JONGEREN EN SEKS ONTMOETING TUSSEN JONG EN OUD "Je moet veel ervaring in de sneeuw hebben, dan is Duitsland het best" HART VAN HOLLAND I PEPTALK I 23 MAART 2011 41 Lilian Leijn (13) is succesvol biatleet Rotterddam - in Rotterdam is dinsdag 22 maart het onderzoek 'Seks onder je 25e' van start gegaan; een groot, lan- delijke, onderzoek naar de seksueie 9&ondheid van jongeren, uitgevoerd door Soa Aids Nederland en Rutgers >'iPF in samenwerking met de GGD Rotterdam-Rijnmond. Vragenlijst Vanaf genoemde datum krijgen jon geren tussen de 17 en 25 jaar een 0rief met daarin een oproep om mee te doen. Jongeren tussen de 12 en 16 jaar vullen op school de vragenlijst in; de jongeren tussen 17 en 25 jaar krijgen de lijst thuisgestuurd. Met de uitkomsten kunnen voorlichting en hulp op het gebied van seksualiteit aan jongeren verbeterd worden. De resultaten van het onderzoek worden in december verwacht. Het ministerie van VWS ondersteunt 'Seks onder je 25e' en beschouwt het als een belang rijk middel om de seksuele gezondheid van jongeren te verbeteren. Waddinxveen - In Toos Plaza aan de Staringlaan en in het Coenecoopcollege aan de Dreef 6 vindt op zaterdag 26 en zondag 27 maart de jongerenactie 'Zip your Lip' plaats. De bedoeling van de actie is dat de deelnemers gedurende 24 uur hun eten laten staan en zich hiervoor laten sponsoren. De opbrengst is be stemd voor aidsprojecten van World Vision in Afrika. De actie begint op zaterdag om 18.00 uur en loopt door tot zondag 19.00 uur; tijdens de actie begint de zomer tijd, vandaar het extra uur tijdver schil. Om de 24 uur te overbruggen wordt er aan sport en spel gedaan en op zondagochtend kunnen degenen die overnacht hebben in Toos Plaza naar de kerk. Op zondagmiddag zijn er diverse activiteiten in en om het Coenecoopcollege. Zip Et save the world Op zondag wordt de actie om 17.00 uur afgesloten met een jeugddienst met als thema 'Zip Et save the world'. De groep van circa 50 deelnemers be staat uit jongeren van 11 tot 25 jaar. Waddinxveen - De lange latten staan in de kast: het wintersportseizoen ligt achter ons. Inventieve sporters laten hun passie echter niet liggen. De dertien jarige Lilian Leijn uit Waddinxveen gaat gewoon door met haar sport biatlon, al is het in de zomer. In Nederland wordt er weinig aan bi atlon gedaan in de setting zoals men die op televisie ziet. De sport waarbij langlaufen en schietsport worden gecombineerd is niet alledaags. Lilian beoefent zowel zomer- als winter- biatlon. Bij zomerbiatlon verdwijnen de ski's en wordt er gelopen en ge schoten. "Ik kan hard lopen, vroeger zat ik op atletiek. Het schieten heb ik inmiddels ook onder de knie", vertelt Lilian. Het langlaufen zit er al langer ingebakken. "Ik langlauf al sinds ik kan lopen", zegt Lilian zonder na te denken. Dat kan ook bijna niet anders: de sportzit in de familie. Bij biatlon komt er meer bij kijken: er wordt gescho ten. "Voor jongere kinderen is er een lasergeweer. Vervolgens stap je over op een luchtgeweer, waarbij je een schietband krijgt ter ondersteuning. De volgende stap is een klein kaliber geweer, daar ben ik nog niet mee be zig", legt Lilian uit. "Een luchtgeweer heeft een cilinder vol lucht die ervoor zorgt dat de kogel wordt afgevuurd. Klein kaliber geweren werken met patronen. De afstand tot het doel is anders: bij luchtgeweren is het tien meter, bij klein kaliber vijftig." Hard asfalt Op school wordt er goed omgegaan met de carrière van Lilian. "Als ik een weekend naar het buitenland ga voor een wedstrijd is er een regeling voor mijn huiswerk, 's Winters train ik in het weekend dus dat gaat prima." Of er veel klasgenoten een biatlon- carrière op gaan bouwen betwijfelt Lilian. "Ik zit in