Elektriciteitsmasten Nesselande zorgen voor onrust Onderzoek bromtoon Nesselande vertraagd Ren je rot voor Unicef en schoolplein UW TREKHAKEN SPECIALIST HART VAN HOLLAND I NESSELANDE I 6 APRIL 2011 37 Vanaf 382,- Vanaf 435,- Vanaf 435,- tg Vanaf 449,- jjp Vanaf 460,- Vanaf 469,- Vanuit Nesselande Slechts 5 min. Nesselande - De bewoners van Nesselande maken zich ernstig zorgen over de mogelijke invloed van de hoogspanningsleidingen op de gezondheid van omwonenden. Sinds een aantal jaar zijn gemeente, wijkbewoners en andere organisaties bezig met het effect van langdurige blootstelling aan elektro magnetisch stralingen. 'We weten gewoon niet meer wat we moeten gelo ven. Nieuwe onderzoeken geven aan dat het schadelijk is, maar ondertussen bouwen ze hier in Nesselande speeltuinen onder een mast", vertelt een on geruste bewoonster. Door Johanna van Waardenberg De hoogspanningsmasten zijn door heel Nesselande te vinden. Sinds de bouw van de wijk zijn diverse par tijen actief bezig geweest met het stellen van kritische vragen richting de gemeente. In 2003 hebben om wonenden hun bezorgdheid geuit. In 2005 heeft staatssecretaris Van Geel een beleidadvies geschreven over de bouw van woningen of an dere voorzieningen in de buurt van elektriciteitsmasten. In dit rapport raadt Van Geel aan te vermijden dat kinderen langdurig verblijven in een gebied rond bovengrondse hoog spanningslijnen waarbinnen het jaargemiddelde magneetveld hoger is dan 0.4 microtesla. Toch zijn er na het beleidsavies huizen opgeleverd in Nesselande die niet in lijn staan met het rapport. Buurtbewoner Nathalie Grootenboer heeft namens de bewoners onlangs een brief geschreven aan de deelge meente Prins Alexander, Woonbron en elektriciteittransporteur Ten- net. "In 2009 zijn er direct onder een aantal elektriciteitsmasten drie speelplekken gebouwd. Tijdens een straatspeeldag op een van die loca ties stond een vijfjarig meisje onder spanning. Zelf merkte ze er niks van, maar als je haar aanraakte voelde je de spanning door haar heen stro men. Dit soort rare verhalen horen we vaker in de buurt. Zo zijn er bu ren die last hebben van intense ver moeidheid, onverklarebare hoofd en buikpijn en ga zo maar door. In een kindvriendelijke wijk is dit on aanvaardbaar", zegt Grootenboer. Het is duidelijk dat de bewoners 'zekerheid willen op dit gebied; zij Een van de speelplekken direct onder de elektriciteitsmasten. grijpen daardoor elk middel aan om verschillende partijen te overtuigen van hun ongerustheid. "We willen nieuwe metingen en dat de woon bron een soort informatieplicht, zo dat nieuwe bewoners op de hoogte zijn van de risicofactoren", aldus Grootenboer. Gemeente De bewoners uit Nesselande hebben in de loop der jaren intensief contact opgebouwd met de deelgemeente Nesselande - De gemeente Rotterdam en de deelgemeente Prins Alexander zijn de afgelopen jaren, na klachten van de bewoners, op zoek naar de af komst van een constant storende bromtoon in Nesselande en Prinsenland. Sinds vorig jaar is er een onderzoek gestart naar de bron van dit geluid. "He laas heeft het onderzoek enige vertraging opgelopen, maar we gaan verder en hopen binnenkort dit mysterie te hebben opgelost", zegt Dorine Koning van de deelgemeente Prins Alexander. Door Johanna van Waardenberg Samen met het bedrijf Eventacous- tics is de gemeente een onderzoek gestart. Op verschillende plekken zijn microfoons geplaatst om het geluid te detecteren. Deze zoge naamde kunstmatige oren zijn vlak voor de jaarwisseling verwijderd in verband met eventuele beschadi ging van de apparatuur. "Het gaat om speciale meetinstrumenten. De bromtoon is zeer laag en hierdoor kan er niet met een standaard sy steem gewerkt worden. Ook de vrieskou en enkele niet goed func tionerende meet- en opnameap paratuur hebben voor vertraging gezorgd", vertelt Koning. Slechts één microfoon op de Mid delweg is blijven hangen. Deze hangt op een onbereikbare plek en is daarom