Burgemeester burgert in Burger moet helpen bij bestrijding banditisme Ondernemingsraad Promen opgeheven Geen subsidie voor stenen HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 9 MAART 2011 37 Met de voeten in de klei van de waterparels Zuidpias - De gemeente Zuidpias heeft te maken met 'mobiel banditisme', waarbij dadergroepen rondtrekken. Vólgens teamchef René Ravesteijn heeft dat te maken met de infrastructuur. "Je bent zo op de snelweg." De politie is druk bezig deze criminelen te weren. "Maar we hebben meldingen nodig, want anders sta je er pas achteraf en kun je niets." Door Marianne Vermaat Het bezoek van een dadergroep overkomt je. Je kunt er niets aan doen. Dat zijn de woorden van Ra vesteijn over banditisme. "Wij willen onze 'heterdaadkracht' vergroten, maar dan hebben we echt hulp no dig van bewoners. Als we een deel van een kenteken krijgen of de kleur of het merk van een auto, dan kun nen we daar wat mee. Zeker als er meerdere meldingen binnenkomen en de informatie op elkaar aansluit. Wanneer we pas aankomen als het al is gebeurd, staan we eigenlijk sta tisch." Ravesteijn benadrukt dat hij niet wil dat burgers ingrijpen als ze iets ver dachts zien. "Zij moeten alleen hun ogen en oren de kost geven. En er zijn zoveel vormen om ons vervol gens te bereiken." Airbags Nieuwerkerk had in de week van 16 februari plotseling te kampen met auto-inbraken. Ravesteijn: "Dan word je bezocht door een dader groep. Je kunt er niet op anticiperen maar moet wel meteen reageren." Overigens probeert de politie Zuid- plas wel te anticiperen. "Je maakt analyses en kijkt welk dorp de grootste kans heeft bezocht te wor den. Wij kwamen uit op Moordrecht. Daar probeer je problemen af te vangen en dan komen ze vervolgens langs in Nieuwerkerk. We kregen geen meldingen van verdachte za ken. Pas achteraf stonden we er. Dan ben je te laat." De teamchef meldt dat het bij de recente auto-inbraken gaat om airbags. "Ik kan me voorstellen dat mensen bij het woord auto-inbraak een heel ander beeld hebben. Mis schien wordt gedacht dat iemand zijn auto aan het repareren is. Dus iedereen moet opletten. En het mooie is dat wanneer je boeven op heterdaad betrapt, vaak de gestolen spullen worden terug gevonden." Zuidpias - De ondernemingsraad van Promen - een bedrijf dat werkzaam is op het gebied van sociale werkvoorziening en reïntegratie - heeft zichzelf opgeheven. Dat heeft wethouder Henk van der Torn de commissie maat schappelijke ontwikkeling gemeld op maandag 7 maart. Promen zit al geruime tijd in fi nancieel zwaar weer als gevolg van veranderde wetgeving en de crisis. Zuidpias is een van de afnemers van Promen. Volgens Van der Torn is het opstappen van de ondernemings raad gelegen in een crisis tussen de raad en de vakbonden. "De directie beroept zich over hoe nu verder. Meer dan dit kan ik u voor nu niet mededelen, omdat ook ik niet meer weet." Zuidpias-Jan Willem Schuurman (ChristenUnie/SGP) pleitte tijdens de com missie maatschappelijke ontwikkeling op maandag 7 maart voor een sport- voucher. De voucher moet worden uitgedeeld aan de inwoners van Zuidpias zodat zij zelf kunnen bepalen waar zij sporten. Met dit voorstel wil Schuurman dat geen stenen, maar activiteiten door de gemeente gesubsidieerd worden. "Want de activiteiten zijn de basis voorzieningen, niet de organisaties of gebouwen." Schuurman vond bijval van Joop Huson (D66) en ook Trots op Neder land en de SP wilden meer weten over mogelijkheden tot het toeken nen van gemeentelijke gelden aan de activiteiten an sich. Huson vroeg zich daarbij ook af of activiteiten in een door de gemeente gesubsidieerde accommodatie niet financieel bevoordeeld worden ten opzichte van activiteiten die wor den gehouden in een commercieel gebouw. Schuurman vroeg de wethouder te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor een 'sportvoucher', waar bij de gebruiker kan kiezen waar hij deze wil gebruiken. Wethouder Jan Verbeek vroeg zich af 'hoe de sport voucher spoort met het beleid dat nu voorligt'. "Ik zie dat niet. We hebben daarnaast te maken met bestaande situaties. Als je activiteiten privaat wilt onderbrengen, moetje beseffen dat we voorzichtig moeten omgaan met ons maatschappelijk midden veld. We moeten niet alles aan de markt overlaten. Als gemeente heb je een verantwoordelijkheid. Dat is precies de reden waarom we ge meentelijke accommodaties heb ben." De oppositiepartijen stonden niet negatief tegenover het voorstel van de ChristenUnie/SGP, maar gaven wel aan behoefte te hebben aan meer uitleg over dit plan. Besloten