Museum't Reigerbos Raad van State stuurt ondernemers snel naar huis Aanmelding voor audities Snoot! Rode Kruis helpt kinderen in Gaza HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE 16 MAART 2011 27 Raad van State - zitting Wekelijks naar de eierenveiling in Hotel Vos Zevenhuizen - De bezoekers stonden donderdag 10 maart soms in de rij om de kunstwerken in het museum van de openbare basisschool 't Rei gerbos te kunnen bezichtigen. Al weken staat de school in het teken van de schilderkunsten van Cobra, Bruegel en van Gogh. In de klas zijn gastlessen gegeven en de meest prachtige kunstwerken gemaakt. Alle leerlingen hebben een echt schilderij op doek gemaakt dat tij dens de kijkavond niet alleen be wonderd maar ook gekocht kon worden. De opbrengst is voor het 40-jarig jubileum van 't Reigerbos dat in 2012 gevierd gaat worden. Den Haag/Zevenhuizen - 'Je kan niet twee keer in dezelfde zaak procederen'. Met die woorden maakte een van de rechters van de Raad van State dinsdag 8 maart duidelijk dat de Stichting Bevordering Zelfrealisatie Knibbelweg een kansloze rechtszaak voert. Achter de stichting schuilen enkele agrariërs uit Zevenhuizen die niet blij zijn dat ze de regie over hun gronden zijn kwijtge raakt aan de gemeente Zuidpias. De gemeente verlengde een al eer der aan hun gronden opgelegd voorkeursrecht. Dit betekent dat de ondernemers bij verkoop van hun landbouwgrond de gemeente als eerste koper moeten aanvaarden, omdat de gemeente andere bedoe lingen heeft voor dit gebied. Dat moet op termijn een landschap wor den voor glastuinbouwbedrijven die op een bijzondere wijze worden ge ëxploiteerd. Daarbij wordt gedacht aan kassen op verdiepingen boven andere bedrijven. Volgens de advocate van de agrari sche ondernemers heeft de gemeen te ten onrechte het voorkeursrecht op hun gronden gelegd. Glastuin bouw is namelijk ook agrarisch. Daarmee verandert de huidige agra rische bestemming van hun gronden niet en dus mag er geen onnodige beperking worden opgelegd. De Raad van State maakte echter korte metten met dit argument. De Raad had in 2008 al geoordeeld in deze zaak dat het nieuwe glastuin- bouwbedrijvenlandschap een niet- agrarische bestemming is. Nu de ondernemers eigenlijk dit oordeel opnieuw bestreden, was de Raad snel klaar. Als er geen nieuwe fei ten worden aangedragen, wordt een zaak niet overgedaan, aldus de Raad. De Raad doet binnen zes weken uit spraak, maar het oordeel laat zich raden. Zevenhuizen - De 6e editie van open podium SNOOT!, afkorting voor Stars Not Only On Television, staat gepland voor zaterdag 14 mei in Dorpshuis Swanla. Snoot! wordt georganiseerd door de culturele vereniging 'Hotel Vos' en is een grootse, regionale, talenten show die al vijf succesvolle edities achter de rug heeft. Voor de zesde editie is Snoot! we derom op zoek naar artiesten in alle vormen en maten; van zangers en zangeressen tot bandjes, gooche laars, cabaretiers, stand-up comedj- ans, dansers en danseressen, dj's, vj's en presentatoren om voor een groot publiek in een professionele show een act te laten zien en horen. Op dinsdag 5 en woensdag 6 april kan iedereen die zijn of haar talent aan een groot publiek wil laten zien auditie komen doen voor Snoot! 2011. Dus ben jij een zanger, heb je een band, wil je al heel lang eens je acrobatenkunsten laten zien, heb jij een verbluffende goocheltruc of wil jij zingen bij of spelen met een professionele huisband? Schrijf je dan in voor de audities op dinsdag 5 en woensdag 6 april. Aanmelden STARS NOT ONLY ON TELEVISION kan tot en met vrijdag 1 april via snoot@hotelvos.nl. Voor meer informatie en voor het inschrijfformulier: www.hotelvos.nl. Gouda/Zevenhuizen-Moerkapelle - Het Rode Kruis, afdeling Zevenhuizen- Moerkapelle, organiseert voor zaterdag 16 april, in samenwerking met de an dere afdelingen van het district Midden Holland, een benefietactie, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Open Studio in Khan Younis in Gaza. In deze studio worden kinderen door middel van creatieve activiteiten geholpen de moeilijke leefomstandigheden waarin zij verkeren het hoofd te bieden. Tjdens de benefietmiddag kan men mussen 12.30 en 17.00 uur diverse creatieve workshops volgen, waar onder schilderen, zang, dans, rap- Pen. visagie, sushi maken en wijn- Proeven. Alle workshops worden verzorgd door ervaren instructeurs. Kinderen kunnen meedoen aan di verse spelletjes, er is een springkus sen en ze kunnen zich laten schmin ken. Op het Ontmoetingsterras kan men terecht voor een hapje en een drankje; de muziek wordt verzorgd door de Palestijnse luitspeler Nizar Rohana. Aanmelden Vooraf aanmelden voor de work shops is gewenst; vol is vol. De be nefietmiddag vindt plaats op locatie Het Vlot van basisschool Het Schat- eiland aan de Oosthoef te Gouda. Voor meer informatie en aanmelden: benefiet.openstudio@gmail.com. Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Annie Hertog-Spekman, geboren 1921, vertelt Waar nu de het Chinese restaurant is in Zeven huizen ben ik geboren. Ik was één jaar toen we verhuisden naar de Korte Zijde in de Tweemanspolder met uitzicht op de koren velden van Zevenhui zen. De boerderij was al ouder dan honderd jaar en stond langs de Hennipsloot. Voor onze tijd woonde daar boer Chrisnicht, deze naam stond in het glas van de deur gegraveerd. Mijn vader en zijn broer waren met twee zussen getrouwd, dus dubbele familie. De twee echt paren zijn samen in de in tweeën gedeelde boerderij getrokken. Zij begonnen met een kippenbedrijf. Ook teelde vader spruiten voor de verkoop. Zelf maakte ik de eieren veilingklaar: sorteren en schoon maken met een natte doek. Vader ging met de eieren naar de eierenveiling die wekelijks werd gehouden in Hotel Vos, waar het dan heel druk was. Het veilen ging met een klok. Het werd aan eieren- handelaars verkocht, die gelijk hun handel meenamen. In het voorjaar waren de hokken leeg en werd al les schoongemaakt met een ont smettingsmiddel tegen kippenluis. Na het drogen ging er weer nieuw stro in en kwam er een grote par tij nieuwe witte hennen in. Dat was een mooi gezicht, statig lie pen ze in de rennen. We hadden bij de boerderij een grote boom gaard met fruitbomen. We hadden soorten die er nu bijna niet meer zijn zoals roodsterappeltjes, grote Williams, Zwijndrechtse wijn en suikerpeertjes. Vader verkocht ze aan de groentehandelaars. Het hele gezin plukte mee in de herfst. Ik had samen met mijn broer een fijne jeugd. Vroeger heette dat 'kinds' In de oorlog was het behel pen op de boerderij. We hadden geen stroom dus zaten we met olielampjes. We kregen evacués, Duitse soldaten die we onder dak moesten verlenen. Moeder maakte bietenstroop en kookte tarwepap. Honger hebben we niet geleden. Hier in de omgeving wa ren veel landerijen onder water gezet zodat er geen graan geteeld kon worden. Ik trouwde met Bas de Hertog. Hij was een vrolijke man die van feesten hield. Daarvoor kon je in Zevenhuizen wel terecht. We gingen soms dansen in Ho tel Vos, maar ik had geen maatgevoel dus dat lukte niet zo erg. Hij speelde vaak op zijn mondorgel. We gingen aan de Noor delijke Dwarsweg wo- Het echtpaar Hertog, nen. We kregen twee zonen. Mijn vader begon alles te verge ten, waarschijnlijk was het Alz heimer, maar in die tijd hoorde je daar niet van en zei men: 'Hij wordt kinds'. Dat was heel moeilijk voor mijn moeder. Hij ging erg achteruit en moeder ver zorgde hem tot zijn overlijden, hij werd 69 jaar. Ze bleef alleen ach ter op de bouwvallige boerderij. Vaders broer leefde ook niet meer, zijn weduwe woonde er alleen. Moeder vroeg of mijn man en ik bij haar kwamen wonen. Dat hebben we gedaan. Mijn man en ik hebben dus het werk van vader nog jaren voortgezet. Later kocht de heer Dekker, die vlakbij woonde, de boerderij en de omlig gende grond en liet later daarop een huis bouwen voor zijn doch ter. Wij zelf zijn in het huis gaan wonen waar de familie Dekker heeft gewoond. We hebben daar nog 26 jaar gewoond. Arie Dekker bouwde later, ook een bungalow op die grond. Nu is daarnaast, in de loods van Dekker, de histori sche vereniging: 'Ons verleden, Oud Zevenhuizen-Moerkapelle. Toen ik mijn heup brak, werd ik opgenomen' in het Groene Hart Ziekenhuis en heb ik gerevali deerd in Bloemendaal in Gouda. Teruggaan naar ons grote huis werd afgeraden, omdat het lopen nog zo slecht ging en omdat mijn man ook al was opgenomen in de verzorging in Zorgcentrum De Zevenster. Er kwam heel vlug een plek vrij in De Zevenster en daar kon ik gaan wonen. Het was best moeilijk voor mij om uit mijn huis te gaan waar ik met zoveel plezier had gewoond. Kort daarna is mijn man overleden, dus dat was een moeilijke tijd voor mij. Als je oud bent, heb je niet veel keus meer, maar ik woon hier al weer vijfjaar naar mijn zin en mijn kinderen wonen dichtbij."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 27