niet weggehaald. De an dere elf worden deze week opnieuw geplaatst. Binnenkort wordt ook bij een aantal mensen thuis onderzoek gedaan naar het geluid. Via wijk overleg en de website probeert de Door Marianne Fortuin Nesselande - Leerlingen van groep 4 tot en met 8 van basisschool Het Spectrum deden 1 april mee aan een sponsorloop op het schoolplein. De kinderen uit groep I tot en met 3 haalden geld op door delen van een kleurplaat te verkopen. De opbrengst van beide activiteiten wordt voorde helft geschonken aan Unicef, de an dere helft wordt gebruikt voor het opknappen van het schoolplein. Ruim driehonderd kinderen in fel groene t-shirts trotseerden wind en kou. De meesten probeerden zoveel mogelijk rondjes van vierhonderd meter te lopen en een klein aantal stond gereed om de controlebriefjes af te stempelen. Door de harde wind vlogen die briefjes soms meters weg. De kinderen werden aangemoedigd door leerkrachten en ouders. Elke groep had een half uur de tijd en aan de verhitte, bezwete gezichten na afloop was te zien, dat ze hun uiterste best hadden gedaan. Nao mi Tuininga liep 47 rondjes, Lukas Schaap meer dan vijftig. Tamisha Kruijt en Lotte Geers haalden allebei 26 rondjes: Het ging goed, maar het was wel zwaar." Esther Snaaijer, leerkracht van groep 8b, heeft zich met de organisatie van de sponsorloop beziggehouden: "We hebben een gastles gehad van Prins Alexander. Verschillende ma len zijn er brieven geschreven met vragen van wijkbewoners. "We heb ben opnieuw een brief ontvangen met verschillende vragen over de hoogspanningslijnen", zegt Margot Scheizer van de deelgemeente Prins Alexander. "We hebben contact ge zocht met de elektriciteitscentrale en de GGD om de vragen zorgvuldig te beantwoorden. Binnenkort wordt hierover ook gecommuniceerd met de bewoners." gemeente mensen te informeren en klachten te noteren. "We hopen dat we dit snel kunnen oplossen, om dat het ook zo lang speelt. We wil len bijvoorbeeld ook weten of het geluid op bepaalde tijden wel voor komt en op andere tijden niet. Het schijnt ook dat sommige mensen het horen en andere er geen last ervan hebben. Het blijft een las tig onderzoek, maar we doen hard ons best. Zodra we weten waar de bromtoon vandaan komt kunnen we kijken naar een oplossing", al dus Koning. Rondjes rennen voor het goede doel. Kids4Kids. Enkele mensen van deze organisatie gaan de oude Zijderoute afleggen, van Amsterdam naar Bei jing. Daarbij staat per bezocht land steeds een kind centraal. De filmpjes die ze onderweg maken zijn op in ternet te volgen en geven een beeld van het onderwijs in andere landen. Wij gaan Fatima uit Turkije op die manier volgen. De helft van het geld Seat Ibiza III HB 3 drs. Bwj. mei 2002 CD 3 Mazda 2 HB 5 drs. Bwj. juni 2003 <5* Nissan Micra HB 3 drs. Bwj. feb. 2003 <D Citroen C4 HB 5 drs. Bwj. juni 2004 CD l/l Ford Focus II HB 5 drs. 73" Bwj. sep. 2004 VW Golf 5 en 6 HB 3 en 5 drs. Bwj. nov. 2003 Kijk op www.trekhaken.nl dat we met deze actie ophalen gaat in de algemene pot bij Unicef. Onze school bestaat volgend schooljaar tien jaar en met nog meer acties hopen we heel veel geld bij elkaar te krijgen voor het schoolplein." Haar klas liep na de middagpauze de sponsorloop. David Moolenaar gaf vooraf aan, wat hij ervan vond en heeft gedaan: "Het lijkt me heel leuk om straks mee te doen. Ik heb familie gebeld, ben langs de deuren gegaan en naar kennissen toe ge gaan om te vragen of ze mijn spon sor wilden zijn. Ze konden kiezen uit een vast bedrag, of 0,50 euro per gelopen rondje. Ik heb al 22,- euro aan vaste bedragen binnen." Fiona Buurkes werkt als vrijwil liger voor Kids4Kids, dat vooraf gaand aan de reis deze scholenactie doet. Ze geeft de gastlessen samen met anderen. Buurkes: "Er zit voor de leerlingen van groep 8 nog een wedstrijd aan vast, waarmee ze een schoolreis kunnen winnen." («Sa Eindhoven Noordeinde 25a Zevenhuizen Nesselande

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 37