1 IJsselzangers' SHANTYKOOR "ALBATROS" Rotterdam Opkoers met Shantykoor "de Vlaardingse Muiters" Shantykoor 'Het Kraaiennest' HART VAN HOLLAND ZINGEN AAN DE ROTTE 6 APRIL 2011 25 r Étt k Het Shantykoor "Albatros", in 1998 opge richt, bestaat uit 35 leden, waarvan een aantal een instrument bespeelt zoals een accordeon, banjo, gitaren en trommels. Een uitgebreide geluidsinstallatie zorgt voor een goede zangprestatie en voor muzikale ondersteuning tijdens het optreden. Het koor wordt geleid door een dirigent. Het repertoire bestaat uit shanties en daar aan verwante liederen in de Nederlandse, Engelse en Duitse taal. Omdat regelmatig wordt opgetreden in verzorgings- en verpleegtehuizen is het repertoire ruim voorzien van Nederlandse liedjes met name ovér Rotterdam, de zee en de nostalgie van het ruime sop. Kenmerkend voor het koor is de losse sfeer tijdens de optredens. Het koor straalt uit dat het plezier heeft in het zingen en dat het het publiek een gezellige middag of avond wil brengen. Mede hierdoor is "Albatros" in de regio vrij bekend. Jaarlijks wordt dan ook 40 a 50 keer opgetreden. Vaak in verzorgings- en verpleegtehuizen, maar ook bij bedrijfsparties, op beurzen, recepties enz. Hoogtepunten waren de buitenlandse optre dens: in augustus 2002 het "Shantychor- Singen" tijdens Hanse Sail in Rostock (Duitsland) en in mei 2005 de deelname aan de Praagse Korenda gen in Praag (Tsjechië). Rond de eeuwwisseling deden stoomsche pen hun onstuitbare intrede op de wereld zeeën. Ze namen in toenemende mate de plaats in van de zeilschepen die tot dusver de verbindingen met de overzeese wereld- of gebiedsdelen hadden onderhouden. Met het verdwijnen van de zeilschepen, ook wel windjammers genoemd, dreigden ook de zogenaamde shanties in de vergetelheid te raken. Deze ritmische arbeidsliederen werden aan boord gezongen tijdens bijvoorbeeld het gelijktijdig doorhalen van de brassen, bij het ankerlichten of bij het zware en eentonige werk aan de pompen. Voor het ontstaan van het woord Shanty bestaan meerdere verklaringen. Een daarvan is dat het woord is afgeleid van het Engelse woord chant, wat zoveel betekent als zingen, prijzen werden gewonnen bij het Hout- mansplantsoenconcert in Gouda (2006) bij het grote shantyfestival in Leidschendam (2007) en bij een shantykorencompetitie tijdens de eerste Rotterdamse Haven'Sloep- raees(2008) In augustus 2010 trad het koor als enige Nederlandse deelnemer met veel succes op bij Sail Bremerhaven. De IJsselmannen zijn ontzettend trots op hun 4e CD, die onder de naam "Wind in de zeilen"enkele oorstrelende nummers kent. Met 19 nummers oa. juweeltjes als De Windjammersong, Verzonken stad, Jamaica farewell en Rolling home overtreffen De IJsselmannen zichzelf. Ondertussen werken we aan de opnames van onze 5e CD. Ga er maar eens lekker voor zitten voor de kennismaking met ons koor. De beman ning, de reisverhalen en optredens in het logboek en het fotoalbum; de "Halluf Vier", onze eigen trouwe schuit: we laten U graag meegenieten. Overigens kan dat natuurlijk ook met onze optredens. Via het menu "Boekingen" zijn wij te boeken voor een gezellig optreden op elk festival, (personeels)feest of partij. Indien mogelijk komen we dan met onze "schuit" bij U "voorvaren".Wewensen U veel plezier en misschien tot ziens Shantykoor Het Kraaiennest te Zevenhuizen heeft - op zoek naar een nieuwe uitdaging - in november 2010 twee keer de muzikale vertelling Nova Zembla op de planken ge bracht in theater Swanla te Zevenhuizen. De muzikale vertelling Nova Zembla is gebaseerd op het alom bekende boek 'Het Behouden Huys', de overwintering op Nova Zembla. De vertelling en teksten zijn geschreven door Aad Wijtman, lid van het shantykoor. een aanduiding voor negerliederen. Een andere lezing noemt het een afleiding van het Franse woord chanter of chantez zoals de Franssprekende negerbootwerkers in New Orleans het uitdrukten. Shantykoor de Vlaardingse Muiters is een koor van circa 20 zangers bassen en tenoren. De voornaamste doelstelling is het met veel plezier zingen van Shanties en zeemanslie deren. De melodieën werken zeer aansteke lijk en zijn eenvoudig mee te zingen en dat heeft zeker zijn uitwerking op het luisteren de publiek. De muzikale leiding is in handen van de accordeonist Leon van Baal. Shantykoor de IJsselmannen uit Ouderkerk aan den IJssel, opgericht in 2002, is één van de grotere koren van ons land.Over het algemeen wordt opgetreden met minimaal 30 man. Het repertoire bestaat uit ruim 90 zeemansliederen, zowel nationaal als internationaal georiënteerd. De IJsselmannen staan bekend om hun ple zier voor het zingen, de variatie in liederen en de interactie tussen koor en publiek. Wij treden op in zorgcentra, bij opening van winkelcentra, tuinfeesten, overheidsinstel lingen en nog veel meer Het koor verzorgde optredens bij haven rondvaarten, zorginstellingen, congressen, bedrijven, overheidsinstellingen en shan- tyfestivals. Op Prinsjesdag 2005 werd een erehaag gevormd voor H.M. de Koningin. Gastoptredens waren er bij Sail-Amsterdam en de Wereldhavendagen in Rotterdam. Met succes werd deelgenomen aan festivals in Noorwegen, België en Tsjechië. Eerste

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 25