Tai Chi in it Blok Een verfrissende blik HET ONLOGISCHE VAN DE LOGICA Nationale titel voor Isolde de Jong 40 HART VAN HOLLAND PEPTALK 23 MAART 2011 Tennis Door Pepijn de Groot Als je het gemist hebt had oogkleppen op. De maan fonkelde zaterdagavond. Als je lang keek naar de lichtbol deden je ogen zelfs pijn. In Gouda stond ik op een dakterras met een aantal vrienden. De Sint-Janskerk gaf ook licht door de bomen heen, maar qua felheid verbleekte de verlichting bij de buitenaardse lampion. Gespreksstof is soms schaars als je met vrienden bent die je vaak treft. Praten over vrouwen kan altijd. Meisjes. Nee, niet meis jes, dat heeft een vunzige ondertoon. Vrou wen dan maar. Praten over gadgets - van mobieltjes tot auto's - kan ook te allen tijde. Verhalen van vroeger oprakelen, over de ra riteiten die je beging na de eerste slokken van het gisthoudende vocht; de jeugdige dwalingen. Maar die maan zorgde ervoor dat wij het over een andere boeg gooiden. "Het is eigenlijk vreemd", zegt Andreja al kijkend naar de maan. De uitspraak die ik citeerde brengt een bepaalde alertheid bij me teweeg, een spanningsboog die steeds scherper kan gaan staan. Een verjaardags ballon waar de inhoud nader bepaald dient te wordén en zorgvuldig vol lucht wordt geblazen. "Het is eigenlijk vreemd. Dat de maan zo fel schijnt terwijl het zelf geen licht uitstraalt. Het is gewoon een reflecterende homp grond." "Ja. Er staat in feite een lamp op. Het is goed om erover na te denken wat erachter zit." "Die donkerdere vlekken geven diepte aan enzo." "Het licht van de maan is logisch maar wat zit er verdomde veel achter." "Dat geldt ook voor naar de wc gaan. Je loopt naar een bak waar je in piest. Je spoelt er water doorheen en je loopt weer weg." Dit komt over als dat filmpje van de Vlie gende Panters, die drie meisjes nadoen die naar de sterrenhemel kijken. Zij praten over de ovulatie theorie van Darwin en culinaire oorlogen in Zuiderlijk Afrika. Voor ons gaat dat niet op, onze bewustzijn laten wij een eisprong in het diepe maken. Logica en de funderingen van de varianten van logica. De bierblikken op tafel staan er al een tijdje. Ik schud er eentje om te kijken of het blik nog iets bevat, Nee, dus stop ik mijn kauwgum erin. Dit gesprek vereist dui delijke intonatie. "Logica is ooit als onzin begonnen. De eerste die met het alfabet kwam aanzetten werd voor gek verklaard. Als je gaat urineren, wordt je geleerd datje niet op de bril mag kletteren, datje in de pot piest en nadat de hele procedure is doorgelopen het zaakje door te spoelen. "Als je ouders je iets ander vertellen bij je op voeding, is dat voor jou logisch. Terwijl dat voor anderen onzin kan zijn." "Dat is persoonlijke logica." "Nee." "Nee, klopt. Subjectieve logica." "Er is ook objectieve logica." - zoekt naar een voorbeeld - "Wat precies? "Het geloof." "Nu je het zegt. Je wordt als mafkees gezien zodra je een imaginary friend hebt. Men zal je voor gek verklaren. Maar elke gelovige heeft een imaginary friend, die niet gezien wordt." "Maar het is wijd verspreid, dus geaccep teerd." Momenteel lees ik een boek van W.F. Her mans genaamd 'Nooit meer slapen'. Halver wege het boek wordt er een dialoog opge voerd over het geloof. Een van de sprekers is overtuigd van het bestaan van een god, de ander probeert te achterhalen waar hij zich op baseert. Laatstgenoemde verbaast zich erover dat er een gedeelde mening bestaat over de oorsprong van de aarde, maar dat niemand zich afvraagt wat dan de oorsprong van God is. "De oorsprong van God is niet te definië ren." "De oorsprong van de natuur ook niet. Eigen lijk is de oorsprong in beide gevallen niet te achterhalen. In dat opzicht is het hetzelfde. En omdat er geen ander opzicht is van iets dat niet te achterhalen is, kan je voorzichtig stellen dat God en natuur gelijk zijn." Hier wordt de evolutietheorie en elk religi eus geschrift voor het gemak overgeslagen. Het was zaterdagavond, kom op. "Wie zegt dat er niet eerder mensen zijn ge weest? Wie zegt dat wij van dieren afstam men, misschien stammen die dieren wel af van mensen. Wie zegt dat we het begin van de aarde kunnen achterhalen? Als tijd onein dig is, dan is er ook geen begin aan." "Jaja..." Het volgende blik bier dat we zagen was on geopend. Dat duurde niet lang. We dachten niet na over de magische kracht van con sumeren in blikken. Gespreksstof is soms schaars als je met vrienden bent die je vaak treft. Praten over vrouwen kan altijd. "Zeg. Hoe zit het nu eigenlijk tussen jou en Eline?" Rotterdam/Nieuwerkerk aan den IJs- sel - TCN-jeugdspeelster Isolde de Jong heeft vorig weekend in Rotter dam de nationale indoortitel bij de