"Er zijn vijf mensen nodig om Frits te vervangen" Carnaval in Moordrecht: praalwagens en optocht Wederom succes voor Kempo Tahitu Léon Jacobse rapidschaakkampioen HART VAN HOLLAND MOORDRECHT9 MAART 2011 43 Koster Frits Rijneveld legt werkzaamheden neer Bazaar in Dorpskerk Avondvierdaagse in voorbereiding Schaken Door Pepijn de Groot Moordrecht - Kosterwerkzaamhe den neerleggen, het gebeurt vaker bij mensen die lang in dienst zijn en richting pensioen gaan. Bij Frits Rijneveld, koster in de Moordrechtse Ontmoetingskerk, is het anders: hij is een man van dertig met vitaliteit voor tien. Desondanks heeft Rijne veld besloten zijn werkzaamheden neer te leggen. Ad Spelt, voorzitter van de kerkenraad, vertelt over Rij neveld en zijn gepassioneerde kos terschap. "Frits is een achtergrondwerker. Hij houdt er niet van om op te voor grond te treden", geeft Spelt als re den voor Rijnevelds terughoudend heid. "Hij verdient een flinke pluim. Binnen de kerk en het dorp doet hij ontzettend veel." De 42-jarige Spelt kent Rijneveld van vroeger en herinnert zich zijn inzet voor werk zaamheden in en om de kerk goed. "Ik heb hem groot zien worden en koster zien worden. Hij is ongeveer tien jaar koster geweest, hoewel het beginpunt niet belangrijk is. Toen hij negen was liep hij achter de vorige koster aan met een grote sleutelbos. Hij is er als kind ingerold." Tweede thuis Jong geleerd is oud gedaan blijkt maar weer. Spelt roemt de betrok kenheid van Rijneveld bij de Ont moetingskerk. Glimlachend: "Hij kent het gebouw door en door, er is geen kabel in het gebouw die hij niet kent." Vervolgens grijpt Spelt naar de sleutelbos die op tafel ligt. "Als je Frits wil typeren moetje deze sleutelbos indenken maar dan zes keer zo groot." Verdere typeringen: nieuwsgierig, perfectionistisch en innovatief. "Ik ging eens naar de kerk en wist dat Frits er ook was. Frits kent de Ontmoetingskerk op zijn duimpje. Hij was nergens te vinden en bleek onder de vloer te zitten om iets te repareren. Het willen weten en doorzien en het goed willen uitwer ken, dat typeert hem. Innovatief is hij ook. Door ergens een gordijn op te hangen kon een deel van de kerk apart verwarmd worden. Het koor kon er oefenen zonder dat de gehele kerk verwarmd moest worden. Dat scheelde enorm in de stookkosten." Rijneveld vervangen is makkelijker gezegd dan gedaan. "Er zijn vijf mensen nodig om Frits te vervan gen. Hij was iedere dag in de kerk en noemde het ook zijn tweede thuis." Op het werk zorgde Rijneveld dat zijn tweede thuis soms toch op de eerste plek kwam. "Hij maakte goede afspraken met de baas. Soms moet hij er gewoon tussenuit om wat in de kerk te doen. Als koster moetje er zijn als er een bruiloft of begrafenis is", aldus Spelt. "De kos ter is de spin in het web. Dat zal hij het meeste missen, vermoed ik." Funeste fusie Eind 2010 fuseerden de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde Ge meente in Moordrecht en zo ont stond de protestantse gemeente 'De Stroom'. Door de fusie zijn de dien sten samengekomen met als gevolg dat één van de twee kerken om de week gesloten is. "We zitten ruim in ons jasje: alles hebben we dub bel", zegt Spelt over de luxe. "Be slissingen over gebouwen worden niet zomaar genomen. Sommige dingen worden doorgeschoven ter wijl een betrokken koster stappen vooruit wil maken." Voor Rijneveld weegt de fusie zwaar omdat de Ont moetingskerk niet meer op zichzelf staat. Spelt betreurt het dat de fu sie voor Rijneveld een negatief ef fect heeft. "De gemeente weet dat ze een heel ervaren kracht verliest. We moeten mensen die waardevol zijn behouden, ledereen is waarde vol uiteraard, maar Frits heeft een streepje voor", verklaart Spelt. "We zullen Frits vreselijk missen, dat zal blijken." Of Rijneveld zijn werkzaamheden voorgoed neerlegt betwijfelt Spelt. "Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ik zie het zo gebeuren dat hij de verleiding niet kan weerstaan en toch weer gaat kosteren." Verve ling zal er niet insluipen als we Spelt moeten geloven. "De braderie, korf bal, Sinterklaascomité: hij is bij zo veel dingen betrokken. Op zijn Hy- vespagina heb ik al gelezen: 'Heeft er nog iemand iets te doen?"' Moordrecht - In de Dorpskerk wordt zaterdag 19 maart van 9.00 tot 15.30 uur de jaariijske bazaar gehouden. De