Bazaar in Dorpskerk Deelnemers invitatiegroep VINK Top 12 Communiceren en kappen Complimenten voor de wethouder Toernooi om Zilveren Dame Darling Rooster in East End Legkippen schieten, appels pikken en reumatiekolie gieten HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 16 MAART 2011 31 Schaken Schaken Moordrecht - In de Dorpskerk wordt zaterdag 19 maart van 9.00 tot 15.30 uurde jaarlijkse bazaar gehouden. De opbrengst is bestemd voor projecten in Roemenië en het plaatselijk jeugdwerk. Op 19 maart a.s. wordt van 9.00 tot 15.30 uur in de Dorpskerk Alle ingrediënten voor een leuke ba zaar zijn aanwezig: een grote rom mel markt, de uitgebreide boeken hoek en mooie prijzen bij het Rad van Avontuur. Er worden verse stroopwafels ge bakken en er is koffie met gebak en ander lekkers op het gelegenheids terras. Voor de tuin zijn er vrolijke bloemen en plantjes te koop. Bij de stoelmassage worden rug en schou ders weer soepel gemaakt. De kinde ren kunnen worden geschminkt, ze kunnen grabbelen in de grabbelton en enveloppen trekken. Tussen 10.30 en 14.00 uur mag de kerktoren beklommen worden. Overtollige, maar nog goed bruikba re spullen (geen meubels en kleding) kunnen aangeleverd worden op 17, 18 en 19 maart van 19.00 tot 20.00 uur. Moordrecht - Schaakvereniging De IJssel houdt zaterdag 21 mei het zes tiende Vink Zuidpias Top 12 toernooi. Een toernooi voor schakers woonachtig in de Zuidplasregio of die lid zijn van de aldaar gevestigde schaakverenigin gen (Moerkapelle, SVN uit Nieuwerkerk, De IJssel uit Moordrecht en V\/SV uit Waddinxveen). De twaalf deelnemers aan de hoofd groep, de invitatiegroep, zijn inmid dels bekend. Van de partij zijn de op dit moment clubloze titelverdediger Gerard Nieuwenkamp uit Nieuwer kerk, de clubkampioenen van de vier verenigingen: Gerard van Omme ren (Moerkapelle), Léon Willemen (SVN), Pim te Lintelo (De IJssel) en Ronald Dannis (WSV), de winnaar van de kandidatengroep 2010 Arian de Bruijne (Moerkapelle), de rapid- schaakkampioen van De IJssel Léon Jacobse en de regionale toppers Sa- mir Akrawi (De IJssel), Jos van der Kaap (SVN), Arjan Hennink (WSV/ Messemaker 1847), Nieuwerkerker Dick Brus (Krimpen aan den IJssel) en Jan Evengroen (Messemaker 1847) uit Moordrecht. De deelnemers aan de kandidatengroep, vierkamp en jeugdgroep zijn nog niet bekend. Zij worden door de betreffende vereni gingen geselecteerd. Moordrecht - Mare Lansink (CDA) vroeg zich dinsdag 8 maart in de com missie Ruimte, net als andere commissieleden, af waarom de communicatie over de werkzaamheden in de Ambonwijk zo moeizaam verloopt. De bewo ners ontvangen een nieuwsbrief maar krijgen verder geen enkele informatie. Wethouder Rinus Bosman: "Ik hoor nu dat de nieuwsbrief niet voldoet, ik ga dit overleggen en zal nagaan of dit op een andere manier kan. Maarten van der Linden (Christen- Unie/SGP) wilde inzage in het as- bestrapport renovatie Ambonwijk en maakte zich zorgen over mogelijke gezondheidsrisico's voor de bewo ners. De wethouder 'zou dit regelen' en meldde dat er geen aanwijzin gen zijn voor asbest. "Maar mocht zich dat voordoen, is er asbest, dan wordt dit veilig verwijderd door een gespecialiseerd bedrijf." Lansink haalde, naar aanleiding van de bomenkap op de Boslocatie, een oude toezegging aan om deze bo men zoveel mogelijk te behouden. Bosman wist te vertellen dat dit met de ontwikkelaar besproken is en dat deze hier aandacht aan zou beste den. Bosman: "Ik zal nagaan of dit behouden kan blijven." Moordrecht - Complimenten alom, 