werd dit onderwerp te behandelen op maandag 14 maart bij de bespre king van de sportvisie. - Beekman en Kats 'op bezoek' bij Lalleman. Gert-Jan Kats, burgemeester van Zuidpias, burgert de komende periode in. ln de eerste maanden van het jaar maakt hij nader kennis met zijn gemeente Zuidpias. Daarvoor gaat hij wekelijks op pad met één van de 27 gemeen teraadsleden van Zuidpias. Zij hebben allerlei ideeën aangedragen om met hem kennis te maken. Daarbij nemen de raadsleden burgemeester Kats mee naar een voor hen bijzondere plek in de gemeente en reist Kats van het ui terste noordelijke puntje naar het zuidelijkste puntje, naar natuur, speeltui nen, verenigingen en mensen. Kortom: het is een mooie mix aan activiteiten die deel uitmaakt van zijn inburgering. In deze rubriek kunt u meelezen hoe de 'inburgering' van Gert-Jan Kats verloopt. Het zijn in de ogen van de raadsleden mooie en bijzondere plek ken die ervoor kunnen zorgen dat alle inwoners zich 'Thuis in Zuidpias' voe len. Vandaag deel 7: op stap met Rik van Woudenberg. boog in slaan de sloot, dat wordt lastig "Op zaterdagmiddag ga ik op uit nodiging van Rik van Woudenberg (D66) naar de Zuidplaspolder om al golfend de randen van de Groene en Rode waterparel te verkennen. Dit keer samen met zoon Hugo. We worden hartelijk ontvangen door Rik, zijn vrouw Anke en hun kin deren Famke en Koen in de woning aan de 3e Toehtweg. Onder het ge not van koffie en appeltaart spre ken we over het wonen midden in de polder en wat dat voor het da gelijkse leven betekent. Zo groeien kinderen op in een hele mooie groene omgeving maar brengt de afstand tot (buur)kinderen en voor zieningen met zich mee dat er veel heen- en weer wordt gereden. Na de koffie trekken we de laarzen aan en gaan nöar buiten. We be geven ons via een smalle houten waterkering naar het naastgelegen weiland. Daar worden ons de eer ste beginselen van de Boerengolf bijgebracht. De kinderen spelen een paar slagen vooruit zodat Rik en ik wat verder door kunnen praten. Rik blijkt af komstig uit het plattelandsdorp Harmeien. Hij heeft in Utrecht ge studeerd aan de HEAO. Hij begon zijn werkzame leven bij de Hol- landsche Beton- en Waterbouw te Gouda en is nu directeur van Luba Financieel. In de tussentijd blijkt het slaan met een klomp aan een steel tegen een schuimrubber balletje van 20 cm doorsnee op een drassige ak kerbouwperceel nog niet mee te vallen. Politiek is Rik van huis uit met pap lepel ingegoten. Allebei zijn ouders waren politiek betrokken, overigens voor een andere partij dan waar Rik voor in de raad zit. Dat kan in zijn ouderlijk huis aardige discussie op leveren. D66 behaalde bij de fusieverkiezin gen in november 2009 twee zetels, samen met Claudia Wolff neemt Rik sinds 1 januari 2010 deel aan de gemeenteraad van Zuidpias. Sa men filosoferen we over een ideaal- plaatje van een gemeentebestuur. Inmiddels vliegen de modderspet- ters me om de oren, omdat ik hard in een plas sla, naast de bal. We kijken intussen om ons heen en Rik wijst me de grenzen van de verschillende projecten binnen de Zuidplaspolderontwikkelingen. Zijn woning en het omliggende land liggen in de Groene waterpa rel. In dit gedeelte van de polder is natuurontwikkeling voorzien, waar naast de natuur ook ruimte is voor recreatie. We vragen ons af wat van deze plannen terecht gaat komen nu de rijksoverheid haar handen van natuurontwikkeling aftrekt. Mijn bal vliegt met een mooie Als we naar het noorden kijken zien we twee percelen verder de grens tussen de Groene en Rode waterparel. Die Rode waterparel is het gebied waar dure woningen op grotere kavels gepland zijn, oor spronkelijk bedoeld als overloop van Rotterdam. Voordat realisatie hiervan tot wasdom komt zal er nog wel wat water door de IJssel en Rotte stromen. Er zitten een paar bedrijven die nog verplaatst moeten worden en door de crisis is de vraag naar dit type woning sterk afgenomen. Enfin, eerst maar eens de uitspraak van de Raad van State afwachten. Uiteindelijk belandt mijn bal, na 113 slagen, in de emmer van hole 5. Een dikke laag modder aan mijn laarzen, tot mijn knieën toe, en de modderspetters tot in mijn kruin. Bij zijn huis wacht de vrouw van Rik ons op met een beker heerlijke glühwein, dat gaat er wel in. Met een boerengolfervaring rij ker en terugkijkend op een harte lijke en leerzame inburgering keren Hugo en ik huiswaarts. Meer weten over de dagelijkse be zigheden van de burgemeester van Zuidpias? Volg Gert- Jan Kats ook op Twitter via @gertjankats

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 37