opbrengst is bestemd voor projecten in Roemenië en het plaatselijk jeugd werk. Op 19 maart a.s. wordt van 9.00 tot 15.30 uur in de Dorpskerk Alle ingrediënten voor een leuke ba zaar zijn aanwezig: een grote rom mel markt, de uitgebreide boeken hoek en mooie prijzen bij het Rad van Avontuur. Er worden verse stroopwafels ge bakken en er is koffie met gebak en ander lekkers op het gelegenheids terras. Voor de tuin zijn er vrolijke bloemen en plantjes te koop. Bij de stoelmassage worden rug en schouders weer soepel gemaakt. De kinderen kunnen worden ge schminkt, ze kunnen grabbelen in de grabbelton en enveloppen trekken. Tussen 10.30 en 14.00 uur mag de kerktoren beklommen worden. Over tollige, maar nog goed bruikbare spullen (geen meubels en kleding) kunnen aangeleverd worden op 17, 18 en 19 maart van 19.00 tot 20.00 uur. Moordrecht - De organisatie van de Avondvierdaagse is al druk doende om het jaarlijkse evenement weer op de rails te zetten. Dit jaar kan er ge wandeld worden van dinsdag 14 tot en met vrijdag 17 juni. Mede dankzij het mooie weer was de editie van 2010 een groot succes. Dit succes hoopt de organisatie dit jaar mini maal te evenaren. Reeuwijk/Moordrecht - Negen jeugdige vechters van Kempo Tahitu kwamen zondag 6 maart uit op een groot Kumite-toernooi in Reeuwijk. Van deze negen gingen er vijf naar huis met een prijs. Merlijn Tak werd kampioen in de categorie meisjes 10/11 jaar en Shaqir Ricardo werd kampioen in deze categorie bij de jongens. Zijn finale werd een club onderonsje, want hij moest het op nemen tegen clubgenoot Niels van der Hoeven uit Ouderkerk aan den IJssel die tweede werd. Mischa van Driel uit Gouda vocht zicht naar de finale, waarin hij, met slechts één punt verschil, genoegen moest ne men met de tweede plaats. Jari Faas kwam uit in de zwaarste poule, jon gens 13 t/m 15 jaar. Hier zaten hele goede en harde knokkers bij, maar doordat Jari het hoofd koel hield, won hij met gemak al zijn partijen. Helaas ging, met slechts één punt verschil, de winst in de finale naar zijn tegenstander. Nina Tahitu, Van- gely Leiwakabessy, Marit Faas en Finn van de Berg kwamen niet ver der dan de kwartfinale. Meer infor matie: www.kempotahitu.nl. kwam het niet. Hij verloor weliswaar de onderlinge partij tegen Multem maar speelde daarnaast slechts een maal remise tegen Pim te Lintelo. In de laatste ronde boekte hij een overwinning op Akrawi. Daarmee eindigde hij samen met Akrawi met 3,5 uit 5 als groepswinnaar in de A-groep, ruim voldoende voor het rapidschaakkampioenschap 2011. Te Lintelo verloor van Mick van den Berg en deelde samen met Multem, die zowel van Akrawi als van Te Lin telo verloor, met 3 uit 5 de tweede plaats. Voor Mick van den Berg en Rien Duine bleef het bij een enkel punt. In groep B deden vijf van de acht deelnemers weinig voor elkaar onder. Leen Boonstra en Sjaak in 't Veld waren met hier elk met vier punten de winnaars. In groep C was Gerard van der Wouden, in de eerste speelronde nog in groep A en daarna tweemaal afwezig, met een honderd procent score oppermachtig. Lotte van der Wouden, die alleen tegen haar vader het onderspit dolf, was hier de goede tweede. Moordrecht - De kinderen en de leerkrachten van de Sint Jozefschool 'n Moordrecht vierden vrijdag 3 maart carnaval. Uitbundig werd in de school gehost, gefeest en polo- na|se gelopen. Er was veel werk ge doken in de kleding die de kinderen tijdens de modeshow mochten sho wen op de catwalk. Traditiegetrouw volgde daarop de carnavalsoptocht door Moordrecht met 'praalwagens' die de kinderen hebben gemaakt van bolderkarren en skelters. Het thema voor dit jaar was 'feesten als een beest'. Veel leerlingen hadden daarom hun favoriete knuffeldieren een prominente plek gegeven in hun wagen. Moordrecht - Bij het ingaan van de laatste van de vier speelronden om het rapidschaakkampioenschap van De IJssel had Léon Jacobse vier punten voorsprong op de titelver dediger broer Justin. Die kon echter deze laatste ronde niet meespe len waardoor Ad Multem en Samir Akrawi, met respectievelijk acht en tien punten achterstand, zijn naaste belagers werden. Met een plusscore van vier punten voor een winstpartij mocht hij twee van zijn partijen ver liezen om hen voor te blijven. Zo ver

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 43