f>7W <wy/ Aansluiting C02 netwerk mijlpaal voor tuinbouw Zuidplaspolder Waarom heeft de tuinbouw C02 nodig? Dit jaar veel moderne technologie bij Kom in de Kas TORONTO Fï HART VAN HOLLAND KOM INDE KAS 30 MAART 2011 19 j. Si «B Zuidplaspolder - De afgelopen maanden is er hard gewerkt aan de aanleg van een distributienetwerk voor de tuinbouw in Zuidpias voor de aanvoer van C02. Dit gas speelt een steeds belangrijkere rol in de tuinbouw, maar wordt ook ge zien als één van de belangrijkste broeikasgassen. Door de aanleg van' de lei dingen kan C02, dat ontstaan is bij het productieproces van oliemaatschappij Shell, worden gebruikt door de tuinders, waardoor zij zelf geen C02 meer hoe ven te produceren. Kortom een duurzame oplossing. Door Marlonneke Willemsen In september 2010 is OCAP gestart met de aanleg van een leidingnet in de Zuidplaspolder, om ook de tuin ders in dit gebied van 0CAP-C02 te voorzien. Het gaat om zuivere C02 afkomstig van Shell in Pernis. Voor de aanvoer van dit gas maakt OCAP gebruik van een oude, ongebruikte oliepijpleiding, die loopt van Rot terdam naar Amsterdam. Door de aanleg van een nieuw distributie netwerk is Zuidpias nu ook op deze leiding aangesloten. Naast Shell heeft OCAP in biochemieconcern Abengoa een nieuwe leverancier gevonden, waardoor er voldoende capaciteit is om de tuinders in de Zuidplaspolder te bedienen. Een van de tuinders die gebruik van de C02 van OCAP gaat maken is Hans Koolhaas van LKP Plants. Volgens hem is C02 een onmisbaar en beproefd productiemiddel in de glastuinbouw. "Vrijwel elke moderne glastuinbouwer maakt er gebruik van. Ofwel door C02 te doseren in de vorm van rookgassen uit zijn verwarmingsketel of WKK, of door vloeibare C02 toe te voegen. De be hoefte bij tuinders aan C02 neemt alleen maar toe. Dit komt door het positieve effect van C02 op de groei van de verschillende teelten. De zui vere C02 van OCAP is een goedkope, milieuvriendelijke oplossing: C02 in gasvorm, geleverd per pijp en een voudig naar behoefte rechtstreeks in de kas te doseren. Hierdoor hoeft de tuinder niet meer te stoken om dit gas te verkrijgen. Dit spaart kos ten, maar ook het milieu. Met C02 van OCAP bereik je tegen minimale kosten optimaal resultaat: versnel ling van de groei, betere kwaliteit van het gewas en daardoor veelal een hogere opbrengst." Met de aanleg van het C02 netwerk is een belangrijke eerste stap ge zet in het plan voor een duurzame Zuidplaspolder. OCAP directeur Ja cob Limbeek was in 2007 een van de ondertekenaars van het convenant Duurzame Exploitatie Energiepo- tentieel Zuidplaspolder. "We zijn door twee partijen benaderd met de vraag of er ook in de Zuidplas polder een aansluiting op de leiding gemaakt kon worden. Van de ene kant waren dat de tuinders, die ge zien hebben hoe onze netwerken in het Westland en het gebied rondom Bleiswijk en Berkel functioneren en die ook graag gebruik wilden ma ken van onze C02. Van de andere kant zijn we benaderd door de Re gionale Ontwikkelingsorganisatie Zuidplaspolder in het kader van een duurzame de ontwikkeling van de Zuidplaspolder. Doordat de C02 via de leiding wordt aangevoerd, hoe ven de tuinders geen extra aardgas meer te verbranden en komen er geen rookgassen meer vrij." Volgens Limbeek zijn de werkzaam heden voor de aanleg van het distri butienetwerk zo goed als afgerond. "We gaan nu de individuele bedrij ven op het netwerk aansluiten. Het merendeel van de tuinders doet mee en het netwerk is zo ingericht dat ook nieuwe bedrijven en de niéuwe glastuinbouwgebieden gemakkelijk op het netwerk kunnen worden aan gesloten." <7 Tijdens Kom in de Kas zullen me dewerkers van OCAP aanwezig zijn om uitleg over het C02 netwerk te geven. Voor kinderen wordt er een leuke en leerzame activiteit georga niseerd. Tuinders nemen de C02 van OCAP af om hun planten beter te