'n de commissie Ruimte dinsdag 8 maart, voor de goede communicatie en de manier waarop de woning bouwplannen en het concept ont- werpbestemmingsplan Oosteinde ,f)1 stand zijn gekomen in overleg met de bewoners. Wethouder Rinus bosman ging er bijna van blozen. °aan de Haas (WD): "Complimenten v°or de omgang met de bewoners, 'k hoop dat dit een voorbode is voor andere bestemmingsplannen." Jan baas (SP) zou nog graag een fiets parkeerplaats bij de bushalte zien en kreeg de toezegging dat de wet houder 'hier naar gaat kijken'. Maar ten van der Linden (Christenunie/ SGP) hoopte dat de vleermuizen een nieuwe bestemming zullen vinden. Bosman moest hierop het antwoord schuldig blijven, vleermuizen her- bestemmen zit niet in zijn taakom schrijving. Van der Linden vroeg of er gekeken is naar de cultuurhistori sche waarde en de mogelijkheid tot behoud van het stukje Touwbaan dat hier ligt. Bosman: "U maakt mij nieuwsgierig, ik wil het er wel met de ontwikkelaar over hebben." De commissie liet het hierbij. Mar- tien Zijderhand (GBZ): "We hebben hier al vaak genoeg over gediscus sieerd, we laten het doorgaan." Moordrecht - Met een deelnemers veld van 39 schakers, een record sinds de eerste editie in 1965, is vo rige week de 46e editie van het toer nooi om de Zilveren Dame van start gegaan. Voor het eerst is het toernooi ge splitst in twee groepen. In de eerste groep, rating hoger dan 1550, plaat sen de acht hoogst geplaatsten na drie ronden zich voor de finalegroep die speelt om de Zilveren Dame trofee. De overigen spelen dan de laatste drie ronden verder met de deelnemers uit groep twee om de Hoekveldtrofee. In elke speelronde worden drie par tijen tegen dezelfde tegenstander gespeeld met een speelduur van respectievelijk 60, 20 en 5 minuten, goed voor 4, 3 en 2 punten. Per duel zijn er 9 punten te verdienen. In de eerste groep won titelverdedi ger Henk-Jan Evengroen met 7,5-1,5 van rapidkampioen Léon Jacobse. Samir Akrawi en Fank Visser wonnen met 9-0 van respectievelijk Ad Mui- tem en Aad van den Berg. Michiel Rensen verloor met 1-8 van Pim te Lintelo en Kevin Bakker en Hans Lo- deweges kwamen remise overeen. Bernard Evengroen klopte Gerard van der Wouden met 7-2 en Theo Goor won met 5,5-3,5 van Hans Kortrijk. Ton van Nieukerke won met 5-4 van Mick van den Berg en Arie Macdaniël met 9-0 van Rien Duine. In groep twee behaalde jeugdspeel- ster Judy van Eek een verrassende 5-4 overwinning tegen René Klei weg; Frank Penders won met de zelfde cijfers van Jan Vink. Een 9-0 uitslag was er in de duels van Pane Vink tegen Peter Koolmees, van Teus Boere tegen Marian Schoon- derwoerd en van Willem Schouten tegen Cees van de Heuvel. Marten Evengroen verloor met 1-8 van Aad van der Meer, Anita van Eek verloor van Frans Dubois met 1,5-7,5 en Ton van Smirren won met 5-4 van Basti- aan Rietveld. Moordrecht - De Goudse bluesy po prockband Darling Rooster timmert al vijfjaar stevig aan de weg. Naast eigen nummers brengt de vijfkop pige band covers van onder meer Pink Floyd, The Doors, The Beatles, J.J. Cale, Jimi Hendrix en The Hun ters. Songs van de cd van de band zijn regelmatig te horen op Kink FM en in januari stond Darling Rooster nog op het podium van Paradiso. Zaterdag 26 maart verzorgt Darling Rooster om 21.30 uur een optre den in Eet- en Muziekcafé East End aan het Oosteinde 7a. Zaal open om 20.00 uur. De toegang bedraagt 5,- euro in de voorverkoop of 10,- euro op de avond zelf. Kaarten zijn ver krijgbaar in het eetcafé, via 0182- 374957 of via www.eastendmoor- drecht.com. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Nico Blom (1926) over "Mijn ouders hadden in Moor drecht een melkwinkeltje in een oud huisje aan de Westbuurt straat. Vader Klaas had een melk- wijk. Daarnaast was hij visser die fuiken uitzette en vis verkocht. Vader was een natuurmens. Als klanten vroegen: 'Niek, kan ik de was buiten hangen?' keek hij naar de luchten zei: 'Ja hoorwijffie, het blijft droog'. Mijn ouders hadden dertien kinderen, vijf meisjes en acht jongens. Bij iedere geboorte, vertelde hij het zijn klanten. 'Ja ja, ik hoef haar maar aan te kijken en het is weer zo ver!' We hadden 's avonds veel lol op hetzoldertje. Gooiden met kussens zodat het kapok in het rond vloog. Als de trap kraakte, zeiden we 'O, jongens daar komt die ouwe, en gingen allemaal op het luik zit ten, brommend liep vader terug. Ik had een buks en vanaf de sloot wilde ik de enige legkip van vrouw Drika Wismeier laten schrikken. Ze viel dood van d'r stokkie. Vader kwam aanlopen en vond het zie lig voor het ouwe mens. Ik moest een nieuwe kip uit ons hok gaan brengen en excuus aanbieden. Dat zag ik niet zitten, Drika was nogal bokkerig, dus. sloop ik naar het hok en zette snel onze kip op de stok. De andere dag bracht ik melk bij haar. Ze zei: Er is een wonder gebeurd, mijn ouwe kippie lag dood, en onze lieve Heer heeft mij gelijk een nieuwe gegeven. Ik had moeite om niet te lachen. Vrouw ijselijkheid Bij Emmegie van der Voorden pikte ik met vrienden eens appels. Ze waren voor vader bestemd en later bij de lege boom kreeg ik een klap met de emmer: Rotstraal die je bent' Bij drie broers Ver meer: Henk Fantasie, Kees Kadet en Hannes de Blook (klomp) pluk ten we ook appels. Hun moeder, vrouw ijselijkheid' keek altijd en vond hetijselijk' als we in de boom zaten. We zwommen in de IJssel, do ken uit het luik van de maalderij Dirkzwager, klommen op varende boten en voeren mee tot de Ju- lianasluis. Na schooltijd moesten broer Henk, zus Nel en ik heen en terug veertien kilometer lo pen naar Tinus van der Spek (nu marktwinkel). Vader huurde daar grond, wij moesten aardappelen rapen, groenten plukken en bo men omzagen voor stookhout. Thuis stond er voor ons zeventien kilo schilaardappelen te wachten. Onze kelder liep steeds onder water, vader liet zijn vissen daarin zwemmen, daarboven stonden weckpotten en ingezouten groen ten. .Door het kelderraam klom eens een biggetje van de boerde rij naast ons (nu omgebouwd tot vier huizen), hij zwom al knorrend rond. Later werkte ik bij bakkerij Fijn, bij drie vrijgezellen. Ik sliep daar als ik 4 uur moest beginnen. Arie sliep achter een gordijn, ik zag zijn gebit in een waterbakje lig gen en goot een beetje sterke reu matiekolie erbij, 's Morgens deed hij zijn gebit in, schreeuwde lelijke woorden, toen ik lachte, trok hij van nijd het.gordijn van de roe. In dienst zat ik in Gilzerijen bij de luchtmacht, ik ging naar Engeland voor een opleiding boordschutter. Het ging niet door en werd daar kok en later chef-kok. Ik kookte liever voor de manschappen dan voor kakkerige officieren. Toen mijn vader oud en weduwnaar was, vroeg hij wie de zaak wilde overnemen. Niemand wilde het, hij huilde. Ik vond dat zo erg, zo dat ik maar ja zei. Hoewel ik lie ver smid had geworden. Ik ben tien jaar melkboer geweest, mijn vrouw stond in de winkel. Daar na was ik houtverkoper. En nog steeds wonen we in het 250 jaar oude huisje van mijn ouders. Door Elly van Gelderen

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 31