waar hij in de beginfase de PR en communicatie voor zijn rekening nam. We lopen al pratend langs het trapveldje aan de Ringvaartlaan waar enthousiaste kinderen voet ballen. Marnix vertelt dat dit veldje er gekomen is door initiatief van burgers. Een bal belandt tegen het ijzeren hekwerk. Is deze her rie overlast? Nee... misschien wel als dit midden in de nacht gebeurt. Dat schijnt 's nachts voor te ko men. Ik vraag me dan toch af of de ouders weten waar hun kinderen zijn. Zo is het natuurlijk prima als groepjes jongelui overdag en in de avond op de bankjes zitten. Ik heb er wel problemen mee als 'onze' bankjes en ander meubilair wordt gesloopt of als er overlast wordt veroorzaakt. Al pratend zijn we aanbeland in het Groene Hartpark; het park wordt met een meerjaren- aanpak opgeknapt. We lopen door het park naar de 'Mossenbuurt' waar onze bestemming ligt bij de familie Waals. Marnix neemt mij hiermee naar toe omdat hij mij wil laten kennisma ken met 'zomaar een buurvrouw', de 'burger' achter de voordeur. Ach ter elke deur zit een ander verras send verhaal dat je als bestuurder moet willen horen, leder individu, elk gezin is anders en toch moe ten we 'algemeen' beleid maken. Soms wringt dat en dat moeten we ons als bestuurders realiseren. We moeten de nodige aandacht aan mensen schenken. Bij grote opga ven zoals de Zuidplasontwikkelin- gen moeten we vooral ook de men selijke maat in de gaten houden, luidt de oproep van dit raadslid. Een gedachte waar ik me helemaal achter kan scharen. Achter de voordeur van de fami lie Waals wonen moeder (89!) en zoon Waals. We worden hartelijk ontvangen. De zoon is recent ge pensioneerd en werpt zich op zijn passie: verzamelen. De familie is vanaf de bouw van het huis, eind jaren zeventig, woonachtig in dit huis. Toen was alles achter het huis (richting het gemeentehuis dus) nog weiland. Het gezin was afkom stig uit Rotterdam voordat het zich vestigde in Nieuwerkerk aan den IJssel. Ze kwamen daar met een hoofd en hart vol herinneringen aan onder meer de bombardemen ten en de honger uit de oorlog. In het begin fietste mevrouw Waals nog drie keer per week naar haar oude buurtje in Rotterdam, puur uit heimwee, maar nu zou ze niet meer weg willen uit Nieuwerkerk. Ondanks haar leeftijd is mevrouw Waals nog zeer zelfstandig. Zij verzorgt de ruime woning zonder hulp nog volledig zelf, inclusief de openbare ruimte rondom de wo ning. Dit is een mooi voorbeeld van verantwoordelijkheid van de inwo ner zelf, de overheid draagt niet al leen de verantwoordelijkheid over de openbare ruimte. Hier kunnen we nog wat van leren. Ook spreken we met de familie over de 'hangjeugd' en de moge lijke brutaliteit en agressie als je ze aanspreekt. Is dat ook van alle tijden? We praten verder over het dorp en de sociale samenhang, maar ook over ouder worden en alles wat het leven mooi maakt. Aan het einde van het huisbezoek bewonderen we alle verzamelingen van de zoon des huizes en luisteren we geboeid naar de verschillende verhalen achter de objecten. Eenmaal de deur achter ons dicht getrokken prate-n Marnix en ik nog na over deze bijzondere ontmoe ting en dank ik hem voor de vraag om aandacht voor het menselijke gezicht en maat bij alle ontwik kelingen. Ook bedank ik graag de familie Waals voor hun verhaal! Meer weten over de dagelijkse be zigheden van de burgemeester van Zuidpias? Volg Gert-Jan Kats ook bp Twitter via @gert- jankats

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17