laten groei en, maar wat doet dit gas precies? Koolstofdioxide C02 is een kleurloos en geurloos gas dat van nature in de atmosfeer voorkomt. Planten gebruiken koolstofdioxide bij de fotosynthese. Planten nemen water en C02 op en zetten dat om in glucose en zuurstof. Bij dit proces is energie nodig in de vorm van zonlicht. De plant gebruikt de glucose om te groeien en de zuur stof wordt weer afgegeven aan de lucht. Dit gas wordt ingeademd door mensen en dieren, die het vervolgens weer omzetten in C02. Het water nemen de planten op uit de bodem met hun wortels. De koolstofdioxide en zuurstof worden via huidmondjes in het blad met de lucht uitgewisseld. Als de concentratie koolstofdioxide in de lucht toeneemt gaan de meeste planten wat harder groeien. Daarom voegen tuinders extra C02 toe in de kas als een soort bemesting. Regio - "De bedrijven zijn dit jaar vrij modern en daarnaast richten we ons op de ontwikkelingen rondom hét C02 netwerk." Volgens voorzitter Stefan van Steekelenburg zal er dit jaar tijdens Kom in de Kas veel moderne technologie te bewonderen zijn. Op zaterdag 2 april openen negen tuinders aan de Van Has- seltweg, Middelweg en Bredeweg in Moerkapelle hun deuren, zodat het grote publiek een kijkje in hun bedrijf kan nemen. Door Marlonneke Willemsen Het is inmiddels al weer bijna tien jaar geleden dat de Van Hasseltweg in de spotlights stond tijdens Kom in de Kas, dus heeft de organisatie beslo ten om hier de editie van dit jaar te organiseren. Er zijn nog drie bedrijven in de omgeving aan het evenement toegevoegd: Orchideeënkwekerij SO Natural en Rozenkwekerij Marjoland aan de Bredeweg en Kaskersenkwe- kerij Jomajole aan de Middelweg. De deelnemers zijn dit jaar voornamelijk bedrijven die actief zijn in de sierteelt. Van Steekelenburg vindt het jammer dat er dit jaar geen groentenkwekers mee kunnen doen. "Hier kunnen we niets aan doen; er zitten nu eenmaal geen groentekwekers aan deze weg °f in de buurt. In onze regio is er vooral een toename van de sierteelt, waardoor deze tak steeds belangrijker wordt. Dit heeft ook invloed op de deelnemers aan Kom in de Kas." Technologie speelt dit jaar een be- langrijke rol tijdens Kom in de Kas. Van Steekelenburg: "Aan de Van Has seltweg is de laatste jaren veel gemo derniseerd. De tijd staat niet stil en de tuinbouw is een innovatieve sec tor, die zich, zelfs in moeilijke tijden, staande weet te houden. Door deze innovatie kunnen we steeds duurza mer en beter produceren. Ook komen er door verdeling en vermeerdering nog steeds veel nieuwe producten en soorten bij." Er zal op 2 april ook veel informatie worden gegeven over het nieuw aangelegde C02 netwerk. Van Steekelenburg is van mening dat deze ontwikkeling belangrijk is voor de tuinbouw in Zuidpias. "Veel mensen vinden C02 eng klinken en denken gelijk aan rokende schoorste nen, maar de tuinbouw doet hier veel goede dingen mee. Er zal tijdens Kom in de Kas een informatiestand staan en het bedrijf dat de leidingen heeft aangelegd, OCAP, zal ook aanwezig zijn en uitleg geven bij één van hun boormachines." De organisatie hoopt op veel bezoe kers op 2 april. Van Steekelenburg. "De laatste jaren hebben we een toe nemend aantal bezoekers ontvangen. Vooral vorig jaar was het gigantisch druk en we hopen dit bezoekersaan tal te evenaren of zelfs te overtreffen. Kom in de Kas is een zeer gezellig evenement, dat ook nog eens hele maal gratis is. Er is goede parkeerge legenheid en bezoekers kunnen van allerlei producten tegen aantrekke lijke prijzen kopen. Hiermee steunen ze ook nog eens een goed doel, dit jaar MAF. Nederland, dus wat wil je nog meer?" Stefan van Steekelenburg: "Veel mensen vinden C02 eng klinken en denken aan rokende schoorstenen, maar de tuinbouw doet hier veel goede dingen mee."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 19