meisjes tot en met twaalf jaar in de wacht gesleept. In de finale won ze van Barbara Huyskes met 6-2, 6-1. Het is voor De Jong haar eerste na tionale titel. Na toernooioverwinningen bij de K2 toernooien in Groningen en Heems kerk en een eerste plaats bij het Reaal Winter Jeugd Circuit was De Jong de grote favoriet voor de titel tijdens de nationale indoor kampioenschappen. Op vrijdag won de 11-jarige TCN- speelster haar eerste ronde van Ro- wena van der Ploeg in twee sets. In de tweede ronde was zij met 6-1 ;6- 1 te sterk voor Jiva de Veer en ook in de kwartfinale verloor ze slechts twee games tegen Donnaroza Gou vernante. Op zondag speelde De Jong in de halve finale tegen de als vierde ge plaatste Steffi Kroger. De eerste set ging met 6-1 naar Kroger, waarna De Jong orde op zaken stelde en in de tweede en derde set geen game meer afstond. In de finale tegen Barbara Huyskes speelde ze sterk en won zij uiteindelijk eenvoudig met 6-2 en 6-1. Nieuwerkerk aan den IJssel n Stich ting Jeugdwerk Zuidpias organiseert een korte cursus Tai Chi- Chinese bewegingsvorm - in it Blok. De les sen vinden plaats op de dinsdagen 29 maart, 5 en 12 april van 18.30 tot 19.30 uur. De kosten bedragen 10,- euro. In de cursus n die bestemd is voor jongeren van twaalf tot zestien jaar n worden langzame, rustige, vloeiende en sierlijke bewegingen aangeleerd, die je zowel in groeps verband als alleen kunt beoefenen. iLichamelijke en geestelijke blokka des worden opgeheven, waardoor er een vrije energiestroom ontstaat. Het lichaam krijgt rust en hierdoor zul len klachten, pijnen, druk, of stress verminderen, waardoor je je lichaam meer onder controle hebt. Door ver schillende ademhalingstechnieken leer je je lichaam te ontspannen en je geest rust te geven en blokkades in het lichaam te herkennen,? aldus cursusleidster Patricia van den Bergh. Voor meer informatie en aanmelden: anton@jeugdwerkzuidplas.nl0180- 315381 of 06-57573563. Door Pepijn de Groot Revolutie in Egypte, Tunesië, Libië: er wordt veel over gesproken. Derevolutie dichtbij huis is ondergesneeuwd. Dat is de revolutie in de Nederlandse tele visiewereld. Met zoveel nieuwe omroepen, nieuwe programma s en absurde kijkcijfers zou je bijna vergeten dat we ons in het internettijdperk bevinden. Wat is de relatie van de panelleden met de televisie? Volgen ze het nieuws uit Hilversum op de voet? Ray van Lint (13 jaar) uit Boskoop Rxrcti OtIïiSS Bij mij thuis wordt de tv veel ge bruikt. Soms wordt er ruzie gemaakt over wat er gekeken moet worden. Ik kijk vaak tv, vooral TMF en 's avonds kijk ik leuke programma's als Oh Oh Tirol: zulke tv-programmas's zijn helemaal te gek. Het liefst kijk ik gewoon alle programma's op tv, maar als ik dan moet voetballen of iets anders kan ik het altijd nog te rug kijken op Uitzending Gemist. Ik denk dat er nu niet opeens sprake is van een tv-revolutie, ik vind het zelf nergens op slaan. Tv is zoals het altijd is geweest en ik denk ook niet dat daar nog veel verandering in gaat komen. Kaylee Ramman (16 jaar) uit Nieuwerkerk aan den IJssel dat vind ik eigenlijk vaak nogal saai, ik kijk liever comedies. Met al die nieuwe omroepen, zenders en pro gramma's heb ik niet zoveel, alles komt op hetzelfde neer. Eerst was er alleen Idols, dat liep goed dus besloot iedereen het te kopiëren. X Factor, Pop Stars, The Voice of Hol land, The Singoff; allemaal dezelfde soort programma's en dan blijft het niet bij één seizoen, maar elke keer begint het opnieuw. Dat wordt saai, ik kijk er niet meer naar. Ik denk dat ze beter één zender kunnen houden met een leuk programma, in plaats van vierhonderd zenders met alle maal dezelfde programma's. Kristina van der Molen (17 jaar) uit Moordrecht Isolde de Jong. Erg veel journaal kijk ik eigenlijk niet, overdag staat thuis altijd de radio aan dus ik weet wel ongeveer wat er allemaal gebeurt. Mijn ou ders kijken wel altijd journaal maar Om eerlijk te zijn moet ik toege ven dat ik een echte tv-verslaaf- de ben! Ik kijk dagelijks tv, soms wel vier uur per dag: ontbijtnieuws in de ochtend, het journaal in de middag en mijn standaard CSI- en Law and Order-routine in de avond als ik tijd heb. Het enige wat ik wel heel ver velend vind aan de televisie, zijn die eindeloze talentenshows die steeds maar worden uitgezonden in alle mogelijke variaties: dansen, zingen, schaatsen, ik vind ze uitgekauwd. Ik zou wat meer originaliteit willen. Al met al, ik denk dat de televisie echt ingeburgerd is in onze samenleving en ik denk dat ik echt afkickver schijnselen zou krijgen als ik een tijd zonder het nieuws zou moeten ontbijten.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 40