de'sportklas en ik organiseerde een uitje naar de lang laufbaan in Gouda", vertelt ze over het project waaraan ze deelneemt op het Coenecoop College. "Het beviel niet iedereen. We konden ook gaan snowboarden en dat had de groep liever." Ook zonder sneeuw kan er aan bi atlon gedaan worden: Lilian traint in Bergschenhoek. "Nadat je wapen is afgesteld doe je 'een wedstrijdje tegen jezelf'. Dat kan rennend of op de rolski." Voor langlaufkampioen- schappen trekt de familie naar Zuid- Duitsland. "Daar heb je wedstrijden in de open natuur. Hier rijd je op as falt. De sneeuw vind ik prettiger: dat geeft meer vering. Bovendien val je hard op asfalt", zegt Lilian met een glimlach. Duitsland, biatlonland Nederland en biatlon: het is als olie en water. Voor biatlon op niveau moetje in Duitsland zijn. Daar deed Lilian onlangs mee aan de Schüler- cup, een wedstrijd voor Duitse talen ten. "Ik heb me ervoor ingeschreven maar de Duitse meisjes moeten zich plaatsen. Ik merkte bij de Schülercup dat die meiden heel sterk zijn", ver telt Lilian. De ambities stoppen niet in Duitsland. "Ik zou graag meedoen aan de Olympische Spelen. Als ik er wil komen moet ik meer trainen op de onderdelen. Je moet veel ervaring in de sneeuw hebben, dan is Duits- Hou zaterdag 2 april vast vrij voor dit feest in 't Blok! Core of Duty, Audio warfare 1 georganiseerd door Dutch Underground Elite. De deur gaat om 20.30 uur open. Muziekstijlen: clas sics, club, early hardcore, early rave, happy hardcore, hardcore, house, jump, oldschool. Line up: Basz, Cy- kiq, Djim, Mic-Hell, Ravisher, Reiner, ReXtaR, Live: Da Teabaggers. De en tree is gratis. Utrecht/Nieuwerkerk aan den IJssel - Leerlingen van de Highschool Bas ketbal van het Thorbecke Voortgezet Onderwijs hebben zich geplaatst voor de finale van de Mission Olympic. voorronde basketbal. De brugklas meiden en het schoolteam behaalden een tweede plaats, terwijl de High- school leerlingen de eerste plaats wisten te veroveren. Dit team staat op vrijdag 10 juni in de finale in Am sterdam. De voorrondes van de an dere sporten vinden plaats in april. Mission Olympic is de grootste lan delijke schoolsportcompetitie in Ne derland. Jongeren tussen de 12 en 19 jaar maken kennis met allerlei vor men van sport en van het plezier van sporten met elkaar. Dit jaar gaan de leerlingen van de Highschool-sport en Sport Breed- klassen van Thorbecke Voortgezet Onderwijs zich voor het eerst meten met andere scholen, leder jaar zijn er circa 150.000 deel nemers van 200 scholen in heel Ne derland die in 19 verschillende spor ten tegen elkaar uitkomen. Thorbecke Voortgezet Onderwijs doet mee met tennis, basketbal, voetbal, golf, hoc keyen korfbal. Op vrijdag 11 maart vertrokken drie teams naar Utrecht voor de laatste De brugklasmeiden van Thorbecke Voortgezet Onderwijs veroverden in Utrecht een tweede plaats. "Het schieten heb ik inmiddels ook onder de knie. land het best." Afgelopen weekend trok Lilian weer ten strijde in Duits land. Daar werden in Ruhpolding de laatste wedstrijden uit de Duitse Schülercup gehouden. Ze .wist in de sprint (vier kilometer langlaufen en twee keer schieten) en in de mas sastart (zes kilometer langlaufen en drie keer schieten) een aantal meis jes achter zich te houden. Lilian: "Volgend jaar wil ik nog hoger ein digen." Gouda/Regio - Een ontmoeting tussen jong en oud. Vmbo-leerlingen van.De Goudse Waarden deden vrijdag 18 maart mee aan NL Doet. In het nabijgele gen Gouwestein vermaakten de leerlingen de bewoners met diverse spelle tjes als een fotopuzzel, memorie, domino en sjoelen. Tussen de spelletjes door konden de bewoners genieten van een drankje of poffertjes.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 41